Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2008., 13:41   #1
Antička kuhinja

Prije par godina bila sam u Ščitarjevu na dane Andautonije, to je uglavnom do sada bilo zadnji vikend u 4. mjesecu. Predstavljeni su stari antički obrti, a među ostalim i antička kuhinja, gdje su se mogli kušati neki antički specijaliteti pripremljeni na način kako su se tada pripremali.
Probala sam Libum, pogaču s ovčjim sirom i pečenu u krušnoj peći pod saćom na lovorovom lišću. Oduševila sam se.
Evo oriđiđi recept:

Sastojci:
600g slanog ovčejg sira
150-300g finog pšeničnog brašna
1 jaje
lovorovo lišće

Smrvi 2 funte (646g) sira u tarioniku. Nasipaj 1 funtu (323g) finog pšeničnog brašna. Ako želite mekši kruh, onda samo pola funte (162,5g) brašna. Umješaj jaje i oblikuk kruščiće, stavi na lovorovo lišće i polako peci na vručoj ploći pod bilo kakvim poklopcem.

Može se umiješati i med ili nakog pečenja premazati medom gornja strana.

Ako još tko zna kakav dobar antički recept, neka ga napiše.

Ja idem tražiti recept za kruh koji dižu moštom.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 14:09   #2
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Ako još tko zna kakav dobar antički recept, neka ga napiše.
Ne znam recepte, znam samo da sam čitala i ono što su stari Rimljani jeli, nama je posve nejestivo i na rubu degutantnog. Pri tome ne mislim na obične pečenke, voće, bareno povrće s maslinovim uljem isl već jela od ribe koja su se servirala uobičajeno u gostionicama prije 2000 i nešto godina, poput garuma, salse od ribljih iznutrica.
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 15:20   #3
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Prije par godina bila sam u Ščitarjevu na dane Andautonije, to je uglavnom do sada bilo zadnji vikend u 4. mjesecu.
jel znaš možda jel se i ove godine to održava u isto vrijeme...zadnji vikend 4.mj.....nisam nikad bila u Šćitarjevu, mislila sam ići, al bi sad radije kad bude taj dan Andautonije...
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 20:41   #4
Quote:
Allexis kaže: Pogledaj post
jel znaš možda jel se i ove godine to održava u isto vrijeme...zadnji vikend 4.mj.....nisam nikad bila u Šćitarjevu, mislila sam ići, al bi sad radije kad bude taj dan Andautonije...
Evo piše na stranicama turističke zajednice grada Zagreba: 26.04.2008 - 27.04.2008
Dani Andautonije, manifestacija

Dakle, dobro sam rekla, i dalje je to na posljednji vikend u travnju

Evo recept za kruh s moštom MUSTACEUS:

500g finog pšeničnog brašna
0,2 l mošta od grožđa
60g svinjske masti
30g slanog ovčjeg sira (feta)
1/4 čajne žlice izdrobljenog kima
1/2 čajne žlice sjemenki od anisa
1 nastrugani list lovora (ako nemate grančicu)
više lovorovih listova za podlogu

Sve skupa umijesiti u tijesto.

Postupake je Katon detaljno opisao, bitno je da se upotrijebi mošt, a ne vino ili grožđani sok, jer se tekućina koristi kao sredstvo za nadizanje. Ako nemate mošta, upotrijebite kvasac
Vrijeme pečenja ovisi o veličini kruščića. Najbolji je tradicionalni rimski okrugli oblik s radijalnim urezima na gornjoj strani koji omogućava lomljenje na jednake dijelove.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 12:03   #5
Evo našla sam na internetu u gastronautu još te neke specijalitete.

Inače, u antici se puno koristilo samoniklo divlje bilje. Do dan danas se zadržao taj običaj posebno u Dalmaciji gdje se u rano proljeće beru mišance. Mišance se ssastoje od dvadesetak, pa čak i više vrtsa biljaka. Njen su osnov razne vrste divljeg i podivljalog luka, neke trave, jestivo cvijeće, začinsko bilje (kopar i koromač).
Bogatsvo izvornih mediteranskih aroma mišance, snaga eteričnih ulja sadržanih u samoniklom bilju otvara puteve izvanrednih kulinarskih interpretacija: fritaje i palačinke s mišancom, domaća tjestenina posuta umakom od mišance, mlada janjetina ili kozletina kuhana na laganoj vatri zajedno s mišancom, suha ovčetina, ili kost pršuta, kuhana s krumpirom i mišancom, pogače u kojima su umješane masline i mišanca, sirova mišanca začinjena octom i maslinovim uljem... Pod različitim sinonimima mišancu treba potražiti u svim jadranskim hrvatskim regijama, ali i na zagrebačkim tržnicama. Što je više vrsta bilja zastupljeno, to je mišanca cjenjenija. Ona je definitivno nešto što je ostalo ne promijenjeno u odnosu na antičko vrijeme i vrlo, vrlo je zdrava. Makrobiotičari je obožavaju.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:54.