Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2009., 00:16   #1
Karcinom kože

U petak mi trebaju nekoliko mladeža ukloniti jer nisu u redu,liječnik kaže da nakon toga moram još pretraga obaviti,ne razumijem zašto ako će sve biti uklonjeno?Danas mi je sestra rekla da preporuča Ct,MRi snimke,fizikalan pregled,biopsije i da to odem u polikliniku obaviti da što prije imam rezultate da ne čekam..Zna li neko koliko bi me sve ovo navedeno bar otprilike došlo?
__________________
Balašević "Voleš jednom u životu sad bogatu il sirotu,to ne bira pamet nego srce"
Mayalenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 10:22   #2
Quote:
Mayalenna kaže: Pogledaj post
U petak mi trebaju nekoliko mladeža ukloniti jer nisu u redu,liječnik kaže da nakon toga moram još pretraga obaviti,ne razumijem zašto ako će sve biti uklonjeno?Danas mi je sestra rekla da preporuča Ct,MRi snimke,fizikalan pregled,biopsije i da to odem u polikliniku obaviti da što prije imam rezultate da ne čekam..Zna li neko koliko bi me sve ovo navedeno bar otprilike došlo?
Ne kužim, čemu to privatno obavljati ? Socijalno to pokriva. Zašto plaćati PHD analize privatniku koji šalje tkivo na analizu u bolnicu koja će mu to naplatiti npr.?

Ako će se ovo privatno sve skupa obavljati, koštat će jako puno.

I malo objašnjenje- ne postoji karcinom kože. Postoji maligni melanom. Karcinomi su po staničnoj tvorbi drukčiji od malignih melanoma i ne pogađaju kožu.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 13:16   #3
karcinom koze

Sorry Ivanicapeca, ali nisam siguran bas u to sta kazes o karcinomu koze. Koliko ja znam postoji karcinom koze i to baseocelularni i planocelularni. Imao je i moj otac baseocelularni i jos uvijek ga ima (kod biopsije je utvrdjeno da nisu posvuda na rubovima odstranjene koze zdrave stanice). Znaci, djelomicno je rezano po karcinomu. Sad ceka da se ponovo "pojavi" pa ce opet pod noz. Lijepi pozdrav.
fahrenheit1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 13:30   #4
Quote:
fahrenheit1 kaže: Pogledaj post
Sorry Ivanicapeca, ali nisam siguran bas u to sta kazes o karcinomu koze. Koliko ja znam postoji karcinom koze i to baseocelularni i planocelularni. Imao je i moj otac baseocelularni i jos uvijek ga ima (kod biopsije je utvrdjeno da nisu posvuda na rubovima odstranjene koze zdrave stanice). Znaci, djelomicno je rezano po karcinomu. Sad ceka da se ponovo "pojavi" pa ce opet pod noz. Lijepi pozdrav.
Hvala na info. Proguglala i stvarno je tak kak kažeš.

Moja reakcija je bila zbog toga što sam primijetila da u narodnom "žargonu" riječ karcinom predstavlja "pristojniju" zamjenicu za rak, iako karcinom predstavlja samo jednu skupinu malignih oboljenja tj. raka.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.

Zadnje uređivanje Ivanicapeca : 11.11.2009. at 13:35.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 13:50   #5
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Hvala na info. Proguglala i stvarno je tak kak kažeš.

Moja reakcija je bila zbog toga što sam primijetila da u narodnom "žargonu" riječ karcinom predstavlja "pristojniju" zamjenicu za rak, iako karcinom predstavlja samo jednu skupinu malignih oboljenja tj. raka.
Ivanicapeca,ma ne bih sada ovdje išla u detalje zašto kod privatnika,ali ima puno razloga.Zanima me samo jel netko od vas zna otprilike koliko bi me to izašlo da se znam pripremiti?I hvala vam na odgovorima,uplašena sam pa mi svaki savjet znači puno.
__________________
Balašević "Voleš jednom u životu sad bogatu il sirotu,to ne bira pamet nego srce"
Mayalenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 13:52   #6
Quote:
fahrenheit1 kaže: Pogledaj post
Sorry Ivanicapeca, ali nisam siguran bas u to sta kazes o karcinomu koze. Koliko ja znam postoji karcinom koze i to baseocelularni i planocelularni. Imao je i moj otac baseocelularni i jos uvijek ga ima (kod biopsije je utvrdjeno da nisu posvuda na rubovima odstranjene koze zdrave stanice). Znaci, djelomicno je rezano po karcinomu. Sad ceka da se ponovo "pojavi" pa ce opet pod noz. Lijepi pozdrav.
Mislim da mi je tako nešto liječnika spominjao,ne sjećam se od šoka svega..no sad mi je jasno zašto nakon zahvata opet pretrage,da vide jel sve otišlo..
__________________
Balašević "Voleš jednom u životu sad bogatu il sirotu,to ne bira pamet nego srce"
Mayalenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 18:52   #7
Quote:
Mayalenna kaže: Pogledaj post
Ivanicapeca,ma ne bih sada ovdje išla u detalje zašto kod privatnika,ali ima puno razloga.Zanima me samo jel netko od vas zna otprilike koliko bi me to izašlo da se znam pripremiti?I hvala vam na odgovorima,uplašena sam pa mi svaki savjet znači puno.
Nemoj paničariti. PHD analiza je jedina mjerodavna. Za sada se ništa još ne zna. Liječnik je dao ukloniti ono što mu izgleda čudno, ali to ne znači odmah da se radi o lošoj dijagnozi.
Što god da bude, pa taman i najgore, suočit ćeš se s time i riješiti problem.
Samo hrabro.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 00:25   #8
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Nemoj paničariti. PHD analiza je jedina mjerodavna. Za sada se ništa još ne zna. Liječnik je dao ukloniti ono što mu izgleda čudno, ali to ne znači odmah da se radi o lošoj dijagnozi.
Što god da bude, pa taman i najgore, suočit ćeš se s time i riješiti problem.
Samo hrabro.
U petak imam uklanjanje pa vam javim šta je i kako će sve ići dalje,jedino šta me je danas iznenadio i rekao da će još nekoliko mladeža najvjerojatnije morat izvaditi,da ne bi riskirao..No izdržat ću,šta da radim..Hvala na potpori.
__________________
Balašević "Voleš jednom u životu sad bogatu il sirotu,to ne bira pamet nego srce"
Mayalenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 14:20   #9
Evo raspitala sam se malo kod naše onkologice Jasne na forumu Za novi dan pa je pojasnila:
Quote:
Koža se sastoji od nekoliko slojeva- epidermis, dermis i potkožno tkivo. U epidermisu se nalaze stanice pločastog epitela- iz površinskog sloja tih stanica nastaju planocelularni karcinomi, a iz bazalnog sloja stanica bazocelularni karcinomi. U dermisu su smještene razne strukture, kao što su korijeni dlaka, žlijezde lojnice i znojnice, te stanice koje koži daju boju- melanociti. Iz svih ovih vrsta stanica mogu nastati tumori, s tim da su tumori žlijezda adenokarcinomi, a tumori melanocita melanomi. U potkožnom tkivu nalaze se krvne žile, živci, masne stanice i mišićno tkivo, a iz tih struktura nastaju tumori vezivnog tkiva- sarkomi.
Tumori kože nisu tako rijetki, samo što se o planocelularnom i bazocelularnom ne govori toliko budući da se oni relativno uspješno liječe. Planocelularni i bazocelularni obično nastaju na mjestima kronično izloženim sunčevim zrakama, osobito kod poljoprivrednika, pomoraca i sličnih zanimanja, zatim na mjestima kronične iritacije kože i sl. Terapija izbora je operacija, a ovi tumori vrlo rijetko, praktički nikada ne metastaziraju, iako mogu biti lokalno agresivnog rasta, pogotovo ako se bolesnici kasnije jave liječniku.
Za razliku od ovih tumora, melanom je vrlo zloćudan tumor, s velikom sklonošću limfogenog i hematogenog metastaziranja. Međutim, ako se otkrije i operira u ranoj fazi (tumori tanji od 1 mm), izlječenje je veće od 95%.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 00:19   #10
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Evo raspitala sam se malo kod naše onkologice Jasne na forumu Za novi dan pa je pojasnila:
To je i meni sestra rekla da je nakon zahvta izliječenje 90%,nadam se da će tako biti..Hvala Ivanice...
__________________
Balašević "Voleš jednom u životu sad bogatu il sirotu,to ne bira pamet nego srce"
Mayalenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2021., 14:17   #11
Question

Pozdrav svima!

Nedavno sam odstranila dva madeža za koja se utvrdilo da su bazocelularni karcinom i sada moram svaka 3 mjeseca odlaziti na kontrolu kod kirurga.
Ima li netko sa sličnim iskustvom? Zanima me koliko treba tumoru da se opet pojavi ako nije sve odstranjeno .
Tianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2021., 22:04   #12
Evo moje iskustvo koje želim podijeliti s vama ako netko guglajući želi više informacija.

Kod mene je počelo prije otprilike 2-3 godine, ni sama više ne znam. Na mjestu iza leđa, taman na rubu kod hlača, pojavila se crveno roza ranica nepravilnog oblika, nepravilan krug. Kad sam pitala doktoricu što bi to moglo biti i trebam li se zabrinuti, odgovorila je da je riječ o iritaciji kože zbog uske odjeće/uskih hlača.

Fast forward na cca 2 godine kasnije, krenula sam guglati simptome prošlog ljeta, kako to već ide u paketu... ljeto, vrućine, upozorenja o melanomima... Znate ono kad umirete i imate rak... naravno da me to nagnalo da zovem doktoricu i tražim uputnicu za dermatologa. Rana ne zacjeljuje, ali i ne mijenja oblik, a za boju nisam sigurna. Na leđima je i ne gledam svaki dan. Jedino kad je koža bila suha, onda kao da se peruta.

Otišla sam kod dermatologa u bolnicu na daljnji pregled i prvo su posumnjali na Bowen. Google opisuje moje simptome, faza broj jedan raka kože. Šalju me na operaciju odnosno eksciziju na opću kirurgiju. Obavim to i stiže PHD nalaz gdje potvrđuju bazocelularni karcinom kože. Dobra stvar je da su digli sve s tom operacijom, loša stvar je što se može vratiti bilo kad i bilo gdje. Redoviti godišnji pregledi, samopregledi i mazanje faktorom 50 će umanjiti šansu za povratkom odnosno ranim liječenjem ako do povratka dođe.

Tako da... Mogla sam čekati još godinama, simptoma nikakvih nema i ništa se posebno ne bi dogodilo. Korona i rad od doma je ubrzala stvar, da sam odradila brdo rutinskih pregleda među kojima i ovaj.

Kao što na vijestima stalno ukazuju na samopregled dojki, tako vam ja preporučujem da pregledate svoje madeže, tvorevine na koži, vratu i licu.
Teeja is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2021., 21:17   #13
Quote:
Teeja kaže: Pogledaj post
... tako vam ja preporučujem da pregledate svoje madeže, tvorevine na koži, vratu i licu.
Potpuno se slažem s tobom
Dodao bih vrlo važan detalj; svatko mora svoju sudbinu uzeti u vlastite ruke. Ako je to ikako moguće nikako se ne prepuštati zdravstvenom sustavu.

Evo što se meni dogodilo prije nekoliko godina. Na nosu mi se pojavi mala izraslina promjera tek nekoliko mm, nešto poput krastice. Odem do svoje doktorice, dadne uputnicu, pokušavam se naručiti preko telefona u barem 10ak dermatoloških ambulanti u Slo gdje inače živim. Ali kako je slovensko zdravstvo u banani nikad nitko da se javi na telefon, poslije nekoliko dana i nekoliko stotina bezuspješnih telefonskih poziva odlučim nazvati privatnu dermatološku ambulantu. Googlajući odlučio sam se za možda najpoznatijeg slo dermatologa. Odmah sam se dogovorio, ponuđeno mi je više slobodnih termina, čekao sam nekih 10-15 dana, čak su me i ljubazno nazvali par dana prije pregleda da provjere da li stvarno dolazim ili da termin pomjerimo ako je to potrebno. Sreća nije bilo ništa posebno, ne sjećam se točno nešto poput keratoze, uglavnom doktor je to "zalio" tekućim dušikom i gotova stvar. Cijena sitnica ne sjećam se točno 40 ili 50 eura.

Eh, sad tu ima mali detalj, kada sam ušao kod doktora u ordinaciju on se najprije ispričao što mora obaviti važan telefonski razgovor. Zove on po svemu sudeći dermatološku kliniku u LJ i kaže kako je upravo imao pacijenta s očitim melanomom u početnoj fazi upravo negdje na granici metastaziranja. Traži na svaki način da se taj pacijent primi pod hitno što je moguće prije na odjel, možda već sutra. On je 100% siguran da se radi o melanomu, čovjeku je život u pitanju. Ženski glas s druge strane ga je otkantao kao da se radi o običnom klošaru, bezveznjakoviću koji nešto žica. Tog nesretnika su naručili tek za 20ak dana.

Tako da je moj savjet, manite se uputnica i zdravstvenog sustava ako je to ikako moguće, uzmite stvar u svoje ruke i ne žalite par 100 kuna ili nekoliko desetaka eura za dermatološki pregled. U konačnici vam to sigurno dođe jeftinije.
Mačak Gaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2022., 23:52   #14
Pozdrav svima,
molim ukoliko netko zna nešto više o planocelularnom karcinomu kože i dijagnozi koja je nedavno postavljena mojoj majci.
Naime, idući tjedan ide u bolnicu kirurški odstraniti planocelularni karcinom kože glave, a u nalazu piše da je nakon biopsije "primljen isječak kože bjelkaste površine, bez jasno vidljivih žarišnih lezija. Histološki se na površini nalazi zdebljani epidermis, dok se u podležećem dermisu nalaze otočići tumorskog tkiva građeni od solidnih nakupina atipičnih dobro diferenciranih pločastih epitelnih stanica s prisutnim orožnjavanjem."

Znam da se tek nakon operacije i analize tumorskog tkiva može vidjeti koliko duboko je zahvaćeno tkivo, ali može li netko ovo protumačiti.

Hvala
__________________
I believe in myself
BACARDI is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:56.