Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2011., 12:25   #81
Svaka čast. Da imam firmu, odma bi te zaposlio...

Zadnje uređivanje Katrin : 03.05.2011. at 12:31. Reason: Nije ovo topic za pljuvanje Keruma, te teme su malo nize.
daz is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 08:46   #82
Nadzor, video-nadzor i sl.u firmama

Zanima me da li je zakonito vršiti bilo kakav nadzor radnika, a da prethodno nisu na to upozoreni? Pri tome ne mislim samo na video nadzor, nego i neke druge vrste kao npr.nadzor desktopa i sl.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 31.08.2011., 09:49   #83
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Ako nije zabranjeno kućnim redom, nema problema. I, kako je FileExplorer napisao, osoba mora biti upozorena da se snima.
BTW, problema bi moglo bit ukoliko svaki stanar nije dao suglasnost za postavljanje video nadzora.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 00:32   #84
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Bitno je razlikovat snimanje slike i snimanje zvuka (i slike). A i bitno je da je u svakom slucaju snimanja (osim sa sudskim nalogom) nuzno na vidljivom mjestu istaknuti oznaku da je prostor pod video nadzorom, ili na neki drugi adekvatan nacin informirat osobu da ju se snima.

BTW, ljudima koji se zale na ponasanje kontrolora RT pristojbe ja predlazem (osim onog standardnog da ih ne pustaju u stan) da eventualno i ukljuce snimanje (audio/video) te naravno uredno obavijeste kontrolora da je ukljuceno snimanje. Primjetio sam naime da se svi puno uljudnije (i prije svega legalno) ponasaju kad znaju da se njihovo ponasanje dokumentira.
I onda ti kontrolor RT pristojbe nazove policiju i optuži te da si ga nelegalno snimao, u slučaju da montažu opreme za snimanje nije izvršio licencirani monter, odnosno nisi ishodio svu potrebnu dokumentaciju.

http://www.proakustik.hr/opcenito/je...ve-legalan.php

Necropostam, ali imho bolje nego da otvaram istu novu temu.

U kojim slučajevima je potrebno napraviti to što je navedeno u gornjem linku, u svim slučajevima video-nadzora ("snimanja"), ili u specifičnim slučajevima (dućani i sl.). Da li npr. moram zvati licenciranog montera i plaćati elaborat ako želimo ugraditi videonadzor u privatnu zgradu (uz odobrenje svih stanara)?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 08:22   #85
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
I onda ti kontrolor RT pristojbe nazove policiju i optuži te da si ga nelegalno snimao, u slučaju da montažu opreme za snimanje nije izvršio licencirani monter, odnosno nisi ishodio svu potrebnu dokumentaciju.

http://www.proakustik.hr/opcenito/je...ve-legalan.php

Necropostam, ali imho bolje nego da otvaram istu novu temu.
Pa da si procitao onda bi vidio da si u krivu jer clanak govori o "sustavu tehnicke zastite" a ja govorim o tome da sa svojom sasvim legalnom videokamerom/telefonom/... snimis razgovor te osobu koju snimas informiras o tome da se razgovor snima, nema tu nista nelegalno/ilegalno. Hoce li sud prihvatiti snimku kao dokaz ili nece je stvar procjene suda (ako postoji sumnja da je snimkom manipulirano), ali nema tu nikakve ilegalnosti.

Za videonadzor sa svrhom tehnicke zastite je sasvim jasno da mora biti profesionalno instaliran od osoba sa certifikatom i sve ono ostalo, ali mi ne govorimo o provalnicima nego o kontrolorima, a to ti nije bas jedno te isto.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 09:29   #86
Da li je u redu snimat zaposlenike frizerskog salona tonski i slikom iako je to naznačeno naljepnicom? I ako nije kome se mogu obratit?
__________________
What goes around comes around.
Gogo vertigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 17:21   #87
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
I onda ti kontrolor RT pristojbe nazove policiju i optuži te da si ga nelegalno snimao,

Ti RT kontrolori u svom poslu toliko krše zakone da ne vjerujem da bi se usudili zvati policiju osim u slučaju da ih netko fizički napadne.

Quote:
u slučaju da montažu opreme za snimanje nije izvršio licencirani monter, odnosno nisi ishodio svu potrebnu dokumentaciju.

http://www.proakustik.hr/opcenito/je...ve-legalan.php
To je glupavi reklamni pamflet tvrtke koja se bavi zaštitom, i valjda ima za svrhu uvjeriti građane da krše zakon ako im oni 'ovlašteni' ne postave nadzorni sustav.

Necropostam, ali imho bolje nego da otvaram istu novu temu.

Quote:
U kojim slučajevima je potrebno napraviti to što je navedeno u gornjem linku, u svim slučajevima video-nadzora ("snimanja"), ili u specifičnim slučajevima (dućani i sl.). Da li npr. moram zvati licenciranog montera i plaćati elaborat ako želimo ugraditi videonadzor u privatnu zgradu (uz odobrenje svih stanara)?
Kazneni zakon kaže da je zabranjeno ' neovlašteno i kriomice ' snimati druge.
Moja kuća, stan, dvorište je privatan posjed, i nitko mi tu ne može zabraniti snimanje. Isto vrijedi i za prostore unutar stambene zgrade koji su u suvlasništvu vlasnika stanova - ako su svi suglasni da se postave kamere.

Ako je postavljen natpis - 'Objekt je pod video nadzorom!' - snimanje nije kriomice, jer je svak obaviješten da se tu snima, i ulaskom u prostor pristaje na snimanje.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 23:46   #88
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Pa da si procitao onda bi vidio da si u krivu jer clanak govori o "sustavu tehnicke zastite" a ja govorim o tome da sa svojom sasvim legalnom videokamerom/telefonom/... snimis razgovor te osobu koju snimas informiras o tome da se razgovor snima, nema tu nista nelegalno/ilegalno. Hoce li sud prihvatiti snimku kao dokaz ili nece je stvar procjene suda (ako postoji sumnja da je snimkom manipulirano), ali nema tu nikakve ilegalnosti.

Za videonadzor sa svrhom tehnicke zastite je sasvim jasno da mora biti profesionalno instaliran od osoba sa certifikatom i sve ono ostalo, ali mi ne govorimo o provalnicima nego o kontrolorima, a to ti nije bas jedno te isto.
Znači, ako postavim stalak i na njega kameru koju sam kupio u Metrou za 500kn pod nazivom "video-nadzor" i s njom snimam npr. tebe dok šetaš kroz garažu, ja sam u prekršaju. Ali, ako na stalak stavim web kameru i s njom snimam tebe dok šetaš kroz garažu, nisam u prekršaju? Tko odlučuje što je videonadzor s svrhom tehničke zaštite, a što "kamera na stalku"?

Felixx: ja sam privatno dobio informaciju da ne smijem staviti naljepnicu "Objekt je pod video-nadzorom" ako nemam elaborat. Da sam kupio stan s video-nadzorom, inspekcija bi provjerila da li postoji elaborat, i ako postoji video-nadzor bi smio biti u funkciji, inače se krši zakon. Elaborat nije preskup, za npr. garažu s 4-8 kamera dođe 500-700kn.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 00:11   #89
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post

Felixx: ja sam privatno dobio informaciju da ne smijem staviti naljepnicu "Objekt je pod video-nadzorom" ako nemam elaborat.
Gdje točno ne smiješ staviti? I od koga si dobio informaciju?
Ja sam na svojim posjedima postavio kamere i taj natpis. I da vidim tko će mi to zabraniti.

Quote:
Elaborat nije preskup, za npr. garažu s 4-8 kamera dođe 500-700kn.
A da serviseri rashladnih uređaja uvedu pravilo da se za svaku klimu ili čak frižider treba napraviti takav elaborat?
Problem je što često razne interesne udruge postavljaju i provode pravila koja su u sivoj zoni, ili čak u suprotnosti sa zakonima.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 00:24   #90
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Gdje točno ne smiješ staviti? I od koga si dobio informaciju?
Ja sam na svojim posjedima postavio kamere i taj natpis. I da vidim tko će mi to zabraniti.
Piše ti na 10 mjesta, zajednička garaža. To "tko će mi zabraniti" je djetinjasto razmišljanje. Mi nismo stavili natpis da je garaža pod video-nadzorom pa nam nitko neće ništa zabraniti, ali to nema veze s Zakonom.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 07:59   #91
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Piše ti na 10 mjesta, zajednička garaža.
Piše gdje? Tvoj upis je od jučer, a drugi postovi godinu dana su stari.

Quote:
To "tko će mi zabraniti" je djetinjasto razmišljanje.
Da, baš glupo i djetinjasto od mene što sam mislio da je ono što piše u Zakonu važnije od onoga što kaže neki Pero u svojoj reklami.

Quote:
Mi nismo stavili natpis da je garaža pod video-nadzorom pa nam nitko neće ništa zabraniti, ali to nema veze s Zakonom.
Kojim Zakonom, molim?
Koji zakon zabranjuje staviti tablu 'Prostor je pod video nadzorom?' (pritom zapravo uopće i nije bitno postoje li kamere, ili ako su lažne kamere, jer govoriš o natpisu).

Ti kažeš , netko ti je rekao da treba elaborat?
Da ja tebi izdam elaborat za nošenje oružja, i ti smiješ nositi oružje?
Ako je nešto načelno zabranjeno i za to treba određena dozvola, onda ju izdaje neko nadležno tijelo državne uprave, a ne neka privatna ili pravna osoba (osim ako je posebno za to ovlaštena).
U takvom slučaju, određeni elaborat mogao bi biti obavezni sastavni dio zahtjeva za izdavanje takve dozvole.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 10:24   #92
Odgovori su ti već navedeni u komentarima od jučer, pročitaj još jednom + google http://www.proakustik.hr/opcenito/je...ve-legalan.php

Projektnu dokumentaciju smiju izra/ivati samo pravne i fizicke osobe registrirane za obavljanje
poslova tehnicke zaštite, na nacin i pod uvjetima utvr/enim Zakonom o privatnoj zaštiti ("Narodne novine",
broj 68/03.).
Projekt sustava tehnicke zaštite mora biti izra/en sukladno propisima koji ure/uju poslove
projektiranja.
Snimka postojeceg stanja šticenog objekta i analiza problema s ocjenom, prosudba ugroženosti,
sigurnosni elaborat i projektni zadatak, cine sastavni dio projekta sustava tehnicke zaštite.


I tvoji komentari jesu djetinjasti. Podsjećaju me na komentare ljudi koji govore "di to piše da ja na svojoj zemlji ne smin izgradit svom sinu kuću!!!! da vidim toga ko će je doć srušit!!!", i što je najgore, najvjerojatnije mu je nitko neće doć srušit (zato i imamo preko 150.000 nelegalnih objekata). Isto kao što je većina sustava video-nadzora nelegalna, ali to nije pitanje.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 13:21   #93
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Znači, ako postavim stalak i na njega kameru koju sam kupio u Metrou za 500kn pod nazivom "video-nadzor" i s njom snimam npr. tebe dok šetaš kroz garažu, ja sam u prekršaju. Ali, ako na stalak stavim web kameru i s njom snimam tebe dok šetaš kroz garažu, nisam u prekršaju? Tko odlučuje što je videonadzor s svrhom tehničke zaštite, a što "kamera na stalku"?
Gle, vrlo je bitno s kojom namjerom snimas. Mi smo govorili o RT kontrolorima a ne o snimanju kaznenih djela u pocinjenju. Ako uzmes svoju kameru odes u svoju ulicu i snimas prolaznike (kamera nije skrivena). Ako govorimo o snimanju kontrolora ili o turistickom snimanju, naravno da se ne mozes pozivat na "zakon o privatnoj zastiti". Ako zelis kamerom prikupljat dokaze za sud to je ipak nesto sasvim drugo nego kad zelis na diktafon snimit neki vazan razgovor (dovoljno je obavijestit sugovornika da ga se snima). Ako ti kontrolor dodje na vrata, ukljuci snimanje, obavijesti kontrolora da ga se snima. On ti nema pravo zabranit snimanje, ako ne zeli da ga se snima onda uvijek moze otic, ne treba ti nikakva naljepnica "objekt pod videonadzorom" za to.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 13:49   #94
S obzirom da postoji posebna tema o (ne)ovlastenom snimanju, molim vas da se ovdje ostane pri temi snimanja na radnom mjestu. Hvala.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 14:14   #95
Ok, primjer. U svojoj privatnoj kući otvorim ured za web design. U njemu radi troje zaposlenika, povremeno dolaze klijenti. Montiram nekoliko kvalitetnih web kamera spojenih na kompjuter. Ne snimam "kaznena djela u počinjenju" već snimam zbog istog razloga zbog kojeg je Fileexplorer stavio kamere na svoju kuću, ili iz istog razloga zbog kojeg bi FileExplorer snimao kontrolora RT pretplate (nek on sam navede razlog). Da li moram ishodovati dozvole i staviti naljepnicu "objekt pod video-nadzorom" ili mogu jedno jutro reći "vidite ove web kamere, one vas snimaju, ako vam se ne sviđa dođite po radne knjižice"?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 14:47   #96
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Ok, primjer. U svojoj privatnoj kuci otvorim ured za web design. U njemu radi troje zaposlenika, povremeno dolaze klijenti. Montiram nekoliko kvalitetnih web kamera spojenih na kompjuter. Ne snimam "kaznena djela u pocinjenju" vec snimam zbog istog razloga zbog kojeg je Fileexplorer stavio kamere na svoju kucu, ili iz istog razloga zbog kojeg bi FileExplorer snimao kontrolora RT pretplate (nek on sam navede razlog). Da li moram ishodovati dozvole i staviti naljepnicu "objekt pod video-nadzorom" ili mogu jedno jutro reci "vidite ove web kamere, one vas snimaju, ako vam se ne svida dodite po radne knjižice"?
Stvar nije bas tako jednostavna kao sto sugeriras. Ako imas poslovni prostor - javan. Instalacija kamere nad kasom je dozvoljena, instalacija kamere na zahodu nije dozvoljena. U svakom slucaju je nuzno informirat i posjetitelje i djelatnike da je objekt pod video nadzorom (dakle da se osobu mozda snima).
U slucaju opravdane sumnje je dozvoljeno cak i tajno smimanje (barem u Njemackoj, vjerujem da je i kod nas slican zakon).

Sa tonom je stroze, djelatnika se ne smije snimat jer on bas i nema izbora. Ali ako recimo tvoju firmu nazove zaintresirana musterija, ti taj razgovor smijes snimat ali nuzno je da svi sudionici razgovora budu informirani da se razgovor snima. Vjerojatno i sam znas iz iskustva da kad nazoves neki 0800 broj da cesto cujes poruku da se razgovor snima, formulacija obicno biva "za potrebe edukacije moguce je da se razgovor snima, ukoliko niste suglasni sa time onda pritisnite...". Analogno tome, RT kontrolor, prodavac osiguranja ili neki trgovacki putnik... ako te nazovu na telefon ili ako ti pozvoni na vrata, ti ako zelis snimat mu moras rec toj osobi da se razgovor snima. A on kako zeli - ako ne zeli da ga se snima onda ima izbor da ga se ne snima. To nisu sluzbene osobe i niti Ustav niti zakon im ne daje pravo jace od tvojeg prava da ih snimas ukoliko ih prethodno informiras. A hoce li tebe neki trgovacki putnik u civilnom procesu pokusat tuzit... cisto sumnjam.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 22:03   #97
Zašto si stavio nadzor na svoju kuću? Da bi spriječio provalu odnosno identificirao eventualnog provalnika ili je u pitanju neki drugi razlog (snimaš zgodnu susjedu, itd)?

Tj., da ne duljimo - u krivu si. Ne smiješ nigdje staviti kameru bez da imaš spomenuti sigurnosni elaborat u slučaju poput opisanog. Pozivaš se na logiku, a to je pogrešan put. Npr. ako voziš gradski automobil tipa renault clio, kupljen na leasing, i nemaš protupožarni aparat nadohvat ruke platit ćeš kaznu 5000kn. Tj. firma koja je vlasnik automobila. Onaj dan kad taj automobil prepišeš na fizičku osobu, možeš izvaditi protupožarni aparat i nećeš platiti kaznu. Jebiga, zakon. U slučaju video-nadzora osim što moraš platiti ovlaštenom servisu montažu i izradu sigurnosnog elaborata, moraš i redovito održavati sustav (plaćati održavanje).
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 01:04   #98
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Zašto si stavio nadzor na svoju kuću? Da bi spriječio provalu odnosno identificirao eventualnog provalnika ili je u pitanju neki drugi razlog (snimaš zgodnu susjedu, itd)?
Pa nije svako snimanje isto, zato i kazem da ne treba sve trpat u isti kos.
Prvo sam ti odgovorio za TK kontrolora a ti skocio na djelatnike u uredu, pa ti odgovorio i na to a sad skaces na nadzor kuce radi zastite od provalnika.

Quote:
Tj., da ne duljimo - u krivu si.
Gle, po zakonu je dozvoljeno ono sto nije zabranjeno. Zakon kaze:

Quote:
Neovlašteno snimanje i prisluškivanje

Članak 131.

(1) Tko neovlašteno i kriomice snimi drugoga filmski, televizijski, videokamerom ili fotoaparatom,

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.
Ti kazes da ja i zakon nismo u pravu ili se pozivas na neki drugi zakon ali uopce ne navodis koji.

Quote:
Ne smiješ nigdje staviti kameru bez da imaš spomenuti sigurnosni elaborat u slučaju poput opisanog. Pozivaš se na logiku, a to je pogrešan put.
Ne, pozivam se na zakone a nalazimo se na PDF pravo. Pozivas se na "zakon o privatnoj zastiti" ali cini mi se da ne znas na koga se taj zakon primjenjuje pa zakljucujes kako u svojem privatnom objektu ne smijes postavit webcam kojeg si kupio u Metrou. Zakon o privatnoj zastiti regulira "zastitarsku djelatnost" a ne to sto ti smijes radit u svojem privatnom prostoru. Evo ti clanak 1.

Quote:
Ovim se Zakonom uređuje način obavljanja djelatnosti zaštite osoba i imovine koju ne osigurava država
Ako ti imas svoj ured sa programerima, onda je tvoja djelatnost razvoj softwarea a ne zastitarstvo. Naravno da ako ces ti sam prodavat usluge zastite i opremu da ce zakon propisivat minimalnu kvalitetu usluge koju moras isporucit drugima.

Quote:
U slučaju video-nadzora osim što moraš platiti ovlaštenom servisu montažu i izradu sigurnosnog elaborata, moraš i redovito održavati sustav (plaćati održavanje).
Ti fakat vjerujes u ovo sto pises? Ako sam te dobro shvatio ti zaista smatras da ne smijes postavit ni web-/netcam u svoj ured/stan u hodniku u kojem pise da je hodnik pod video nadzorom? Za onaj zakon o privatnoj zastiti sam ti vec objasnio da on regulira djelatnost (dakle vazi za pravne osobe i obrtnike koji imaju registriranu djelatnost zastite) pa ti taj zakon otpada. Ako govoris o nekom drugom zakonu molio bih te da navedes o cemu konkretno govoris.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 02:33   #99
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Gle, po zakonu je dozvoljeno ono sto nije zabranjeno.
Sad ti više ni logika ne ide najbolje. Ako u zakonu ne piše "zabranjeno je automobilom pregaziti pješaka na ljubljanskoj aveniji", to znači da je dozvoljeno. Divno.

Gle, da ne duljim, postavio sam pitanje u nadi da ću možda pronaći rupu u zakonu. Nešto tipa streamanja muzike kako bi izbjegao zamp, ali ti si zabrazdio u potpuno drugom smjeru i pričaš priče za osnovnu školu. Npr. svi dućaničići u centru grada, po shopping centrima i sl. imaju spomenuti elaborat. Ne govorim o bankama, već trafikama od 15m2. Imaju ih zato jer su inspekcije česte i da ih nemaju platili bi mnogo veću kaznu od same cijene elaborata. Taj članak zakona koji ti gledaš govori o tome tko smije izdati elaborat. Uredi u privatnim prostorima na periferiji često nemaju elaborat, ali ne zato jer ga ne moraju imati, već zato što im inspekcije nisu česte pa vlasnici riskiraju.

Ako ti se to ne sviđa, izbori su svake četiri godine.
Guud is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 31.05.2012., 07:50   #100
vidi, ako si montiraš kamere ne privatnoj kući i snimaš svoj ulaz, dvorište itd ti ne treba nikakav elaborat. ako je u pitanju poslovni prostor koji je kao takav registriran onda ti treba plus na ulazu naljepnica. što se tiče djelatnika, napravi aneks ugovora gdje navodiš kako se poslovni prostor snima i nek ti potpišu. ako neće radna knjižica. dobar djelatnik će ostat jer će se vidit koliko fakat radi, a loš će negodovat. ne smiješ snimatio wc i svlačionu itd.
__________________
Bolje je biti tri dana čekić, nego godinu dana nakovanj.
Tamchi99 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:46.