Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2012., 16:11   #81
Enes r.a. prenosi od Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi ve selleme, da je Allah, dz.s. rekao: "Ukoliko Ja nekog od Svojih robova iskusam oduzimanjem njegovog vida, pa se strpi (i ne rekne radi toga nista lose), to cu mu nadoknaditi dzennetom". (Buhari)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 03:42   #82
Ebu Hurejre r.a. prenosi da je Allahov Poslanik sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao:"Zaista Allah ne gleda u vasa tijela, niti u vase likove, nego gleda u vasa srca". (Muslim)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 03:44   #83
Ebu Malik el-Haris el-Es'ari pripovjeda da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Cistoca (tjelesna i moralna) je polovica imana, zahvala Allahu (elhamdulillahi) puni vjerniku mjerilo njegovih djela, velicanje Allaha (subhanallahi) puni sve između nebesa i zemlje, namaz je nur (svjetlost), sadaka je dokaz za tebe ili protiv tebe. Svaki covjek kada osvane svoju dusu prodaje, pa je otkupi (od kazne), ili je upropasti." (Muslim)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 03:44   #84
Ebu Se'id el-Hudri, r.a. prenosi da je jedna grupa ensarija, trazila od Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi ve selleme, razne stvari, pa im je on dao, zatim su ponovo trazili, a on im je opet dao sto su trazili, dok im nije sve podijelio sto je imao, a zatim im rekao, a zatim im rekao: "Sve sto budem imao od dobra ja cu vam podijeliti, i nista od vas necu sakriti, ali ko trazi i zeli cednost Allah ce mu je podariti, a ko trazi i zeli neovisnost, Allah ce ga uciniti neovisnim (bogatim). Ko god se puno suzdrzava i trpi Allah ce mu pripomoci da bude strpljiv; nije nikom dat bolji i znacajniji dar od sabura". (Muttefekun alejhi)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 03:45   #85
Suhejb ibn Sinan, r.a. pripovjeda da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Cudan li je primjer vjernika! U svakoj situaciji on dobija - a takvo stanje nije ni sa kim drugim nego samo sa vjernikom - ako ga zadesi kakva radost, on zahvaljuje Allahu dz.s. sto mu donosi korist, a ako ga pak, pogodi kakvo zlo i steta on se strpi i postojano se drzi, pa mu i to donosi nagradu od Allaha, dz.s." (Muslim)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 18:51   #86
'Ata ibn Ebi Rebah, r.a. pripovjeda da mu je ibn Abbas, r.a. rekao: "Hoces li da ti pokazem zenu koja ce uci u dzennet?" A on mu na to odgovori: "Svakako". Zatim mu ibn Abbas rece: "Vidis li onu crnkinju tamo, dosla je Allahovom Poslaniku, sallallahu 'alejhi ve selleme, i rekla: Ja ponekad dobijem padavicu (epilepsiju) pa se bojim da se nesvjesno otkrijem (svoja stidna mjesta) pred svijetom, pa te molim da uputis dovu Allahu dz.s. da me izlijeci." On joj na to odgovori: "Ako hoces strpi se u toj bolesti, dobices dzennet, a ako hoces ja cu dovu uputiti Allahu dz.s. da ozdravis?" "Strpit su se, odgovori ona, samo zamoli Allaha dz.s. da se ne otkrivam priliko napada, sto Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, i ucini". (Muttefekun alejhi)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 23:58   #87
Prenosi Džabir ibn Abdullah, radijallahu anhu, da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Dato mi je pet stvari, koje nisu date nikome prije mene:
1) Potpomognut sam strahom (neprijatelja od mene) na udaljenosti mjesec (hoda).
2) Zemlja mi je data mjestom za sedždu i čistom, pa gdje god nekog čovjeka od moga ummeta zadesi namaz neka klanja.
3) Dozvoljen mi je ratni plijen koji nije bio dozvoljen nikome (od poslanika) prije mene.
4) Dat mi je šefa’at (zalaganje za vjernike).
5) I svi poslanici su slati samo svome narodu, a ja sam poslat svim ljudima!" (Buharija)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 19:47   #88
Exclamation

Abdullah ibn Mes'ud, r.a. pripovjeda: "Kao da sada gledam Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi ve selleme, kako prica o jednom od Allahovih poslanika, salavatullahi 'alejhim, kako ga je njegov narod toliko pretukao da mu je potekla krv niz lice, a on je brisuci krv sa sebe samo rekao: "Allahu dragi, Ti oprosti narodu mome, jer oni zaista ne znaju". (Muttefekun alejhi)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 16:19   #89
Smile

Ebu Se'id i Ebu Hurejre, r.a. biljeze da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Muslimana (vjernika) ne pogodi nikakva nedaca ili bolest, niti tuga ili zalost, niti bilo kakva nezgoda, cak ni obicni ubod trna, a da mu zbog toga Allah dz.s. ne oprosti dio njegovih grijeha". (Muttefekun alejhi)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 19:38   #90
Wink Kome Allah dz.s. zeli dobro

Ebu Hurejre, r.a. prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Kome Allah dz.s. zeli dobro, stavi ga na kusnju (belaj)". (Buhari)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 16:01   #91
Enes, r.a. prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Neka niko od vas niposto ne zazeli smrt zbog nevolje koja ga je pogodila, a ako vec mora onda neka kaze: Allahu moj, odrzi me u zivotu dokle god mi je zivot hairniji, a usmrti me kada mi smrt bude bolja od zivota": (Muttefekun alejhi)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 16:09   #92
Dual-wisp, molim te da c/p nije jedino napisano u tvom postu, ovo nije blog, niti neke privatne biljeske, ovo je forum, stoga plis - komentari, pitanja, odgovori, dijalog.

mod
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 01:12   #93
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Dual-wisp, molim te da c/p nije jedino napisano u tvom postu, ovo nije blog, niti neke privatne biljeske, ovo je forum, stoga plis - komentari, pitanja, odgovori, dijalog.

mod
dobro g. moderator da li s iti procitao ovo https://www.forum.hr/showthread.php?t=278492 ovaj prvi post ja ne vidim sta radim pogresno
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 01:57   #94
Quote:
dual-wisp kaže: Pogledaj post
dobro g. moderator da li s iti procitao ovo https://www.forum.hr/showthread.php?t=278492 ovaj prvi post ja ne vidim sta radim pogresno
Ah, davnih dana otvoren je ovaj thread, i ti si ga eto podigao iz 'mrtvih' (iz 2007.) no hajmo malo napisati i pokoji komentar, protumaciti, objasniti, podijeliti refeleksiju nad nakim ajetom ili hadisom a forumaskim pukom.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 02:18   #95
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Ah, davnih dana otvoren je ovaj thread, i ti si ga eto podigao iz 'mrtvih' (iz 2007.) no hajmo malo napisati i pokoji komentar, protumaciti, objasniti, podijeliti refeleksiju nad nakim ajetom ili hadisom a forumaskim pukom.
ja te godine zavrsio srednju skolu heh biko nekad davno ok. nece biti problem bit ce onda i toga
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 16:04   #96
Quote:
dual-wisp kaže: Pogledaj post
Ebu Hurejre, r.a. prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Kome Allah dz.s. zeli dobro, stavi ga na kusnju (belaj)". (Buhari)
evo da malo pomognem dual-W

šta je krajnji rezultat stavljanja na kušnju?
i zašto baš belaj? Šta ti misliš?
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 16:24   #97
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
evo da malo pomognem dual-W

šta je krajnji rezultat stavljanja na kušnju?
i zašto baš belaj? Šta ti misliš?
Pa to je mudrost Allahovog stvaranja ljudi između ostalog

O iskušenjima Uzvišeni Allah, dželle šanuhu, u Svojoj Knjizi kaže: “Misle li ljudi da će biti na miru ostavljeni ako kažu: ‘Mi vjerujemo!’, a da u iskušenje neće biti dovedeni? A doista smo Mi u iskušenje dovodili i one prije njih, pa je Allah, uistinu, ukazao na one koji istinu govore i na one koji lažu.” (Prijevod značenja Ankebut, 2-3)

"Samo oni koji budu strpljivi bice bez racuna nagrađeni" (Ez-Zumer, 10)

Ima jos ajeta koji govore na temu iskusenja i sabura na tim iskusenjima.Citav ovaj zivot je iskusenje od Gosopodara svjetova i nista vise nego priprema za ahiret zato blago onome ko je shvatio smisao svog zivota i cilj u zivotu i ide prema njemu a nas cilj je dzennet.

Jer zaista sve ostalo je prolazno i kad bi bilo nista drugo osim toga sto je prolazno bilo bi dovoljno a onaj svijet je bolji i vjecan.

Npr. da uzmemo sportistu sprema se za olimipijadu san mu je da osvoji medalju i to uspije i sta dalje onda a cijeli zivot pred njime stoji ili cilj ti je da imas dobro auto, kucu, lijepu zenu, sto je svakako dobro i islam poziva tome i to ubraja u srecu covjeka al to sve mora bit sredstvo a ne cilj u zivotu.

ukratko kesh mora da ti bude u ruci a ne u srcu kako je to danas kod vecina ljudi a također i muslimana treba da ti vladas njime a ne on tobom.
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 16:32   #98
Evo jos malo hadisa o saburu i iskusenjima heh.

Habbab ibn Erett, r.a. pripovjeda: "Mi smo se pozalili Allahovom Poslaniku, sallallahu 'alejhi ve selleme, na progone idolopoklonika, a on bijase u hladu Ka'be, naslonjen na svoj ogrtac, pa mu rekosmo: Zar nam neces traziti pomoc od Allaha dz.s., zar nam neces uciniti dovu? On nam na to odgovori: "Znajte da je među narodima prije vas bilo ljudi kojima bi iskopali rupu u zemlji, zatim ga stavili u nju i donijeli pilu kojom bi prepilali njegovu glavu (odozgo) na dva dijela, ili bi mu zeljeznim bodljama meso i kozu od kostiju odvajali, ali sve to ga ne bi natjeralo da ostavi svoju vjeru. Tako mi Allaha , usitinu ce Allah dz.s. upotpuniti ovu vjeru dotle da ce konjanik putovati sam iz San'a do Hadremveta (sa kraja do nakraj Arapskog poluotoka) nikog se ne plaseci, osim Allaha dz.s. i od vuka za svoje stado. Međutim, vi to pozurujete (nestrpljivi ste)".

A po drugom rivajetu: "On je mirno lezao sa svojim ogrtacem pod glavom, uprkos svemu sto smo trpili od idolopoklonika". (Buhari)

Ovo vrijeme je davno doslo kak ga je najavio Poslanik, mozemo vidjeti u kakvim blagodatima zivimo niko te ne dira radi pricaj sta hoces i opet to neki ljudi zloupotrijebe pa onda se stvori ruzna slika o islamu kao o nekim varvarima, nasilnicima, neznalicama, a to nista ne pripada islamu zaista islam potice na ucenje i prva objava je bila " Uci, u ime Gospodara koji stvara,...." nije bila klanjaj i tako dalje jer prvo covjek mora znati kome ce se klanjati zato Allah kaze u Kur'anu "I znaj da nema Boga osim Allaha." (Muhammed, 19) jer znanje je na prvom mjestu kad toga nema covjek je kao supalj balvan i ne moze ustrajati npr. u namazu pa klanja malo pa ne klanja jer nije spoznao svog Gospodara kroz njegova lijepa imena i osobine.

Ah sto se napisah nadam se sad da nije previse pozzz za g-dina. moderatora , sala mala
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 16:39   #99
taman ahi ali koja je svrha cilj dovođenja u iskušenje, testiranja vjere čovjeka?

vjernik je vjernik bio ne bio na belajima.

Zašto Allah muminu daje belaje a onog drugog često "nagrađuje" lagodnim životom imovinom sinovima kćerima...
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 16:43   #100
opet ne odgovaraš na moje pitanje!
zašto Poslanik a.s. tim ljudima nije ućio dovu za to?

molim te kratko mi reci ako ne znaš
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:41.