Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2013., 00:05   #81
Ja ću ti objasniti gdje bi otprilike mogao pasti a ti idi pa traži , dobit dijelimo pola pola
fisch is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 06:08   #82
Quote:
krpica kaže: Pogledaj post
Prošle su dvije godine , jel se našlo još kaj ili su zaorali kamenje ?
Nažalost ništa

Quote:
fisch kaže: Pogledaj post
Ja ću ti objasniti gdje bi otprilike mogao pasti a ti idi pa traži , dobit dijelimo pola pola
Samo nemojte da vas uhvate u Srbiji dok im kradete nacionalno bogatstvo
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 08:56   #83
Samo nemojte da vas uhvate u Srbiji dok im kradete nacionalno bogatstvo [/QUOTE]

Ja vučem korijene odande meni oni neće ništa
fisch is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 12:51   #84
Quote:
fisch kaže: Pogledaj post
Samo nemojte da vas uhvate u Srbiji dok im kradete nacionalno bogatstvo
Ja vučem korijene odande meni oni neće ništa [/QUOTE]

Dobro, nemoj reći da te nisam upozorio

A sad ozbiljno, podsjećam opet da je po zakonu sve ono što padne iz svemira vlasništvo države, a ne pronalazača ili vlasnika zemljišta...
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 13:43   #85
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
A sad ozbiljno, podsjećam opet da je po zakonu sve ono što padne iz svemira vlasništvo države, a ne pronalazača ili vlasnika zemljišta...
Po kom zakonu?
__________________
bashd is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 13:48   #86
Osim ako ga uhvatis prije nego padne na zemlju hehe (sala mala)
__________________
Ko ne voli životinje ne voli ni ljude!
strijelčic@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 18:36   #87
Quote:
bashd kaže: Pogledaj post
Po kom zakonu?
Hrvatskom. Na žalost ne mogu sada pronaći točan citat. Za pretpostaviti je da je slična regulacija i u Srbiji. U SAD-u je meteorit vlasništvo vlasnika zemljišta na koji je pao.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 18:41   #88
Pa znam da je hrvatskom, ali me baš interesira kako su to formulirali. Po mom skromnom laičkom pravnom mišljenju, taj zakon ne može držati vodu.
__________________
bashd is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 21:27   #89
Jesi siguran za zakon?

Baš me zanimalo pa sam tražio i jedino kaj sam našao je ovaj članak
http://www.vidi.hr/Sci-Tech/Svemir/M...o.-U-Hrvatskoj

Quote:
Pitanje vlasništva nad meteoritom u Hrvatskoj nije uređeno pa je tako nalaznik meteorita koji je pao 1951. na područje Dubrovnika dobio zahvalnicu s kojom ima doživotan besplatni ulaz u Prirodoslovni muzej u Zagrebu gdje se meteorit čuva. U inozemstvu je odlučeno kako je vlasnik meteorita država kao i drugih dobara od javnoga interesa, a nalazniku se isplaćuje jednokratna naknada za njegov trud i pronalazak.
Adama is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 16:52   #90
evo , našla nakon pet mukotrpnih minuta kopanja

Ništa od lova na blago i dobivanja velikih novaca.



"Iako takvog slučaja u praksi kod nas još nije bilo, tumačenjem Zakona o zaštiti prirode (najbliže čl. 111. Zakona) - tumačenjem zato jer se u Zakonu meteoriti ne spominju (najbliže se spominju minerali, no kako se u drugim zakonodavstvima meteoriti svrstavaju u minerale onda bi se tako svrstalo i kod nas) može se zaključiti da bi meteorit bio vlasništvo države.
Kod nas, nalaženje treba što prije prijaviti Ministarstvu kulture.
Država nije dužna dati naknadu (osim vlasniku zemljišta, ako bi dokazao da ima štetu).

U drugim državama je šaroliko: najčešće je meteorit vlasništvo države (samo Švicarska plaća naknadu nalazniku). U Britaniji i pravnim sistemima koji proizlaze iz britanskog, Kanadi i SAD-u, je vlasništvo vlasnika zemljišta (i uglavnom nema dužnosti prijavljivanja nalaza). Koliko znam samo u Japanu je vlasništo osobe koja ga je pronašla.

Da ga se ne smije ilegalno prodavati i ilegalno iznositi iz zemlje govori i Unescova konvencija (a i naš Kazneni zakon je za to u čl. 325. propisao novčanu kaznu i čak kaznu zatvora do 1 godine)."


Naravno, za meteoritom se može tragati.
__________________
ah..i dalje...ah
krpica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 18:09   #91
Quote:
krpica kaže: Pogledaj post
evo , našla nakon pet mukotrpnih minuta kopanja
Hvala!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 19:35   #92
Pa i nije baš to to :P

Članak 110.
Zabranjeno je uzimati iz prirode minerale, fosile i sigovine koji su proglašeni zaštićenim prirodnim vrijednostima ili se nalaze na zaštićenom nalazištu.

Članak 111.

(1) Pronalazak minerala, fosila i sigovina koji bi mogli predstavljati zaštićenu prirodnu vrijednost iz članka 110. ovoga Zakona, nalaznik je dužan prijaviti Ministarstvu u roku od osam dana od dana pronalaska, te poduzeti nužne mjere zaštite od uništenja, oštećivanja ili krađe.

Dakle, ako meteor nije proglašen zaštićenom prirodnom vrijednošću ova dva članka se ne primjenjuju (osim ako je meteor pao na zeštićeno nalazište).

Postoji li nekakav popis zaštićenih prirodnih vrijednosti?
__________________
bashd is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 21:59   #93
Quote:
bashd kaže: Pogledaj post
Pa i nije baš to to :P

Članak 110.
Zabranjeno je uzimati iz prirode minerale, fosile i sigovine koji su proglašeni zaštićenim prirodnim vrijednostima ili se nalaze na zaštićenom nalazištu.

Članak 111.

(1) Pronalazak minerala, fosila i sigovina koji bi mogli predstavljati zaštićenu prirodnu vrijednost iz članka 110. ovoga Zakona, nalaznik je dužan prijaviti Ministarstvu u roku od osam dana od dana pronalaska, te poduzeti nužne mjere zaštite od uništenja, oštećivanja ili krađe.

Dakle, ako meteor nije proglašen zaštićenom prirodnom vrijednošću ova dva članka se ne primjenjuju (osim ako je meteor pao na zeštićeno nalazište).

Postoji li nekakav popis zaštićenih prirodnih vrijednosti?
Meteor ne moze biti zasticena prirodna bastina ako pretpostavimo da jos nije ni pao, a zasticene prirodne vrijednosti su ti nacionalni parkovi, parkovi prirode, strogi prirodni rezervati, prirodni krajolici od posebnog znacaja (izgled, endemske vrste i sl.) , park-sume itd. itd.
SinnFein is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2013., 00:36   #94
Quote:
SinnFein kaže: Pogledaj post
Meteor ne moze biti zasticena prirodna bastina ako pretpostavimo da jos nije ni pao, a zasticene prirodne vrijednosti su ti nacionalni parkovi, parkovi prirode, strogi prirodni rezervati, prirodni krajolici od posebnog znacaja (izgled, endemske vrste i sl.) , park-sume itd. itd.
Meteor je po definiciji ono što izgori u atmosferi. Meteorit je kamen iz svemira koji dospije na tlo. Mislim da bi meteorit mogao spadati pod članak 20 Zakona o zaštiti prirode:

(1) Zaštićenim mineralom može se utvrditi onaj mineral, nakupine minerala i sigovine koji zbog svoje rijetkosti, izuzetne veličine ili izgleda, ili izvanrednoga znanstvenog značenja predstavlja prirodnu vrijednost u smislu ovoga Zakona.

(3) Minerali, sigovine i fosili vlasništvo su Republike Hrvatske.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 23:26   #95
http://www.tportal.hr/scitech/znanos...l#.UR1UOfK3Njl
sad ga još planiraju i zaustaviti u zemljinoj orbiti
samo se nadam da im to neče uspijeti jer će napraviti velika sranja zbog vlastite pohlepe
taj asteroid mora otići dalje a ne ostati članom dualne mase mjesec-zemlja
sjebat će nas sve ako ga zaustave u orbiti, pazite šta sam vam reko
ante šteković is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 10:41   #96
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Asteroid neće biti vidljiv golim okom, premalen je. Mogao bi se vidjeti nekim srednjim amaterskim teleskopom, ali je iz naših krajeva dosta nisko, blizu horizonta pa je to dodatna otežavajuća okolnost. Vidjeti će se kao obična točkica.

Zemljina gravitacija će mu naravno utjecati na putanju, ali naravno ništa od onoga što tu neki čudaci baljezgaju.
astrobobo,stvarno si ok ka covik,i stalozen,normalan,kako kod oces,ali vidis da nije sve kako kazu!
i moze pitanje,koliko ovo ima veze sa prolaskom asteroida veceras?jeli ovo dio njega,ili sasvim zalutali komad meteora?

Zadnje uređivanje trogir31 : 15.02.2013. at 10:46.
trogir31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 10:58   #97
Quote:
trogir31 kaže: Pogledaj post
astrobobo,stvarno si ok ka covik,i stalozen,normalan,kako kod oces,ali vidis da nije sve kako kazu!
Iskreno, ne vidim.

Quote:
i moze pitanje,koliko ovo ima veze sa prolaskom asteroida veceras?jeli ovo dio njega,ili sasvim zalutali komad meteora?
Nema nikakve veze sa prolaskom asteroida.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 12:53   #98
evo bas citam ovdje http://danas.net.hr/znanost/pored-ze...atomskih-bombi

i od svega procitanog, najvise me zabrinula ova recenica:

Asteroid 2012 DA14 je prošle godine otkrio španjolski zubar, zaljubljenik u astronomiju, i od tada je njegova putanja detaljno proučavana.

Pitam se, što su zaboga radile sve te silne space agencije i goverment departmenti diljem svijeta (medu kojima je i vjecno razvikana i citirana NASA), kad je ovako nesto otkrio zubar kojemu je hobi astronomija....
__________________
Every fact of science was once damned. Every invention was considered impossible. Every discovery was a nervous shock to some orthodoxy. The entire web of culture and ‘progress,’ everything on earth that is man-made and not given to us by nature, is the concrete manifestation of man’s refusal to bow to Authority
emnasut462 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 13:35   #99
Quote:
emnasut462 kaže: Pogledaj post
evo bas citam ovdje http://danas.net.hr/znanost/pored-ze...atomskih-bombi

i od svega procitanog, najvise me zabrinula ova recenica:

Asteroid 2012 DA14 je prošle godine otkrio španjolski zubar, zaljubljenik u astronomiju, i od tada je njegova putanja detaljno proučavana.

Pitam se, što su zaboga radile sve te silne space agencije i goverment departmenti diljem svijeta (medu kojima je i vjecno razvikana i citirana NASA), kad je ovako nesto otkrio zubar kojemu je hobi astronomija....
http://www.index.hr/vijesti/clanak/p...ti/662612.aspx

Ma ništa strašno, samo kamen - led od 10 tona...šta je to za nas, i za našu NASA-u, svi smo mi NASA
SHOGO is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 13:55   #100
Quote:
emnasut462 kaže: Pogledaj post
i od svega procitanog, najvise me zabrinula ova recenica:

A[I]steroid 2012 DA14 je prošle godine otkrio španjolski zubar, zaljubljenik u astronomiju,
Pa mislim da su vecinu(ako ne vecinu onda jako puno njih) asteroida otkrilo astronomi amateri, ne kuzim sta te tu brine i sta je tu cudno.
__________________
Glupost je neuništiva. ©Kud Idijoti
unlogic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:15.