Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2009., 16:14   #1
Stanje '09.

Pod pretpostavkom da ste poželi i pobrali sve što ste posijali, recite, kako ste prošli? Što ste sve uzgajali?
Prinosi? Kako ste zadovoljni sa učinjenim?
Kako vas je poslužila godina?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2009., 08:51   #2
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Pod pretpostavkom da ste poželi i pobrali sve što ste posijali, recite, kako ste prošli? Što ste sve uzgajali?
Prinosi? Kako ste zadovoljni sa učinjenim?
Kako vas je poslužila godina?
Možemo i mi "mali -vikendaši" ?
djemba is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2009., 08:53   #3
Naravno

Kako si prošao?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2009., 15:46   #4
paprika -1 ha -minus
rajčica -0,5 ha -minus
šećerac -0,5 ha-plus
mahune -1 ha-plus
brokula-0,5 ha-u tijeku,za sada plus
cvjetača 1.5 ha- u tijeku,za sada plus
cvijeće ljetnice-300 000 kom-nula s nulom
cvijeće jesensko-puno kom-minus

napomena. Plusevi i nisu baš veliki ali zato minusi jesu.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2009., 21:06   #5
I tako ja očekujem veliki završni komentar, podvlačenje zbog kojeg bi mi bilo drago što netko uspijeva u poljoprivredi a ti finiširaš ovako:

Quote:
salel kaže: Pogledaj post
napomena. Plusevi i nisu baš veliki ali zato minusi jesu.


Vidim, 5 ha bez cvijeća. Kakvi su ti prinosi? Koliko trošiš na zaštitu? Želim ti puno sreće sa cvjetačom i brokulom. Zanima me, uspio si naći tržište za šećerac? Gdje, kako ?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2009., 21:18   #6
gle ovako-prinosi su po prilici dobri.Ništa ne prepuštam slučaju.Imam navodnjavanje,maksimalno ulažem i u gnojidbu i u zaštitu,jer sam davno skužio da samo prinos i kvalitet donose konkurentnost,ali prodaja je nešto na čega ne mogu utjecati pa otuda i moji minusi.Puno puta mi cijena na tržištu ne pokriva ni trošak berbe.Možda to netko ne razumije,ali cijene povrća i cvijeća su već predugo takve kakve jesu i tu zarade više nema. Što se šećerca tiče, nije ga teško prodati ali cijena je od 0,5-0,7 kn/kom.Naravno na veliko, (švercerima)uz uvijet da je dobar,i bez crva.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 15:45   #7
Pozdrav svima,kao pocetnik u povrtllarstvu sam zadovoljan godinom koja je na izmaku.Sa minimalnim ulaganjima na maloj povrsini (cca 2,5 jutra) od koje samo manji dio navodnjavam (zauvek zahvalan teta elzi),ostvario sam,za mene,odlicne rezultate.
Spinat,jesenjska setva,na 1000 m2 prino odlica,prodaja odicna-
Luk,jesenska setva,na cca 500 m2,prinos odlican,prodaja odlicna,
Beli luk,jesenski,cca 500 m2,prinos odlican,prodaja odlicna,
Luk i grah na po jutru,prinosi odlicni prodaja super,
Paradajz na pola jutra,prinos onako,prodaja nije losa,
Mahune na 2000 m2,prinos odlican,prodaja vise nego odlicna.
Imao sam jos neke biljcice u manji kolicinama vise da prosaram tezgu (paprika,krompir,kupus,kornisoni,cvetaca) prinos je bio dosta dobar ali je to vise sportski.
Sve svoje proizvode prodao sam na trznici i mogu reci da sam zadovoljan i cenom.
U svakom slucaju dosao sam do zakljucka da je proizvodnja povrca isplativa ako se uspe ograniciti visna ulaganja.Ja sam to postigao na nacin da sam u vecini slucajeva koristio seme iz vlastite proizvodnje (narocito luk,beli luk i grah) jer je seme tj. lucice dosta skupo,gnojenje vrsim stajnjako,pazim na plodored i trudim se da na sto vecoj povrsini ostvarim sto vise berbi.
To je to od mene,godina je bila prilicno dobra.
sacma is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 19:34   #8
Quote:
salel kaže: Pogledaj post
Puno puta mi cijena na tržištu ne pokriva ni trošak berbe.Možda to netko ne razumije,ali cijene povrća i cvijeća su već predugo takve kakve jesu i tu zarade više nema.
Ovo si već par puta spomenuo no nikako da pitam, zašto?

Quote:
salel kaže: Pogledaj post
Što se šećerca tiče, nije ga teško prodati ali cijena je od 0,5-0,7 kn/kom.Naravno na veliko, (švercerima)uz uvijet da je dobar,i bez crva.
Mislila sam da si ga prvenstveno uzgajao za sebe. Koji hibrid si koristio i koja bi po tebi bila realna cijena po klipu?

Quote:
sacma kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,kao pocetnik u povrtllarstvu sam zadovoljan godinom koja je na izmaku.Sa minimalnim ulaganjima na maloj povrsini (cca 2,5 jutra) od koje samo manji dio navodnjavam (zauvek zahvalan teta elzi),ostvario sam,za mene,odlicne rezultate.
Spinat,jesenjska setva,na 1000 m2 prino odlica,prodaja odicna-
Luk,jesenska setva,na cca 500 m2,prinos odlican,prodaja odlicna,
Beli luk,jesenski,cca 500 m2,prinos odlican,prodaja odlicna,
Luk i grah na po jutru,prinosi odlicni prodaja super,
Paradajz na pola jutra,prinos onako,prodaja nije losa,
Mahune na 2000 m2,prinos odlican,prodaja vise nego odlicna.
Imao sam jos neke biljcice u manji kolicinama vise da prosaram tezgu (paprika,krompir,kupus,kornisoni,cvetaca) prinos je bio dosta dobar ali je to vise sportski.
Sve svoje proizvode prodao sam na trznici i mogu reci da sam zadovoljan i cenom.
U svakom slucaju dosao sam do zakljucka da je proizvodnja povrca isplativa ako se uspe ograniciti visna ulaganja.Ja sam to postigao na nacin da sam u vecini slucajeva koristio seme iz vlastite proizvodnje (narocito luk,beli luk i grah) jer je seme tj. lucice dosta skupo,gnojenje vrsim stajnjako,pazim na plodored i trudim se da na sto vecoj povrsini ostvarim sto vise berbi.
To je to od mene,godina je bila prilicno dobra.
Ček, 2,5 jutra je malo jače od jednog hektara. Ti si sve to stumbao na tu kvadraturu, krenuo prvi put sa minimalnim ulaganjima i dobio dobre prinose? Drago mi je. Možeš li živjeti od toga ili imaš primarni posao?

Jesi kad razmišljao o nečemu tipa pivarski ječam, š. repa, repica, suncokret... Ono, kooperacija sa nekom od firmi u tvom kraju? Vi Vukovarci (i Baranjci) imate najbolje tlo u državi, tamo bi i štap zabijen u tlo dao list
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 20:09   #9
To je to od mene,godina je bila prilicno dobra.[/QUOTE]

Ljudi moji ljudski.................da je meni dati vaša jutra, hektare........A ja pokrenija posao na 300-tinjak kvadrata. Ne žalin se jer od nečeg valja početi. Iman još oko 1000 kvadrata na raspolaganju ali mi je malo nezgodno jer poljski kanal dili ledinu da dva dijela. Ali ni to nije neki problem. Lipo je čut da je neko uspija svojin radon nešto napravit i da je zadovoljan. Ja san početnik u uzgoju kalifornijske gl... (sorry gott) gujavice. Još san u fazi ulaganja i do Božića iman neku "omanju" investiciju. Ali virujen u uspjeh (koji ja ne vridnujen novcen koliko zadovoljstvon). Recimo napravija san malu količinu maslinova ulja, dostatna samo za moje potribe ali ja san prizadovoljan. Triba biti ustrajan i ići naprid. Pozdrav svima.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 20:26   #10
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Ovo si već par puta spomenuo no nikako da pitam, zašto?



Mislila sam da si ga prvenstveno uzgajao za sebe. Koji hibrid si koristio i koja bi po tebi bila realna cijena po klipu?



Ček, 2,5 jutra je malo jače od jednog hektara. Ti si sve to stumbao na tu kvadraturu, krenuo prvi put sa minimalnim ulaganjima i dobio dobre prinose? Drago mi je. Možeš li živjeti od toga ili imaš primarni posao?

Jesi kad razmišljao o nečemu tipa pivarski ječam, š. repa, repica, suncokret... Ono, kooperacija sa nekom od firmi u tvom kraju? Vi Vukovarci (i Baranjci) imate najbolje tlo u državi, tamo bi i štap zabijen u tlo dao list
Dobro,moram priznati da imam i nekoliko malih tajni.Prvo imam tajno oruzije u vidu bake o 80 godina koja se bavila time veci deo svoga zivota i ona mi je glavni kriticar,drugo radna snaga mi je gratis ono samo hrana,obuca i krov nad glavom (tj.radimo to porodicno zena,moja mama,baka,druga baka i ja) tako da te troskove nemam.
To mi je primani posao,radim jos neke stvari radi nadopune kucnog budzeta,ali je ovo ono sto nas hrani,oblaci i placa racune.
Do prosle godine sam na svojoj zemlji isao sa raznim ratarskim kulturama (jecam,rpica,kukuruz,zito.....) zemlje imam 14 jutara ali to je premalo za ozbiljno bavljenje ratarstvom a i stalno sam bio oko nule ili u minusu iako sam imao pristojne prinose,tako da sam od toga pobegao glavom bez obzira,dao zemlju u arendu (najam),ostavio koliko mi treba za povrce i za sada mi je super.
PS ja proizvodim za prodaju na trznici,sve kolicine koje sam proizveo tamo sam i prodao tako da su cene visestruko vece nego da prodajes nakupcima.
sacma is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 13:48   #11
5H vinograda
40 000 cokota
80 000kg

minus
__________________
...u raju je ljepo al u paklu je ekipa...
swizach is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 19:45   #12
Quote:
swizach kaže: Pogledaj post
5H vinograda
40 000 cokota
80 000kg

minus
Vadi panjeve i sadi lavandu. Mislin da je isplativije. Kaže jedan moj da se dignu pokojni pijanci i vide šta se sad pije odma bi umrli od muke. Lavanda se pokazala dobra i u tvom kraju. Ona je inače mediteranska biljka a oko mene u krugu od 50 KM nema nigdi neke značajnije površine pod lavandon. Raspitaj se malo u savjetodavnoj službi, možda ima i nešto drugo. Samo naprid, puno sriće.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 15:42   #13
izvjestaj cu dati kad prodam jos ovih 250 boks paleta. nemam pojma kaj je sve nabrozdano unutra. inace, ja zadovoljna. i zavrsila sadnju. i krecem u rezidbu. sutra. ako ne bude padala kisa.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 22:09   #14
Nakon ovih "velikih" igrača nekako mi neugodno predstavljati svoju vikendašku proizvodnju .
Kako nemam nekog poznatog koji se bavi s tim sve sam radio čitajući literaturu i prelistavajući forume.
Sjeme je nabavljeno na ebay-u ( nemam domaće origigi a zanimljivo mi se ćinilo probati nekaj kaj kod nas nije tako popularno.
Ako mogu englezi zašto ne bi i mi.Fora su mi njihovi vrtovi i natjecanje u povrtlarstvu.
Dakle -70 sadnica paradajza -srednje veličine crveni i mali kruškoliki žuti -ovi zadnj su najbolje prošli jer svima koji smo dali su oduševljeni njime .
Urod vrlo dobar.

Paprika -žuta ,crvena, zelena,-40 komada urod vrlo dobar.
Patliđan -jajoliki -5 komada -urod --komad po stabljici .
Krastavci --lemon crystal -oblik limuna .urod vrlo dobar također su svi oduševljeni okusom.
Kao što rekoh ovo je bila prva berba ( nakon sijanja sam non stop sam nestrpljivo provjeravao sjeme a kada sam vidio da je izbacio malu klicu pomislio sam da raste na krivu stranu jer ide u zemlju -znam smijati će te se sada) i krivo sam procijenio kolićinu vode pa sam se namučio noseći dodatne zalihe a kako nemam auto bio je to težak posao .

Uglavnom sam zadovoljan a ove godine krećem još žešče i nadam se pametnije
djemba is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:09.