Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2007., 02:22   #1
Deklarirani ateizam

pozdrav


uvijek me je zanimala jedna stvar.

zasto se ateisti deklariraju kao ateisti?

ja nisam religiozan, postujem religije ali me ne diraju. nemam potrebu za takvim stvarima i zato se niti ne deklariram kao ateist.


kada netko napominje da je ateist mi je isto kao kada napominje da ne cita stripove.

bok, ja sam pero i ja sam ne citac stripova


misljenja?
 
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 02:28   #2
Ako se ne deklariraš, nećeš dobiti člansku iskaznicu.
Hello Operator is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 07:19   #3
Quote:
Hello Operator kaže: Pogledaj post
Ako se ne deklariraš, nećeš dobiti člansku iskaznicu.
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 07:50   #4
Quote:
itizaj kaže: Pogledaj post
pozdrav


uvijek me je zanimala jedna stvar.

zasto se ateisti deklariraju kao ateisti?

ja nisam religiozan, postujem religije ali me ne diraju. nemam potrebu za takvim stvarima i zato se niti ne deklariram kao ateist.


kada netko napominje da je ateist mi je isto kao kada napominje da ne cita stripove.

bok, ja sam pero i ja sam ne citac stripova


misljenja?
Nisam nikad razmisljala o tome.
Interesantno
Mislim da se deklariraju jer zele aktivno pokazati da ne vjeruju u postojanje boga. Mnogi ateisti takodjer rado ulaze u debate o egzistenciji boga.

Mislim "ja sam ateist" nemoze usporediti sa "ja sam necitac stripova"

Mozda je bolja usporedba: "ja sam vegetarijanac" (ne vjerujem u meso kao prehrambeni artikl)
__________________
Curiosity didn't killed the cat ;o)
TheCurious is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 09:10   #5
Ljudi se pretjerano bore za "slobodu govora" samo zato da se ne bi morali baviti slobodom svojih misli.


Meni je apsurdno svako deklariranje i obiljezavanje: "dođi mali da ti ciko stembilj udari". Obiljezavao bi se da sam indijanski ratnik koji krece da brani svoje selo - jer bi tad osjecao istinsku pripadnost. Danas, ne volim deklarirati ni da sam Hrvat.(evo rekoh to samo zato da bolje ilustriram).
(dar)(vuk) is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 11:19   #6
Quote:
itizaj kaže: Pogledaj post
pozdrav


uvijek me je zanimala jedna stvar.

zasto se ateisti deklariraju kao ateisti?

ja nisam religiozan, postujem religije ali me ne diraju. nemam potrebu za takvim stvarima i zato se niti ne deklariram kao ateist.


kada netko napominje da je ateist mi je isto kao kada napominje da ne cita stripove.

bok, ja sam pero i ja sam ne citac stripova


misljenja?
Ja ne ističem svoje nevjerovanje dok se ne povuče ta tema, jednako kao što ne bih isticao da ne slušam neku vrstu glazbe sve dok se o njoj ne povede rasprava.

Sad, činjenica je da su rasprave o religiji ujedno i etičkog, filozofskog i kulturnog karaktera, što ateiste može zanimati unatoč njihovom nevjerovanju.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 11:31   #7
Quote:
itizaj kaže: Pogledaj post
pozdrav


uvijek me je zanimala jedna stvar.

zasto se ateisti deklariraju kao ateisti?

ja nisam religiozan, postujem religije ali me ne diraju. nemam potrebu za takvim stvarima i zato se niti ne deklariram kao ateist.


kada netko napominje da je ateist mi je isto kao kada napominje da ne cita stripove.

bok, ja sam pero i ja sam ne citac stripova


misljenja?
Pa ja nisam promjetio bas da ateisti idu po ulici i vicu da su ateisti.
Ako se u razgovoru ili u nekoj situaciji dode do pitanja religije i vjerovanja ne vidim nista lose da se netko deklarira kao ateist.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 11:48   #8
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Pa ja nisam promjetio bas da ateisti idu po ulici i vicu da su ateisti.
Ako se u razgovoru ili u nekoj situaciji dode do pitanja religije i vjerovanja ne vidim nista lose da se netko deklarira kao ateist.
Ma baš! Osnovali su udrugu PROTAGORA www.protagora.hr za zaštitu prava ireligioznih osoba i promicanje ireligioznog poimanja svijeta.Zašto ih tlačite, zaboga?
__________________
Ako ne znaš kamo ploviš, nijedan vjetar ti neće pomoći.
mercurica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 12:01   #9
Ireligiozno ne znači ateista.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 12:24   #10
Quote:
itizaj kaže: Pogledaj post
zasto se ateisti deklariraju kao ateisti?
Zato jer većina vjernika sumnja da ateisti postoje.
Tsunade is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 12:33   #11
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Ireligiozno ne znači ateista.
Sama riječ ne znači, ali kako članovi ove udruge sami za sebe kažu, oni su ateisti (još kažu da nisu anti-teisti).
Uostalom, na njihovoj stranici "O nama" to se lijepo vidi.
Neka ekipe, treba se zaštiti. Šteta što ne navode primjere svoje ugroze u društvu.
A i čelnici im nisu za bacit: Vesna M. Puhovski, Dafinka Večerina, Dževdet Hadžiselimović, Sanja Sarnavka i Rajka Polić, Milan Polić, Nenad Puhovskih, Šime Lučin, Lino Veljak.
__________________
Ako ne znaš kamo ploviš, nijedan vjetar ti neće pomoći.
mercurica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 13:09   #12
Quote:
mercurica kaže: Pogledaj post
Ma baš! Osnovali su udrugu PROTAGORA www.protagora.hr za zaštitu prava ireligioznih osoba i promicanje ireligioznog poimanja svijeta.Zašto ih tlačite, zaboga?


vjerujem da više i nemaju nekih većih problema... ali bilo je vrijeme kad je bilo nepoželjno tako se izjašnjavati... tj bila je u pitanju egzistencija. životna, poslovna. smatrani su gotovo državnim neprijateljima..

zato su najednom i bila gotovo masovna krštenja odraslih...... onda je i crkva valjda shvatila, jer su se takvi počeli gurati u prve redove, pa su se deklarirani vjernici osjetili povrijeđenima i progovarali javno.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 13:38   #13
Quote:
itizaj kaže: Pogledaj post
zasto se ateisti deklariraju kao ateisti?
Iz istog razloga iz kojeg se netko deklarira da je katolik, musliman, etc.

Quote:
itizaj kaže: Pogledaj post
kada netko napominje da je ateist mi je isto kao kada napominje da ne cita stripove. bok, ja sam pero i ja sam ne citac stripova
Usporedba ti je stvarno ono
Pa nisam baš primjetila da netko napominje da je ateist? Osim ako ga se izravno ne pita ili ako se ne povede tema vezana uz religije i sl.
Za razliku od ovih silnih kvazi vjernika koji ističu da su veliki katolici i vjernici jer svaku nedjelju idu u crkvu, i s takvom šokiranošću poprate svakog tko kaže da se tih religiskih formalnosti i ne drži previše.

edit: i sigurno da im nije ugodno kad ih jedan beeeeeep papa proglasi prikrivenim sotonistima i sljedbenicima kneza tame, u što će ovi njegovi hipnotizirani mozgoisprani sljedbenici stvarno povjerovat.
__________________
KLIKNITE ZA SPAS BEBA TULJANA!
Arian Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 13:40   #14
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Ireligiozno ne znači ateista.
Točno, može se bit agnostik npr.
Kao ja ,ali deklarirati se? To zvuči nekako smješno.
Moje misli o porijeklu života i o smislu, te razlogu istog su ipak moje privatne pošto ne ispovijedam ni jednu vjeru.
Sentinel & Onyx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 14:07   #15
ok, enivej

ja sam primjetio da vecina ateista ponosno istice "ja sam ateist"
kao da namjerno zele povuci raspravu, vjerojanto zbog razocarenja u crkvu/religiju

u mom slucaju nije tako.
ja jesam ateist po definiciji ateizma, ali ne cu nikada za sebe reci "ja sam ateist" jer se ne zelim deklarirati u religijskom smisli jer me religije nimalo ne zanimaju u aktivnom smislu.

Bila je jedna epizoda South Parka (sad me nitko nece shvatit ozbiljno ) gdje su lijepo obradili ateiste
 
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 14:17   #16
Quote:
itizaj kaže: Pogledaj post
pozdrav


uvijek me je zanimala jedna stvar.

zasto se ateisti deklariraju kao ateisti?

ja nisam religiozan, postujem religije ali me ne diraju. nemam potrebu za takvim stvarima i zato se niti ne deklariram kao ateist.


kada netko napominje da je ateist mi je isto kao kada napominje da ne cita stripove.

bok, ja sam pero i ja sam ne citac stripova


misljenja?
Zato sto se valjda jedino na taj nacin putem terminolgije zele odvojiti od religije i vjere u nesto sto namece religija.
kundalini is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 15:59   #17
Quote:
itizaj kaže: Pogledaj post
ok, enivej

ja sam primjetio da vecina ateista ponosno istice "ja sam ateist"
kao da namjerno zele povuci raspravu, vjerojanto zbog razocarenja u crkvu/religiju

u mom slucaju nije tako.
ja jesam ateist po definiciji ateizma, ali ne cu nikada za sebe reci "ja sam ateist" jer se ne zelim deklarirati u religijskom smisli jer me religije nimalo ne zanimaju u aktivnom smislu.
Ako je sve tako kao što kažeš, zašto si otvorio ovu temu?
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 16:07   #18
Da kaže da je ateist.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 16:08   #19
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Da kaže da je ateist.
Precisely my point.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 17:54   #20
Quote:
Dunj@ kaže: Pogledaj post
vjerujem da više i nemaju nekih većih problema... ali bilo je vrijeme kad je bilo nepoželjno tako se izjašnjavati... tj bila je u pitanju egzistencija. životna, poslovna. smatrani su gotovo državnim neprijateljima..

zato su najednom i bila gotovo masovna krštenja odraslih...... onda je i crkva valjda shvatila, jer su se takvi počeli gurati u prve redove, pa su se deklarirani vjernici osjetili povrijeđenima i progovarali javno.
Teza ti je pogrešna. Naime, ti isti ateisti su imali vlast 50 godina. Teorija nepodobnih je njihov izum. Zbog te teorije koju su sami rabili u vrijeme svoje strahovlade, analogijom su zaključili da će se i na njih primijeniti kada su vlast izgubili.
Zbog toga je njihovo zbijanje u prve redove u crkvi nakon promjene vlasti logično. Potpuno ista logika po kojoj su se nekoć zbijali u prve redove za dobiti partijsku iskaznicu.
Frustracije su bile velike, komične, ali i logične.
__________________
Ako ne znaš kamo ploviš, nijedan vjetar ti neće pomoći.
mercurica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:35.