Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2017., 16:11   #1401
Quote:
kmica14 kaže: Pogledaj post
Može li mi netko reći odnosno objasniti razliku između samoligirajućeg aparatića za zube i klasičnog odnosno konvencionalnog ?
Konvencionalni kako kažeš ima gumice koje drže bravice. I mijenjaš ih kod ortodonta svako mjesec dana npr .A samoligirajući nema gumica. Dakle, nemaš birat boju gumica i bravice ti se same drže za žicu. Dakle kao tramvaj na žici su ti zubi i vozaju se po njoj kako ti žvačeš. Imam samoligirajući.
smalto is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 17:31   #1402
Hvala na odgovoru, evo pridružio sam se i ja aparatičarima sam na kraju ipak ovaj konvencionalni sa gumicama.
Zasad je sve oke, malo je čudan osjećaj u ustima sa tim ali dobro je sve u svemu
Jedino ne znam ti kažeš da bi svakih mjesec dana trebalo mijenjati gumice, a meni je ortodontica zapisala drugi pregled za 7 tjedana...
kmica14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 17:58   #1403
Pozdrav ekipa.

Uskoro dolazi dan skidanja aparatica i znam da oni kao skidaju to lijepilo (tj.ne znam sto tocno rade), ali mene konkretno zanima mogu li ja taj isit dan ici na ciscenje zubnog kamenca i pjeskaranje?
surri is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 18:03   #1404
kmica14 , meni su rekli za te samoligirajuce da ih je lakse cistit i to sve i da su nekak ''izdrzljivije'' sta ja znam :P, mislim opet kolko je ljudi imalo naobicnije te old school s gumicama ... meni je pregled za 4 tjenda...receno mi je da ce bit kak i vecina kaze izmedu 4 i 6 tjedana ...

surri, zubni kamenac kolko znam mozes cistit i sa aparaticem, ali mislim da mozes i ic na pjeskarenje isti dan, al opet ak neko bolje zna nek veli
Braceface is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 18:09   #1405
Trebam savjet/preporuke za ortodonta. Suzio sam izbor na: Mladen Šlaj, Aleksandar Gulin i Davor Jokić.

Išao bi na estetske samoligirajuće bravice i koliko sam vidio, cijena je kod svih ista tako da to nije faktor. Najbitnija mi je kvaliteta rezultata, zagriza i zdravlje zubi.

Imate li iskustva i preporuka koji je od ova tri ortodonta najbolji?
probecomp is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 18:18   #1406
Quote:
probecomp kaže: Pogledaj post
Trebam savjet/preporuke za ortodonta. Suzio sam izbor na: Mladen Šlaj, Aleksandar Gulin i Davor Jokić.

Išao bi na estetske samoligirajuće bravice i koliko sam vidio, cijena je kod svih ista tako da to nije faktor. Najbitnija mi je kvaliteta rezultata, zagriza i zdravlje zubi.

Imate li iskustva i preporuka koji je od ova tri ortodonta najbolji?


iskreno, za šlaja sam čula da je dobar, ali nisam isla tamo na nikakve preglede, ali puno ljudi je reko sto se tice cijene i samog imena da bas i nije pretjerano opravdano, (opet kazem, nemora bit ), za Gulina nisam cula, a sto se jokića tiče preporučila bi ga bez razmisljanja jer je covjek stvarno vrh, sto se tice svega jako su susretljivi, opusteni, sto god treba kad god treba nazoves ga , ma za bilo kakvo glupo pitanje, a sto se tice samog aparatica i terapije...ja imam poprilicno sje*ane zube i celjust tako da, nije mi bilo bas za povjerit se bilo kome, ne da se potrudio nego ono, sve zivo mi je izobjasnjavao, pokazivao slike, bez ikakvih ''muljanja'', ugl crno na bijelo mi je reko kako stvari stoje..i uz to mi jos fali 6 zubi jer sam imala takve stomatologe kakve jesam pa je i to bio problem, ali ne nerijesiv
ja sam imala jako jako usku celjust i nosila sam mobilni aparat za sirenje celjusti, sve se pomaklo i sad smo dosli na fiksni aparat..s time da kod koga god sam bila su rekli da sam ''prestara'' da bi se to ista pomaklo i da eventualno odem na kirurgiju to rijesit..a on si je stvarno dao truda..pardon na malo duzem postu , ali eto nadam se da sam pomogla

p.s. mogu sliku zubi stavit isto ako treba
Braceface is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 19:15   #1407
Ako nije tajna, koliko godina imaš i da li ti je Jokić rekao da se sve može pomaknuti kako treba aparatićem ili samo do neke mjere? Tnx
Quadratus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 19:35   #1408
Quote:
Quadratus kaže: Pogledaj post
Ako nije tajna, koliko godina imaš i da li ti je Jokić rekao da se sve može pomaknuti kako treba aparatićem ili samo do neke mjere? Tnx
25 imam..pa bila je namjera odvrtit taj mobilni aparat do kraja, i tako je i bilo, reko mi je na kraju da nece bit savrsenstvo cisto radi toga jer meni dosta zubi fale ali da ce se sve ispraviti..jer imam otvoreni zagriz jaki i imala sam krizni zagriz.. s time da je rekao da cemo to sa fiksnim aparaticem uspijest i zatvorit, no gore mi fale 4 zuba, pa se nece to do kraja odozada spojit, ali to sam mislila i ovako mozda samo most nadogradit..
stvar je u tome, da imas taj hyrax koji se stavlja na tipa 6.ice ili 7.ice i nemozes ga micat dok se ne odvrti kolko treba, a ovaj koji je meni stavljen raden je po mojem otisku i bio je mobilni (removable palatale expander, mos guglat cisto radi info.)..ostalih 5 ortodonta nisu spominjali tu opciju jer su samo pricali o tom hyraxu koji je fiksni i kako ga oni nemaju na sta zakacit posto gore nemam obje 6.ice, jednu 5.icu i jednu 7.icu...

dosla sam do njega na preporuku kolegice koja je zavrsila za zubotehnicara i sestra joj je imala skoro pa identicnu situaciju kao i ja (samo sa vise zubiju ) i covjek joj je napravio cudo, ali cudo..

tako da, ja stvarno u njega imam puno povjerenje jer nema di se nisam nahodala 6 mjeseci prije njega
Braceface is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 19:41   #1409
http://imageshack.com/a/img924/3125/Dlfz1b.jpg

znaci to je trenutna situacija..nazalost nemam sliku od prije postavljanja mobilnog za celjust, ali svi gornji zubi bili su puno ''uzi'' od donjih, odnosno celjust, i sa time da su gornji bili jos gori, ali cak ih je i taj mobilni malo ispravio..
Braceface is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 19:55   #1410
Quote:
Braceface kaže: Pogledaj post
pozdrav ljudi evo napokon je dosao taj dan da sam i ja dobila svoje naprave za mucenje u ustima :P odma sam dobila na obje celjusti aparatic, posto mi fali dosta zuba, trebalo bi se to kolko sam shvatila i relativno brzo pomaknut i receno mi je da ce trajat oko godine dana terapija..drugi dan je i bome, suosjecam sa svima koji su trenutno u bolovima :P .. i naravno da sam bila te srece da sam vec drugi dan skrsila jednu bravicu -.- srecom u roku sat vremena sam bila kod dr. jokića i sve je rijeseno ... makar se trenutno bojim ista vise jest osim cokolina i juhe da ne skrsim bravice...realno kolko se cesto to dogada i kolko su te bravice zapravo ''izdrzljive''???
i jos nesto, dal iko zna gdje ima za kupit onaj ''threader'' za zubni konac?? jer je ovako muka isusova cistit koncem i provlacit ga pod zice
hvala, i sretno svima
Hvala na odgovoru za čićenje kamenca tako i ja pretpostavljam samo me zanima je li itko bas isti dan radio, ako se slucajno ne preporuca

Meni u 5 god.niti jednom nije pala bravica, a jedem sve (izuzev kuhanog kukuruza i jabuka, nektarina (to obavezno treba rezati) )
surri is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 19:58   #1411
Quote:
surri kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru za čićenje kamenca tako i ja pretpostavljam samo me zanima je li itko bas isti dan radio, ako se slucajno ne preporuca

Meni u 5 god.niti jednom nije pala bravica, a jedem sve (izuzev kuhanog kukuruza i jabuka, nektarina (to obavezno treba rezati) )

ajme 5 godina svaka ti cast xD ja se zacudim kad ljudi pisu kaj sve jedu, onak KAAAK?? , ja jucer samo kaj sam jaja jela sam mislila da ce mi sve ispast i zubi i bravice xD al ajde tek sam ga dobila pa se tak tjesim :P
Braceface is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 20:48   #1412
Quote:
Braceface kaže: Pogledaj post
http://imageshack.com/a/img924/3125/Dlfz1b.jpg

znaci to je trenutna situacija..nazalost nemam sliku od prije postavljanja mobilnog za celjust, ali svi gornji zubi bili su puno ''uzi'' od donjih, odnosno celjust, i sa time da su gornji bili jos gori, ali cak ih je i taj mobilni malo ispravio..
Tnx na pojašnjenju, sad na kraju koliko sam shvatio, nema veze što ti je 25, čeljust će se proširiti koliko treba i zubi će se složiti kako treba, samo se neće spojiti svi zadnji zubi jer ti ih dosta fali? Ja imam 30 i razmišljam o stavljanju, ali kod mene bi trebao biti naglasak na širenje jer imam uzak zagriz, pa ne znam koliko će to ići uopće.
Za širenje čeljusti je bolji mobilni ili?
Quadratus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 20:54   #1413
Quote:
Alice_05 kaže: Pogledaj post
Odlijepila mi se bravica na gornjoj 7-ici. Sad ta bravica fino kliže lijevo-desno i bojim se da ne otkliže sa žice dok budem jela i da je ne progutam. Naručena kod ortodontice za par dana jer je vikend.
Do sad mi se nije nikad odlijepila bravica, al evo da se dogodi mislim da bih si je ja fiksirala voskom ili stavila vosak na kraj zice da ne otklize. Pa eto ideja..mozda posluzi..

Kmica mislim da bi mozda zbog higijene i efikasnosti bilo dobro mijenjati gumice u roku mjesec dana, al meni ih je jednom ortodont ostavio 2 mjeseca i sve ok..
__________________
<3
Piccola bambina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 20:56   #1414
Quote:
Braceface kaže: Pogledaj post
ej meni se taman skrsila bila zadnja bravica, al mislim iskreno da ti nemoze nista bit i ako ju progutas.. gledam to iz jednog iskustva koje mozda nije bas isto ali opet..imam piercing na usnici, par puta se desilo da mi se pirs odvrne i da ga zajedno s burekom progutam mislim kiruski celik je bio materijal od pirsa, al eto dva puta mi se to desilo i sve bilo ok xD ... ja se cisto tako tijesim ako mi dode do toga xD
Hvala na odgovoru (i primjeru ).

Quote:
Piccola bambina kaže: Pogledaj post
Do sad mi se nije nikad odlijepila bravica, al evo da se dogodi mislim da bih si je ja fiksirala voskom ili stavila vosak na kraj zice da ne otklize. Pa eto ideja..mozda posluzi..
I meni je to palo na pamet, ali meni se vosak uuuvijek skine dok jedem i njega na kraju pojedem. Tako da, kao prevencija što se jedenja tiče, ne vjerujem da bi mi bio od pomoći. Ali možda ipak probam s njim, pa ću probat što više žvakat na drugoj strani. Tnx.

Otkad imam aparatić pitam se "što da se odlijepi zadnja bravica, jel onda ona otkliže sa žice?" i eto odlijepi mi se baš ta, prvi put.
__________________
"Crno je, u teškom vremenu živimo, a živimo jadno i sramotno. Utjeha je samo što će oni koji budu poslije nas živjeli, preturiti preko glave još teža vremena, i pominjati naše dane kao sretne."
Alice_05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 21:01   #1415
Quote:
Quadratus kaže: Pogledaj post
Tnx na pojašnjenju, sad na kraju koliko sam shvatio, nema veze što ti je 25, čeljust će se proširiti koliko treba i zubi će se složiti kako treba, samo se neće spojiti svi zadnji zubi jer ti ih dosta fali? Ja imam 30 i razmišljam o stavljanju, ali kod mene bi trebao biti naglasak na širenje jer imam uzak zagriz, pa ne znam koliko će to ići uopće.
Za širenje čeljusti je bolji mobilni ili?

ma nista joj, drago mi je da taj kaos u mojim ustima moze makar nekome donekle pomoc :P
sto se tice tog za sirenje celjusti..mislim da oni ukoliko mogu da ti stavljaju taj fiksni (googlaj hyrax), sad dali ih ti mozes traziti taj mobilni (removable palatale expander) to neznam iskreno..ali recimo, po nekom mom zakljucku prvo, frfljat ces sa obadva, samo mislim da ces se na taj hyrax puuuno lakse prilagodit nego na mobilni, jer mobilni ima ''puno nepce'' i fakat je zeznuto s tim pricat, ja kak sam konobarila, ja sam ga nekad znala skinut jer ono, niko me nis ne kuzi i svi me gledaju ono kao kaj mi je pa ono, objasni ljudima xD ... i sa hyraxom jedes ne, fiksni je, ja sam svoj za vrijeme jela skidala, ali sam ga inace nosila non stop i stalno..da boli, boli, ali to ti je kad ga okrenes i kad se on rasiri ta ''bol'' vise je pritisak ti traje onako, svega pola sata.. i kad ides jest ja sam znala skinut i sacekat po tipa 10, 15 minuta da ti zubi malo k sebi dodu jer nemozes odma jest, ja nisam mogla jagodu pregrist hahahah ali nakon 10 minuta jedes kaj god oces ...

spojit ce se meni sve, ali recimo gore di mi fali 6.ica i 7.ica jedna do druge to cemo samo mozda mos stavit i to je to, a i nije da ce se to nesto vidjet tako da ono .. ali to cemo sve vidjet na kraju

evo ti i slika tog mojeg mobilnog..s time da je on imao skroz spojene polovice na pocetku http://imageshack.com/a/img923/1722/jOD2tR.jpg
Braceface is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 21:04   #1416
Quote:
Alice_05 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru (i primjeru ).



I meni je to palo na pamet, ali meni se vosak uuuvijek skine dok jedem i njega na kraju pojedem. Tako da, kao prevencija što se jedenja tiče, ne vjerujem da bi mi bio od pomoći.

Otkad imam aparatić pitam se "što da se odlijepi zadnja bravica, jel onda ona otkliže sa žice?" i eto odlijepi mi se baš ta, prvi put.
ma ja imam fobije kad vosak stavljam da cu sve odljepit...a negdje sam vidla na youtubu da kao vosak se skine kad se jede il kad se peru zubi..al ja svejedno jedem s njima xD dali mi kao okus visnje pa je rekla sestra tamo kao i ako pojedes nema problema, jestiv je xD
Braceface is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 21:06   #1417
quadratus , sad kad sam se pocela oko tog aparatica angazirat, zapravo pocnes uocavat kolko ljudi nosi aparatic...i to ljudi od +40, +50 godina xD .. jos mene pita ortodont kao jel ocu estetski mozda cisto ak mi je jer radim s ljudima i to..a ja ono, ne, ja cu old skul, metalni, nek gledaju svi jer bome ga s ponosom nosim kolko god da boli xD da bi se i na kraju ispostavilo da uopce nije ko saka u oko kak sam se bojala da ce bit xD samo se sjetim kak je negdje ljudima koji su morali nosit onaj headgear odma mi je ovo nista xD
Braceface is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 21:09   #1418
A znam za frfljanje, nosio sam mobilni kao tinejdžer ali je to neslavno završilo jer sam odustao nakon par mjeseci. Možda bi bila bolja situacija s hyraxom. Ništa, moram na nekoliko pregleda i mišljenja pa ću vidjeti na čemu sam. A ne znam što bih mislio o svemu tome, ja jesam odlučan i sve, ali se vrlo dobro sjećam koliko me bolilo kada sam imao taj mobilni i nisam dugo izdržao. Više bih volio da mi sve bude fixno pa da nema hoću neću.
Quadratus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 21:13   #1419
Quote:
Quadratus kaže: Pogledaj post
A znam za frfljanje, nosio sam mobilni kao tinejdžer ali je to neslavno završilo jer sam odustao nakon par mjeseci. Možda bi bila bolja situacija s hyraxom. Ništa, moram na nekoliko pregleda i mišljenja pa ću vidjeti na čemu sam.
a znam treba se i tjerat nosit to mobilno, bude ti muka, moras bit ustrajan..tak da mozda ipak fiksni kak kazes :P ... i da najbolje otic na par mjesta i to je to..s tim da, kazem ti ja sam napisala za 5 mjesta di sam bila, post je na mislim 58 stranici...ono u IMEDU su mi rekli da ce se mozda to nesto minimalno dat sa aparaticem..mislim, nisam to zavrsila, al fiskni aparatic ne mjenja tvoju kost, vec zube..ipak nije to samo tako, al eto meni je stvarno drago da sam na jokića naisla jer covjek je stvarno vrh anyway sretno sa svime time
Braceface is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 21:31   #1420
Quote:
Braceface kaže: Pogledaj post
ma ja imam fobije kad vosak stavljam da cu sve odljepit...a negdje sam vidla na youtubu da kao vosak se skine kad se jede il kad se peru zubi..al ja svejedno jedem s njima xD dali mi kao okus visnje pa je rekla sestra tamo kao i ako pojedes nema problema, jestiv je xD
Ma vosak ne može ništa odlijepiti, on je baš nekako fascinantan, nije ljepljiv, a ipak se drži za bravicu (dok ne počneš jesti).
Ja se uvijek pokušam sjetiti da ga skinem prije jela, al nekad zaboravim.

Pričate o mobilnim aparatićima, poznajem dobro to fufljanje, smiješno je , ja sam ga 7 godina nosila. Napravio je doslovno pola posla na zubima, a možda ni toliko, možda 40 posto. Onda sam ga prestala nositi jer mi dojadio.
__________________
"Crno je, u teškom vremenu živimo, a živimo jadno i sramotno. Utjeha je samo što će oni koji budu poslije nas živjeli, preturiti preko glave još teža vremena, i pominjati naše dane kao sretne."
Alice_05 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:06.