Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2017., 02:26   #1
Zaštitari-security

Kasni su noćni sati a nisam u stanju oko sklopiti pa malo razmisljam...

Vidim stalno po shoping centrima, klubovima ili cak obicnim ducanima one privatne zastitare Sokol Marić, Securitas i ekipa...

Moje pitanje je kakve oni zakonske ovlasti imaju? Mogu pozvati policiju kao i svaki građanin ali mogu li uhititi nekoga?

Klemm znam da cuva klubove na Zrcu, ajmo teoretski da ja napravim nesto, mozda izgubim svoju narukvicu za ulaz i pokusa me jedan od tih doticnih Klemm security-a izbaciti vani, ja mu pokusavam objasniti da sam samo izgubio narukvicu i da imam svjedoke da sam je imao ali on me ipak uhvati u giljotinu ili polugu na ruci i pocne gurati vani...

Sto bi se dogodilo da bi ja tako u "samoobrani" kad me on uhvatio i izvukao se iz toga i napravio njemu na primjer Kimuru i on pao na pod u bolovima sa istegnutim ramenom? Jeli to napad na sluzbenu osobu ili je samoobrana ako se taj security ne vodi kao policajac nego "civil"?

Dodatak za one koji ne znaju sto je kimura lock-
https://upload.wikimedia.org/wikiped...ra_armlock.jpg
__________________
Death in flight when the Eagle screams, and the boom shakes down from the edge of my wings.
Fullback is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 02:41   #2
Pročitaj Zakon o privatnoj zaštiti.

Oni na prostoru koji čuvaju mogu provjeriti identitet osoba, davati zapovijedi, pregledati stvari,....

U tvom slučaju ti ćeš lijepo poslušati zaštitara i napustiti prostor i svoje prigovore iznijeti upravi kluba. Ako te oni napadnu zoveš policiju i to je to.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 09:42   #3
Quote:
Fullback kaže: Pogledaj post
Moje pitanje je kakve oni zakonske ovlasti imaju? Mogu pozvati policiju kao i svaki građanin ali mogu li uhititi nekoga?
Ovlasti osoba kojima je izdano dopuštenje za obavljanje poslova tjelesne zaštite su:

1. provjera identiteta osoba,
2. davanje upozorenja i zapovjedi,
3. privremeno ograničenje slobode kretanja,
4. pregled osoba, predmeta i prometnih sredstava,
5. osiguranje mjesta događaja,
6. uporaba čuvarskog psa,
7. uporaba tjelesne snage,
8. uporaba vatrenog oružja.

Čuvari ne mogu koristiti ovlasti iz točke 3., 6., 7. i 8. stavka 1. ovoga članka.
http://www.zakon.hr/z/291/Zakon-o-privatnoj-zaštiti

Poslije bi se utvrdilo da li je i koliko bila "samoodbrana".
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 19:04   #4
4. pregled osoba, predmeta i prometnih sredstava,

Da li to znači da im ne moram otvoriti ruksak ili auto? Pošto bi to bila pretraga?
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 07:49   #5
Točno ali te neće pustit u objekt koji osiguravaju.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 10:23   #6
Dobro, to mi je razumljivo. Nego pitam za slučaj da te uhvate unutar objekta koji osiguravaju. Tipa trgovački centar...
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 11:48   #7
Onda imaš točku 3 pa će doći druga ekipa koja će te riješit.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 14:52   #8
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Onda imaš točku 3 pa će doći druga ekipa koja će te riješit.
Zar nije to prekršaj, kad ti zaštitar ograničava slobodu kretanja?
Ako npr nisi ništa ukrao u trgovini a on te ponizi pred djelatnicima u trgovini da moraš otvarati torbu. A ti ne želiš, zašto jer nisi ništa otuđio/ukrao.
Belisimaima is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 16:48   #9
Zato je on tamo da provjeri.Takva je politika trgovine.Nema prekršaja.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 17:14   #10
Quote:
Belisimaima kaže: Pogledaj post
Zar nije to prekršaj, kad ti zaštitar ograničava slobodu kretanja?
Ako npr nisi ništa ukrao u trgovini a on te ponizi pred djelatnicima u trgovini da moraš otvarati torbu. A ti ne želiš, zašto jer nisi ništa otuđio/ukrao.
Na koji način te točno ponizi?


Evo jedan odličan način da spriječiš to da ti kaže da otvoriš torbu je da istu odložiš prije ulaska u trgovinu. Dosad sam imao situacije da se torba ostavlja na info pultu, da se ostavi kod blagajnice, ili ti blagajnica kaže da torbu slobodno uneseš unutra.


Je li ti poniženje kada te policija zaustavi, kao da si nekog ubio ili švercaš drogu, pa te traži dokumente, ili da otvoriš prtljažnik? Ako ti je poniženje, obično, manje od jednominutnog pregleda, zapitaj se o svojim mjerilima. I da, zaštitar te može legitimirat ili ti ograničiti slobodu kretanja u svom području djelovanja, ako to smatra opravdanim(ako ti smatraš da je neopravdano, postoji procedura i oko toga, zna se uvijek tko je tog i tog dana u to vrijeme trebao biti na smjeni).


Quote:
Pero_Kanister kaže: Pogledaj post
4. pregled osoba, predmeta i prometnih sredstava,

Da li to znači da im ne moram otvoriti ruksak ili auto? Pošto bi to bila pretraga?
Ako radiš to zato što se inatiš, nemoj. Gore su navedeni načini da izbjegneš pregled. Boli zaštitara ona stvar imaš li ti dildo u torbi, ili ne. Zanima ga samo ono što si mogao ukrasti u trgovini Ako te pak treba pustiti u objekt, ima ti pravo zabraniti da uđeš. On te može zatražiti da ti otvoriš torbu! Ti možeš otvoriti, ili ne, istina. Ako otvoriš, ne smije čačkati po torbi. Smije te zatražiti da isprazniš torbu ili džepove, smiješ ga odbiti, ali ponavljam, on i dalje ima načina da ti zakomplicira situaciju ako si sumnjiv. Smije ti ograničiti slobodu kretanja, smije primjeniti fizičku silu, da te zadrži do dolaska policije. Mala napomena, ima situacija gdje policija ne želi doći, a ti čamiš kao budala zbog inata. I može tako do kraja smjene

Da, i sam radim kao detektiv i nemam praksu nikoga zaustavljati, osim nadobudnih koji se zalete u skladište, ili nastoje izaći na ulaz.


Za auto te smije tražiti isto, ali samo unutar štićenog prostora! E sad, tu je problem što nije ekipa uvijek upućena dokle je štićeni prostor, pa npr parking ispred trgovine ne mora nužno biti u tome. Ali ponavljam, velika većina neće praviti sranja gdje nema razloga.
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...

Zadnje uređivanje rocket86 : 26.03.2017. at 17:28.
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 13:15   #11
ako je privatno vlasništvo, može te izbaciti bilo tko, ne samo zaštitari.
mpo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 21:21   #12
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post

Da, i sam radim kao detektiv i nemam praksu nikoga zaustavljati, osim nadobudnih koji se zalete u skladište, ili nastoje izaći na ulaz.

Jesi ti malo previše filmova gledao ili trolaš?
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 19:53   #13
Quote:
Pero_Kanister kaže: Pogledaj post
Jesi ti malo previše filmova gledao ili trolaš?
Detektiv je naziv koji se koristi za zaštitare u civilu, kad budeš idući put gledao filmove, da znaš da nisu detektivi samo 'voajeri koji nekoga pokušavaju, po narudžbi, uhvatiti in flagranti'
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 19:04   #14
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
Detektiv je naziv koji se koristi za zaštitare u civilu, kad budeš idući put gledao filmove, da znaš da nisu detektivi samo 'voajeri koji nekoga pokušavaju, po narudžbi, uhvatiti in flagranti'
Oh, ispričavam se gospodine Sherlock, nisam Vas prepoznao
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 14:13   #15
Mene zanima sprdaš li se tako i s "menadžerima" koji rukovode lokalnim kioskom(a ne milijarderskim kompanijama)
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:12.