Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2012., 12:43   #361
otkup ljesnjaka

kolege, u Blizini Bihaća u BiH imam plantažu lješnjaka. Imacu oko 10-15 tona ociscenog ljesnjaka ove godine, ima li ko da me uputi na kvalitetnog otkupljivaca u BiH ili u Hrvatskoj al da me ne boli glava kasnije hoće li mi biti plaćeno
bacus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2012., 13:24   #362
Čitam temu od samog početka i vidim da su postovi stari i 4 godine. E sad, zanima me kakva vam je situacija sada. Kakvi su prinosi, cijene na tržištu, koliko je teško plasirati proizvod?

Ono, ukratko? Jel ide ok ili ćete uskoro na cestu 'ko mljekari prije par mjeseci?
Ozbiljno razmišljam o sadnji trajnog nasada takvog tipa jer imam svoju zemlju pa me čisto zanima kako su vam prošle protekle godine i što očekujete u budućnosti?

Ako još uopće čitate forum
vat_d_fak is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 14:53   #363
Da li prodajete sadnice lješnjaka na podlozi medvjeđa lijeska?Ako da kolika je cijena sadnica?Ja bi za godinu dana sadio oko 100 kom.Pozdrav!
filipsaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 15:43   #364
Kupujemo lješnjake do nekih 50 komada, a neznam kako koji izgleda, pa me zanima kako da ja znam koji su jednogodišnji, a koji dvogodišnji, da me ovaj koji prodaje ne zezne?

Hvala!
mate11111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 18:28   #365
Quote:
mate11111 kaže: Pogledaj post
Kupujemo lješnjake do nekih 50 komada, a neznam kako koji izgleda, pa me zanima kako da ja znam koji su jednogodišnji, a koji dvogodišnji, da me ovaj koji prodaje ne zezne?

Hvala!
manje više je svejedno jesu li sadnice jednogodišnje ili dvogodišnje. važno je da su zdrave i da nisu oštećene.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 19:56   #366
Quote:
mate11111 kaže: Pogledaj post
Kupujemo lješnjake do nekih 50 komada, a neznam kako koji izgleda, pa me zanima kako da ja znam koji su jednogodišnji, a koji dvogodišnji, da me ovaj koji prodaje ne zezne?

Hvala!
Veća sadnica je starija . Ako kupujete sadnice sa etiketom ,a to znači iz rasadnika kupite najmanje 2 sorte . Može te ih uzgajati u obliku stabla ili žbuna ostavljajući 3 ili više izboja koji će nići iz matičnog . ako idete na stablo onda izbojke treba rezati . Razmnožavati možete ako jednogodišnji izboj početkom trećeg mjeseca polegnete i dio zatrpate sa zemljom , isto vrijedi za ribizli , ogroz , kupinu .Imam nekoliko lješnjaka . Vodite računa o položaju , ako je blizu šume imati ćete berače ptice i vjeverice !
posavac55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 11:52   #367
imam nasad od 200-tinjak ljeski star cca 20 god.
sve je otislo u visinu i sada je to neupotrebivo tj u nemogucnosti branja jel su ljeske visine barem 10m.

voljela bi da se to sredi i da opet uspostavim kontrolu nad tim.
molim savijet sto mi je ciniti s tim grmovima?

Da li sve posjeci i ostaviti samo jednu granu ili???
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 12:45   #368
Quote:
tonka kaže: Pogledaj post
imam nasad od 200-tinjak ljeski star cca 20 god.
sve je otislo u visinu i sada je to neupotrebivo tj u nemogucnosti branja jel su ljeske visine barem 10m.

voljela bi da se to sredi i da opet uspostavim kontrolu nad tim.
molim savijet sto mi je ciniti s tim grmovima?

Da li sve posjeci i ostaviti samo jednu granu ili???
otišli u visinu kao grm ili kao stablo? vrlo bitan podataka za dalje.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 13:28   #369
Quote:
tonka kaže: Pogledaj post
imam nasad od 200-tinjak ljeski star cca 20 god.
sve je otislo u visinu i sada je to neupotrebivo tj u nemogucnosti branja jel su ljeske visine barem 10m.

voljela bi da se to sredi i da opet uspostavim kontrolu nad tim.
molim savijet sto mi je ciniti s tim grmovima?

Da li sve posjeci i ostaviti samo jednu granu ili???
Porezati niko i ići na uzgoj 1 stabla , pitanje je da li je kalemljeni ljšnjak skroz od korijena ili iznad zemlje ?
posavac55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 22:31   #370
sve je otislo u grm... pa u visinu....
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 22:52   #371
Lješnjak se u pravilu bere kad padne na zemlju jer ga je teško vaditi iz opne. Tako da nije problem što je otišao u visinu. Sad bi samo trebalo dole pri zemlji očistiti da se omoguči pristup ispod krošnje. Odrezati mladice i mlađe grane a ostaviti 5-6 najačih grana i tako prozračiti krošnju i omogučiti berbu....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 09:46   #372
a na koju visinu da porezem najjace grane??
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 10:07   #373
Quote:
tonka kaže: Pogledaj post
a na koju visinu da porezem najjace grane??
1,5 do 2 metra
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 03:45   #374
Quote:
tonka kaže: Pogledaj post
a na koju visinu da porezem najjace grane??
NE skraćuj grane koje ostavljaš, pokušaj ih ostaviti da imaju oblik vaze, podlogu redovno kosi trimerom sa nožem jer će ti izbijati mladice oko grma, pogotovo ako su grmovi toliko podivljali, tada je u grmu 20-50 izboja+ mladi koji većinom odumiru jer nemaju dovoljno svijetla i prostora za rast. Kad očistiš sve osim 5-7 grana (pokušaj ostaviti podjednako stre, ne najstarije) koje se gore šire u krug dobiti ćeš lijepu i prozračnu krošnju koja bi trebalo ok roditi. Pitanje je kako provesti zaštitu protiv bolesti i crvljivosti na toj visini ali ako je hobi uzgoj tada vjerojatno zaštitu nikada nisi ni radio. Požuri sa radovima da ne oštetiš rodne pupove i ne pokidaš rese.
Skraćivanjem ostaljenih grana odrezao bi i rodne grančice, biljku ostavio bez lišća , većina tako skraćenih grana ne bi formirala krošnju već se osušila.
JPP is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 13:23   #375
Lješnjaci

Pozdrav svima!

Počeo bih se baviti lješnjacima. Većinu stvari sam proučio i zanima me samo koliko bi mi trebalo početnog kapitala za sve to? Riječ je o početnih pola Ha. Treba mi sve: od procjene tla,sadnica, ograde,gnojiva....Imam samo zemlju.
Perobj is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 14:28   #376
Lijesku sadiš na razmak 5x5 do 10x10 metara što ovisi o bujnosti, sort, uzgojnom obliku i plodnosti samog tla.

U intenzivnom nasadu uzgoji oblik je modificirani grm sa razmakom sadnje 5x4 m.

Trošak podizanja nasada:
prije sadnje: cca. 23.000,00 kn/ha
1. godina: cca. 28.000,00 kn/ha
2. godina: cca. 6.000,00 kn/ha
3. godina: cca. 4.000,00 kn/ha

Možeš tražiti poticaj, a minimalno poticana površina je 0,5 ha. Minimalni broj stabala za ostvarivanje poticaja je 300/ha.

Prije nego se upustiš u uzgoj osiguraj si tržište.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 20:05   #377
Nedavno sam saznao da je medvjeđa lijeska odlična podloga za cijepljenje lješnjaka jer ne pušta brojne izdanke iz korijena kao obična lijeska. Prošli tjedan posadio sam 30-ak plodova, a njih sam našao uz pješačku stazu u Zagrebačkoj aveniji u Zg. Tko god želi može si na istoj lokaciji nakupiti puno lješnjaka za sadnju, samo požurite jer su neki već počeli klijati.
kengy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 20:18   #378
Quote:
kengy kaže: Pogledaj post
Nedavno sam saznao da je medvjeđa lijeska odlična podloga za cijepljenje lješnjaka jer ne pušta brojne izdanke iz korijena kao obična lijeska. Prošli tjedan posadio sam 30-ak plodova, a njih sam našao uz pješačku stazu u Zagrebačkoj aveniji u Zg. Tko god želi može si na istoj lokaciji nakupiti puno lješnjaka za sadnju, samo požurite jer su neki već počeli klijati.
Čemu se mućiti kad se običnim reznicama postigne isto to i još se ne mora kalemiti
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 14:15   #379
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Čemu se mućiti kad se običnim reznicama postigne isto to i još se ne mora kalemiti
Daj molim te objasni postupak s tim reznicama. Što, kako i kada.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 15:26   #380
Quote:
Skylights kaže: Pogledaj post
Daj molim te objasni postupak s tim reznicama. Što, kako i kada.
Odrežeš izboje koji ti rastu oko osnovnog stabla popikaš u zemlju (mješavina zemlje i pjeska) i čekaš da se zakorjeni....Možeš koristiti i hormon za zakorjavanje ali je dosta skup. Neki kažu da se umjesto hormona može koristiti med.
Druga opcija je ukoliko se izboji nalaze udaljeni od osnovnog stabla da malo okopaš oko njih i tada odmah imaš ukorjenjenu mladicu (odrežeš taj komad korjena iz kojeg raste).

Treči način je da mladicu poviješ prema zemlji i na jednom djelu je prekriješ zemljom. Nakon mjesec, dva na tom djelu koji je prekriven morao bi se pojaviti korjen. Odrežeš tada mladicu od glavnog stabla i imaš ukorjenjenu mladicu.

Možeš to sve raditi sada u prolječe ili u jesen,jesen bolja opcija ali ni sad nije kasno....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:14.