Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2013., 23:48   #61
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
i imam vrticki park gdje je dio namjenjen bas jaslicarima i ogradjen je, pa ciljam da s njom idem tamo predvecer, kad skoro nikoga nema.
Jel to u Sesvetama?
__________________
I871/L791
Dogodila se ljubav... Za kakvu nikad niste čuli
Kjavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 00:09   #62
Quote:
Kjavica kaže: Pogledaj post
Jel to u Sesvetama?
je, DV Leptir, pisale smo vec o tome na temi o sesvetskim parkicima
u tom ogradjenom jaslickom dijelu je ona brijala po onoj spravici s toboganom i tunelom kad je imala 10 mjeseci i bile smo praktcki solo
znas kaj mene najvise odusevljava u vezi s tim vrtickim parkicem (izuzev cinjenice da je to nas vrtic )? to sto tamo znaju dolaziti tinejdjeri, pusit, pit, zvaljakat se.. ja u vrtickom dvoristu otkad dolazimo (a dolazimo prakticki vec godinu dana tamo) jos nit jedan jedini papiric, a kamoli opusak ili nesto drugo vidla nisam nit jedna jedina sprava nije strgana ili ostecena (osim sto se na zeki i patkici klackalici federu malo ljusti boja, but hey, necemo cjepidlaciti)
ili su deca tinejdjeri uberdgovorni, ili su im domari i cistacice na uber nivou, ne znam u cem je caka, al parkic vrtica je precist.
i zilijun posto sam ziher da se smije tamo dolaziti van radnog vemena vrtica, jer, izuzev sto su im vrata uvijek otvorena, na prvom roditeljskom su nas tete same potaknule da dolazimo s djecom u njihov park
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 00:50   #63
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Moje dijete će evo, skoro tri godine, spretna je i sposobna i da, JA gljivarim pored tobogana.

Gljivarim jer su neke sprave očajno izvedene, na visini od metar i pol -2 , bez zaštitine ograde.
ja dijete ne vodim gdje su takve sprave
zapravo, ne vodim ju niti na jednu kraj koje se ja ne osjecam ok, jer mislim da joj cinim vecu stetu ak sijem strah kraj nje nego da se negdje drugdje slobodno razvija
kod nas nisu ocajno izvedene sprave, nego su cesto potrgane. i nije se desilo jednom da smo dosle do parkica, nasle svaku trecu letvu na ljestvama izvadjenu....ili ogradicu na visini od dva metra skroz odvaljenu ljuljacku izokrenutu, zeljeznu penjalicu savijenu...


Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Gljivarim i zato jer ima jako puno veće djece od nje koja je jako sitna za svoju dob, koja ju ne vide , gurnu ju, neki slučajno, neki namjerno.
al od vece djece, puno su opasniji odrasli.
i ja sam izvorno na njih i mislila, i to sam i napisala.

mi smo u maksimiru, par dana prije nego sam onaj post pisala, dozivjela da ju je na labirnitu/visokom cca pol metra od zemlje/ gurnuo djedica od 100kg.
nakon toga je gurno jos dvoje djece na malo vecoj visini istog labirinta (samo je otisao na drugi kraj sprave).
svaki put se ljubazno ispricao da nije vidio.
kad sam bolje pogledala, on je na tobogan-labirnit (koji meni izgleda skroz sejf za djecu od 3+) vodio djecacica koji jos samostalno ne hoda.
da ponovim, dijete ne hoda samostalno.
na toboganu, i oko njega, bilo je cca 20-25 klinaca, plus 10-15 roditelja okolo.

covjek je u opasnost doveo troje djece, da bi se njegov unucic "gustao". i da bi to jos bilo strasnije, 500metara dalje, je parkic za puzace.
primjeren njegovim motorickim sposobnostima.
na kojem je, uz to i bila manja guzva.


Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Gljivarim i zato jer ima i starije djece koja namjerno provociraju i zajebavaju mlađu dok njihovi roditelji uopće ne reagiraju. Onda reagiram ja..
od cekanja da netko drugi reagira, meni je draze da NETKO reagira.
uz to, ne mora roditelj primjetiti da je njegovo dijete nesto krivo/lose/odvratno napravilo, ne znam zasto to svi ocekuju....
uopce ne mora biti da namjerno ne gleda, da ne zeli vidjeti....moze biti da je mislima u arena centru, ko sto netko rece, a moze biti da je kihnuo, da gleda/pazi svoje drugo/trece dijete, da...
ono sto mene zivicra kod odraslih, je ignoriranje djeteta i prozivanje roditelja - ono, ne vidim tebe, hocu se obratiti tvojoj mami - pa onda, obracajuci se djetetu, vice (cesto vrlo bezobraznim tonom): gdje ti je mater, kako te odgojila, zasto te ne pazi....itd.....
(ja sam dozivjela dvaput, oba puta kad se ona penjala u suprotnom smjeru, al sam puno puta cula kako se obracaju drugoj djeci/tj roditeljima druge djece i meni je to uzasno....)
ne znam koja korist od prozivanja roditelja, dijete ima vise koristi da ga upozori TA osoba koja je to vidla. Moze kasnije jos dodati nesto i roditelju, al na ovakav nacin samo "zaziva" zastitnicko ponasanje roditelja
i od tuda ide, "neces ti mom djetetu" (a zapravo ide, "neces ti meni").

ne znam sto se drugi tolko boje upozoriti tudje dijete - meni ak smeta, kazem djetetu, bas me briga gdje je roditelj. kritiziram ponasanje, a ne dijete, upozoravam na nesto sto je opasno, sto mi se ne svidja, saljem poruku sa dobrim namjerama.

uz to, vecu korist vidim u tome da svoje dijete ucim kako da se izbori za sebe, nego da prozivam tudje roditelje i sa njima rjesavam djecje sukobe.

Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Ovo za puzače, djecu iz kaveza i motorički slabiju djecu je strašno odvratno za pročitati, a vidim da nosorog , valjda namjerno izbjegava prokomentirati moje upite kako se može tako izražavati o djeci.

ja svoje puzajuce dijete nisam vodila u parkice.
nisam imala blage ideje kaj bi ona tam radila medju hrpom jurece djece.
meni, objektivno, za dijete od 7/8kg (kolko je moja tada imala) to je preopasno.


"djeca iz kaveza" je slikovit opis situacije kada imas hrpu urlajucis odraslih, koji na svako malo vicu "pazi", uz to, djeca koja zasjednu vrtuljak, ljuljacku i ne vide druge oko sebe....objasnjenje odraslih je: zazelili su se, duga zima....
imas neki bolji opis osim pustili ih iz kaveza nakon duge zime?


Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Parkovi su za SVE, ne samo za one koji se bez problema samostalno spuštaju s tobogana.

jesu.
ja nigdje nisam rekla da nisu (ne znam odakle ti i jos neki to iscitavate )
vrlo jasno sam napisala da je neodgovorno dovoditi ih u gomilu i na opasne sprave.
postoje doba dana, a bome i veci dio godine, kada su parkovi prazni.
ne postoji parkic sa jednom spravom.


to sto ja osobno ne bih dijete sa poteskocama u motorici/ dijete koje jos nije samostalno naucilo hodati vodila u parkic u terminu kada ima previse djece, je ocito ili moja paranoja ili zdrav razum.
ja sam odgovorna za svoje dijete i valjda mogu procijeniti dal se moze nositi sa izazovom od metar i pol ili cu joj pustiti da preslaguje kamencice na ravnom.
moja je odgovornost da joj osiguram poticajnu okolinu i ne vidim nista poticajno u spravi koja izgleda objektivno tesko i opasno i djetetu koje je 3 puta starije od nje.

nisam ju pustala na parkovski tobogan dok nije savladala stepenice po kuci, ducanu....pa onda mali tobogan od 3 stepenice kod dede i bake


Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Možda i možete takve gluposti izjaviti kad u zg imate parkove namjenjene baš puzačima, ali čini mi se da je zg jedini grad koji to ima..
Znači, tisuće ostalih parkova po hrvatskoj su namijenjeni svima, od puzača do djece od 8-9-10 godina...
a tobogan je jedina sprava u parkicu?
i inace, djecje igraliste je jedino mjesto gdje puzaci mogu doci?
vi nemate plaze, zelene povrsine, sume?


Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Ja zato ne volim parkove, mrzim gužve, to ponašanje neke djece i roditelja mi je grozno, al ja zato rijetko idem u parkove, a onda kad idem,računam na gljivarenje pored tobogana ( da! Sa cigaretom u ruci, jer želim zapaliti, a moram dežurati pored tobogana)
i onda sam ja neosjetljiva i bezobrazna
u jednoj recenici si opisala upravo ono sto ja cijelo vrijeme opisujem. ti roditelji koji strazare kraj tobogana vide samo svoje dijete i svoju potrebu/strah.
drago mi je da si to otvoreno napisala
hvala
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 08:00   #64
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
ja dijete ne vodim gdje su takve sprave
zapravo, ne vodim ju niti na jednu kraj koje se ja ne osjecam ok, jer mislim da joj cinim vecu stetu ak sijem strah kraj nje nego da se negdje drugdje slobodno razvija
kod nas nisu ocajno izvedene sprave, nego su cesto potrgane. i nije se desilo jednom da smo dosle do parkica, nasle svaku trecu letvu na ljestvama izvadjenu....ili ogradicu na visini od dva metra skroz odvaljenu ljuljacku izokrenutu, zeljeznu penjalicu savijenu...




al od vece djece, puno su opasniji odrasli.
i ja sam izvorno na njih i mislila, i to sam i napisala.

mi smo u maksimiru, par dana prije nego sam onaj post pisala, dozivjela da ju je na labirnitu/visokom cca pol metra od zemlje/ gurnuo djedica od 100kg.
nakon toga je gurno jos dvoje djece na malo vecoj visini istog labirinta (samo je otisao na drugi kraj sprave).
svaki put se ljubazno ispricao da nije vidio.
kad sam bolje pogledala, on je na tobogan-labirnit (koji meni izgleda skroz sejf za djecu od 3+) vodio djecacica koji jos samostalno ne hoda.
da ponovim, dijete ne hoda samostalno.
na toboganu, i oko njega, bilo je cca 20-25 klinaca, plus 10-15 roditelja okolo.

covjek je u opasnost doveo troje djece, da bi se njegov unucic "gustao". i da bi to jos bilo strasnije, 500metara dalje, je parkic za puzace.
primjeren njegovim motorickim sposobnostima.
na kojem je, uz to i bila manja guzva.





od cekanja da netko drugi reagira, meni je draze da NETKO reagira.
uz to, ne mora roditelj primjetiti da je njegovo dijete nesto krivo/lose/odvratno napravilo, ne znam zasto to svi ocekuju....
uopce ne mora biti da namjerno ne gleda, da ne zeli vidjeti....moze biti da je mislima u arena centru, ko sto netko rece, a moze biti da je kihnuo, da gleda/pazi svoje drugo/trece dijete, da...
ono sto mene zivicra kod odraslih, je ignoriranje djeteta i prozivanje roditelja - ono, ne vidim tebe, hocu se obratiti tvojoj mami - pa onda, obracajuci se djetetu, vice (cesto vrlo bezobraznim tonom): gdje ti je mater, kako te odgojila, zasto te ne pazi....itd.....
(ja sam dozivjela dvaput, oba puta kad se ona penjala u suprotnom smjeru, al sam puno puta cula kako se obracaju drugoj djeci/tj roditeljima druge djece i meni je to uzasno....)
ne znam koja korist od prozivanja roditelja, dijete ima vise koristi da ga upozori TA osoba koja je to vidla. Moze kasnije jos dodati nesto i roditelju, al na ovakav nacin samo "zaziva" zastitnicko ponasanje roditelja
i od tuda ide, "neces ti mom djetetu" (a zapravo ide, "neces ti meni").

ne znam sto se drugi tolko boje upozoriti tudje dijete - meni ak smeta, kazem djetetu, bas me briga gdje je roditelj. kritiziram ponasanje, a ne dijete, upozoravam na nesto sto je opasno, sto mi se ne svidja, saljem poruku sa dobrim namjerama.

uz to, vecu korist vidim u tome da svoje dijete ucim kako da se izbori za sebe, nego da prozivam tudje roditelje i sa njima rjesavam djecje sukobe.




ja svoje puzajuce dijete nisam vodila u parkice.
nisam imala blage ideje kaj bi ona tam radila medju hrpom jurece djece.
meni, objektivno, za dijete od 7/8kg (kolko je moja tada imala) to je preopasno.


"djeca iz kaveza" je slikovit opis situacije kada imas hrpu urlajucis odraslih, koji na svako malo vicu "pazi", uz to, djeca koja zasjednu vrtuljak, ljuljacku i ne vide druge oko sebe....objasnjenje odraslih je: zazelili su se, duga zima....
imas neki bolji opis osim pustili ih iz kaveza nakon duge zime?





jesu.
ja nigdje nisam rekla da nisu (ne znam odakle ti i jos neki to iscitavate )
vrlo jasno sam napisala da je neodgovorno dovoditi ih u gomilu i na opasne sprave.
postoje doba dana, a bome i veci dio godine, kada su parkovi prazni.
ne postoji parkic sa jednom spravom.


to sto ja osobno ne bih dijete sa poteskocama u motorici/ dijete koje jos nije samostalno naucilo hodati vodila u parkic u terminu kada ima previse djece, je ocito ili moja paranoja ili zdrav razum.
ja sam odgovorna za svoje dijete i valjda mogu procijeniti dal se moze nositi sa izazovom od metar i pol ili cu joj pustiti da preslaguje kamencice na ravnom.
moja je odgovornost da joj osiguram poticajnu okolinu i ne vidim nista poticajno u spravi koja izgleda objektivno tesko i opasno i djetetu koje je 3 puta starije od nje.

nisam ju pustala na parkovski tobogan dok nije savladala stepenice po kuci, ducanu....pa onda mali tobogan od 3 stepenice kod dede i bake




a tobogan je jedina sprava u parkicu?
i inace, djecje igraliste je jedino mjesto gdje puzaci mogu doci?
vi nemate plaze, zelene povrsine, sume?




i onda sam ja neosjetljiva i bezobrazna
u jednoj recenici si opisala upravo ono sto ja cijelo vrijeme opisujem. ti roditelji koji strazare kraj tobogana vide samo svoje dijete i svoju potrebu/strah.
drago mi je da si to otvoreno napisala
hvala
- već sam navela da ja parkove izbjegavam, na igrališta ju vodim jako rijetko baš zbog toga što sam rekla... Naguravanja, nekulturni roditelji i nekulturna djeca. Idemo kojekuda, samo da izbjegnem parkove.
-u blizini imamo dva parka koja po meni nisu dobro napravljena. Ima ona gore kućica s koje izlazi tobogan, na visini od skoro dva metra bez ograde. Ne da ju je netko odvalio, nego je otvorena, pa onda se s te strane spuštaju npr one ljestve.
I onda ih gore zna biti masa djece, ne mora nitko biti zlonamjeran, dovoljno da se netko nespretno okrene i da sruši manjeg od sebe.
Zbog toga moram paziti.. Pa obično stojim s te otvorene strane i dežuram. Ako sam već dovela dijete u park, ne mogu joj i neću zabraniti tobogan (iako je najčešće na ljuljačci) , ali onda moram dežurati...

Zna se da najveća koncentracija djece bude negdje popodne jednostavno zato jer ljudi uglavnom rade. Ja ne mogu svoju dovesti u park ujutro u 8 jer radim. Mogu tek kasnije popodne, a tad ugl. Mogu i svi ostali, i eto ti gužve koja je opasna.

Ovo što ovaj djed iz tvog primjera radi je malo čudniji primjer, mislim da to većina roditelja ipak ne radi nego stoji negdje sa strane.
Jasno mi je da roditelji ne mogu vidjeti sve što njihovo dijete radi, ali ako petogodišnjak sjedi na vrhu tobogana 5 minuta i namjerno se ne želi spustiti, nego zadržava red namjerno, a roditelj ne reagira, onda ja reagiram. Ilindok moja čeka da se spusti, odozdola se penje neko dijete koje se namjerno ne želi maknuti.. Itd..itd..
I obraćam se izravno djetetu, opomenem dijete i ne koristim te pasivno-agresivne metode prozivajući roditelje na red preko nekog trećeg....

Glede pušenja kraj tobogana... Zbog svega gore navedenog znam stojati na igralištu po sat-dva i da, želim zapaliti. Al bez brige, ne pušem nikome u lice i oko nas je dovoljno zraka i otvorenog prostora da moja cigareta ne ide u nikog i ne krade ničiji kisik i svjež gradski zrak
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 09:16   #65
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post

Ovo što ovaj djed iz tvog primjera radi je malo čudniji primjer, mislim da to većina roditelja ipak ne radi nego stoji negdje sa strane.
rade.
nije samo kucica tobogan, nego ima vise kucica povezanih raznim preprekama.
drugi je problem, sto i ako stoje okolo, a trenutno je guzva, onda se od svih roditelja ne vidi tobogan i djeca na njemu.
u tim situacijama imam izbor ili ju maknuti od tamo (sto srecom ona sama radi jer nije bas navikla na guzve) ili i ja stajati pokraj (sto mi je tlaka, mislim da njoj vise steti nego koristi ako ju tak nadzirem, pravim i ja guzvu koja mi smeta, a i kraj tolko roditelja, opet ne znam kak bih uspjela na vrijeme reagirati....)
dok je ona bila za nadzor, ja sam stajala kraj, birala vrijeme kada ima manje djece...


Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Jasno mi je da roditelji ne mogu vidjeti sve što njihovo dijete radi, ali ako petogodišnjak sjedi na vrhu tobogana 5 minuta i namjerno se ne želi spustiti, nego zadržava red namjerno, a roditelj ne reagira, onda ja reagiram. Ilindok moja čeka da se spusti, odozdola se penje neko dijete koje se namjerno ne želi maknuti.. Itd..itd..
I obraćam se izravno djetetu, opomenem dijete i ne koristim te pasivno-agresivne metode prozivajući roditelje na red preko nekog trećeg....

to radim i ja, i to ocekujem od drugog roditelja.
al vidjam, i dozivljavam, da osoba ne reagira na situaciju i dijete, nego ceka da to odradi roditelj. pa ga/me proziva (i to sam pisala da me zivcira).
po meni, na taj nacin se salje poruka djetetu, smijem to nesto raditi samo ako me mama ne vidi, nije bitno sto vide drugi, samo moja mama smije na mene reagirati.
masu puta kada vidim da je netko prozvao drugog roditelja, umjesto reagirao na djetetovo ponasanje, roditeljsk reakcija je "oprostite, nisam vidla/vidio".

hocu reci, ovo sto dozivljavate po skolama/ kako roditelji reagiraju na svoje zlato i nitko mu nista ne smije reci, dio je i "socijalizaicije" u kojoj se po parkicima ocekuje da roditelj primi na red svoje dijete, a ostali sute ili eventualno prozovu roditelja. na kraju, dijete ne dobiva jasnu poruku sto se smije, a sto ne....i zato se nepozeljna ponasanja ne gase

djeca uce i od drugih i puno je jaca poruka ako vidi da i ostali reagiraju na nepozeljno ponasanje
naravno da se razlikuje kako ce taj roditelj odreagirati, i u svom svemiru ocekujem da ljudi znaju koristiti normalne recenice i ton kad se obracaju djeci


moja ne pravi neke probleme; ima situacija kada se na vrhu tobogana zagleda pa se ne pusta, ili kada "hrani konjica" i ne pusta nikoga da se ljulja na njemu, ili na ljuljacki kraj "svoje" ljulja autic, al u svim tim situacijama joj se obrate djeca, jednostavnim rijecnikom i na njih reagira, i vrlo brzo odustane od svog "nauma".
i kad se penje u suprotnom smjeru (ja to ne dozivljavam niti opasnim niti problmaticnim), kad se netko hoce spusiti, najcesce ga vidi i sama odreagira, tj makne se, ili joj klinac kaze "makni se".
zato mi je, prozivanje mene totalno nepotrebno.


Quote:
extreme kaže: Pogledaj post

Glede pušenja kraj tobogana... Zbog svega gore navedenog znam stojati na igralištu po sat-dva i da, želim zapaliti. Al bez brige, ne pušem nikome u lice i oko nas je dovoljno zraka i otvorenog prostora da moja cigareta ne ide u nikog i ne krade ničiji kisik i svjež gradski zrak
ne bitno da li puses u lice ili ne.
po meni pusenju nije mjesto na djecjem igralistu (nije mi niti na parkiralistu skole, niti ispred domova zdravlja i bolnica...), ako vec hocemo poslati poruku djeci da je pusenje nezdravo i stetno.
no od toga sam odustala, jer su pusaci jos uvijek u vecini.

ono sto sam ja vidjela, da zena otpuhne direkt u djecu, jer ju je tom trenutku njen malac pozvao i instinktivno se okrenula, ili da je jedna drzala cigaretu u ruci u visini djece koja su tog trenutka trckarala okolo (na ovo sam regirala, jer je potencijalno opasno)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 09:34   #66
Ja ne volim parkove. Ne da mi se biti dežurni sudac, ne da mi se gljivarit kraj tobogana, ne da mi se misliti hoce li netko gurnuti moje dijete itd..itd..
Zato ih izbjegavam, dok moj muž ima više strpljenja za takve stvari..
Nisam bila na igralištu ne pamtim, a i ono ponekad što budem, umrem od dosade. Roditelja i djece zaista ima svakakvih i ja nemam želje ispravljati krive drine a i ne da mi se da mi malu malteretira neki klinac od 5-6. Nit ju mogu pustiti da se sama s njim raspravlja, a nit mogu mirne duše gledati što joj i kako radi.
Tako da, evo.. Na sreću svih koji ne vole mame pušače, ja sam u parku zbilja rijetko.

Ono kad zapalim, pazim da se odmaknem koliko mogu (ili biram situacije kad malu ne moram toliko nadzirati, pa se mogu odmaknuti) a i ako zapalim kraj tobogana, pazim da je cigareta tamo gdje nitko ne može na nju se zakvačit i svakako pazim gdje ispuhujem dim. Nisam idiot
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 10:01   #67
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa dobro, meni je nekulturno i ruzno smetati drugima i prljati tobogan a ne sam cin penjanja ali i tako nikad park nije prazan pa nemamo problema
moj se obožava penjati tako, ali već zna da se to ne radi ako netko već gore čeka da se spusti
a za prljenje s cipelama- pa prlja se i ''normalnim'' spuštanjem ako su cipele prljave.
meni je sasvim normalno da se zaprlja u parku, više ili manje
__________________
švrljbrlj
RazmaŽena is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 21:37   #68
danas ja i moja asocijalna dvogodišnjakinja. ona si je zabrijala da je ona ljulja valjda njena, samo i isključivo.
prilazimo i vidi iz daljine da se neki klinac ljulja i udri u dreku. a nismo još ni prismrdili.
onda se drečala, rekla sam mami od dječaka da ignorira i nek se samo on ljulja jer ona mora naučiti da to nije za nju rezervirana ljulja. al ipak..brzo su se pokupili i došli mi na red.. eh al iza nas (nakon samo 10min) se stvorio popriličan red. kad sam stala da joj brišem nos..a ono svi mislili da se skidamo, najednom majkemi nahrupilo bar 5 kompleta roditelj+dijete. još se malo ponunali i sad ajd ti to izvuci. na sve načine pojašnjavaj.. ma kakvi, iščupala sam je nasilno

i narednih 15 minuta se derala
napokon se malo smirila..te se poigrala na drugim spravama 5min.

sumnjam da će ponavljanje tog scenarija dovesti do razvijanje senzibiliteta za druge ljude/djecu. kao i da će je na taj način proći silna želja za baš tom (jbg jedinom) za malene ljuljom (iako je već zrela za pravu ljulju).

ili izbjegavanje parkova do daljnjeg ili ovako..ja ne znam
ona ide u park samo radi te fakin ljulje (iako imamo u vrtu vlastitu!) jednom kad nikog nije bilo, sjedila je na njoj, majkemi ne lažem, 1h. korijenje sam pustila
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 21:47   #69
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
i narednih 15 minuta se derala
napokon se malo smirila..te se poigrala na drugim spravama 5min.

sumnjam da će ponavljanje tog scenarija dovesti do razvijanje senzibiliteta za druge ljude/djecu. kao i da će je na taj način proći silna želja za baš tom (jbg jedinom) za malene ljuljom (iako je već zrela za pravu ljulju).

ili izbjegavanje parkova do daljnjeg ili ovako..ja ne znam
ona ide u park samo radi te fakin ljulje (iako imamo u vrtu vlastitu!) jednom kad nikog nije bilo, sjedila je na njoj, majkemi ne lažem, 1h. korijenje sam pustila
meni je izbjegavanje odlaženja u park u tom slučaju baš pogrešan pristup
nek se nauči kako se ljulje u parku zajedničke, da svako čeka svoj red i da se ne može ljuljati satima jer se i druga djeca žele ljuljati
vjerujem da je tebi tlaka, ali jebi ga, tako je to kad si roditelj

i kod nas dosta pomaže najava- npr ljuljaš se još minutu i onda prepuštamo nekom drugom ili sad ću te jako zaljuljati i ljuljaš se dok se ljulja ne zasutavi, a nakon toga ideš dolje...
__________________
švrljbrlj
RazmaŽena is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 21:50   #70
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
danas ja i moja asocijalna dvogodišnjakinja. ona si je zabrijala da je ona ljulja valjda njena, samo i isključivo.
prilazimo i vidi iz daljine da se neki klinac ljulja i udri u dreku. a nismo još ni prismrdili.
onda se drečala, rekla sam mami od dječaka da ignorira i nek se samo on ljulja jer ona mora naučiti da to nije za nju rezervirana ljulja. al ipak..brzo su se pokupili i došli mi na red.. eh al iza nas (nakon samo 10min) se stvorio popriličan red. kad sam stala da joj brišem nos..a ono svi mislili da se skidamo, najednom majkemi nahrupilo bar 5 kompleta roditelj+dijete. još se malo ponunali i sad ajd ti to izvuci. na sve načine pojašnjavaj.. ma kakvi, iščupala sam je nasilno

i narednih 15 minuta se derala
napokon se malo smirila..te se poigrala na drugim spravama 5min.

sumnjam da će ponavljanje tog scenarija dovesti do razvijanje senzibiliteta za druge ljude/djecu. kao i da će je na taj način proći silna želja za baš tom (jbg jedinom) za malene ljuljom (iako je već zrela za pravu ljulju).

ili izbjegavanje parkova do daljnjeg ili ovako..ja ne znam
ona ide u park samo radi te fakin ljulje (iako imamo u vrtu vlastitu!) jednom kad nikog nije bilo, sjedila je na njoj, majkemi ne lažem, 1h. korijenje sam pustila
Kupi joj krede nek šara po podu, ponesi joj igračku, nađi joj prijateljicu, upoznaj je s nekim, igrajte se s loptom, nek vozi biciklić, brzo će shvatiti da nije samo ljulja park
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 22:00   #71
išli smo sa prijateljicom (malenom s kojom se lijepo i rado druži, al ne u parku) i ponijeli punu kesu igračaka -nadobudno sam mislila da će htjeti sa frendicom u pješčanik. prethodno smo razgovarali tko će sve tamo biti i da je sve svačije..obećala je da neće vikati.
ništa od toga. frendica brijala svoj film, a ova se fiksirala na ljulju.

ništa ne pomaže..možda kad bude starija.. tamo nemaš gdje pisati, samo su kamenčići, šljunak, ne posjedujemo vozila (za sve je još premala) ... mah, odustajem od parkiranja po parkovima..fakat nea smisla..čisto maltretiranje. očito ni moje dijete tamo ne uživa nego uzrokuje frustracije.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 22:09   #72
ali kako ce nauciti ako ju maknes iz situacije dok ne nauci?
ja bi ju skidala s ljulje I stajala ponovo u redu cijeli dan radije neg ju ne vodila u park. to dok n skopca da se djeca izmjenjuju na spravama. mozes joj I prigodnu peppu pustiti
a kad bi znala da razumije I dalje urla, odvela bi ju kuci (nakon upozorenja naravno)
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 22:10   #73
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
išli smo sa prijateljicom (malenom s kojom se lijepo i rado druži, al ne u parku) i ponijeli punu kesu igračaka -nadobudno sam mislila da će htjeti sa frendicom u pješčanik. prethodno smo razgovarali tko će sve tamo biti i da je sve svačije..obećala je da neće vikati.
ništa od toga. frendica brijala svoj film, a ova se fiksirala na ljulju.

ništa ne pomaže..možda kad bude starija.. tamo nemaš gdje pisati, samo su kamenčići, šljunak, ne posjedujemo vozila (za sve je još premala) ... mah, odustajem od parkiranja po parkovima..fakat nea smisla..čisto maltretiranje. očito ni moje dijete tamo ne uživa nego uzrokuje frustracije.
Nanjradije bih ti rekla da je dovdeš k meni u park

I najtvrđi orasi popucaju, jednostavno me djeca vole (a nisam neki ljubljiv tip) i uvijek imam ekipu oko sebe

Ali nemoj odustati, mnoge su dobrobiti takva druženja, meni se pokazuju svakim danom sve više i sve su ljepše parkovske uspomene. Grad je ionako usamljen, ovo je jedan vid starog duha koji modernome gradu nedostaje...

Naši su danas s tatama igrali nogomet na travi i imali smo navijače, djeca su bila presretna, mala su gledala i navijala, pila se kafa iz termosice, hrpa djece svih uzrasta... Gdje toga još ima?
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 22:30   #74
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
je, DV Leptir, pisale smo vec o tome na temi o sesvetskim parkicima
u tom ogradjenom jaslickom dijelu je ona brijala po onoj spravici s toboganom i tunelom kad je imala 10 mjeseci i bile smo praktcki solo
znas kaj mene najvise odusevljava u vezi s tim vrtickim parkicem (izuzev cinjenice da je to nas vrtic )? to sto tamo znaju dolaziti tinejdjeri, pusit, pit, zvaljakat se.. ja u vrtickom dvoristu otkad dolazimo (a dolazimo prakticki vec godinu dana tamo) jos nit jedan jedini papiric, a kamoli opusak ili nesto drugo vidla nisam nit jedna jedina sprava nije strgana ili ostecena (osim sto se na zeki i patkici klackalici federu malo ljusti boja, but hey, necemo cjepidlaciti)
ili su deca tinejdjeri uberdgovorni, ili su im domari i cistacice na uber nivou, ne znam u cem je caka, al parkic vrtica je precist.
i zilijun posto sam ziher da se smije tamo dolaziti van radnog vemena vrtica, jer, izuzev sto su im vrata uvijek otvorena, na prvom roditeljskom su nas tete same potaknule da dolazimo s djecom u njihov park
E i mislila sam si da je to taj o kojem smo pričale e da znas koliko puta sam rekla da idem i nikak...
__________________
I871/L791
Dogodila se ljubav... Za kakvu nikad niste čuli
Kjavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 22:49   #75
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
to radim i ja, i to ocekujem od drugog roditelja.
al vidjam, i dozivljavam, da osoba ne reagira na situaciju i dijete, nego ceka da to odradi roditelj. pa ga/me proziva (i to sam pisala da me zivcira).
po meni, na taj nacin se salje poruka djetetu, smijem to nesto raditi samo ako me mama ne vidi, nije bitno sto vide drugi, samo moja mama smije na mene reagirati.
masu puta kada vidim da je netko prozvao drugog roditelja, umjesto reagirao na djetetovo ponasanje, roditeljsk reakcija je "oprostite, nisam vidla/vidio".

hocu reci, ovo sto dozivljavate po skolama/ kako roditelji reagiraju na svoje zlato i nitko mu nista ne smije reci, dio je i "socijalizaicije" u kojoj se po parkicima ocekuje da roditelj primi na red svoje dijete, a ostali sute ili eventualno prozovu roditelja. na kraju, dijete ne dobiva jasnu poruku sto se smije, a sto ne....i zato se nepozeljna ponasanja ne gase

djeca uce i od drugih i puno je jaca poruka ako vidi da i ostali reagiraju na nepozeljno ponasanje
naravno da se razlikuje kako ce taj roditelj odreagirati, i u svom svemiru ocekujem da ljudi znaju koristiti normalne recenice i ton kad se obracaju djeci .
S ovim se svime apsolutno slazem, tako postupam i imam zaista dobra iskustva.
Djeca prakticno uvijek saslusaju i postupe zaista razumno, i nikad nisam zbog toga pozvana na red od roditelja. I ne smeta mi naravno da isto tako drugi roditelji porazgovaraju s mojim djetetom.
Za normalni ton, to se cini mi se podrazumijeva, i za djecu i za roditelje.


Quote:
ne bitno da li puses u lice ili ne.
po meni pusenju nije mjesto na djecjem igralistu (nije mi niti na parkiralistu skole, niti ispred domova zdravlja i bolnica...), ako vec hocemo poslati poruku djeci da je pusenje nezdravo i stetno.
no od toga sam odustala, jer su pusaci jos uvijek u vecini.
I s ovim se slazem i mislim da nikako nije u redu.
Mislim da se kod nas i ne smije pusiti na djecjim igralistima, zapravo, nikad to i nisam vidjela i cudi me da netko obrazovan i tko radi s djecom (extreme radi u skoli? Mozda sam pobrkala) brani pravo na pusenje u toj okolini.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 22:57   #76
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ali kako ce nauciti ako ju maknes iz situacije dok ne nauci?
ja bi ju skidala s ljulje I stajala ponovo u redu cijeli dan radije neg ju ne vodila u park. to dok n skopca da se djeca izmjenjuju na spravama. mozes joj I prigodnu peppu pustiti
a kad bi znala da razumije I dalje urla, odvela bi ju kuci (nakon upozorenja naravno)
Pa njezino dijete ide u vrtic, nije da uopce nije u situacijama gdje treba rjesavati eventualne probleme s drugom djecom. I zivi u kuci i blizu suma pa joj igraliste nije jedino mjesto gdje ce dijete protegnuti noge, kao npr u centru Zagreba.

Djecja igralista su po meni nuzno zlo odrastanja u gradu/stanovima a ne obavezni dio odrastanja i razvoja. Da/kad dijete bas izricito trazi ici u park, ok, ali voditi je i usprkos tome sto ni njoj ni djetetu nije bogznakakva zabava--ja ne bih.

Ja ne zivim u stanu vec u kuci, imamo okolo obitelji s djecom, druzimo se na vise, recimo, seoski nacin (kako je cini mi se i kod katjes), dijete ide u vrtic i u parkove/igralista idemo samo povremeno, kad ona zeli, i ne vidim uopce ikakvih problema (osobno mi se ovako vise svidja). Djeca se penju po drvecu umjesto po spravama, zalijevaju povrce, pune plasticne bazene vodom, imaju kucice na drvecu... imaju tisucu zabava.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 22:59   #77
Quote:
puffko kaže: Pogledaj post
Pa njezino dijete ide u vrtic, nije da uopce nije u situacijama gdje treba rjesavati eventualne probleme s drugom djecom. I zivi u kuci i blizu suma pa joj igraliste nije jedino mjesto gdje ce dijete protegnuti noge, kao npr u centru Zagreba.

Djecja igralista su po meni nuzno zlo odrastanja u gradu/stanovima a ne obavezni dio odrastanja i razvoja. Da/kad dijete bas izricito trazi ici u park, ok, ali voditi je i usprkos tome sto ni njoj ni djetetu nije bogznakakva zabava--ja ne bih.
Istina!
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 00:26   #78
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Decidirano ne, ali dojam koji je ocito ocito steklo vise nas je da bi bilo bolje da na tobogan...ili uopce u parkic ne dolaze - pre maleni, pre divlji, pre nesposobni i pre zasticeni. Kao da mogu doci samo neki, tj. samo neka.

Kakve veze ima sto ti mislis treba li nekog paziti ili ne? Dijete ima svog roditelja koji razmislja (ili ne razmislja, nije bitno) treba li to ciniti ili ne.
Neki mozda ne paze zato sto misle da dijete nije dovoljno spretno i da ga treba paziti nego upravo zato jer je dijete mozda bezobzirno, agresivno, smeta druge, penje se u suprotnom smjeru, ne ponasa se onako kako bi trebalo...pa stoje da upozore dijete kad zatreba.
Ako su uz dijete, onda imaju neki razlog za to.
Zivciraju me oni koji drugima predbacuju sto su - uz dijete, ne poznavajuci ni dijete, ni roditelja, niti razloge za to.

Mozda su bili s nekim drugim smetnjama koje ne mozes vidjeti iz prve.

Ne trebaju samo nespretna djeca blizinu roditelja.
Potpisujem, samo sumnjam da ćeš dobiti ikakav komentar na ovo

Ne znam žaloste li me više ili ljute pojedini komentari...




Ne znam tko je spominjao pušenje, ali - pušenje u parkiću mi je odvratno. Nikad se ne ustručavam roditelju koji puši ukazati na činjenicu da je to zabranjeno, kažnjava se novčanom kaznom (u At) i nekulturno je.

Pušač sam i ne pušim u blizini djeteta, a kamoli da to radi netko drugi
Ne razumijem zašto je teško obratiti se roditelju i pristojno zamoliti da ne puši u parkiću? Aha, ovo je forum, sve što se ne usudimo reći u RL kritiziramo ovdje Hrabro.
blablica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 08:26   #79
ajd dobro, malo sam manje zabrinuta.
istina, imamo gdje ići i idemo često u prirodu i oko kuće provodimo vrijeme na način kako je opisala puffko. u vrtiću je okej al očito ne prihvaća još lako svu novu djecu. valjda ima vremena i za to.

uglavnom ako primjetite u nekom parku dijete koje se ponaša ko da smo ga u podrumu držali- to smo mi.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 09:20   #80
ne samo da većina roditelja puši, nego i bacaju te opuške po podu igrališta pa se toga nakupi hrpetina...

ali stvarno ne mogu zamisliti da (tu kod nas, u Hr, u našem parkiću) nekome priđem i kažem da nije lijepo pušiti na dječjem igralištu. mislim da bi mi se smijali u facu i ogovarali me kao nadobudnu nabrijanu luđakinju do kraja života
__________________
švrljbrlj
RazmaŽena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:27.