Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2011., 16:09   #1
Question Kako sastaviti vjenčane zavjete?

Pozdrav svima!

Otvaram ovu temu jer baš nigdje na internetu ne mogu naći primjer ili nekakve smjernice kako napisati vjenčane zavjete. Znam da je to nešto privatno i da to ljudi ne vole baš stavljati na internet, ali mislim da se mnogi od nas muče s tim pa bi nam dobro došla pomoć.

Uopće ne znam što bi trebala napisati u tim zavjetima, kako početi, koliko dugo bi trebalo biti... u filmovima sam vidjela da znaju ubaciti neku smiješnu dogodovštinu, ali kako će to biti u crkvi malo mi je to blesavo.

Što je najbolje dragi i ja smo si napisali hrpu pisama koje sada čuvamo u kutiji i znamo zajedno pročitati s vremena na vrijeme, ali nijedno od tih pisama po sadržaju ni približno ne paše za zavjete.

Zato molim vas iskusne u tim stvarima - molim vas pomažite jer se bojim će mi tih mjesec dana proči kao jedan, a da ja to neću napisati.
Eto, inspiracije imam, samo mi treba nešto kao skica da se imam po čemu ravnati. Pomaže sve od natuknica do cijelog primjera, ako ništa u pp.

I obečajem kad i ako sastavim svoje odmah ih tu objavljujem

Zadnje uređivanje Mayo : 29.08.2011. at 16:32. Reason: uređivanje teksta - micanje nepotrebnog "strofiranja"
miskicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 16:15   #2
Ja uopče ne kužim poantu tih zavjeta kod nas- oni bi se trebali čitati tjekom obreda, no kod nas to nije moguće.

Koja je onda poanta čitanja toga tijekom večeri??

Mislim, ne napadam ja, samo ne kužim...
Zhuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 23:57   #3
da, baš sam i ja htjela postaviti pitanje.. kod nas nemaju smisla zavjeti kad ti tak i tak iz knjige čitaš.. ja ... uzimam tebe.. i kak već ide...
Evil-smile is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 09:09   #4
Ne mora biti!
K. i ja, ako se odlucimo na taj cin, definitivno cemo si dati svoje zavjete!
I, mislim da je to to! Ono pravo, iskreno, iz srca.
Samo on i ja!
__________________
Ako Tvoja sreća zavisi od postupaka drugih osoba, onda zaista ne možeš biti sretna osoba!
Giovanna26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 13:52   #5
Čitala sam da toga baš niti nema kod nas, tj. rijetkost je, a crkva, koliko mi je poznato, ti na to ne gleda baš blagonaklono. Zato vjerojatno i ne možeš naći ništa o tome.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 14:56   #6
Zavjeti, ako ih se već planira, trebaju biti iz srca a ne sa neta!
Gremblina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 16:24   #7
Quote:
Giovanna26 kaže: Pogledaj post
Ne mora biti!
K. i ja, ako se odlucimo na taj cin, definitivno cemo si dati svoje zavjete!
I, mislim da je to to! Ono pravo, iskreno, iz srca.
Samo on i ja!
U principu je moguće ali samo kod civilnog vjenčanja.
Koliko sam upoznata, crkva to baš i ne dopušta.

Uglavnom, mi se vjenčajemo civilno, ali nećemo imat nikakve zavjete.
Zhuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 17:58   #8
Joj, toga imaš u svim američkim filmovima s vjenčanjima i opčenito u bilo kakvom filmu sa svadbom, pa pogledaj koji

ili jednostavnije, googlaj na engleskom.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 18:11   #9
(borim se sama sa sobom da ne zatrollam boga iz ove teme )

ma, kod nas ti ni ne daju priliku da neš palamudiš.. oni vode glavnu riječ, a ti samo kokodačeš kad ti glavna koka naredi..

ak si baš za neke zavjetne spike, onda eventualno složi neki govor za večeru i trenutak kad govori počnu..

osobno se, u ovoj eri sapunjara, ne bih usudila.. jednostavno nemam pojma kako bih sročila nešto srčano, a da ne zvučim kao Maria Consuelita...

ako ti imaš ideju - piči ženo, tvoji su svatovi.. kaj te briga.
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 22:33   #10
Quote:
Zhuta kaže: Pogledaj post
U principu je moguće ali samo kod civilnog vjenčanja.
Koliko sam upoznata, crkva to baš i ne dopušta.

Uglavnom, mi se vjenčajemo civilno, ali nećemo imat nikakve zavjete.
Kako ce meni ovo biti drugi brak, bit' ce samo maticar, on i ja, ne u Hr., i definitivno kako to radimo ISKLJUCIVO i JEDINO zbog sebe, vjerujem da cemo i "zavjete" imati iz istih razloga!
Ali, kod nas dvoje je ionako to sve jako drugacije...
__________________
Ako Tvoja sreća zavisi od postupaka drugih osoba, onda zaista ne možeš biti sretna osoba!
Giovanna26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 02:10   #11
Quote:
Zhuta kaže: Pogledaj post
Ja uopče ne kužim poantu tih zavjeta kod nas- oni bi se trebali čitati tjekom obreda, no kod nas to nije moguće.

Koja je onda poanta čitanja toga tijekom večeri??

Mislim, ne napadam ja, samo ne kužim...
Pa ni ja to ne kužim

Ima li kakve razlike u tome da li je vjenčanje pod misom ili samo vjenčanje
koje traje 20-ak minuta?
Nije mi jasno zašto je to nemoguće? To bi baš samu ceremoniju učinilo
posebnom...
Šta ste imali neka iskustva da vam je svečenik baš rekao da to ne možete?

Quote:
Gremblina kaže: Pogledaj post
Zavjeti, ako ih se već planira, trebaju biti iz srca a ne sa neta!
Ma znam, nisam ja to ni mislila kopirati pa naučiti na pamet...makar bi bilo brže i jednostavnije ma šalim se

Treba mi bar početak, ako ništa drugo, uopće nemam neku viziju kako bi to trebalo izgledati. Ajmo mudrice dajte mi ideja... da vi sada trebate napisati zavjete svom dragom šta bi napisale?

Pomažite plizz

Quote:
Štrikalica kaže: Pogledaj post
(borim se sama sa sobom da ne zatrollam boga iz ove teme )

ma, kod nas ti ni ne daju priliku da neš palamudiš.. oni vode glavnu riječ, a ti samo kokodačeš kad ti glavna koka naredi..

ak si baš za neke zavjetne spike, onda eventualno složi neki govor za večeru i trenutak kad govori počnu..

osobno se, u ovoj eri sapunjara, ne bih usudila.. jednostavno nemam pojma kako bih sročila nešto srčano, a da ne zvučim kao Maria Consuelita...

ako ti imaš ideju - piči ženo, tvoji su svatovi.. kaj te briga.
Nemojte se sada smijati... šta znači ovo boldano? Jel moram pisati da sam nova...

on topic
ma svejedno je gdje bi mi to izblebetali, ali ipak mi to više paše za crkvu. Bilo bi lijepo kada bi za 50god opet to isto mogli u crkvi ponoviti
Ali ako neće biti moguće u crkvi onda budemo nešto kratko u sali. ja još uvijek ne znam šta da u tom govoru kažem. Šta je najgore nikad nisam držala govor bojim se da će biti kad uzmem mikrofon u ruku.
Trebali smo mi ipak zbrisati u Las Vegas da nitko ne zna, možda još i stignemo...

Zadnje uređivanje Mayo : 31.08.2011. at 06:56. Reason: Spajanje postova - molim da se koriste opcije Edit i Multiquote
miskicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 09:35   #12
o hvala na ovoj temi!
i mene muče iste tegobe.

mi se ženimo kod matičara, crkvi nismo skloni.
pitala sam ja već na jednoj drugoj temi, da li se mogu sročiti vlastiti zavjeti za tu prigodu i dobila sam odgovor da je njihova obaveza da iščitaju onaj dio iz zakona (što je u redu), za sve mimo toga će biti ionako plaćeni pa ne bi trebalo biti problema, smao da na vrijeme pitam i predložim što želimo.

mi naime zavjete već imamo (drama queen u meni se raspojasala kad smo se zaprosili i jedva dočekala da ih sastavi) i u njima ne piše ništa što si verbalno ili neverbalno već nismo rekli. to što bi ih još jednom pročitali pred svima biti će samo čin podjele onog što smo već međusobno stvorili s ljudima koji nam nešto znače. vjenčanje će biti zbilja uski krug ljudi koji doista imaju neku posebnu ulogu u našim životima.

same zavjete smo koncipirali tako da matičar pročita dio teksta, a mi se složimo (ili ne ). ja sam jedva to stavila na papir, a da mi se duša ne razleti poput prskalice, nema šanse da to izgovorim bez cmoljenja. stoga je moje 'da, slažem se' jedino za što ću biti sposobna.

nikakve sapunjara rečenice, to su više obećanja jedno drugom, malo drugačija nego klasično 'u dobru i zlu, pred bogom i td...', no smisao je tu negdje.

ideja da to napravimo tako došla mi je samo zato što ono što matičar čita je jednako svima (ja volim drugačijost) i za moj pojam i doživljaj tog čina previše sirovo. da, u crkvi to izgleda nešto svečanije i svetije, no eto, neka osobna uvjerenja mi brane da se vjenčamo crkveno (a i kako čujem crkva je daleko stroža po pitanju što ćeš i kako sročiti, pa onda čemu to ako ne mogu u tom činu obećati upravo ono što osjećam?!)

jedna od stvari koje sam željela je da si mi međusobno ne stavimo prstenje, već da jedno drugom dademo njegov prsten i da si ga svatko stavi sam. ne mogu naime podnjeti osjećaj da se uzajamnim stavljanjem prstena zarobljavamo, za nas je ubračivanje samo potvrda onog što smo samostalno odlučili i upravo tako u mojoj viziji treba izgledati stavljanje prstena: svatko sebi (kao simbolika svjesne odluke... bla).

da, znam da sam ga zakomplicirala do ekstrema, no to mi i jest namjera. ne bude li matičar pristao izvesti ovaj cirkus, napravit ćemo obavezni dio, a mali igrokaz kasnije, gdje će netko od frendova odglumiti čitatelja, a mi ćemo se još jednom obećati na naš način. cijela svadba će i tako biti u ležernom stilu i apsolutno neklasična, tako da mi je i ovo sasvim prihvatljivo. možda čak i intimnije nego s matičarem.

@miskicka, ako te zanimaju detalji zavjeta, možeš mi se javiti na pm.
__________________
Mi smo Borg. Ništa se ne prima.
Kris79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 13:01   #13
Quote:
miskicka kaže: Pogledaj post
Nemojte se sada smijati... šta znači ovo boldano? Jel moram pisati da sam nova...
Da me naslov ponio pa se jedva suzdržavam da ne prekršim pravila Foruma pisanjem 10-12 superseljačkih zavjeta a la Vjekoslava Huljić Eto, suzdržala sam se..

Nego, kako nam miskicka stoji sa svojim zavjetima? Si odlučila kaj?
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2011., 15:30   #14
u katoličkoj crkvi sigurno nema vlastitih zavjeta. imaš sreće ako te tata smije dovesti do oltara. oni vjenčanje smatraju za obred, sakrament i tu nema mijenjanja.
ovo sa zavjetima kod matičara je fora ideja
Verbena is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2011., 23:34   #15
Quote:
Štrikalica kaže: Pogledaj post
Da me naslov ponio pa se jedva suzdržavam da ne prekršim pravila Foruma pisanjem 10-12 superseljačkih zavjeta a la Vjekoslava Huljić Eto, suzdržala sam se..

Nego, kako nam miskicka stoji sa svojim zavjetima? Si odlučila kaj?
Ma još nisam ništa smislila
miskicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 12:10   #16
Quote:
Verbena kaže: Pogledaj post
u katoličkoj crkvi sigurno nema vlastitih zavjeta. imaš sreće ako te tata smije dovesti do oltara. oni vjenčanje smatraju za obred, sakrament i tu nema mijenjanja.
ovo sa zavjetima kod matičara je fora ideja
Quote:
miskicka kaže: Pogledaj post
Ma još nisam ništa smislila
Viš, za crkvu sam pričala više-manje napamet, al za matičara sam ziher da ti ne ostavi prostora za neke govore.. s druge pak strane, ako se mrvicu ranije s matičarem dogovori da se kratko kaže par riječi, možda prođe. On(a) ti imaju svoju govoranciju o pravima i obvezama koje po zakonu moraju izverglati, a pritom imaju strašno malo vremena jer mladenci uletavaju jedni za drugima ko u banci.. pa prvo provjeri sa svećenikom/matičarem koje su mogućnosti (da ne razbijaš glavu bezveze, a na kraju nemaš priliku reći svoje)...

Na slavlju poslije ti nitko ne može ograničavati zato ti, čisto kao ideja, kažem - ako vam je jako stalo do toga da si kažete par zavjeta, a crkva/vijećnica ne surađuju, kad dođe vrijeme govora, nek vas kum i kuma najave i vi razmijenite par riječi pred gostima.. kao da je lokacija bitna, sadržaj je bitan.

I aplaudiram vam na hrabrosti - stvarno je teško pogoditi onu finu liniju između robotskog i huljićkog govora. Zato ti, ali stvarno u najboljoj namjeri, kažem - promisli.. samo vjenčanje biti će prepuno različitih simbola vaše ljubavi.. nek vas malo ponese cuga i trenutak pa nalupetate koješta i onda ti cijeli život ostane dvd sa ili sjećanje na -

Eto, onako iz srca - ja bi napravila tak: ili se vremenski (i prije rundanja) ograničila na dve rečenice kod matičara/u crkvi ili jaaaaaaako dobro promislila.


Al daj nam javi kaj ste napravili i kak je prošlo

I puno sreće, veselja i ljubavi i love i svega, naravno
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 12:28   #17
Quote:
Štrikalica kaže: Pogledaj post
al za matičara sam ziher da ti ne ostavi prostora za neke govore..
čak ni ako dođe k nama na livadu? tad zaista nema nikog ko čeka na red iza nas...

jedna od ideja kod nas je bila da matičar umjesto standardnog uzimaš li ti Kris, ovog orangutana pored sebe za svog zakonitog kaže:

K i orangutan, pristali ste na ovo putovanje kroz zivot s nekim koga volite kao ravnopravnog partnera, s kim dijelite jednako i zabavu i odgovornosti koje su sastavni dio svakog partnerstva. Pristali ste da cete jednako snositi terete života ma kakvi oni bili, i zajedno uzivati u radostima i tugama?
Je li to vizija braka u koje vi danas zelite uci?


i mo odgovorimo da/ne.

i još par takvih rečenica na koje odgovorimo.


ne bi prošlo, ha?
__________________
Mi smo Borg. Ništa se ne prima.
Kris79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 12:48   #18
Quote:
Kris79 kaže: Pogledaj post
čak ni ako dođe k nama na livadu? tad zaista nema nikog ko čeka na red iza nas...

jedna od ideja kod nas je bila da matičar umjesto standardnog uzimaš li ti Kris, ovog orangutana pored sebe za svog zakonitog kaže:

K i orangutan, pristali ste na ovo putovanje kroz zivot s nekim koga volite kao ravnopravnog partnera, s kim dijelite jednako i zabavu i odgovornosti koje su sastavni dio svakog partnerstva. Pristali ste da cete jednako snositi terete života ma kakvi oni bili, i zajedno uzivati u radostima i tugama?
Je li to vizija braka u koje vi danas zelite uci?


i mo odgovorimo da/ne.

i još par takvih rečenica na koje odgovorimo.


ne bi prošlo, ha?
Premda dolazi matičar k vama na livadu, opet iza vas ima termin na nekoj drugoj livadi. (bez uvrede, to pišem zato jer se i mi ženimo na livadi )

Moje mišljenje je da matičari rade vjenčanja već x godina i da im je već pun k euforičnih mladenaca koji žele svoj dan učiniti što posebnijim.
Zhuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 12:59   #19
Quote:
Zhuta kaže: Pogledaj post
Premda dolazi matičar k vama na livadu, opet iza vas ima termin na nekoj drugoj livadi. (bez uvrede, to pišem zato jer se i mi ženimo na livadi )

Moje mišljenje je da matičari rade vjenčanja već x godina i da im je već pun k euforičnih mladenaca koji žele svoj dan učiniti što posebnijim.
to sam si i mislila. nema veze, snaći ćemo se i bez njega

ok, kad još sve ispitam, javim šta mi rekoše u m. uredu.
__________________
Mi smo Borg. Ništa se ne prima.
Kris79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 21:08   #20
ja zapela na orangutanu..

a velim vam - ne znam.. samo vam najtoplije preporučam da se raspitate prije vjenčanja da se ne desi da dobijete tri čira na želucu pišući nešto što nećete imati priliku pročitati. Možda je stvarno drukčije ako on dolazi k vama.. logika nalaže da si je onda uzeo više vremena..

zvrcnite ili se zaletite u općinu i dogovorite unaprijed.

p.s. Kris, sviđaju mi se ove rečenice Jako
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:50.