Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2007., 00:05   #1
kad dijete stalno želi pobjeđivati...

Imam jedan odgojni problem: naš bi sin (5 g.) u svakoj igri želio pobjediti. Kojeg god da se sporta dohvatimo, ako ne pobijedi - rasplakat će se. Što da radimo?

Ako ga puštamo da pobjeđuje, rast će njegovo samopouzdanje (što mi se čini izrazito bitno!) ali će se i uobraziti.
Neki dan je došao s idejom da je najbrži čovjek na svijetu jer je na neki način izračunao da može trčati 155 km/h.
Svako malo je pokazuje uvjerenje da je već spreman za Arsenal i Hrvatsku reprezentaciju.
Koliko ga dugo smijem puštati u tome uvjerenju? Kasnim li već s čvršćom reakcijom? Hoće li ga sudar s realnošču ili klincima u vrtiću jednoga dana previše zaboljeti?

Opet: ako krenem ono ful racionalno, strah me je da mu ne poljuljam samopuzdanje, vjeru u sebe i svoje mogućnosti... Ne bih htio da ga obuzme "ja niš ne vrijedim" osjećaj...

Molim vas, ako netko zna kakav pametan i stručan odgovor, ili me može uputiti gdje ga mogu pronaći, ...
Rurik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 08:06   #2
Quote:
Rurik kaže: Pogledaj post
Imam jedan odgojni problem: naš bi sin (5 g.) u svakoj igri želio pobjediti. Kojeg god da se sporta dohvatimo, ako ne pobijedi - rasplakat će se. Što da radimo?

...
Što je tako strašno u tome da se rasplače? Suze nisu nikog ubile

Kad tad će shvatiti da nije ni najbolji, ni najpametniji ni ništa... Najvjerovatnije u vrtiću i zato je bolje da s vama to shvati na blaži način i na način koji že ga motivirati da se više trudi.
Pođi od sebe..kad ti nešto ne uspije možda se ne rasplačeš ali ti nije svejedno i to te motivira da drugi put budeš bolji i da više ulažeš. Ako navikneš dijete da sve dobija servirano na pladnju, pa i pobjedu u igri činiš mu medvjeđu uslugu.
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 08:15   #3
Slažem se. Pobjedi i ti ponekad u nečemu. Mora shvatiti da JE super u nečemu, a da su i drugi u nečemu drugome - jednako dobri ili bolji, pa se onda treba -više potruditi. Inače ćeš imati problem - ne samo u vrtiću, nego pogotovo - u školi! Ako jedan predmet ne ide - depresija i dizanje ruku. Potiči ga da se - dokazuje, trudi. Dok igrate nogomet, nek pobjedi koji put, ali - teško. Nek se pomuči do pobjede.
To što mislil da trči 155km/h ili da je spreman za Arsenal - to je ono dječje u njemu i to nema veze s umišljenošću. Najbolju definiciju toga čula sam pred par godina kad se na promociji dekan "čudio" gdje s godinama nestaje - znanje?! Jer kad pitaš djecu u vrtiću da li netko zna svirati klavir - SVI dižu ruku i SVI ZNAJU. Kad isto pitanje ponoviš studentima - NITKO ne zna ili se diže jedna ruka... Dakle - dok su djeca - svi su UVJERENI da MOGU SVE. Tek tamo u školskoj dobi počne se javljati osjećaj da rezultati dolaze -uloženim trudom. Ali - ako te već sada zabrinjava - počni ga "trenirati"
__________________
Vidiš, godine nas obrade različito... Nekom postane važno s kim će leći, a nekom s kim će se probuditi
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 08:43   #4
čitala sam da mi roditelji stalno želimo djetetu "usaditi" samopouzdanje, koje je objašnjeno kao osobina ljudi koji misle da sve mogu što žele, ali da je puno bitnija samosvijest. e sad razlika između toga dvoje bi bila, kako je tamo navedeno na primjeru, osoba koja je samosvjesna npr. odluči da se bavi nogometom i vidi da mu ne ide, i neće zbog toga smatrati da nezna ništa u životu, već će smatrati da jednostavno nije za nogomet, osoba sa niskom samosviješću će zbog toga smatrati da ne vrijedi ništa i da ništa dobro ne radi. dok samopouzdanje opisujukao mjeru za ono što smo sposobni učiniti. samopouzdanje bi bilo stečena osobina (vanjska osobina), a samosvijest dolazi iznutra, znači da netko vrijedi samim tim što postoji a ne zbog toga što je ili nije sposoban učiniti. ako netko ima zdravu samosvijest rijetko nema samopouzdanja, dok se obrnuto događa.

e sad, po ovome ispadne da nije dobro da ga pustite da stalno pobijeđuje, jer mu tako raste samopouzdanje ali ne i samosvijest, jer mora naučiti da vrijedi i kad ne pobjeđuje. treba nekako riješiti to što se on osjeća loše sam sa sobom ako ne pobjeđuje.

isto tako hvaliti dijete radi nečeg što je napravilo uzrokuje da misli da vrijedi samo ako nešto može, a ne zato što postoji. znači ako on napravi nešto dobro trebalo bi ga pitati da li je zadavoljan s tim što je postigao i reći da vam je drago radi njega, a ne da misli da mora pobijeđivati da bi vi bili zadovoljni sami sa sobom.

u biti da ne duljim, sve to što vi radite bi radila i ja, ali nakon ove knjige jednostavno mi se sve promijenilo, ja još imam malu curicu i nemam iskustva sa tako većim djetetom, ali bi vam preporučila da pročitate knjigu "vaše kompetntno dijete", već sam je par pita preporučivala na forumu (mislit će ljudi da nisam normalana, stalno udaram po istom), ali jednostavno mislim da knjiga vrijedi i da bi vam promjenila neke stavove i mišljenja isto kao i meni. pročitajte ju nećete požaliti.
__________________
leni
lturkano is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 11:10   #5
To je radio i moj sin... Ali on nije plakao, vec se davio u suzama. Isto smo mu jedno vrijeme pustali da pobjeduje, ali smo vidjeli da to nema smisla i da se mora nauciti da nemoze uvijek biti najbolji, najbrzi,... Tj. moze, ali samo ako se vise potrudi. I dalje je plakao kad je izgubio, ali se poceo puno vise truditi da pobijedi. Nakon nekog vremena je prestao plakati... Sada ima 10 god i vise ne place, ali se jos zna ljutiti kada gubi, pa vice. Ja mu se pocnem smijati, pa se onda i on pocne smijati.
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 11:22   #6
Ja sam bila takva ko djete.Imam strijeg brata 9 god od mene i kad god bi se neceg igrali,ma bilo cega,karata,monopol,covjece neljuti se....,ak ja nepobjedim onda sve porusim na stolu i placem. Al proslo me je to sve poslje!
Esni is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 11:32   #7
iturkano...vidi se da ste pročitali juula već iz prvih rečenica

evo.. ono što bih ja savjetovala... ne popuštati uvijek djetetu da pobijedi.... treba ga polako navikavati na to da je normalno ponekad izgubiti i da ne postoji nitko na svijetu tko uvijek pobjeđuje

a najviše bih se koristila igranjem društvenih igara da se kod djeteta razvije pozitivan odnos prema gubljenju, da shvati da je važnije družiti se s nekim i zabavljati, nego pobijediti

bitno je samo da sve to radite postupno da se ne postigne kontraefekt

do 6. godine dijete se treba znati nositi sa porazom na prihvatljiv način
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 11:47   #8
Rurik, ista situacija je počela i kod mene kad je curka imala nešto manje od četiri godine. Banalna stvar, ona na biciklu, ja s klincem u kolicima i "utrkujemo se" .Ako slučajno do zadanog mjesta dođem prije nje, smak svijeta ... suze, cika, dreka...
Puno smo razgovarali s njom, objašnjavali joj da za sve ciljeve u životu treba biti uporan, ali da ne možeš u svemu biti najbolji, važno je da je puno stvari zanima, da se bavi onim što joj se sviđa, probali joj objasniti da se ni sa kim u životu ne bi natjecala kad bi svi razmišljali na njezin način ... svi bi se samo svađali, tukli i plakali u želji da budu najbolji. Malo sam i razgovarala s tetama u vrtiću kako to drugi klinci... Mislim da je to faza koja prolazi sama od sebe, ali treba ipak s klincem razgovarati.
puppa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 11:49   #9
Quote:
Zvrksa kaže: Pogledaj post

...a najviše bih se koristila igranjem društvenih igara da se kod djeteta razvije pozitivan odnos prema gubljenju, da shvati da je važnije družiti se s nekim i zabavljati, nego pobijediti
bitno je samo da sve to radite postupno da se ne postigne kontraefekt

do 6. godine dijete se treba znati nositi sa porazom na prihvatljiv način
Hvala na savjetu. Prakticiramo donekle, nastavit ćemo intenzivnije.
puppa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 12:03   #10
puppa, nema na čemu...pa tu smo da si pomognemo

i eh da...upis u vrtić bi definitivno pomogao, jer mu vršnjaci ne bi popuštali, a reakcije poput suza, deranja, bacanja na pod, bacanja igre, odustajanja i sl. ne bi dočekali s razumijevanjem...a dobar odgajatelj bi svakodnevnim radom s takvim djetetom unutar takvih grupnih situacija uspio puno toga pozitivnog postići
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 12:54   #11
jos mi se jedna misao provlaci...

ako stalno pustamo djetetu da pobijedjuje ucvrscujemo ga u laznom uvjerenju da je to stvarnost.

osim toga klinci ne bi smjeli dobiti dojam da si slabiji od njih. drzi uzde cvrsto i pokazi mu da si uzor, autoritet, da je jos daleko od tebe. daleko ce im sladji biti osjecaj pobjede nad nekim od koga su gubili.

neka se pomuci, nek razvija mozdane vijuge..uljuljkivanje u osjecaju da je nepobjediv i nadmocan nije realno, prije ili kasnije ce naici na jaceg protivnika, pa se nece truditi i razmisljati, vec ce to dozivjeti kao nepravdu, a ne realnost.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 20:55   #12
Quote:
putnica kaže: Pogledaj post
jos mi se jedna misao provlaci...

ako stalno pustamo djetetu da pobijedjuje ucvrscujemo ga u laznom uvjerenju da je to stvarnost.

osim toga klinci ne bi smjeli dobiti dojam da si slabiji od njih. drzi uzde cvrsto i pokazi mu da si uzor, autoritet, da je jos daleko od tebe. daleko ce im sladji biti osjecaj pobjede nad nekim od koga su gubili.

neka se pomuci, nek razvija mozdane vijuge..uljuljkivanje u osjecaju da je nepobjediv i nadmocan nije realno, prije ili kasnije ce naici na jaceg protivnika, pa se nece truditi i razmisljati, vec ce to dozivjeti kao nepravdu, a ne realnost.
Potpisujem, potpuno si u pravu.
puppa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 21:06   #13
Quote:
putnica kaže: Pogledaj post
jos mi se jedna misao provlaci...

neka se pomuci, nek razvija mozdane vijuge..uljuljkivanje u osjecaju da je nepobjediv i nadmocan nije realno, prije ili kasnije ce naici na jaceg protivnika, pa se nece truditi i razmisljati, vec ce to dozivjeti kao nepravdu, a ne realnost.

ovo me je se jako dojmilo
mislim da velik dio naših problema leži upravo u ovom
meri79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 23:34   #14
ja imam curicu od 8 mjeseci kojoj ako nešto uzmeš iz ruke vrišti na sav glas, ljuta je ko pas. kako takvom djetetu objasniti da nemože imati sve što hoće, jer me još ne razumije, a vrlo vjerojatno ima takav karakter da je tvrdoglava ko magare malo. mora probati sve što ja jedem, inače ful galami, ne plače ali grmi na sav glas. nemogu uzeti ništa da ona odmah ne pruža ruke, a ako joj nedam lupa me glavi. takva je od prvog dana, probala sam joj nedati, uzeti iz ruke i lijepim tonom objasniti da se nemože s tim igrati, pa sam probala davati sve što hoće i opet isto. ja neznam jesu li sva djeca ljuta i zaj.... ko moje, ali neznam što će biti kad naraste. nju baš sve, ali SVE zanima.
__________________
leni
lturkano is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2007., 09:59   #15
Quote:
lturkano kaže: Pogledaj post
ja imam curicu od 8 mjeseci kojoj ako nešto uzmeš iz ruke vrišti na sav glas, ljuta je ko pas. kako takvom djetetu objasniti da nemože imati sve što hoće, jer me još ne razumije, a vrlo vjerojatno ima takav karakter da je tvrdoglava ko magare malo. mora probati sve što ja jedem, inače ful galami, ne plače ali grmi na sav glas. nemogu uzeti ništa da ona odmah ne pruža ruke, a ako joj nedam lupa me glavi. takva je od prvog dana, probala sam joj nedati, uzeti iz ruke i lijepim tonom objasniti da se nemože s tim igrati, pa sam probala davati sve što hoće i opet isto. ja neznam jesu li sva djeca ljuta i zaj.... ko moje, ali neznam što će biti kad naraste. nju baš sve, ali SVE zanima.
nisu sva samo moj klinac i tvoja klinka
meri79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2007., 10:33   #16
Quote:
lturkano kaže: Pogledaj post
ja imam curicu od 8 mjeseci kojoj ako nešto uzmeš iz ruke vrišti na sav glas, ljuta je ko pas. kako takvom djetetu objasniti da nemože imati sve što hoće, jer me još ne razumije, a vrlo vjerojatno ima takav karakter da je tvrdoglava ko magare malo. mora probati sve što ja jedem, inače ful galami, ne plače ali grmi na sav glas. nemogu uzeti ništa da ona odmah ne pruža ruke, a ako joj nedam lupa me glavi. takva je od prvog dana, probala sam joj nedati, uzeti iz ruke i lijepim tonom objasniti da se nemože s tim igrati, pa sam probala davati sve što hoće i opet isto. ja neznam jesu li sva djeca ljuta i zaj.... ko moje, ali neznam što će biti kad naraste. nju baš sve, ali SVE zanima.
pa 8 joj je mjeseci
-gloria- is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2007., 12:44   #17
Quote:
lturkano kaže: Pogledaj post
ja imam curicu od 8 mjeseci kojoj ako nešto uzmeš iz ruke vrišti na sav glas, ljuta je ko pas. kako takvom djetetu objasniti da nemože imati sve što hoće, jer me još ne razumije, a vrlo vjerojatno ima takav karakter da je tvrdoglava ko magare malo. mora probati sve što ja jedem, inače ful galami, ne plače ali grmi na sav glas. nemogu uzeti ništa da ona odmah ne pruža ruke, a ako joj nedam lupa me glavi. takva je od prvog dana, probala sam joj nedati, uzeti iz ruke i lijepim tonom objasniti da se nemože s tim igrati, pa sam probala davati sve što hoće i opet isto. ja neznam jesu li sva djeca ljuta i zaj.... ko moje, ali neznam što će biti kad naraste. nju baš sve, ali SVE zanima.

hm...a da nije ono kakva mama, takva kćer?
zekam te malko, ali sad za ozbiljno...jeste lli ti ili njen tata bili takvi kao djeca?
to bi vam možda pomoglo da bar shvatite zbog čega je takva

a način postupanja s takvim djetetom...ja bih joj dopustila da istražuje sve što nije opasno za nju...ali kod onih stvari koje su opasne za tako malo dijete na bilo koji način, čvrsto bih postavila granicu i rekla joj da to ne smije i da je opasno...i ne popuštati na bilo koji njen pokušaj dobivanja te stvari urlanjem, lupanjem i bacanjem
pogotovo kod ovog kad vas lupa treba joj reći da vas to boli i napraviti tužno lice...a ako opet nastavi, zaustaviti joj ručicu i reći da vas boli i da to ne smije raditi
svoj govor uvijek treba prilagoditi dobi djeteta, ali mu uvijek treba i govoriti i svojim izrazima lica popratiti ono što govorite...

eto...mislim da je za početak ovo dovoljno
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2007., 13:15   #18
pa .... recimo da je mama bila takva pa je najvjerojatnije to nasljedno. ja i pokušavam objasniti da neke stvari nesmije, ali mala po svom. nadam se samo s vremenom da će skužiti
__________________
leni
lturkano is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2007., 13:25   #19
pa eto...vidiš kak se razlog lako nađe

nego...nemoj joj braniti ono što nije opasno...očito je jako radoznalo dijete i to treba prihvatiti
ali onda kad odlučiš da nešto nije za nju, budi ustrajna
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:39.