Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2007., 14:49   #1
Silovanje

BOK. Prije 3 godine sam silovana. Nakon mučenja po sudovima dobila sam pravomoćnu presudu od Vrhovnog suda da je okrivljeni tzv. "Đuka" kriv za kazneno djelo, te da ide u zatvor. Za koji dan kreće građanska parnica za odštetu zbog nanešene fizičke i psihičke boli. "Đuka" je imućna osoba, te uz moju podeblju liječnićku i psihijatrijsku o nanešenoj boli imam mogućnosti tražiti materijalnu satisfakciju.Pitanja:
1. da li imam pravo tražiti od nadležnog suda u građ. parnici uvid na "Đukinu" imovinsku karticu iz porezne uprave (zadnjih 5 godina) ili je to problem;
2. dobila sam zemljišni karton iz gruntovnice istoga, u kojem piše da je jednu nekretninu prodao unazad mjesec dana; da li će navedeno sud uzeti u obzir (pod 2) za dobivanje odštetnog zahtjeva??

Hvala, buduća pravnica
 
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 16:33   #2
neznam odgovor na tvoja pitanja.
jedino ti mogu držati i oderi mu i kožu sa vrata ako možeš!
__________________
01.02
07.09
pivka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 16:37   #3
TO JE IDIOTSKI, ZNAČI 300 kuna za pola sata, 500 za sat?!?
Za neke stvari nema cijene
Ovim primjerom neka se ne naljute žene koje su žrtve sexualnog nasilja, ali hoću pokazati koliko je besmisleno to sa odštetama.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 17:10   #4
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ovim primjerom neka se ne naljute žene koje su žrtve sexualnog nasilja, ali hoću pokazati koliko je besmisleno to sa odštetama.
Zašto besmisleno? Novčana odšteta je jedina koju može dobiti, uz moralnu jer je počinitelj osuđen.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 17:15   #5
Quote:
Nuna kaže: Pogledaj post
1. da li imam pravo tražiti od nadležnog suda u građ. parnici uvid na "Đukinu" imovinsku karticu iz porezne uprave (zadnjih 5 godina) ili je to problem;
2. dobila sam zemljišni karton iz gruntovnice istoga, u kojem piše da je jednu nekretninu prodao unazad mjesec dana; da li će navedeno sud uzeti u obzir (pod 2) za dobivanje odštetnog zahtjeva??
Visina odštete se ne mjeri po bogatstvu počinitelja (jer tvoja fizička i duševna bol nije u odnosu prema imovini počinitelja!), već po nanesenoj šteti. Kod postupka ovrhe, nakon pravomoćne presude, naravno traži se imovina počinitelja, ali ona za ovaj postupak nije bitna.

Ono što možeš - je da tvoj odvjetnik zatraži da se tuženiku odredi privremena mjera zabrane raspolaganja imovinom. Razlog upravo može biti sumnja da tuženik želi otuđiti imovinu kako mu se sutra ne bi mogla naplatiti iz nje (nedavna prodaja nekretnine).
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 17:25   #6
najveća odšteta bi bila da silovatelj trune u zatvoru 20 god a to što je sudstvo kod nas trulo pa se to nemože dogoditi to je druga stvar.
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 18:25   #7
Quote:
morino kaže: Pogledaj post
najveća odšteta bi bila da silovatelj trune u zatvoru 20 god a to što je sudstvo kod nas trulo pa se to nemože dogoditi to je druga stvar.
Slažem se s tobom.
Posljedice svakog nasilja,su grozne za žrtvu i traju cijeli život,a silovanje je čin,koji bi trebalo kažnjavati smrtnom kaznom.Kako sudstvo ne kažnjava pravedno,neka ga financijski odere do krajnosti,možda tom silovatelju bude pouka da ne siluje i druge žene.
Sigurna sam da Nuni nikakve sume neće vratiti njen duševni mir,a možda ima i fizičkih posljedica,po pravdi i časti njeno je pravo da ga ogoli do kože...
jer vrijeme je da silovanje ne bude tretirano kao kavalirski delikt u ovoj državi..
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 21:09   #8
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Visina odštete se ne mjeri po bogatstvu počinitelja (jer tvoja fizička i duševna bol nije u odnosu prema imovini počinitelja!), već po nanesenoj šteti. Kod postupka ovrhe, nakon pravomoćne presude, naravno traži se imovina počinitelja, ali ona za ovaj postupak nije bitna.

Ono što možeš - je da tvoj odvjetnik zatraži da se tuženiku odredi privremena mjera zabrane raspolaganja imovinom. Razlog upravo može biti sumnja da tuženik želi otuđiti imovinu kako mu se sutra ne bi mogla naplatiti iz nje (nedavna prodaja nekretnine).
Hvala ti Vojky...u ovim trenucima svaki savjet mi je dobrodošao
 
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 21:14   #9
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Slažem se s tobom.
Posljedice svakog nasilja,su grozne za žrtvu i traju cijeli život,a silovanje je čin,koji bi trebalo kažnjavati smrtnom kaznom.Kako sudstvo ne kažnjava pravedno,neka ga financijski odere do krajnosti,možda tom silovatelju bude pouka da ne siluje i druge žene.
Sigurna sam da Nuni nikakve sume neće vratiti njen duševni mir,a možda ima i fizičkih posljedica,po pravdi i časti njeno je pravo da ga ogoli do kože...
jer vrijeme je da silovanje ne bude tretirano kao kavalirski delikt u ovoj državi..
Eeee da mu je to prvi put... al na meni će polomiti zube, neće se izvući samo tako, kao što se izvukao nad curama prije mene!!! Tek nakon 3 godine polako dolazim sebi i ponovo se uključujem u društvo,ali...
 
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 03:03   #10
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Posljedice svakog nasilja,su grozne za žrtvu i traju cijeli život,a silovanje je čin,koji bi trebalo kažnjavati smrtnom kaznom.
Uglavnom silovanja prolaze nekažnjeno ili se ne kažnjavaju dovoljno oštro, no nemoj pretjerivati.
Keiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 03:22   #11
Nuna.
Izdrzi i uzmi mu sve sto mozes.

Znam da ti to nece zaustaviti ni nocne more, ni osjecaj gorcine u ustima, ni onaj ruzni osjecaj u dusi, ali daje nekakvu satisfakciju.
Pokazaces mu da nisi samo zrtva na kojoj se moze izivljavati, vec da mozes uzvratiti. Mislim da je to osjecaj koji ti je najpotrebniji - osjecaj da nisi samo bespomocna zrtva.

A i novac je potreban nekom ko je psihicki smozden zbog zvijeri, tretmani, psiholozi...a opet nikad vise neces biti isti...

Iz svega toga treba izvuci najbolje, nazad ne mozes, sto je bilo bilo je, ali sto te ne ubije, ucini te jacim.

Kretenima nije jasno da silovana zena nije bas ni psihicki stabilna, a ni radno sposobna (bar neko vrijeme) kao sto je bila i da je dug proces oporavka (rana zacijeli, ali oziljak je uvijek tu i uvijek ce svijet gledati malo drugacijim ocima) i da ona ima pravo zbog svega sto joj je kreten uradio (sto joj je unistio zivot kakav je do momenta silovanja poznavala, sto ju je i fizicki i psihicki smozdio, ne samo u momentima silovanja, nego i u nastavku zivota) na novcanu nadoknadu.
Ne zato da bi ona profitirala kao sto vidim bolesnici misle, vec da bi on koliko toliko nadoknadio stetu koju joj je napravio. Posto drzava ipak zabranjuje osvetu - pa ona ne moze u ime pravde dobiti presudu da mu ima pravo 'zauzvrat' izbusiti jaja satarom ili isjeci genitalije zahrdjalim ziletom, onako laganini...
Nece ni onom momku sto je u bolnici "greskom" ostao bez noge odsteta vratiti izgubljenu nogu, ali ce mu taj novac olaksati zivot - zivot invalida.

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
TO JE IDIOTSKI, ZNAČI 300 kuna za pola sata, 500 za sat?!?
Za neke stvari nema cijene
Ovim primjerom neka se ne naljute žene koje su žrtve sexualnog nasilja, ali hoću pokazati koliko je besmisleno to sa odštetama.
:2up:
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 03:34   #12
Ne mogu vjerovati da postoje ljudi s takvim mozgom.
Normalno im je da za stetu na autu traze novac od osiguranja, ali zena ako zeli novac za nasilje nad njom i pocinjenu joj stetu, onda je k*rva koja naplacuje po satu...

Ma sta te zene ima uopste da se bune, ima da rasire noge cim vide dignut k*rac.

M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 10:26   #13
Quote:
M@3X kaže: Pogledaj post
Ne mogu vjerovati da postoje ljudi s takvim mozgom.
Normalno im je da za stetu na autu traze novac od osiguranja, ali zena ako zeli novac za nasilje nad njom i pocinjenu joj stetu, onda je k*rva koja naplacuje po satu...
Da i meni je palo na pamet, za običan sudar bez ozlijeda udri sve od lažnog nalaza za trzajnu povredu i nošenje šancova ovratnika po gradu do naknade boli zbog zatezanja pojasa, duševne boli, naknade štete i dodatne duševne boli za oštećenje voljenog vozila, a kao za ovo žena ne bi trebala tužit?

Ma, treba tužit za sve - od duševne boli i privremeno smanjene radne sposobnosti do uzimanja privatnih liječnika (jer zašto bi se gurala po čekaonicama a postoji konkretan krivac za njene psihičke probleme). Štoviše, da je pravde onda bi i HZZO tražio svoj dio za preglede i liječenje koje je žena imala na račun Zavoda, jer zašto bi to u konačnici išlo od novca koji mi uplaćujemo u Fond, neka plati tko je prouzročio...

Nuna - odvjetnika i privremenu mjeru za imovinu, čuvaj račune od liječničkih pregleda i liječenja, neka ti poslodavac izda koliko si izgubila bolovanjima i nemogućnosšću napredovanja... Također, budi strpljiva, građanski sud nije brz, ali nema ni zastare - tako da ćeš ti svoju presudu dočekati i onda u ovrhu (koja ako i nema imovine na sebi će uredno čekati da se zaposli ili nešto stekne).
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 02:19   #14
seks s osobom toliko pijanom da se ne može pomaknuti - silovanje?

spada li seks s osobom koja je toliko pijana da se ne može pomaknuti pod ovo:

Članak 189.

(1) Tko izvrši spolni odnošaj ili s njim izjednačenu spolnu radnju s drugom osobom, iskoristivši njezinu duševnu bolest, duševnu poremećenost, nedovoljnu duševnu razvijenost, neku drugu težu duševnu smetnju, ili kakvo drugo stanje te osobe zbog kojeg ona nije sposobna za otpor,

kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

http://www.poslovniforum.hr/zakoni/kazneni_zakon_2.asp
Quote:
black_white kaže: Pogledaj post
nisam bila u stanju se pomaknuti.... ja njega ne kužim kako je mogao,

sudeći po idućem postu na tom topiku:
Quote:
black_white kaže: Pogledaj post
ako je silovanje: da cura sat vremenea govori da ne želi, da se izmiče, pusti suzu... onda da.....
mislim da ovdje i nije diskutabilno o čemu se radilo.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 09:42   #15
silovanje je složeno kazneno djelo koje u sebi uključuje obavezno SILU ili PRIJETNJU.
Sila može biti fizička ili psihička.

Ovo kaj si ti napisala je spolni odnošaj sa nemoćnom osobom.
E sad, nije to baš sve tako jednostavno. U kaznenom postupku treba se vidjeti odnos između njih dvoje koji je prethodio, razlog i okolnosti kojim se je ona dovela u takvo stanje nesposobnosti, da li je što učinila (skinula gaćice ili hlače) jer ako jest onda nije to kazneno djelo jer pristanak isključuje silu.
Nadalje, to je trebala odmah prijaviti policiji koja ju odmah šalje na ginekološki pregled da se iz vagine uzme spermatični sekret i ostali genetski materijal da bi onda vještačenjem se utvrdilo da li je spolnog snošaja uopće bilo.

Silovanje je jako složena materija, te ju je teško objasniti ovako na osnovu posta.

Žao mi je djevojke, jer bezobzira na pravo i zakon i nas sve tu, to je nešto sa čim će ona živjeti cijeli život
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 09:44   #16
naravno.
osim ako se sama namjerno nije dovela u to stanje.
u tom slucaju bi silovatelj morao dokazati da je ona svjesno pila kako bi se lakse poseksala il ne znam zasto uopce djevojke danas piju.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 09:54   #17
ma vrlo često ti na sud dođu situacije koje rezultiraju iskazima:

Ona:" plesali smo i pili smo oboje,malo smo se ljubili, onda je on predložio da se provozamo i sjeli smo u auto. i onda je on parkirao auto i počeo me još više ljubiti. Ljubili smo se i onda me je počeo svlačiti, tada ja nisma željela dalje i počela sma se opirati". Ja jesam skinula grudnjak ali nisma htjela seks sa njim"

On:" pili smo a ona me je cijelo vrijeme gledala i plesala oko mene. prišao sam joj i započeli smo razgovor. Popili smop još dvije tri cuge i ljubili se strastveno. Predložio sam joj da odemo vani i ona je pristala. U autu smo se ljubili te je skinula grudnjak"

I da ga jebeš! Uvjek ista priča.

To je Natch, u osnovi čista suprotnost kako mi žene i kako muškarci doživljavaju seks.

Ok, i neke cure znaju navući na sebe debile (pogotovo ako su pijane, šaljući im signale koji eto muški kao muški krivo tumače).

I onda ona kaže: " ja sam se mislila samo ljubiti, a ne seksati se sa njim" A on kaže: " a ja sam to shvatio kao poziv na nešto više".
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 11:55   #18
Po meni tu uopće nema rasprave nakon što je djevojka (ili muškarac) rekla NE, DOSTA ili slično. Nema "shvatio sam drukčije", "mislio sam" etc.

Nadalje. silovanje nije samo odnos uz obaveznu silu ili prijetnju. To je odnos na silu, bez pristanka, volje druge osobe. Dakle silovanje je odnos s osobom u komi, pod djelovanjem droge, nesposobnom za suvislo rezoniranje, nedoraslom i sl. Svaka diskusija o tome je licemjerje pravde.

Dopuštam da se može osporavati je li osoba rekla ne, ili dosta, odnosno je li bila nesposobna za suvislo rezoniranje, ali kad se to jednom utvrdi - "rezati pimpek".
LakatBradePedaljMuza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 13:53   #19
problem je u tome kaj cesto ima rasprave
kaj ako ona nije rekla ne , a poslije tvrdi da je?
obicno problem nije u principima , nego u dokazivanju
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 19:39   #20
da.
missh is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:19.