Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Mali literarni kutić

Mali literarni kutić Vaše pjesme, priče, romani...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2005., 18:34   #1
Natjecaj ili nesto deseto

Zapravo me zanima kako bi ste se nosili s temama koje mi je sestra dobila na maturalnoj zadaci iz hrvatskog. Ne mogu vjerovati da netko uopce daje takve teme, a pogotovo ne osamnaestogodisnjacima. Kome je to zanimljivo? Inspirativno? Zar su svi lobotomizirani nakon Werthera?

Ajmo.

1. Kad nas zivot zaboli, ostaje nam umjetnost

2. Ucen bez djela kao oblaci bez kise

3. Napredak znanosti i moralne dvojbe koje on donosi


Smajlici su moji, ne dolaze u kombinaciji s naslovima. Ajmo pisci, okusajte se. Sto se uopce zanimljivo moze napisati na tako preseratorske teme?
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2005., 19:17   #2
br. 2 - stvarno opaka alegorija, i Kirkegaard bi zastao na trenutak
br. 1 - previše vuče na riječ kurac - tu bi se naš čovjek poeta/ zadužen za tu tematiku, mogao okušati..
ali na br. 3 se može srati kol'ko te volja - ono da popraviš prosjek ocjena nekim velebnim mislima
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2005., 19:45   #3
!

hmmmm , ja mislim da ti to nema veze s ofucanosti naslova već s onim :"tko zna-zna,tko ne zna-dva"
sve je stvar inspiracije...evo dala sam si truda i pretipkala sam od riječi do riječi moju zadaćnicu sa mature (prije ohoho godina) sa sličnim naslovom ovim tvojima.

sad bi malo nešto izmijenila,jer promijenila sam se ja,promijenio se stil inače raska koja je mrzila sve žive i mrtve u mom razredu ,a ja i ona bili ko mačka i pas --javno me pohvalila pred svima na maturi-pa ti vidi (tko zna-zna -tko ne zna-2)

"Bez pravih ljudi nema zdravog društva,bez slobodnih naroda nema naprednog čovječanstva"(Stjepan Radić)


Sloboda kao esencija ili kao šlag na torti.
Bilo kako bilo u današnjem društvu taj šlag se već odavno istopio u šalici kave,a ostao je,nadasve,gorak okus.
Manje više tokom ove 4 godine ,u svojim pismenim zadaćama iz hrvatskog jezika ispitujem problem relativnosti.Je li u kruhu našem svagdašnjem tvrda korica realnost ili je krv ljudska samo običan mjehurić sapunice?Gledati ne znači uvijek i vidjeti.Opčinjeni šarenim preobražajem boja ni ne shvaćamo da se naš mjehurić širi,raste-i odjednom nestane.Zavedeni ljepotom propuštamo poantu.Velika iluzija.Prevareni smi i želimo svojih petnaest kuna natrag.Dobri stari Einstein smatra da je sve relativno.Smatram da je u pravu.
Sloboda je esencija.Relativna esencija.Pojam pravog čovjeka možemo relativizirati.Kao i pojam "lažnog".Vrijeme je da potražimo pravu istinu i pogledamo jaguara pravo u oči.U trenutku kad smo na toliko maloj udaljenosti da nam njegove zjenice ne predstave ništa drugo doli tamnu crninu crnog,možda shvatimo da nam vlastita sebičnost ne dopušta sveobuhvatnu predstavu.Nema velikog platna i glamurozne projekcije.Prevareni smo i želimo svojih petnaest kuna natrag.

Mi smo,napokon,pravi ljudi u pravnoj državi.Pardon,pravni ljudi u pravnoj državi.Ponovno prihvatite moje isprike-mi nismo ni jedno ni drugo.Zašto?Zato.Zašto zato?
Zato što tako tvrdi Stjepan Radić,zato jer to tvrdim ja,zato što bez slobode nema morala,bez morala nema svijesti,bez svijesti nema zdravog društva.Zbog svega toga i zbog toga što je sve relativno,a upravo je to ono što nam daje nadu.Dakle u tom grmu leži zec.Jer ako je naše društvo hrpa galebova Jonathana Livingstona podrezanih krila u kojem bi većina prodala dušu vragu(a imnogo više) u zamjenu za novi jaguar coupe ( i tu ne mislim na onaj sa početka priče),onda smo mi društvo zahvaćeno tumorom.
Tumorom na svijesti.
Mi smo sebični i iskvareni.Mi nismo pravi,mi smo dio iluzije o napretku čovječanstva.Opet želite svojih petnaest kuna natrag?Ništa od toga,priznajte da ste prevareni jer ste naivni.Vi ste fiktivna publika pravne države u kojoj rastu fikusi.Ali-sve je to relativno.Kako tko shavti,uzme-uzme.

Možda će doći neko novo vrijeme,"vrijeme da se krene",a moja generacija poput apokaliptičnih jahača donesenovu viziju i izgradi neku novu kulu u pješčaniku -kulu svijesti i morala.No pak,nije sve tamna crnina mračne crne-neki od nas high-tech zoon politicona su ipak odškrinuli sporedna vrata i primili (na kapaljku) -ljubav,razumijevanje i slobodu.Slobodu koja im daje pravo izbora.Izbor?
Pokoriti se materijalističkom doživljavanju čovjeka i vrijednosti života ili ostati vjeran idealima i poštenju i osigurati napredak čovječanstva po zakonu jedan korak naprijed,dva natrag?DA,pitanje je sad,a red je na vama,bivši ljudi,da se odlučite.

Dobro razmislite prije nego što ćete dati svoj odgovor jer će vas pregaziti oni koje jaguar prati poput psa ,a novac koji leži na cesti biti će njihovom rukom podignut.Tada iz grma iskače zec i to onaj Dugouško i dok posljednja nada bježi,ceri vam se u facu i pita vas : " Što te muči,Njofra?" Vi koristite priliku i zahtijevate svojih petanest kuna natrag.
Hm,mislim da niste shvatili poantu.

© by cranberryCherry
cranberryCherry is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2005., 19:47   #4
Talking

evo još jedne,od riječi do riječi prepisane ,koja je definitivno u mom stilu sa ever so ofucanom temom : jesenji suton
( mene je ta tema tad iživcirala pa je nastala ova zadaćnica u 15 minuta( a bome se i po njoj vidi da sam se dosađivala i da me izbezumio naslov ) pa sam otišla na kavu.meni inače nikad nije bio problem napisati zadaćnicu na bilo koju temu i uvijek sam na miru popila kavu,jednom sam napisla 2 sastava u 2 sata ,dobila 2 petaka i ošla na cugu )



Jesenji suton

Jesenji suton.Dosadan kao zagrebački plavi tramvaj.Jesenji suton. Pritišće misli sa trideset tona mokrog leda,stvarajući opipljivu melankoliju dostojnu novinskog naslova crne kronike.Jesenji suton.

Ubojit i zlokoban listopadni jesenji sutonponovo napada i odnosi prolaznicima imovinu neprocjenjive vrijednosti-njihove pozitivne misli i sne pravednika.

Jesenji suton.Sama njegova postojanost je upitna.Možda je izmišljen da nas obične malograđane dovede do ludila modnim dodacima poput pridjeva tmurno,olovno,dosadno,teško koji,čini se , nikako da izađu iz mode.

Jesenji suton.Ogledalo suvremene birokracije i uredskog života s fikusom u kutu.
Jesnji suton.Možda bi uz extasy još i prošao.
Jesenji suton.
Definitiovno bad trip.
cranberryCherry is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:29.