Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.08.2006., 20:47   #21
Quote:
AxMi-24 kaže:
Molio bi ekipu sa "" da olade. Ako nemate šta pametnoga za reć onda postajte negdje drugdje.
Ajde pobrisi i svoj gorecitirani post kad si pobrisao moj odgovor na njega.
AllweEverWanted is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 20:51   #22
Quote:
skeptik kaže:
Na nacin da se zadovolji Eisteinova jednadzba.
Pojednostavljeno, ta jednadzba kaze da u svakoj tocki prostor-vremena zakrivljenost prostor-vremena mora biti jednaka produktu Newtonove gravitacijske konstane i gustoce materije.
A zasto mora vrijediti ta jednadzba? Ta jednadzba moze se izvesti na vise nacina, no svaki izvod zahtjeva neku drugu pretpostavku. Tako da je tesko reci sto je "pravi" razlog.
Dakle to ne objasnjava jednaku brzinu vrtnje zvijezda na perifieriji galaktike i onih blize centru,....
Meni nije jasan pojam zakrivljenosti prostora,.. da li to moze neko malo bolje objasniti.
AllweEverWanted is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 22:30   #23
Quote:
AllweEverWanted kaže:
Dakle gravitaciju uzrokuje masa.
Netočno. Masa kao takva ne postoji. Postoji samo energija. Masa je koncentrirana energija. To je odavno poznato. Vrlo malo toga se na kvantnoj razini mjeri putem mase.

Ako hoćete vidjeti što vjerojatno uzrokuje gravitaciju te posljedično - inerciju, vidi:

Gravity and the Quantum Vacuum Inertia Hypothesis
Alfonso Rueda & Bernard Haisch, Annalen der Physik, Vol. 14, No. 8, 479-498 (2005).

http://www.calphysics.org/articles/gravity_arxiv.pdf

Napominjem da je ovo samo hipoteza, ali je nadasve zanimljivo, jer ovi ljudi shvaćaju bit.
MoW is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2006., 08:27   #24
A što je energija drugo nego masa pomnožena s c^2, a u plankovim jedinicama c=1, pa je E=m.

Tako da je često svejedno govori li se o masi ili energiji.
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2006., 10:19   #25
Quote:
AllweEverWanted kaže:
Dakle to ne objasnjava jednaku brzinu vrtnje zvijezda na perifieriji galaktike i onih blize centru,....
Meni nije jasan pojam zakrivljenosti prostora,.. da li to moze neko malo bolje objasniti.
Objasnjava, ako pretpostavis da postoji tamna materija.
A sto se tice zakrivljenosti, za 2-dimenzionalni prostor nije tesko zamisliti (npr. povrsina lopte). U vise dimenzija ne mogu slikovno zamisliti ni najbolji matematicari ili fizicari, ali znaju kako racunati bez slika.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 08:36   #26
Quote:
Herp kaže:
Evo, pitanje je jasno, pa objasnite malom tudumu. Dozvoljena upotreba višesložnih riječi i tuđica
Gravitacija je matematička posljedica univerzalne jednađbe.

Ona se mora pojaviti isto kao i recimo inercija koja ti je u stvari jedno te ista stvar.

Kada bismo znali univerzalnu jednađbu tada bi pitanje što je gravitacija, što ju uzrokuje, što ju prenosi... postalo sporedno.

Al to sve teško ide sa newtonovim pogledom na prirodu.
zzzzzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 10:15   #27
Quote:
zzzzzz kaže:
Gravitacija je matematička posljedica univerzalne jednađbe.

Kada bismo znali univerzalnu jednađbu tada bi pitanje što je gravitacija, što ju uzrokuje, što ju prenosi... postalo sporedno.
E jebiga, tako mozes odgovoriti na apsolutno bilo koje pitanje.

Zasto je trava zelena?
Zelenost trave je matematicka posljedica univerzalne jednadzbe.
Kada bismo znali univerzalnu jednadzbu, ...

Takav odgovor ne razlikuje se nipocemu od jos slavnijeg univerzalnog odgovora - jer Bog tako zeli.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 11:48   #28
Quote:
skeptik kaže:
E jebiga, tako mozes odgovoriti na apsolutno bilo koje pitanje.

Zasto je trava zelena?
Zelenost trave je matematicka posljedica univerzalne jednadzbe.
Kada bismo znali univerzalnu jednadzbu, ...

Takav odgovor ne razlikuje se nipocemu od jos slavnijeg univerzalnog odgovora - jer Bog tako zeli.
Ja nisam odgovorio na pitanje, samo sam pripomenuo što će biti pravi odgovor. Dakle gravitacijska pojava se mora izvesti kao matematička nužnost, a ne kao posljedica nekog svojstva koje opet neznamo što je i zašto je.

Osim toga ja sam uspostavio vlastiti mat-fizikalni model koji za posljedicu ima i gravitaciju.

Neznam zašto spominješ boga, bilo bi mi logičnije da si ustvrdio da nema univerzalne jednađbe, to je glavnastruja kolko je meni poznato.
zzzzzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 16:10   #29
Za mnoge zakone fizike, pa tako i gravitaciju se može raći da su posljedica univerzalne jednadžbe.

Ali gravitacija najverojatnije nije skroz izravna posljedica univerzalne jednadžbe, nego posljedica neke posljedice univerzalne jednadžbe.

Zobro bi bilo znati što više o posljedicama univerzalne jednadžbe, kojima je gravitacija posljedica i na koji im je način ona posljedica.
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 16:34   #30
ovo objašnjenje sam našla na jednom drugom forumu a baš mi je ok:
-------------------------------------------------------------------------------------------
(pitanje je bilo da li bi gravitacija sunca prestala djelovati istog trena kad bi sunce najednom nestalo, ili bi mi na Zemlji osjetili da sunca više nema tek nakon 8 minuta koliko treba da svjetlost sunca stigne do nas)

gravity works instantly, because it is not a force, it is motion. more specifically, it is our motion through a curved fourth dimension. analyzing it by force and speed would imply that if you were to release something, it would take a small amount of time for it to begin dropping. this is not the case, as gravity acts instantaneously on all objects (in answer to your original question).

imagine a sphere, like the earth. if you were to send two objects off in different directions on the surface of that sphere, eventually they would come back together, not because there is some force pulling them together, but because that's the natural path of motion for both of them. now, flatten that sphere as you would a map of the world. it would appear from this vantage point that the two objects were being pulled towards each other, when in fact this is simply how they follow a straight path through an unseen dimension. this explains why all things fall at the same rate (9.8 m/s^2).

why are things with more mass heavier? good question, self. this is because when you carry something such as a book, you are actually accelerating it from it's natural path of momentum. because of the curvature of fourth dimensional space, the book's inertia would bring it down. but you exert sufficient force to prevent that path of motion, which is why you would get tired holding a heavy book in the same place for a long time, even though it seems to you that you haven't moved it at all.

in fact, the way we simulate the weightlessness caused in space is by flying a plane almost straight down at the earth (side note: the plane is called the "vomit comet"). also, the way to simulate gravity in a weightless environment is to accelerate at exactly 9.8 m/s^2. you would never know the difference. buy samus brand simulated gravity! just like the real thing!

--------------------------------------------------------------------------


chris, i'm going to pretend that me and stephen hawking (and every other noted scientist on the subject for that matter) know what we are talking about here and try this one more time.

first, the curvature of time/space in the fourth dimension is a distortion caused by mass. this is why the motion is in the direction of that mass. larger mass causes a larger curve, ass seen by the earth, the moon, the sun, etc. but the size of this curve is decided by total mass, and not the masses of individual objects. in other words, large objects fall at the same rate as small objects on the same planet.

second, as just stated, all objects fall at the same rate on earth. if it were a force, then objects with larger mass would fall faster than those with smaller mass. this does not occur.

third, gravity requires no medium to work. all forces require a medium with which to transmit their energy, yet gravity works even through empty space.

fourth, gravity works the same through all mediums. there is no substance that can block gravity. if it were a force, physics would predict that there should be some substance which you could place between yourself and the center of earth to prevent or change the effects of gravity. there isn't.

fifth, gravity works the same on all things regardless of molecular makeup. if gravity were a force, this would require something in matter which attracts it to other matter. physics would then predict that some substances would have proportionally more (and some less) of this than other substances. but we see that in ALL cases, an object's weight ALWAYS corresponds with the force required to move that object 9.8 m/s^2.

and finally, we can reproduce gravity's effect perfectly through acceleration and gravity can be used to perfectly simulate acceleration. yet no force in the universe acts as gravity does.

i'm telling you, gravity is natural motion.

Zadnje uređivanje ijon : 17.08.2006. at 17:29.
ijon is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 10:57   #31
Quote:
zzzzzz kaže:
Ja nisam odgovorio na pitanje, samo sam pripomenuo što će biti pravi odgovor. Dakle gravitacijska pojava se mora izvesti kao matematička nužnost, a ne kao posljedica nekog svojstva koje opet neznamo što je i zašto je.

Neznam zašto spominješ boga, bilo bi mi logičnije da si ustvrdio da nema univerzalne jednađbe, to je glavnastruja kolko je meni poznato.
Bas kao i za Boga, nemam pojma da li univerzalna jednadzba postoji ili ne.
A i ako nadjes univerzalnu jednadzbu, uvijek mozes pitati - a zasto je ona bas takva a ne drugacija.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2006., 03:50   #32
Quote:
ijon kaže:
ovo objašnjenje sam našla na jednom drugom forumu a baš mi je ok:
-------------------------------------------------------------------------------------------
(pitanje je bilo da li bi gravitacija sunca prestala djelovati istog trena kad bi sunce najednom nestalo, ili bi mi na Zemlji osjetili da sunca više nema tek nakon 8 minuta koliko treba da svjetlost sunca stigne do nas)

gravity works instantly, because it is not a force, it is motion. more specifically, it is our motion through a curved fourth dimension. analyzing it by force and speed would imply that if you were to release something, it would take a small amount of time for it to begin dropping. this is not the case, as gravity acts instantaneously on all objects (in answer to your original question).
Oaj tekst ne samo da nije ok, vec je i potpuno pogresan! U stvari, on pokazue elementaro nepozavanje sila i gravitacije. A tvrditi kako je djelovanje gravitacije trenutacno, nazvao bih vlo neutemeljenim, pa cak i pogresnim. Iako postoji debata da li su mjerenja dobro izvedena ili ne, ja bih se ipak priklonio slijedecem:

"We have determined that gravity's propagation speed is equal to the speed of light within an accuracy of 20 percent," said Ed Fomalont, an astronomer at the National Radio Astronomy Observatory (NRAO) in Charlottesville, VA. The scientists presented their findings to the American Astronomical Society's meeting in Seattle, WA.

Toliko o tome da je gravitacija nekog 'bozanskog' nadsilnog uzroka, i da se moze svesti na gibanje...
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2006., 03:53   #33
A sto se tice van flanderna i njegovih ludackih ideja o gotovo bezgranicnoj brzini gravitacije recu cu samo ovo - tip je teski weirdo i zivi na slavi sezacionalnih izjava (koje su djelomicno doista utemeljene na opazanju, ali totalno nevjerojatne). Imao je on tako teorija o nastanku meteorskih rojeva koje su cak jedno vrijeme uspesno objasnjavale ponasanje meteora i uspjesno predvidale vremena maksimuma meteorskog broja. No, na kraju je ipak jedna druga puno 'normalnija' i sveobuhvatnija teoria Asher-McNaught pokazala pravu istinu.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2006., 13:40   #34
Quote:
Toliko o tome da je gravitacija nekog 'bozanskog' nadsilnog uzroka, i da se moze svesti na gibanje...
Nisam ja taj tekst baš tako shvatila i nisam ga ni kopirala tu zbog takvog zaključka.
(ja sam shvatila da se u tekstu objašnjava da je gravitacija prirodno gibanje tijela u 4. dimenziji u zakrivljenom prostorvremenu koje je uzrokovano masom tog tijela, nigdje se ne spominje bog?)

A ovo o trenutnom djelovanju gravitacije odnosilo se na pitanje - da li bi na zemlju prestala djelovati sunčeva gravitacija kad bi sunce iznenada nestalo istog trena - ili nakon nekog vremena, jer znamo da bi svjetlost dopirala do zemlje još 8 minuta nakon tog nestanka.

Tekst malo je izvan konteksta, ali mislim da je blizak ovoj temi.
A ti kažeš da bi još neko vrijeme gravitacija djelovala kad bi sunce odjednom nestalo, nisi o tome ništa napisao?

Zadnje uređivanje ijon : 20.08.2006. at 16:49.
ijon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2006., 15:17   #35
Quote:
ijon kaže:
Nisam ja taj tekst baš tako shvatila i nisam ga ni kopirala tu zbog takvog zaključka.
(ja sam shvatila da se u tekstu objašnjava da je gravitacija prirodno gibanje tijela u 4. dimenziji u zakrivljenom prostorvremenu koje je uzrokovano masom tog tijela, nigdje se ne spominje bog?)

A ovo o trenutnom djelovanju sile odnosilo de na pitanje - da li bi na zemlju prestala djelovati sunčeva gravitacija kad bi sunce iznenada nestalo istog trena - ili nakon nekog vremena, jer znamo da bi svjetlost dopirala do zemlje još 8 minuta nakon tog nestanka.

Tekst malo je izvan konteksta, ali mislim da je blizak ovoj temi.
A ti kažeš da bi još neko vrijeme gravitacija djelovala kad bi sunce odjednom nestalo, nisi o tome ništa napisao?
ni ja nisam tekst procitao na taj nacin (mozda zato sto to i ne pise)... tekst je, po meni, sasvim solidan i potpuno u duhu opste teorije relativnosti...o bogovima nema ni pomena...
to sto "malo odudara" od kvantne teorije - Boze moj, sta se tu moze... ppostojanje gravitona ionako do sad nije potvrdjeno...
a ZAKRIVLJENOST PROSTOR-VREMENA jeste...
__________________
"Studenti su u pravu."
kvazar33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2006., 15:19   #36
zaboravih...
naravno da bi sa trenutnim nestajanjem Sunca trenutno nestao i gravitacijski uticaj na Zemlju... toliko o vezi gravitacije i svjetlosti...
__________________
"Studenti su u pravu."
kvazar33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2006., 07:45   #37
Quote:
kvazar33 kaže:
zaboravih...
naravno da bi sa trenutnim nestajanjem Sunca trenutno nestao i gravitacijski uticaj na Zemlju... toliko o vezi gravitacije i svjetlosti...
Da ti vjerujemo na riječ.

Naravno da bi zemlja još osam minuta kružila. Polje sila se izgrađuje i razgrađuje brzinom c.
zzzzzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2006., 10:35   #38
Quote:
ijon kaže:
ovo objašnjenje sam našla na jednom drugom forumu a baš mi je ok:
-------------------------------------------------------------------------------------------
(pitanje je bilo da li bi gravitacija sunca prestala djelovati istog trena kad bi sunce najednom nestalo, ili bi mi na Zemlji osjetili da sunca više nema tek nakon 8 minuta koliko treba da svjetlost sunca stigne do nas)

gravity works instantly, because it is not a force, it is motion. more specifically, it is our motion through a curved fourth dimension. analyzing it by force and speed would imply that if you were to release something, it would take a small amount of time for it to begin dropping. this is not the case, as gravity acts instantaneously on all objects (in answer to your original question).
A, u kojem to referentnom sustavu gravitacija djeluje trenutačmo? I kako to da ne narušava kauzalnost?

Promjena zakrivljenosti prostora također treba vremena za širenje, a ona se širi brzinom svijetlosti postojali gravitoni ili ne.
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2006., 10:47   #39
Quote:
zzzzzz kaže:
Naravno da bi zemlja još osam minuta kružila. Polje sila se izgrađuje i razgrađuje brzinom c.

Zzzzzzzzzzzzz, ti si mi najkontroverznija osoba ovdje. Cas jako mudro zboris (kao sada), a cas drobis totalne gluposti. Da nisi mozda podvojena licnost?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2006., 11:49   #40
Quote:
skeptik kaže:

Zzzzzzzzzzzzz, ti si mi najkontroverznija osoba ovdje. Cas jako mudro zboris (kao sada), a cas drobis totalne gluposti. Da nisi mozda podvojena licnost?
Ma nemam pasword pa svako može postat s mog računala.
zzzzzz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:31.