Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2009., 18:45   #41
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
Ja sve to prošao+Cincar, Staretina, Šator...
Tko zna, možda smo se i sreli negdje oko Livna
imali smo položaj na dolcu......jedan vod je išao uvijek naprijed po polju pred grahovo......3 haubice 155....

tamo je obrovac najebo....iz broda.....pa su išli pucat zaprečnu vatru da ga izvuku...

znam da smo išli vozit rakete za vbr....na bat gore....

i u ona sela....pred grahovo.....posuđivali 4 brigadi...

dali nam bure zarobljene plave rakije...

za vidat rane...

bilo je zima...
__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 18:51   #42
Pozdrav...
Jel mi ko moze reci ko su bili decki koji su usli u Smokovic u Akciji Maslenica?
Zapovjednik im je bio F.Milin,mislim koja bojna/brigada?
Stipe16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 18:53   #43
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
Izbijanje postrojbi specijalne policije na Tulove Grede je zapravo bio ključ uspjeha cijele operacije, jer se radi o potpuno dominantnoj koti na cijelom tom području, a što to znači u vojničkom smislu, tebi sigurno ne trebam posebno objašnjavati
Taj trenutak, kao i trenutak odbijanja kontre od strane pripadnika 3.GBR kojima je u pomoć priskočila jedna grupa iz 7. DP vođena Danijelom Kotlarom su po mom mišljenju dva ključna događaja cijele operacije...
http://www.imagesforme.com/out.php/i...deskriveno.JPG
Tulove grede, prijatelj i ja, nekih 150-200 metara desno je poginuo heroj DR Damir Tomljanović Gavran, nekih stotinjak metara lijevo, sam ja popio rafal.

Nigdje nisam doživio da u jednom danu pada snijeg, tuča, kiša i prži sunce da na kamenu doslovno možeš peći jaja.
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 19:05   #44
Thumbs up

Nisam bio u akciji Maslenica jer sam bio na drugom ratištu, ali pozdravljam sve sudonike vrlo važne akcije!
DEFENSE is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 19:07   #45
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
http://www.imagesforme.com/out.php/i...deskriveno.JPG
Tulove grede, prijatelj i ja, nekih 150-200 metara desno je poginuo heroj DR Damir Tomljanović Gavran, nekih stotinjak metara lijevo, sam ja popio rafal.

Nigdje nisam doživio da u jednom danu pada snijeg, tuča, kiša i prži sunce da na kamenu doslovno možeš peći jaja.
Decki, svaka vam cast.

Podebljano
koliko si onda metaka pobrao jesus???
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 19:12   #46
Quote:
Alte kaže: Pogledaj post
Decki, svaka vam cast.

Podebljano
koliko si onda metaka pobrao jesus???
A kolko možeš dobit od četnika? trica stari moj, prek na prek.
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 19:43   #47
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
Nemoj se ljutiti ali pogledaj malo bolje, to je 3, gardijska brigada HVO-a, a ne HV-a, podaci se inače poklapaju sa mojima, od gardijskih brigada HV-a unutra su bile samo 4. i 7. vjerovatno zato da dovrše posao do kraja, onaj posao koji su počeli 15. 12. 1994. na Vještić Gori...
Ma da, zato sam rekao da nije.
Opasne Misli is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 23:28   #48
http://www.imagesforme.com/out.php/i322626_img094.jpg

http://www.imagesforme.com/out.php/i322631_img096.jpg
__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 02:05   #49
Jasno je da:

*u tom su sudjelovale 4, 3, 5, 9, 1, a možda i 7 i 2 gbr (nisam siguran za ove dvije)

* Srbi su mobilizirali sve od Like do Bosne, a i dalje

*njihove "elite", o kojima su širili famu kao o fajterima, ispušile su- poglavito arkanovci i đilkoši keptna Dragana (usput- kol'ko će taj još u australskoj ćuzi ?). Ne znam za orlove, ti su masovno očerupani u Mrkonjiću 95.

*po objavljenim podatcima, naši gubitci su preko 100, a njihovi osjetno preko 400, s tim da smi mi ostvarili teritorijalne ciljeve, a oni nisu.

Poredbeno- ofenzivno smi i prije imali uspjeha u Zapadnoj Slavoniji, Miljevcima te tu i tamo, no Maslenica je bila strateška prekretnica kad su Srbi- oni s malo soli u glavi- i "svijet" spoznali da smo ih kadri potući i slomiti. Do kraja.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 09:39   #50
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
...
To je jedna od onih priča koje čine ovu zemlju plemenitom i narod nesebičnim.. u operaciji Maslenica najveće gubitke imala je 3. Gardijska Brigada... čak znam nekoliko ljudi koji su se toliko vezali tijekom rata za to područje da su ostali živjeti dolje
frch is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 09:45   #51
Spavali smo u gajinama.....preko puta posedarja...

Mogu ti reć da je lijepo tamo...

Zato su se ljudi i odlučili...

Nisu naši ljudi zahtjevni...

Moglo se povoljno nać neka kućica kamena ..u zaleđu...

samo uspomene ne umiru..

a jesmo se nagruvali tamo

ove 122 haubice...od 3 brigade... imaju rezak zvuk...

još smo bili u rupi,vrtači..

a i skakali smo...malo-malo pa su nas tražili...

mjesecima poslije mi je zvonilo u glavi..
__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 12:12   #52
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Jasno je da:

2 gbr (nisam siguran za ove dvije)
Je.
porga is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 16:26   #53
Quote:
porga kaže: Pogledaj post
Je.
Apsolutno, druga je uvedena u obranu, o tome nema nikakve dileme...
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 16:28   #54
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Jasno je da:

*u tom su sudjelovale 4, 3, 5, 9, 1, a možda i 7 i 2 gbr (nisam siguran za ove dvije)

* Srbi su mobilizirali sve od Like do Bosne, a i dalje

*njihove "elite", o kojima su širili famu kao o fajterima, ispušile su- poglavito arkanovci i đilkoši keptna Dragana (usput- kol'ko će taj još u australskoj ćuzi ?). Ne znam za orlove, ti su masovno očerupani u Mrkonjiću 95.

*po objavljenim podatcima, naši gubitci su preko 100, a njihovi osjetno preko 400, s tim da smi mi ostvarili teritorijalne ciljeve, a oni nisu.

Poredbeno- ofenzivno smi i prije imali uspjeha u Zapadnoj Slavoniji, Miljevcima te tu i tamo, no Maslenica je bila strateška prekretnica kad su Srbi- oni s malo soli u glavi- i "svijet" spoznali da smo ih kadri potući i slomiti. Do kraja.
Mogu ti reći da si mi sad dao misliti, ovo što se tiče sedme, ne mogu se njih nigdje sjetiti u toj akciji, moguće da oni nisu bili...
Najbolje, ako ima tko iz sedme da se javi sam, a za ostalih šest sam siguran sto posto...
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 16:29   #55
Quote:
Stipe16 kaže: Pogledaj post
Pozdrav...
Jel mi ko moze reci ko su bili decki koji su usli u Smokovic u Akciji Maslenica?
Zapovjednik im je bio F.Milin,mislim koja bojna/brigada?
7. domobranska pukovnija...
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 16:35   #56
Quote:
maystor1 kaže: Pogledaj post
Mislim da ih je najviše izginilo iz našica....ne znam koja je to bojna bila...

sve su ti to slavonci.......slavonski inat.....zajebali su se srbi malo....

nisu baš mislili da će to bit tako...

btw.....peta brigada je imala haubice 155.....i vbr dac-ove.....

mogu ti reć...da smo im vratili milo za drago..

imali smo dobre izviđače.......pogodili smo im i neke face....

znam da su kukali na radiju tri dana...

mislim da je to bili u proljeće 93...

ni ja više ne mogu poslagat datume...
Ja sam vidio samo jedan VBR naš, i to na kamionu a uglavnom je bio između Starigrada i Selina, i to mjesecima poslije akcije...
Zanima me kad ste vi to djelovali, jeli se možeš sjetiti je li to bilo nakon onoga kad su momci iz treće izginuli, ili ste već i tada bili aktivni.
Jer, koliko sam ja vidio sa Velebita taj dan, nismo im baš nešto uspješno parirali...
U uvodnom linku koji sam stavio, piše da je u topništvu bio odnos 4:1 u njihovu korist, a meni se bar tada, odozgo činilo da je toga puno više na njihovoj strani...
U biti jedino učinkovito što sam ja mogao vidjeti sa naše strane je bila ona topnička bitnica 130mm koja je bila blizu Male Paklenice...
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 16:40   #57
Quote:
frch kaže: Pogledaj post
To je jedna od onih priča koje čine ovu zemlju plemenitom i narod nesebičnim.. u operaciji Maslenica najveće gubitke imala je 3. Gardijska Brigada... čak znam nekoliko ljudi koji su se toliko vezali tijekom rata za to područje da su ostali živjeti dolje
Istina živa, ja znam tipa kojeg zovemo Kubanac, iz Sl. Broda dečko, dobar fajter, nakon "Maslenice" prešao iz treće u 112. brigadu...
I znam da ih ima još, samo se sad ne mogu sjetiti...
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 16:41   #58
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
Mogu ti reći da si mi sad dao misliti, ovo što se tiče sedme, ne mogu se njih nigdje sjetiti u toj akciji, moguće da oni nisu bili...
Najbolje, ako ima tko iz sedme da se javi sam, a za ostalih šest sam siguran sto posto...
7. brigada PUME je osnovana 23. 12. 1992. no ljudi koji su nakon akcije "Maslenica" bili u sastavu 7. brigade, sudjelovali su u sastavu 1.brigade od koje je praktično i nastala 7. brigada.

Znaći službeno, 7. brigada nije sudjelovala u akciji Maslenica" jer se tek osnivala.

Prvi teren 7. brigade kao takve je bilo Karlovačko ratište, a kasnije 1993. i Zadarsko-Šibensko.
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 17:07   #59
Quote:
Stipe16 kaže: Pogledaj post
Pozdrav...
Jel mi ko moze reci ko su bili decki koji su usli u Smokovic u Akciji Maslenica?
Zapovjednik im je bio F.Milin,mislim koja bojna/brigada?
Koliko ja znam Milin je topnik, mislim da je on bio načelnik topništva, a u "Oluji" je bio zamjenik Rajčiću koliko ja znam.
Inače, ulazak u Smoković nije bio problem, trebalo je samo zgaziti njihove položaje na Muspstanu i onda ovo drugo pada poslije samo od sebe.
Važno je napomenuti da je sredinom 1992. u vrijeme dok su pripadnici 2. bojne 159. brigade držali u okruženju brdo Križ, i kad smo to oslobodili, jedna ojačana satnija 1. bojne 159. brigade koju je vodio Vlado Rapan, ušla je u Crno, ali se tenk i bunker na Muspstanu nisu uništili i ta naša napadajna akcija je propala, još je mali Lenđer sa Vošte ostao trajni invalid jer ga je pogodilo iz tenka.
To je ona situacija kad su ga ovi pederi što su bili s njim ostavili da ga tenk pregazi, a onda sam vidio i nevjerovatnu hrabrost i ludost dva čovjeka, jedan je Perović stariji, a drugi Ivica Galac, obojica iz Mungosa.
Nisu imali protuoklop, nego se Perović iz drugog pravca zaletio na tenk i počeo pucati po njemu iz automata, naravno nije mu mogao ništa, ali cilj je postigao, privukao je tenk da ide za njim i onda munjevito uletio u jednu kuću. ovaj iz tenka opali tri komada u kuću i ja govorim "gotov je", kad vidiš njega kako s druge strane kuće, koju ovaj iz tenka ne može vidjeti iskače kroz prozor naglavu, kao u filmovima. I dok se to sve događalo, dok se tenk zabavljao Perovićem, Galac je stavio Lenđera na leđa i iznio ga iz opasne zone. Akcija je propala pod broj jedan zato što Sveto Letica nije poslao obećanu topničku potporu, ali mogli smo mi to i bez toga riješiti da nam zapovjednik Vlado Rapan, rijetko glup i nepismen totalno nesposoban čovjek nije vodio napad. Zato se ratna sreća na ovom području i počela mjenjati tek dolaskom Ante Gotovine, jer kod njega takav diletant nikad ne bi mogao prismrditi tako važnoj operativnoj funkciji.
Na kraju je Grancarić iz Dikla i mali Severin Kohne, sa osom su trčali iz Babin duba na Musapstan sa osom, da sjebu taj tenk koji je zapravo bio jedina prijetnja, ali putem ih je prao snajper, i kad su došli do krajnje točke tenk je zašaom iza jedne zgrade i više nisu mogli ništa. Sjećam se kako je Grance poludio, Rapan može biti sretan što mu ono punjenje iz ose nije ispalio ravno u glavu. Šest mejseci prije toga, na novu godinu 1992. bili smo u Crnom, ali je stigla zapovijed da moramo nazad, pa smo se povukli bez ispaljenog metka...
A u "Maslenici" je to dopalo sedmu domobransku, s tim da im je Gotovina dao Antu Rossa i par njegovih momaka da to pojačaju.
I sad, stoji sedma na vodovodu na bilom brigu kad dolazi Rosso, pozdravi dečke, uzme dalekozor i jedno pola sata nijemo promatra.
Nakon toga se diže i reče: momci riješićemo to, vraćam se brzo, i ode.
Vratio se nakon sat vremena i iz auta nešto izvlači. Bio je to raketni sustav "Milan". Ode gore, namjesti raketu, opali i odvede je ravno u četnički zapovjedni bunker, okrene se legne na travu i kaže:
"Dečki, odmorite se, opustite se, zapalite ko ima, mi ćemo za dva-tri sata ući unutra bez ikakvog otpora."
Upravo tako se i dogodilo...
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 17:11   #60
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
7. brigada PUME je osnovana 23. 12. 1992. no ljudi koji su nakon akcije "Maslenica" bili u sastavu 7. brigade, sudjelovali su u sastavu 1.brigade od koje je praktično i nastala 7. brigada.

Znaći službeno, 7. brigada nije sudjelovala u akciji Maslenica" jer se tek osnivala.

Prvi teren 7. brigade kao takve je bilo Karlovačko ratište, a kasnije 1993. i Zadarsko-Šibensko.
Da, to je to, jer znam da je više puta rečeno da su sudjelovale sve gardijske brigade, ovo sve objašnjava...
Mene je zbunilo jer sam mislio da je sedma (logički) trebala nastati prije devete koja je nastala u ljeto 1992. a sad mi je došlo tek do glave da je ona osnovana kao šesta, jer je taj broj išao po redu, ali su ih onda svi sprdali, pjevali su im pjesmicu "šesta lička spasila maršala", pa je pala odluka da se broj okrene naopako i tako je nastala deveta gardijska...
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:36.