Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2016., 09:10   #381
Jesam kad bi bila domaća. Ali evo sada odi kupi odojka nema ga ispod cca 38-39 kn. Dok je lani bio ispod 30 kn u ovo doba. To samo pokazuje revolt trgovačkih lanaca na postupke novog ministra.

Roba je iz istog izvora ništa se nije promijenilo ...

Imam kolegu OPG-ovca nedavno su bili pozvani od strane jedne udruge kao poziv da se prdruže za uzgoj paprike i krastavca. Veli došli tamo sve super sve 5 a otkupna cijena 1,5 kn po kg. U dućanu je nema ispod 5 kn.
I onda veli kako takvi šire percepciju da ljudi ne žele radit. Pa šta će radit za badava. Onda bolje da sjedi doma i traži socijalu to mu je bar siguran prihod a ne ovako uloži 3-4 tisuće eura pa onda se onda pitaj da li ćeš i kad ćeš ti te novce dobit nazad.

Dok god trgovci zarađuju više od proizvođača nema tu opstanka niti budućnosti.
Intel_85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 12:13   #382
E jebga, tako ti je to još od ranih devedesetih kada su došli novokapitalistički skorojevići i uništili poljoprivredne zadruge i PIK-ove kao "relikte socijalizma". Da tko je to vidio u kapitalizmu.
Tamo di je koja zadruga preživjela i seljaci ostali okupljeni oko nje nabavlja se mehanizacija, organizira se edukacija o tehnologijama, zaštitnim sredstvima, novom sortimentu, organizira se nabavka opreme i repromaterijala uz diskont jer se nabavlja veća količina odjednom, organiziraju se okupljanja, razmjene mišljenja, organizira se otkup, skupno se pregovara sa trećim otkupiteljima...
Tamo di su zadruge propale, seljak je ostao sam na otvorenom tržištu. A to mu nitko nije rekao da će se dogoditi kada su zadruge uništavane.
U Neretvi je uništen PIK Neretva, nositelj razvoja cijelog neretvanskog kraja. Imali su stručnjake koji su proučavali nove tehnologije i sorte koje su se koristile u poljoprivredno najrazvijenijim zemljama (Kalifornija, Izrael, Japan, Rusija), naručivali sorte od tamo, bolno pokretali proizvodnju, meliorirali, od močvare napravili plodnu dolinu, e da bi na kraju PIK bio ubiven i zemlja rasparčana na tisuće malih parcela i malih proizvođača, di se sad svatko mora boriti za sebe u sukobu sa otkupljivačima i ucjenjivačima tipa Todorić. Što misliš tko će izvući deblji kraj?
I tako ti je po cijeloj hrvatskoj. Tamo di je još koja poljo-zadruga živa još se nekako preživljava. Tamo di je nema...magla, svuda, magla oko naaaas...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 13:09   #383
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
E jebga, tako ti je to još od ranih devedesetih kada su došli novokapitalistički skorojevići i uništili poljoprivredne zadruge i PIK-ove kao "relikte socijalizma". Da tko je to vidio u kapitalizmu.
Tamo di je koja zadruga preživjela i seljaci ostali okupljeni oko nje nabavlja se mehanizacija, organizira se edukacija o tehnologijama, zaštitnim sredstvima, novom sortimentu, organizira se nabavka opreme i repromaterijala uz diskont jer se nabavlja veća količina odjednom, organiziraju se okupljanja, razmjene mišljenja, organizira se otkup, skupno se pregovara sa trećim otkupiteljima...
Tamo di su zadruge propale, seljak je ostao sam na otvorenom tržištu. A to mu nitko nije rekao da će se dogoditi kada su zadruge uništavane.
U Neretvi je uništen PIK Neretva, nositelj razvoja cijelog neretvanskog kraja. Imali su stručnjake koji su proučavali nove tehnologije i sorte koje su se koristile u poljoprivredno najrazvijenijim zemljama (Kalifornija, Izrael, Japan, Rusija), naručivali sorte od tamo, bolno pokretali proizvodnju, meliorirali, od močvare napravili plodnu dolinu, e da bi na kraju PIK bio ubiven i zemlja rasparčana na tisuće malih parcela i malih proizvođača, di se sad svatko mora boriti za sebe u sukobu sa otkupljivačima i ucjenjivačima tipa Todorić. Što misliš tko će izvući deblji kraj?
I tako ti je po cijeloj hrvatskoj. Tamo di je još koja poljo-zadruga živa još se nekako preživljava. Tamo di je nema...magla, svuda, magla oko naaaas...
Ovo si dobro napisao. Ja to kazem isto ljudima kada se pokrene ta tema pa me svi gledaju u cudu jer uopce tako ne razmisljaju. Samo znaju za one zadruge u pocetcima komunizma 1960tih kada su ti dosli doma i uzeli "za zadrugu i druga Tita" odnosno ukrali. I sada misle isto na spomen imena zadruga. I apsolutno potpuno su u krivu. Pogledaj samo Plesivicke vinare i njihovu agilnu zadrugu. Sve super sljaka i sve 5.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 13:12   #384
Quote:
Intel_85 kaže: Pogledaj post
Dok god trgovci zarađuju više od proizvođača nema tu opstanka niti budućnosti.
Pa svi u lancu moraju zaraditi. Drzi ti ducan u centru nekog grada, placaj radnike i rezije i sve druge troskove koje imas pa prodaj paprike za 2kn/kg. Pa da vidimo koliko ces dugo trajati.

Zato i je doma kod seljaka najeftinije - dodje trgovac na kucni prag, sve mu otkupi i ode. Drugo je da seljak ode na veletrznicu gdje onda on ima troskove i rizik pa ima i vecu cijenu. Trece je da ode u maloprodaju. I tako cijena raste...
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 13:26   #385
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Sigurno je pod većim nadzorom neg kod takvih kao što je kod mog šogora i njemu sličnih.

Mislim, kad sam vidio da krepanog jarića daje svinjama...
Sto mislis sto bude sa zgazenim mackama, psima i ostalim uginulim zivotinjama?
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 13:40   #386
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Pa svi u lancu moraju zaraditi. Drzi ti ducan u centru nekog grada, placaj radnike i rezije i sve druge troskove koje imas pa prodaj paprike za 2kn/kg. Pa da vidimo koliko ces dugo trajati.

Zato i je doma kod seljaka najeftinije - dodje trgovac na kucni prag, sve mu otkupi i ode. Drugo je da seljak ode na veletrznicu gdje onda on ima troskove i rizik pa ima i vecu cijenu. Trece je da ode u maloprodaju. I tako cijena raste...
Nije bas tako. Taj koji ima trgovinu ne prodaje samo papriku. Na paprici bi trebao imati marzu 500 %, a na informatickoj opremi mu je dosta i 10 ili 20 posto. Kako to objasnjavas?
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 14:04   #387
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Nije bas tako. Taj koji ima trgovinu ne prodaje samo papriku. Na paprici bi trebao imati marzu 500 %, a na informatickoj opremi mu je dosta i 10 ili 20 posto. Kako to objasnjavas?
A kaj bi ja sada trebao doci do tebe otkupiti 1 tonu paprike u roku odmah, koju onda negdje moram skladistiti da mi ne propadne (hladnjaca) i moliti boga da ekipa kupi prije nego sto sve istrune a sigurno ce dobar postotak istrunuti i da ti to platim skoro isto po kojoj cu cijeni ja dalje prodavati? Pa gdje je tu racunica? Pa ako si tako pametan, odi pa je ti prodaj.

Zato i zadruga je bolja jer ima vece manevarske mogucnosti za pregovore kod otkupa posto ima vece kolicine, isto tako moze imati svoje hladnjace za drzanje paprika pa ne mora ici sve odmah isti dan i nije takav pritisak "dam dam samo da prodam".
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 20:06   #388
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
A kaj bi ja sada trebao doci do tebe otkupiti 1 tonu paprike u roku odmah, koju onda negdje moram skladistiti da mi ne propadne (hladnjaca) i moliti boga da ekipa kupi prije nego sto sve istrune a sigurno ce dobar postotak istrunuti i da ti to platim skoro isto po kojoj cu cijeni ja dalje prodavati? Pa gdje je tu racunica? Pa ako si tako pametan, odi pa je ti prodaj.

Zato i zadruga je bolja jer ima vece manevarske mogucnosti za pregovore kod otkupa posto ima vece kolicine, isto tako moze imati svoje hladnjace za drzanje paprika pa ne mora ici sve odmah isti dan i nije takav pritisak "dam dam samo da prodam".
Trgovina nije za svakoga. Onaj koji prodaje poljoprivredne proizvode mora poznavati trziste. Mora znati koliko kojeg dana moze prodati robe, predvidjeti potraznju. Ako moze dnevno prodati 10 kg, tada nece uzeti 1 tonu.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 20:11   #389
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Trgovina nije za svakoga. Onaj koji prodaje poljoprivredne proizvode mora poznavati trziste. Mora znati koliko kojeg dana moze prodati robe, predvidjeti potraznju. Ako moze dnevno prodati 10 kg, tada nece uzeti 1 tonu.
ma frajer je dao primjer da mu todoric plati 1.5 kn a prodaje po 5kn. a todoric ne bude kupio 10kg nego sve odjedanput od nekog seljaka. znaci govorimo o toj poljoprivredi i o zadrugama koje ih sve udruze pa mogu ici van sa kolicinom i dogovarati cijene. a ne mali kvartovski ducan kaj kupi 10kg na veletrznici
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 06:10   #390
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Sto mislis sto bude sa zgazenim mackama, psima i ostalim uginulim zivotinjama?


A kaj bumo kad su pajceki svejedi.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 08:56   #391
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Pa svi u lancu moraju zaraditi. Drzi ti ducan u centru nekog grada, placaj radnike i rezije i sve druge troskove koje imas pa prodaj paprike za 2kn/kg. Pa da vidimo koliko ces dugo trajati.

Zato i je doma kod seljaka najeftinije - dodje trgovac na kucni prag, sve mu otkupi i ode. Drugo je da seljak ode na veletrznicu gdje onda on ima troskove i rizik pa ima i vecu cijenu. Trece je da ode u maloprodaju. I tako cijena raste...
Joj nemoj mi prodavat te fore. Ja sam poduzetnik i imam trgovinu doduše ne sa špecerajem i znam sve i šta je borba za opstanak. Trgovina je najlakša zarada naspram proizvodnje. Ajde se bavi proizvodnjom pa da vidim hoćeš opstat.

Naravno da svi moraju zaradit ... al pričam o tome da samo trgovci zarađuju u lancu proizvodnje hrane. Znači kolega prodaje krumpir po 0,80 lipa (naravno na veliko) ali zato ga u dućanu nemaš ispod 3 kune. Kad je akcija onda se proizvođačima skida otkupna cijena. Jer lanci ne rade akciju da oni skidaju svoj dio marže nego to prebacuju na proizvođača. Pa tak znamo svi radit prebacit rizik na drugoga a ja bum samo uzeo vrhnje i uz to prodao svoju robu.

Ja se čovjeku divim kako opstaje i hrani obitelj. Radio je s Todorićem u početku pa je skoro propao. Dok osobno nije došao Todoriću na vrata. I završio s njime.

Kao što rekoh u cijelom lancu najviše zarađuju trgovci ... al nije ni to problem nego je problem kaj trgovine na toj robi zarađuju 5-6 puta više od otkupne cijene. I ucjenjuje se proizvođače. Naravno uvozom.

Neka budu fer pa neka zarade oni 50% 50% proizvođač. Neka bude i manji omjer al ne da to bude 200% trgovac a proizvođač tzo odradi s nulom da bi došao do ikakvih novaca za daljni život.
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
ma frajer je dao primjer da mu todoric plati 1.5 kn a prodaje po 5kn. a todoric ne bude kupio 10kg nego sve odjedanput od nekog seljaka. znaci govorimo o toj poljoprivredi i o zadrugama koje ih sve udruze pa mogu ici van sa kolicinom i dogovarati cijene. a ne mali kvartovski ducan kaj kupi 10kg na veletrznici
E moj majstore nemaš ti pojma kako je radi sa velikima. Da, Todorić će uzimat robu koliko god mu daš sve će uzet ali naravno bez novaca za cijenu ispod svih cijena isplativosti ... a novce nećeš vidjet nikad. Tako rade i hladnjače i ostali ... dok voziš robu i ne pitaš za pare samo vozi. Kad tražiš da ti e plati roba nakon 60 dana onda više ne žele radit s tobom. Tak možemo svi radit a nas netko drugi financira.
Ne samo da nećeš vidjet lovu 240 dana. Nego ćeš taj dug prebijat sa raznim kompenzacijama naravno u kojima su njihove cijene 20% skuplje.
Koliko je samo OPG-ovaca propalo ... u takvoj trgovini i otkupu. I onda se čudimo kako je poljoprivreda u banani.
Onda se nađe netko tko ti tko to gleda sa strane i misli da nešto zna o tome. Probaj radit s njim pa ćeš vidjet kako ćeš završit. Slična stvar je i u trgovini.
Intel_85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 09:43   #392
Quote:
Intel_85 kaže: Pogledaj post
E moj majstore nemaš ti pojma kako je radi sa velikima. Da, Todorić će uzimat robu koliko god mu daš sve će uzet ali naravno bez novaca za cijenu ispod svih cijena isplativosti ... a novce nećeš vidjet nikad. Tako rade i hladnjače i ostali ... dok voziš robu i ne pitaš za pare samo vozi. Kad tražiš da ti e plati roba nakon 60 dana onda više ne žele radit s tobom. Tak možemo svi radit a nas netko drugi financira.
Ne samo da nećeš vidjet lovu 240 dana. Nego ćeš taj dug prebijat sa raznim kompenzacijama naravno u kojima su njihove cijene 20% skuplje.
Koliko je samo OPG-ovaca propalo ... u takvoj trgovini i otkupu. I onda se čudimo kako je poljoprivreda u banani.
Onda se nađe netko tko ti tko to gleda sa strane i misli da nešto zna o tome. Probaj radit s njim pa ćeš vidjet kako ćeš završit. Slična stvar je i u trgovini.
Pa znam za to majstore. Zato sam se i referirao za zadruge sto je i ovaj drugi forumas napisao i ja sam se slozio sa njime. Fino proizvodjaci paprike ili cega vec se udruze u zadrugu i vele Todoricu avans ili mi cuclaj. Toda kaze - necu jebite se. Oni imaju tone i tone toga jer su u zadruzi i fino dobar dan Herr Hans - evo ide sleper. dobar dan Armando - evo ide sleper. A Todoric nek se jebe.

Isto tako i repromaterijal - ja bi tonu gnojiva - moze po ovoj cijeni. ja bi tonu gnojiva - moze po ovoj cijeni. A dodje zadruga - mi bi 500 tona gnojiva - ohoho - evo evo rabati - hocete i u masnicu da vam zapakiram? I sa vecom kolicinom ce ti i Hans prodat gnojivo jer radi sa velikima. Pa ce svako seljaku i ta tona biti jeftinija nego da je kupovao u lokalnom agro centru jer nabavlja od tamo gdje nabavlja agro centar na veliko.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 10:04   #393
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Pa znam za to majstore. Zato sam se i referirao za zadruge sto je i ovaj drugi forumas napisao i ja sam se slozio sa njime. Fino proizvodjaci paprike ili cega vec se udruze u zadrugu i vele Todoricu avans ili mi cuclaj. Toda kaze - necu jebite se. Oni imaju tone i tone toga jer su u zadruzi i fino dobar dan Herr Hans - evo ide sleper. dobar dan Armando - evo ide sleper. A Todoric nek se jebe.

Isto tako i repromaterijal - ja bi tonu gnojiva - moze po ovoj cijeni. ja bi tonu gnojiva - moze po ovoj cijeni. A dodje zadruga - mi bi 500 tona gnojiva - ohoho - evo evo rabati - hocete i u masnicu da vam zapakiram? I sa vecom kolicinom ce ti i Hans prodat gnojivo jer radi sa velikima. Pa ce svako seljaku i ta tona biti jeftinija nego da je kupovao u lokalnom agro centru jer nabavlja od tamo gdje nabavlja agro centar na veliko.
Pa sad sam ti gore napisao slučaj zadruge. Nitko ti ništa ne garantira. Što je danas normalno. Kako zadruge rade ... sumnjam da baš kak ti pričaš .. ako robu ne riješe prisiljeni su je prodat pa makar i Todoriću. I onda bi svi OPG ovci radili sa zadrugama a ne sa trgovačkim lancima.

Što se tiče zadruga njih je jako malo i nijedna se nije baš pohvalila da radi bajno jer i ona ovisi o tržištu koje je kod nas katastrofa. Nema nikakvoga reda. Uvoznički lobij radi mafija vlada tržištem.
I većina OPG-ovca radi samostalno. Mislim zadruga. Pa reko sam ti badava ti zadruga ako isto radi kao i trgovački lanci. Cijena ti je praktički ista. A ne pričam o lažnim obećanjima. Kao sad je otkupna cijena paprike 1,5 kn a kad dođe vrijeme otkupa onda te ucjenjuju i više nije ta cijena.
Repromaterijal je najmanji problem. Tko nije u zadrugama dogovara se sa lokanim trgovcima oko odgode i rabata pa se na taj način opskrbe.

Jedino je sada LIDL nešto počeo sa okusima zavičaja pa će se sada vidjet šta će od toga bit. Dal će ga metnut Todoriću ili je i to još samo jedna patka.
Intel_85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 10:13   #394
Ma jebes zadrugu socijalistickog tipa koja zajebava svoje clanove.

Nego ono ti i ja se udruzimo i jos par frendova i napravimo si svoju pravu zadrugu kak bog zapovjeda. Pa ne kupujes ti posebno repromaterijal a ja posebno nego ga kupujemo zajedno u djuture i dobijemo vecu cijenu odnosno popust na kolicinu. Posto je veca kolicina, mozemo i direktno kod proizvodjaca kupovat a ne preko lokalnog trgovca. I ako nista drugo nasa zadruga ne napravi - bar tu ustedimo na rashodovnoj strani.

A isto tako - koga briga za HR trziste? Ako imas kolicinu mozes je ponuditi i na EU trzistu pa izbjegnes uvoznicki lobby. Ako imas za 1 kamion onda ne mozes.

Da ne velim da danas imas i direktnije nacine distribucije do krajnjeg potrosaca (plac kao i prije ali i siteovi kao finoteka, mali plac itd). Ovisi naravno sto proizvodis - nesto kao OPG ili nesto na veliko. Pa evo ti lika Volim Ljuto kaj ima OPG - direkt prodaja sa weba a na nekim ducanima zdrave hrane ima svoju policu. I stvar hoda bez pol frke.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:38.