Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Biciklizam

Biciklizam Na dva kotača uokolo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2013., 20:40   #101
kako bzvz da nema

uopće se nisam sjetila street viewa....samo sam od držićeve nadalje maksimalno povećala satelitsku kartu, ali ništa nisam vidjela kojim putem to vodi....probat ću street view....al rekao si da nema

stvarno im je teško napraviti bike stazu kojim bi brzo stigao s jednog na drugi kraj grada
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 20:08   #102
Allexis, napravih ti rutu od Nove Branimirove do Novog Jelkovca.


Slavonskom idi do NSB-a, Ulicom Većeslava Holjevca do Lisinskog, baci se na Vukovarsku, idi Vukovarskom do Heinzelove i kad dođeš do Branimirove vozi samo ravno, ravno, ravno, ravno. drži se sjevernog pločnika Branimirove tamo gdje nema označene biciklističke staze (ima na jednom dijelu i to od Retkovca na dalje, manji dio Branimirove nažalost), kolnik je preopasan i preprometan.

na križanju s Ulicom Retkovec III prijeđi Branimirovu, imat ćeš željeznički prijelaz preko pruge. nakon prijelaza skreni lijevo na Željezničku cestu (nemreš fulati, ide paralelno s prugom). to je cesta bez pločnika i ikakve bic staze/trake, al' mo'š bez ikakve frke po kolniku! (ak to kažem ja koja izbjegavam kolnik maksimalno koliko mogu, onda... )
na samom kraju Željezničke skreni desno u Sopničku ulicu. Sopničkom možeš i po kolniku, al' moram te upozoriti da vozačka kultura u tom kvartu i nije baš previše bike-friendly pa ako ima pločnik (ne sjećam se, sorry), idi pločnikom.
Sopničkom idi ravno do križanja s Ulicom Ljudevita Posavskog. od tog skretanja imaš bic stazu, ak se ne varam. na jednom od križanja prijeđi Ulicu Ljudevita Posavskog i uđi u Ulicu Rimski put. voila. u Novom Jelkovcu si!
Crimson Wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 23:05   #103
hvala ti puno

nisam uopće upoznata s tim dijelom istočno od držićeve, tako da sam gledala google map, ali nije od pomoći previše ni street view....malo ima pločnika, malo nema, oa nisam znala kako isplanirati rutu da se na kraju ne zagubim u manje sigurnim kvartovima

i ja izbjegavam kolnik maksimalno....šteta da ova moja ideja sa slavonskom nije moguća....budem onda tvojom rutom za vikend

btw. vidim da zagreb ima ulicu kneza ljudevita posavskom na 2 mjesta - kod tvornice i u novom jelkovcu
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 00:00   #104
to su već Sesvete. zato. Ljudevita Posavskog je velika prometna ulica koja spaja Zagrebačku ulicu odmah iza Europatradea (ide okomito na nju) s autoputom tj. Slavonskom.

i da, vikendom nije prometno po ovim dionicama bez pločnika (Željeznička ulica). na Sopničkoj se ipak drži pločnika (ako ga ima i ak je dovoljno širok i bez visokih rubnika).

sretno! i ako ikad trebaš išta u vezi istočnog dijela grada, samo pitaj. iz Dubrave sam.
Crimson Wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 00:20   #105
tako znači...ja mislila da su sesvete kvart

bit će to ok, bitno mi je da imam rutu, pa samo ubacim u mob....

isto vrijedi za zapadni dio...ja s jaruna
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 00:33   #106
do Jelkovca doći ti je najbolje i najbrže i najudobnije Slavonskom Avenijom...ravna je...nema puno semafora...nema pješaka...samo pripazi...ograničenje je 80 kmh a idiotima je bilo teško prije 30 godina napravit bic stazu...a imali su mjesta napretek....

inače u samom Jelkovcu imaš lijepu stazu oko cijelog naselja...ali doć do Jelkovca...pripazi na sebe..
silvan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 00:49   #107
Slavonskom po kolniku? Allexis je par postova prije napisala da izbjegava kolnik maksimalno i drži se pločnika gdje ga ima, a Slavonska na istočnom dijelu velikom većinom nema čak ni pločnik.
e pa sad... ići uz desni rub zaobilaznice autoceste (a Slavonska to je, budimo realni) gdje auti jure 90-100 pored tebe - tko voli, nek izvoli.
ja ne b', hvala. puštam to Litrenki na Vaderu i ostalim hrabrim biciklistima.

mislim da je nova Branimirova po sjevernom pločniku (i tamo gdje nema bic staze), Željeznička, Sopnička pa Lj. Posavskog (na tom dijelu gdje će Allexis izbiti iz Sopničke već ima bic stazu) puno sigurnija varijanta.
Crimson Wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 08:17   #108
Quote:
Crimson Wind kaže: Pogledaj post
mislim da je nova Branimirova po sjevernom pločniku (i tamo gdje nema bic staze), Željeznička, Sopnička pa Lj. Posavskog (na tom dijelu gdje će Allexis izbiti iz Sopničke već ima bic stazu) puno sigurnija varijanta.
Zašto toliko Branimirovom?
Meni je neusporedivo ugodnija vožnja kroz Vukomerec i Trnavu, po cesti
__________________
Kad preživiš Jarun, onda si spreman na sve!
+++ Divide By Cucumber Error. Please Reinstall Universe And Reboot +++

Zadnje uređivanje Mali Maleni : 14.03.2013. at 08:18. Reason: popravak linka
Mali Maleni is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 09:06   #109
Quote:
Crimson Wind kaže: Pogledaj post
Slavonskom po kolniku? puštam to Litrenki ....
Ja bih samo napisao svim biciklistima, cisto iz nekog svojeg opazanja da Slavonska uopce nije problematicna toliko koliko se pise. Iz nekoliko razloga:

* trake su dovoljno siroke da vas auti ne moraju obilaziti tako da se prestrojavaju nego se samo malo pomaknu lijevo. I to nije "na knap" prolaz nego imate bitno vise mjesta nego na dosta drugih prometnica u gradu.

* 99.9% vozaca ZNA da tamo nema plocnika i nitko vam ne trubi i ne urla jer ste na cesti za razliku od skoro svih ostalih prometnica gdje je plocnik sa strane. Onih 0.1% su sljacine bez obzira na mjesto radnje

Naravno za voznju po tako prometnoj cesti potrebna je koncentracija i sigurnost. Dakle nema mp3 u usima i vrludanje po cesti. Picis koliko mozes, drzis RAVNU liniju, imas lampe/reflektirajuce dijelove obleke i problema nema

Jasno je da ne preporucam nikome tko se ne osjeca sigurno da ide tamo voziti ali vecina biciklista sa ovog podforuma koji svakodnevno voze Zagrebom ne bi trebali imati problema sa Slavonskom.
__________________
PRO
litrenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 09:31   #110
moze se ici i industrijskom cestom,paralelna sa slavonskom od radnicke do culinecke.tak ja idem svaki dan,samo sto ima najvise kamiona zbog carinarnice i buseva sto voze..
__________________
11
Dado-zgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 12:18   #111
Quote:
Mali Maleni kaže: Pogledaj post
Zašto toliko Branimirovom?
Meni je neusporedivo ugodnija vožnja kroz Vukomerec i Trnavu, po cesti
istina, to je super ako poznaješ kvart(ove). i ugodno je, nema prometa, može se bez pol' frke po kolniku.
al' pošto Allexis ne poznaje baš istočni i jugoistočni dio grada i vjerojatno prvi put u životu vozi tom rutom, nisam htjela komplicirati da se ne izgubi, mada si super odredio rutu na karti.
može probati i onuda.

inače jako zgodna ruta za vožnju. nisam već dugo vozila onuda, hvala što si me podsjetio.

(i da, malo offtopic - za ljubitelje cvijeća krajem svibnja i u lipnju uz prugu na Željezničkoj ulici i ako se nastavlja dalje u Sesvete al' ne prema Jelkovcu postoji prekrasna ruta Industrijskom ulicom u Sesvetama - makovi all over the place, može se nastaviti kroz naselja Ulicom Kate Puđak do Sesvetskog Kraljevca. dalje do Dugog Sela još nisam isprobala, namjeravam uskoro.)

Dado, Industrijska je ona koja ide od carinarnice pored Zelene tržnice do INE do Resnika?
Crimson Wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 12:37   #112
da!
krece od radnicke( neznam dal se bas zove industrijska) skroz do culinecke,kak sam vec napisao.tud prolazim svaki dan i kad sam na bajku do petrola u resniku
__________________
11
Dado-zgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 02:59   #113
Quote:
Crimson Wind kaže: Pogledaj post
Slavonskom po kolniku? Allexis je par postova prije napisala da izbjegava kolnik maksimalno i drži se pločnika gdje ga ima, a Slavonska na istočnom dijelu velikom većinom nema čak ni pločnik.
e pa sad... ići uz desni rub zaobilaznice autoceste (a Slavonska to je, budimo realni) gdje auti jure 90-100 pored tebe - tko voli, nek izvoli.
ja ne b', hvala. puštam to Litrenki na Vaderu i ostalim hrabrim biciklistima.

mislim da je nova Branimirova po sjevernom pločniku (i tamo gdje nema bic staze), Željeznička, Sopnička pa Lj. Posavskog (na tom dijelu gdje će Allexis izbiti iz Sopničke već ima bic stazu) puno sigurnija varijanta.
šalio sam se.zaboravio sam stavit znak na kraju...

ja sam inače u zom Jelkovcu i kad pedaliram doma jedini dio Slavonske po kojem vozim je od Lukoil pumpe do bic staze prema nadvožnjaku u smjeru istoka.kad se prođe onaj mostić vozeći se Slavonskom koja se tad proširuje na više traka i tu ide bic staza skroz do Jelkovca

jer idioti nisu mogli napravit i tih 500 m da se lijepo može vozit od Sesveta do centra uz samu Slavonsku aveniju...

kužim te i sam sam doživio tu nesigurnost i strah za vlastiti život na toj Slavonskoj, oni 90 na sat ja 30 na sat...u redu je kad me auto zaobiđe..ali kad kamion naiđe...strah...i nije me to sram priznati...

zato 90% ljudi po Zg vozi po nogostupu a ne po kolniku...radi straha od sudara i gubitka života...

i onda naša pametna murja ide nas kažnjavat....

za Zagreb je kasno što se tiče bic staza...
na njih je trebalo misliti prije 40 godina kad se grad proširivao i kad se mogla cesta proširiti metar da se napravi bic staza...

veliki dijelovi grada su jednostavno izgrađeni i nema mjesta za bic staze...

tad cirkusanti koji rade u holdingu i "diplomirali" su na prometnom faksu, da se pokažu kak su pametni pred Dancima, izađu na Savsku cestu i naprave onaj cirkus sa bic stazama tj farbaju po nogostupu napamet...
da mi je vidjet iskrenu reakciju Danaca na taj cirkus...

ili recimo da se napravi staza od Rijeke do Opatije...17 km uz more...prekrasno bi bilo...samo je trebalo proširit cestu za 1 metar...

smiješno mi je kad Zagreb nazivamo metropolom...a to Zg nije...

naši prometni stručnjaci trebaju otić do Munchena ili Beča i nek se tamo nauče svom poslu i nek vide kak treba izgledat prometna infrastruktura modernog europskog grada....

uz aute i pješake i biciklisti se trebaju smatrati sastavnim dijelom gradskog prometa...jednog dana možda....dotad nek nas murja zaustavlja i nek nam pišu kazne a budale od vozača nek trube što idemo po cesti kuda se i one voze...
silvan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 11:50   #114
Silvane, potpis na sve od A do Ž.

i sama većinom spadam u tih 90% ljudi koji voze samo pločnikom. ima cesta gdje se usudim i kolnikom, al' to su uglavnom one manje prometne. recimo da sam 85% na pločniku, 15% na kolniku.
i znam nažalost jako dobro kak' je letjeti preko 2 tone lima. prije skoro 8 g. me jedan BMW bez rega pokupio na crveno označenom biciklističkom prijelazu. tatu je jesenas pokupio Mercedes dok je vozio kolnikom Hondlove. da, jedne male, slabo prometne Hondlove. srećom sve je bilo OK, nijedno od nas nije imalo težih posljedica i ozljeda (ja potres mozga i hematomčinu na natkoljenici, tata natučeno rame - spasili ga kaciga i ruksak s laptopom i pun papira), al' strah svejedno ostane jer osjećaj kad te "pokupi" limena zvijer od 2 tone (naspram tvojih 50-110 kila zajedno s bicom) nije nimalo ugodan.

i slažem se da su gradske vlasti itekako zakazale. pa pogle onu lakrdiju od Savske koju su "sklepali" prije godinu dana samo zbog Danaca. mislim da su se smijali Bandiću.
roditelji su godinu dana živjeli u Kopenhagenu prije nego što sam se rodila, tamo je i moja mama koja ne vozi inače radila ture od 100-120 km bez pol frke, osjećala se sigurno.

zašto nisu radili staze prije 30, 40 g.? tata mi je malo objasnio stvari kao stara iskusnjara, vozio je specku 70-ih i 80-ih, radio duge ture, išao na Sljeme, po Zagorju... nekoć nije bilo toliko prometa kao danas, znalo se da je bicu mjesto na kolniku, 1970-ih se moglo pedalirati uz desni rub kolnika bez straha za život (tako on kaže). za bic stazama i trakama jednostavno nije bilo potrebe.
a onda je došlo do naglog povećanja broja automobila, a 80-ih se po pitanju infrastrukture nije učinilo - ništa. i zato je danas situacija u ZG takva kakva jest.

biciklirala sam po Barceloni, Ljubljani i Parizu, vozi se kolnikom al' se osjećaš sigurno. sasvim drugi svijet.
u Kopenhagenu ili Amsterdamu nažalost nisam još bila, al' mogu misliti koji je to raj.

tu u ZG sam nekako navikla voziti po pločniku tamo gdje nema staza. znam da nije moj teritorij, svjesna sam itekako da kršim zakon i zato vozim sporo, a maksimalno pazim na pješake, djecu, pse i nepredvidive situacije. zasad nisam imala nikakvih negativnih iskustava s pješacima. ne zvonim, ne jurim, ako želim zaobići nekog stanem, kažem "Oprostite" uz osmjeh, zahvalim i mahnem.
probala sam i s kolnikom nekih prometnijih ulica (Zvonimirova, Maksimirska, Avenija Dubrava), al' to ide samo u ljetnim mjesecima kad svi odu iz grada, navečer i noću (obavezno prednje i stražnje svjetlo, nisam Batman ). je, gušt je. brže je. al' po punom prometu me strah.

možemo se jedino tješiti da može i gore. o da, može, vjeruj mi. Atena, Buenos Aires, Skopje... to je cirkus. kaos gdje se ne pazi ni na pješake, a vožnja biciklom je jednaka ruskom ruletu. prema tim gradovima je ZG još mila majka.
Crimson Wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 12:07   #115
Quote:
Crimson Wind kaže: Pogledaj post
i znam nažalost jako dobro kak' je letjeti preko 2 tone lima. prije skoro 8 g. me jedan BMW bez rega pokupio na crveno označenom biciklističkom prijelazu. tatu je jesenas pokupio Mercedes dok je vozio kolnikom Hondlove. da, jedne male, slabo prometne Hondlove. srećom sve je bilo OK, nijedno od nas nije imalo težih posljedica i ozljeda (ja potres mozga i hematomčinu na natkoljenici, tata natučeno rame - spasili ga kaciga i ruksak s laptopom i pun papira), al' strah svejedno ostane jer osjećaj kad te "pokupi" limena zvijer od 2 tone (naspram tvojih 50-110 kila zajedno s bicom) nije nimalo ugodan.
Stvar je u tome da te auti puno bolje vide kad se voziš kolnikom nego kad si na pločniku i doletiš im na pješački prijelaz (pa makar on imao bic stazu). Vozači jednostavno ne vide što se događa van kolnika tako da si na kolniku u biti sigurnija nego na pločniku, samo što to većina ljudi ne razumije.

Ovaj tjedan sam se uredno dvaput vozio Novom Branimirovom (kolnikom), i to oba puta noću. Dobra svjetla, reflektivna odjeća i nitko mi nije nit blizu prošao niti potrubio.
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 13:17   #116
Guram bic preko pjesackog kak zakon nalaze. Cak i ako je obiljezen za bicikliste. Jednom sam se opekla usred bjielog dana i ,to ma oznacenom prijelazu a vozaca nisu nikad uhvatili, nakon ocevida se utvrdilo da krivnja nije bila moja. :P otad se gura. Je sporije, al je i sigurnije. volim imati glavu na ramenu, sta's. A i kaciga, reflektirajuci prsluk i oba svjetla (prednje bijelo i crveno straznje) su tu kad je magla, u sumrak i nocu.

Zadnje uređivanje Crimson Wind : 15.03.2013. at 13:23.
Crimson Wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 13:41   #117
prednje bijelo i crveno zadnje svjetlo imam već 6 ili 7 godina...od dana kad sam si kupio bajk od 2000 kuna, današnji takav se cijeni oko 3000kn.
Što se tiče pedaliranja u inozemstvu, imam iskustva sa Stuttgartom, Essenom i Munchenom i malim selima po Njemačkoj...
Najsmješnije je što 90% tih sela ima bolje bic staze i duže nego metropola zvana Zagreb...
mogu si mislit kak je u Kopenhagenu ili Amsterdamu koji se smatraju biciklističim rajem na zemlji...

Recimo kod Nijemaca, štos je u tome što se pješak ili biciklist moraju paziti i obavezno pustit da prođu na pješačkom...a parkirati na bic stazi...kažnjivo!
Ako se ne propusti pješak, kazna je u eurima ali i mogućnost gubitka vozačke dozvole na 3 mjeseca...
Ja kad sam doživio da moja tetka ko guska srlja preko pješačkog i ne boji se a ja sam zastao od straha jer je nam je auto išao u susret...ona se samo nasmijala...
ovo je Njemačka...tu ti auto mora stat!
ispao sam seljak i čudio se...

prometna kultura...tu smo još godinama iza razvijenog zapada...ne može se balkanski mentalitet izgubit za 20 godina nikako...
silvan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 13:49   #118
Quote:
silvan kaže: Pogledaj post
...
za Zagreb je kasno što se tiče bic staza...
na njih je trebalo misliti prije 40 godina kad se grad proširivao i kad se mogla cesta proširiti metar da se napravi bic staza...

veliki dijelovi grada su jednostavno izgrađeni i nema mjesta za bic staze...

...
Ovo je daleko od istine. Cijeli Zagreb južno od obronaka Medvednice je pogodan za gradnju bic. staza/traka. Usred takvog razvučenog grada imaš prazne livade široke i po nekoliko kilometara, prostrane avenije, kvartovske ulice koje trenutačno ne služe za tranzitni promet, ogroman slobodni prostor uz Savu, a i stalno se grade nova naselja...

Špansko/Malešnica:


Na mjestu novo sagrađenog naselja POS Špansko je bilo prostora kao u priči, još uvijek ga ima, ali umjesto upotrebljive staze imamo ovo:







I meni najdraže: Potok Vrapčak



Crvenom bojom je označen Vrapčak



5 km duga trasa koja je uglavnom neiskorištena. U zadnjih par godina je uređeno korito i na par mjesta su postavljene šlampavo izrađene pješačke staze, ali i dalje ostaju kvrgave stazice po kojima ne možeš normalno hodati.

Zamisli da se nasip potoka uredi i pretvori u poštenu biciklističko/pješačku stazu. Posade se stabla i zelenilo i imaš pravu zelenu magistralu usred grada koja povezuje zapad sa rekreacijskim sadržajima na Savi. Fantazija, znam. Ali lako ostvariva, samo treba volje.

Ne može nitko reći da nema mjesta:
__________________
Quidquid anglicane dictum sit, altum videtur.
Električni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 14:01   #119
Quote:
silvan kaže: Pogledaj post
prometna kultura...tu smo još godinama iza razvijenog zapada...ne može se balkanski mentalitet izgubit za 20 godina nikako...
Previše se idealizira zapad. Evo balkanskog mentaliteta u VB:

Usual aggro and harassment for the crime of cycling BP08 OFN

Urban assault course
AF05YOT - Aggressive, MGIF idiot

I balkanski mentalitet u Norveškoj:
>Cyclist trap<

Izgleda poznato?

Pokušavam reći da pozivanje na mentalitet nije dobro ako se koristi kao vječito opravdanje za manjkavu bic.infrastrukturu. Neka se naprave kvalitetne bic.staze i uvede red pa mentalitet više neće biti toliki problem. Jer inače možemo čekati 500 godina dok svima ne uđe u glavu da ne smiju parkirati auto na nogostup ili bic.stazu
__________________
Quidquid anglicane dictum sit, altum videtur.
Električni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 14:30   #120
Quote:
silvan kaže: Pogledaj post
prednje bijelo i crveno zadnje svjetlo imam već 6 ili 7 godina...od dana kad sam si kupio bajk od 2000 kuna, današnji takav se cijeni oko 3000kn.
imam svjetla otkad znam za sebe, vozila sam Limex trekking jako dugo i došao je s dinamo prednjim svjetlom, tata je odmah kupio i stražnje.

kad sam 2009. kupovala Trek odmah su nabavljeno prednje i stražnje svjetlo. i cijene su porasle za 25-50% (ovisno o proizvođaču), 2009. sam bic platila 2250 kn (ak se ne varam), s Acera ručicama mjenjača i prednjim i stražnjim mjenjačem.
neka vrsta nasljednika 3700 WSD, Skye S danas košta 3 soma s time da je prednji mjenjač Altus, a stražnji Acera.
skuplja varijanta, Skye SL, košta 4200 kn i prednji i stražnji mjenjač su Acera. duplo više nego što sam ja platila svoj.

Električni, o da, moglo bi se. sve je na volji. a naše gradske vlasti nažalost volje nemaju.
pričalo se prošlu jesen i o onoj biciklističkoj magistrali od Trga Franje Tuđmana (a.k.a. francuske revolucije) do završetka Maksimirske tj. okretišta Dubrava. spomenulo se, otad ni A ni bu ni be.
Crimson Wind is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:57.