Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2006., 14:06   #41
Quote:
zzzzzz kaže:
Da ti vjerujemo na riječ.

Naravno da bi zemlja još osam minuta kružila. Polje sila se izgrađuje i razgrađuje brzinom c.
kojih sila??? procitaj tekst, tamo se ne spominju sile...
'ade i da to prenebregnemo, ali gdje su dokazi za korelaciju izmedju deformisanosti prostora i brzine svjetlosti???
__________________
"Studenti su u pravu."
kvazar33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2006., 14:12   #42
Quote:
Daniels kaže:
A, u kojem to referentnom sustavu gravitacija djeluje trenutačmo? I kako to da ne narušava kauzalnost?

Promjena zakrivljenosti prostora također treba vremena za širenje, a ona se širi brzinom svijetlosti postojali gravitoni ili ne.
prvo, promjena zakrivljenosti prostora se ne moze siriti, to je besmislica... no pretpostavljam da je u pitanju lapsus u izrazavanju i da mislimo na isto...
bilo kako bilo, postojali gravitoni ili ne, ovo je spekulacija... mi to ne znamo...
jedva da se moze registrovati zakrivljenost prostor-vremena a o brzini pomjeranja deformisanosti da ne govorimo...
__________________
"Studenti su u pravu."
kvazar33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2006., 14:24   #43
Quote:
kvazar33 kaže:
prvo, promjena zakrivljenosti prostora se ne moze siriti, to je besmislica... no pretpostavljam da je u pitanju lapsus u izrazavanju i da mislimo na isto...
bilo kako bilo, postojali gravitoni ili ne, ovo je spekulacija... mi to ne znamo...
jedva da se moze registrovati zakrivljenost prostor-vremena a o brzini pomjeranja deformisanosti da ne govorimo...
Istina da sam se malo nespretno izrazio, ali htio sam reći da to što je gravitacija posljedica zakrivljenosti prostorvremena joj ne omogućava trenutačno djelovanje.

Ako se gravitacija širi brzinom različitom od brzine svijetlosti (trenutačnost uzeti kao beskonačnu brzinu, što je opet različito od c), tada se ona tom brzinom širi u određenom referentnom sustavu. Ako se gravitacija širi brže od svijetlosti (pod to spada i trenutačnost), tada ona direktno narušava kauzalnost, jer svako putovanje, ili slanje signala FTL, gotovo neizbježno omogućava time travel.

Zato je najjednostavnije pretpostaviti da se gravitacija, širi brzinom svijetlosti, bez obzira dali je ona fundamentalna interakcija, kao elektromagnetizam, ili posljedica zakrivljenja prostorvremena (ili neka bolesna mješavina toga dvojega).
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2006., 14:51   #44
Quote:
Daniels kaže:
Istina da sam se malo nespretno izrazio, ali htio sam reći da to što je gravitacija posljedica zakrivljenosti prostorvremena joj ne omogućava trenutačno djelovanje.

Ako se gravitacija širi brzinom različitom od brzine svijetlosti (trenutačnost uzeti kao beskonačnu brzinu, što je opet različito od c), tada se ona tom brzinom širi u određenom referentnom sustavu. Ako se gravitacija širi brže od svijetlosti (pod to spada i trenutačnost), tada ona direktno narušava kauzalnost, jer svako putovanje, ili slanje signala FTL, gotovo neizbježno omogućava time travel.

Zato je najjednostavnije pretpostaviti da se gravitacija, širi brzinom svijetlosti, bez obzira dali je ona fundamentalna interakcija, kao elektromagnetizam, ili posljedica zakrivljenja prostorvremena (ili neka bolesna mješavina toga dvojega).
odmah na pocetku da kazem da je tvoje objasnjenje strogo naucno, dakle negdje na liniji dosadasnjih saznanja (bolje receno hipoteza)... medjutim, ja moram da kontriram i da postavljam pitanja kako bi sve (ako je to moguce) bilo jasnije i meni i drugim...
- ne znam zasto bi kazualnost bila jedna od bozijih zapovijesti i nedodirljiva (mozda zato sto se nauka plasi time travel
- postavimo sistem referencije nu centar Sunca a posmatrajmo Zemlju i njenu gravitaciju (zakrivljenost prostora - ZK)... logicno je da, kako se Zemlja krece u odnosu na sistem referencije, tako se krece i njen ZK... da li se krece brzinom c??? ne vjerujem... sistem referencije mozemo postaviti i bilo gdje drugo...
- kako ti zamisljas i percepiras prostor i materiju (npr. Zemlju i prostor oko nje)??? da li materiju i prostor percepiras odvojeno i nezavisno???
__________________
"Studenti su u pravu."
kvazar33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2006., 14:57   #45
mjesec
Zego is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2006., 15:18   #46
Quote:
zzzzzz kaže:
Ma nemam pasword pa svako može postat s mog računala.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2006., 15:30   #47
Quote:
zzzzzz kaže:
Ma nemam pasword pa svako može postat s mog računala.


.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2006., 02:14   #48
Quote:
zzzzzz kaže:
Gravitacija je matematička posljedica univerzalne jednađbe.

Ona se mora pojaviti isto kao i recimo inercija koja ti je u stvari jedno te ista stvar.

Kada bismo znali univerzalnu jednađbu tada bi pitanje što je gravitacija, što ju uzrokuje, što ju prenosi... postalo sporedno.

Al to sve teško ide sa newtonovim pogledom na prirodu.
Da pogodim...rješenje univerzalne jednadžbe je 42.
Samo još nitko ne zna kako glasi jednadžba.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2019., 12:40   #49
Oprostite mi na ulozi nekromancera pa dižem temu iz mrtvih.
Ovo je prikladniji podforum od podforuma Filozofija.

Ako nekoga zanima matematički formalizam koji stoji u podlozi teorije gravitacije preporučujem knjigu Gravitation (Misner, Thorne, Wheeler).

Knjiga ima oko 1300 stranica, zovu je biblijom teorije gravitacije.

Cijena knjige na Amazonu je oko 40 eura. Tko nema novaca može mi poslati privatnu poruku sa e-mail adresom, pa ću mu poslati knjigu u formatu koji mu odgovara (PDF, Djvu...).
deadbrain is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2019., 18:33   #50
Quote:
deadbrain kaže: Pogledaj post
Oprostite mi na ulozi nekromancera pa dižem temu iz mrtvih.
Ovo je prikladniji podforum od podforuma Filozofija.
Jeste u pravu si, ali ima jedna živahnija tema.
https://www.forum.hr/showthread.php?t=911186

Quote:
deadbrain kaže: Pogledaj post
Ako nekoga zanima matematički formalizam koji stoji u podlozi teorije gravitacije preporučujem knjigu Gravitation (Misner, Thorne, Wheeler).

Knjiga ima oko 1300 stranica, zovu je biblijom teorije gravitacije.

Cijena knjige na Amazonu je oko 40 eura. Tko nema novaca može mi poslati privatnu poruku sa e-mail adresom, pa ću mu poslati knjigu u formatu koji mu odgovara (PDF, Djvu...).
Čekaj... 1 300 stranica matematičkog formalizma?
Prije će ju prodat ako šalju 40 eura svakom tko ju naruči.

Nego šta veliš na nagle klimatske promjene?
granny-smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2019., 00:38   #51
Quote:
granny-smith kaže: Pogledaj post
Jeste u pravu si, ali ima jedna živahnija tema.
https://www.forum.hr/showthread.php?t=911186



Čekaj... 1 300 stranica matematičkog formalizma?
Prije će ju prodat ako šalju 40 eura svakom tko ju naruči.

Nego šta veliš na nagle klimatske promjene?

Tražilica mi je u rezultatima dala nekoliko tema, ali ne i tu. Budem i tamo napisao. Hvala na sugestiji.

Da, 1300 stranica matematičkog formalizma. Zar je matematika toliki bauk!?

Kakve veze imaju klimatske promjene sa teorijom gravitacije?
Ili da odgovorim kontrapitanjem - Orwell ili Huxley?
deadbrain is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2019., 10:47   #52
Quote:
deadbrain kaže: Pogledaj post
Tražilica mi je u rezultatima dala nekoliko tema, ali ne i tu. Budem i tamo napisao. Hvala na sugestiji.
Nema na čemu. Sjetila sam se da sam ju nedavno gledala.

Quote:
deadbrain kaže: Pogledaj post
Da, 1300 stranica matematičkog formalizma. Zar je matematika toliki bauk!?
1 300 stranica bilo čega na istu temu je bauk, ako mene pitaš. Ti si sve proočitao?

Quote:
deadbrain kaže: Pogledaj post
Kakve veze imaju klimatske promjene sa teorijom gravitacije?
Direktne nemaju, naravno. Fascinira me sposobnost inače racionalnih ljudi da ignoriraju goruće probleme.

Quote:
deadbrain kaže: Pogledaj post
Ili da odgovorim kontrapitanjem - Orwell ili Huxley?
Kao da pitaš majku koje joj je dijete draže.
granny-smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2019., 14:32   #53
Quote:
granny-smith kaže: Pogledaj post
1 300 stranica bilo čega na istu temu je bauk, ako mene pitaš. Ti si sve proočitao?
Pročitao sam prva tri poglavlja (od njih 10). Probaj, nije to tako strašno. Mogla bi ti se svidjeti. A sigurno si čitala i deblje knjige.

Quote:
granny-smith kaže: Pogledaj post
Direktne nemaju, naravno. Fascinira me sposobnost inače racionalnih ljudi da ignoriraju goruće probleme.
Vabiš me? Regrutiraš me? Aktivistica si? Moj je aktivizam ostao tamo negdje na ratištu 90-tih godina prošlog stoljeća. Neka se njim bave mlade generacije. Kao ono milo, drago dijete Greta Thunberg.
Ono na što se moj aktivizam sveo je potpisivanje peticija na Aavaz-u i doniranje istih.

A ti i ja idemo saditi stabla. Sada. Odmah. Jesi li za? Ne vidim suvislije i jednostavije akcije. Bez suvišnih, ispraznih riječi.
Budemo posadili i poneku jabuku.

Quote:
granny-smith kaže: Pogledaj post
Kao da pitaš majku koje joj je dijete draže.
Naravno. Pitanje je zapravo bilo upućeno u smjeru čija će distopija pobijediti? Ili ćemo dobiti paklenu smjesu jednog i drugog? Ili, pak, nešto posve treće?
deadbrain is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2019., 00:52   #54
Quote:
deadbrain kaže: Pogledaj post
Pročitao sam prva tri poglavlja (od njih 10). Probaj, nije to tako strašno. Mogla bi ti se svidjeti. A sigurno si čitala i deblje knjige.
Definitivno ne bi, i broj 300 zvuči mi dovoljno herojski - magnituda više već mazohistički.
Je li bilo i takvijeh junaka koji su provjeravali pa amenovali tolike jednadžbe?

Quote:
deadbrain kaže: Pogledaj post
Vabiš me? Regrutiraš me? Aktivistica si? Moj je aktivizam ostao tamo negdje na ratištu 90-tih godina prošlog stoljeća. Neka se njim bave mlade generacije. Kao ono milo, drago dijete Greta Thunberg.
Ono na što se moj aktivizam sveo je potpisivanje peticija na Aavaz-u i doniranje istih.
Pa, da, aktivno želim disati koliko god je moguće duže.
Ne misliš li da je opstanak svega živog na planetu preveliki teret za milu i dragu dječicu, uz to malo i pokasna reakcija?

Quote:
deadbrain kaže: Pogledaj post
A ti i ja idemo saditi stabla. Sada. Odmah. Jesi li za? Ne vidim suvislije i jednostavije akcije. Bez suvišnih, ispraznih riječi.
Budemo posadili i poneku jabuku.
Badave je saditi stabla ako ih idući dan netko posiječe ili otruje. Ne znam zašto toliko ljudi misli da je globalni problem koji je kreirao društveni ustroj rješiv na individualnoj razini. A da probamo malo utjecati na politiku, umjesto što ona utječe na nas?

Quote:
deadbrain kaže: Pogledaj post
Naravno. Pitanje je zapravo bilo upućeno u smjeru čija će distopija pobijediti? Ili ćemo dobiti paklenu smjesu jednog i drugog? Ili, pak, nešto posve treće?
Mislim da će budućnost kao i obično vrlo neugodno iznenaditi sva naša najbolja i najgora očekivanja.
granny-smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2019., 09:55   #55
Quote:
Zego kaže: Pogledaj post
mjesec
zatvorite temu ovo je najjači odgovor ovdje





edit, da ne budem offtopic, najviše mi se sviđa nečije objašnjenje kako je masa koncentrirana energija. takvo kvantno razmišljanje puno bolje funkcionira i objašnjava od "tradicionalnoga".
femanon is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2019., 13:45   #56
Quote:
deadbrain kaže: Pogledaj post
Pročitao sam prva tri poglavlja (od njih 10).
Onda nisi ni došao do teorije gravitacije.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2019., 14:14   #57
pročitao sam cijeli topik i samo me glava zaboljela još više

ja sam mislio da je gravitacija privlačenje tijela...

najveće tijelo najviše privlači
manja tijela imaju manju gotovo neprimjetnu gravitaciju

što je uzrokuje pa masa
sad sam WTF kakve dimenzije i bakrači

ili ona teorija o moentalnom nestanku sunčeve gravitacije kad bi sunce nestalo odjednom... to mi je tako nemoguća pretpostavka ali da vam ipak odgovorim...neko vrijeme bismo osjećali i dalje sunčevu privlačnost i svjetlost
manje od 7-8 minuta
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2019., 16:53   #58
Quote:
Zeljko81 kaže: Pogledaj post
što je uzrokuje pa masa
lakše je shvatiti obratno ->
masa je faktor proporcije u fizičkim izrazima koje opisuju gravitaciju i inerciju
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2019., 00:45   #59
Quote:
Zeljko81 kaže: Pogledaj post
pročitao sam cijeli topik i samo me glava zaboljela još više

ja sam mislio da je gravitacija privlačenje tijela...

najveće tijelo najviše privlači
manja tijela imaju manju gotovo neprimjetnu gravitaciju
Navodno svaka čestica s masom putem gravitona razmjenjuje gravitacijsku interakciju s drugom sličnom (pretpostavljam da onda postoji i izvjesni doseg), čak i na subatomskom nivou. A u drugoj varijanti ima i uleknuće prostora.

Quote:
Zeljko81 kaže: Pogledaj post
što je uzrokuje pa masa
sad sam WTF kakve dimenzije i bakrači
Kad se dođe do heterotičkih superstruna stvari postaju malkice kompliciranije.

Quote:
Zeljko81 kaže: Pogledaj post
ili ona teorija o moentalnom nestanku sunčeve gravitacije kad bi sunce nestalo odjednom... to mi je tako nemoguća pretpostavka ali da vam ipak odgovorim...neko vrijeme bismo osjećali i dalje sunčevu privlačnost i svjetlost
manje od 7-8 minuta
Gravitoni=>čestice=>Einstein (c)
granny-smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2019., 00:52   #60
Quote:
femanon kaže: Pogledaj post
edit, da ne budem offtopic, najviše mi se sviđa nečije objašnjenje kako je masa koncentrirana energija. takvo kvantno razmišljanje puno bolje funkcionira i objašnjava od "tradicionalnoga".
A definicija energije je...?
granny-smith is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:37.