Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2009., 19:29   #1
CT -hitno!!!

Ljudi ako ima koji doktor on line da mi samo objasni da li se kod vršenja CT orbite (koliko sam skužila to je CT glave) obvezno ubrizgava onaj kontrast? Da li je to opasno?
Da li je zbilja zračenje iz CT 100 puta jače od običnog rengena?
Hvala..
Suicide blonde is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 20:04   #2
Kontrast se ubrizgava ovisno o situaciji i od njega ne prijeti nikakva opasnost (osim možda rijetke alergije kod nekih sredstava, ali ni to ne predstavlja nekakav problem). CT u biti i je rotirajući rendgen. Kako je izloženost vremenski dulja, tako je i izloženost zračenju veća. Opasnost od zračenja je zanemariva, osobito ako se CT pregled ne vrši često.
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 22:29   #3
Od jednog fizijatra sam dobila informaciju da CT zraći kao 45 rendgena.
ema007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 22:31   #4
Mladim osobama se preporučuje magnetska rezonanca (ne zraći) a CT rijetko
ema007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 22:48   #5
Quote:
ema007 kaže: Pogledaj post
Mladim osobama se preporučuje magnetska rezonanca (ne zraći) a CT rijetko
ne možemo u svakoj situaciji koristiti MR umjesto CT-a, ne ne

Ponavljam, apsorbirana doza ovisi o puno parametara, a opasnost je skoro nikakva ako se CT snimanje ne koristi često. U principu ne bi trebalo raditi CT više od jednom godišnje...
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 18:02   #6
Quote:
terminate kaže: Pogledaj post
Kontrast se ubrizgava ovisno o situaciji i od njega ne prijeti nikakva opasnost (osim možda rijetke alergije kod nekih sredstava, ali ni to ne predstavlja nekakav problem). CT u biti i je rotirajući rendgen. Kako je izloženost vremenski dulja, tako je i izloženost zračenju veća. Opasnost od zračenja je zanemariva, osobito ako se CT pregled ne vrši često.
Ma full me strah tog kontrasta , mrzim da mi se nešto ubrizgava u žilu brrrr toliko me strah da bi najradije odustala od svega.
Uostalom malo sam surfala po netu, pa kao za neke CT preglede moras biti na tašte.. isl. meni nisu nis rekli, baš bezveze...
Suicide blonde is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 19:19   #7
Ne kužim. Bila sam na CT-u mozga. Nije bilo nikakvog kontrasta i bilo je gotovo za najviše 3 minute.

Nije mi jasno što ima biti drugačije kod orbita.
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 19:29   #8
Quote:
Engelchen00012 kaže: Pogledaj post
Ne kužim. Bila sam na CT-u mozga. Nije bilo nikakvog kontrasta i bilo je gotovo za najviše 3 minute.

Nije mi jasno što ima biti drugačije kod orbita.
Hvala ti...onda nema panike !!!Sad mogu mirno spavat
Suicide blonde is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 19:35   #9
Quote:
Suicide blonde kaže: Pogledaj post
Ma full me strah tog kontrasta , mrzim da mi se nešto ubrizgava u žilu brrrr toliko me strah da bi najradije odustala od svega.
Uostalom malo sam surfala po netu, pa kao za neke CT preglede moras biti na tašte.. isl. meni nisu nis rekli, baš bezveze...
Ne znam što te ima biti strah. Nećeš ni osjetiti, a bome niti ne šteti. To je dijagnostika, invazivnija od klasičnog rentgena, ali što je tu je. Neće ti biti ništa kao ni tisućama koji to obave svake godine.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 19:39   #10
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ne znam što te ima biti strah. Nećeš ni osjetiti, a bome niti ne šteti. To je dijagnostika, invazivnija od klasičnog rentgena, ali što je tu je. Neće ti biti ništa kao ni tisućama koji to obave svake godine.
Jesi ti bio/bila na CT-u orbita? Da razjasnimo što oni tamo točno rade. Ima li vrazjeg kontrasta ili ne?!
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:31.