Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2002., 13:24   #1
Nepal, Tibet

Ima li netko ovdje sa time iskustva??
Ja namjeravam ic u narednih god-dve kad skupim lovu
Dvoumim se oko Annapurne ili Everesta. Ovaj drugi je skuplji a i treba avionom letit iz Kathmandua do Lukle. Nekako mi se Annapurna circuit ili sanctuary cime sasvim ok a , nije ni preskupo.
Namche is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2002., 16:16   #2
Imam par poznanika koji su bili i svi su odusevljeni,to je sve sto znam
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2002., 16:25   #3
Moj boyfriend je bio vec par puta... idem i ja u proljece...
 
Odgovori s citatom
Old 01.12.2002., 17:13   #4
Bila ja u Nepalu prije dvije godine i mogu ti rec da sam se odusevila (i smrznula ).
Ja sam isla na Annapurna circuit, a moj decko je isao (par godina prije) na Everest.
Mislim da je Everest bolji sto se scenografije tice, al je Annapurna circuit lakse za organizirat, popularniji je trek i ima veliki izbor guesthouses i slicno.
Najbolje vrijeme za trek je izmedju Oktobra i Novembra jer je vidljivost najbolja, a vrijeme je jos uvijek toplo. Dobro je i izmedju Decembra i Maja, al ces se smrznut, a najgore izmedju Juna i Septembra jer je onda monsoon.
Da li ides sam ili organizirano? Mi smo isli sami i mislim da je tako bolje jer ne trebas podredit vrijeme grupi. Ja sam samo iznajmila jednog sherpu da mi nosi ruksak, a decko je sam svoj nosio.
Everest Base Camp trek traje tri tjedna. Kao sto si rekao trebat ces uzet let iz Lukle na pocetku i na kraju treka i to ponekad moze biti pravi problem jer ako je vrijeme lose, avion ne leti i onda imaju backlog of passengers. Plus, moj decko se jadan toliko smrznuo da se nije prao jedno tjedan dana jer nije mogao face skidanje odjece da bi se oprao u cold shower.
Annapurna circuit (YAY!) isto traje tri tjedna. Takodjer ces morat uhvatit let iz Kathmandua do Pokhare. Na srecu, to su redovni letovi i ima ih u izobilju i jeftini su. Probaj letit s Buddha Air. Oni mi se cine najsigurniji i najreliable kompanija. Annapurna je super trek jer je onak jako scenic. Morat ces preci preko Thorung-La pass koji je na 5416m i dosta je opasan. Kad prolazis pass, racunaj da ti starting time bude oko pet ujutro. Nemoj ranije jer je jako hladno i mozes dobit frostbite. Ako pak ides kasnije, povecan je rizik od avalanches. Nama je trebalo jedno sest sati da se uspentramo na Thorung-La. Kad sam ja bila, grupa Talijana te jedna Australska porodica su izgubili zivote tamo, zato oprez. Jedan dan me uhvatila i snjezna mecava i kunem ti se, ako se nadjes u necem takvom, neces vidjet ni prst ispred nosa, a kamoli nesto drugo. Taj dan me stvarno bilo strah da cu poginut.
Takodjer, za vrijeme treka, dva dana se nisam prala, jer je bilo toliko hladno da je to za nevjerovat i jednostavno nisam smogla snage da se skinem i uskocim u (hladan) tus.
Jednom sam se toliko smrzla da sam morala spavat pod tri popluna, u sleeping bag i u odjeci i jos mi je bilo hladno...
Guesthouses u kojima ces ostajat nemaju grijanje i slicne komforte kao sto si vec i naslutio.
Showers su svi soler heated, al ako nema sunca ujutro, nema ni tople vode. Ako pak ima tople vode, brzo se potrosi.
Super stvar su meal times na treku. Guesthouses obicno imaju jednu zajednicku prostoriju gdje se jede i gdje mozes provest vrijeme s drugim trekkers.
Posto je hladno, a nema grijanja, imaju open vatru ISPOD stola i onda cijeli stol prekriju nekom dekom ili tako necim, ti ubacis noge ispod i fino se grijes, jedes i pricas s drugim trekkersima o avanturama s tog dana.
Eto, to ti je to.
Jos bi ti rekla da pazis da izneses svoje plasticno smece (water bottles i slicno) sa sobom sa planine i da ih ostavis lijepim i za druge turiste. Mozes ih stisnut, stavit u vrecicu i onda ih bacit kad se vratis nazad u Pokharu ili Kathmandu.
Ja sam stavila neke slike sa treka na svoj Yahoo album pa mozes vidjet ako te zanima.
Link na album je na onoj stranici Slike IMF forumasa.
Ako imas vremena, jos bi ti preporucila da odes u Chitwan nacionalni park, white water rafting (najbolji na svijetu navodno), te posjet gradu Bhaktapur (to mozes obavit kao day trip iz Kathmandua jer je blizu).
Ako te zanima jos stogod ili nesto specificno, samo pitaj.
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2002., 17:22   #5
Evo ti link na slike.
Nemoj da te zavaraju moji kratki rukavi. Ujutro je toplo, navecer je hladno ko vrag.
Nikad mi u zivotu nije bilo hladnije ko tamo.
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2002., 17:40   #6
Puno hvala Kiki. O svemu sto si mi napisala sam citao ali je lijepse to cut ovako iz prve ruke
Da, na Everestu je poprilicna guzva pogotovo 10-11 mj kad je peak sezone, ili cu tada ici ili 3-4 mj.
Najvjerojatnije na Annapurnu jer mi se zbilja ne leti do Lukle pogotovo sto sam vec u par knjiga procitao kakvo ej to iskustvo a, zna se desiti da danima ne lete avioni zbog ruznog vrememena. Doduse moze se i pjeske do tamo al treba krenuti oko tjedan dana prije iz Kathmandua pjesice.
Sam necu ici u najgorem slucaju sa sherpom ali vec cu nesto naci. Da u grupi mislim da nije dobro jer bude previse ljudi pa je tesko sve uskladiti.
Reci mi jesi li imala problema sa pitkom vodom? Si upotrebaljavala filter ili tablete za prociscavanje? I pogotovo kako si prosla aklimatizaciju? Budjenje ponoci bez zraka, glavobolje etc... Vjerujem da je najbitnije ne zuriti sa uspinjanjem cca 300-500 po danu visinske razlike.
Znam za Thorung-La i tamo se nikad ne zna sta te ceka. Ti kazes da je bila frka a ja sam gledao slike bez imalo snijega, sve ovisi.
Malo sam se raspitivao najjeftinije karte su na proljece u 3-4 mj oko 700 eura povratna do -Nepala i to mislim preko Nizozemske ne sjecam se vise. U svakok slucaju to je samo pitanje vremena al znam da ce biti ludo i nezaboravnooooooo
Sto se tice opreme jesi li kupila pa donijela sa sobom ili si iznajmila u Pokhari?
Uf jedva cekam

Thanx na info
Namche is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2002., 18:20   #7
Ej, Namche, kad se vratis da si nam podnio iscrpan izvjestaj. Ja uvijek volim cut o putovanjima.
10-11 mjesec je bolji nego treci ili cetvrti jer je vidljivost bolja.
U Aziji imaju nesto sto se zove haze (mislim da im je to od zagadjenosti) i taj haze je najzesci u proljece. Prevedeno u RL to ti otprilike znaci da neces vidjet Annapurna lanac kad gledas iz Pokhare u to doba zbog te izmaglice ili sto li je vec. Ako pak bacis pogled iz Pokhare prema planinama u 10om, jedanaestom mjesecu, planine ce ti biti kristalno jasne i vidljive jer je zrak jako cist onda (isciste ga monsoonske kise).
Everest je zaista jako tezak trek. I imas puno vise sanse da se udesis u nekom avalanchu ili slicno.
Na Annapurni ti prijeti opasnost jedino oko Thorung-La ili ako se nadjes u hebenoj snjeznoj mecavi ko ja.
Ne trebas se bojat da ides solo jer je puno prakticnije. Decko i ja smo kupili samo avionske karte do Kathmandu i sve ostalo smo izorganizirali tamo. Jednostavnije je i jeftinije. Osim toga ako si u grupi i ne svidja ti se njihov ritam ili ti se ne svidjaju sherpe koje ti odabere organizator, ne mozes nista ucinit oko toga. Ako pak sve organiziras na licu mjesta, ti imas izbor.
Naravno, zabavnije je (i sigurnije) putovat s nekim. No, po mom misljenju dosta je da vas je dvoje. (ti i cura, ti i prijatelj...whatever).
Problema s pitkom vodom nema jer cijelim putem imas male lokalne ducane sto prodaju bottled vodu (i coca colu, fantu, cokoladice i slicno...). Jedino sto moras pazit kao sto sam vec napomenula je da iznes te plasticnjace sa sobom vani sa planine jer oni nemaju mogucnost tamo da to negdje odloze.
S aklimatizacijom ne bi trebao imat problema osim ako se ne zuris i ne obavis cijeli trek u trku. Take your time i ne zuri, to je sve sto ti mogu reci.
Ako osjetis glavobolju ili da ti se povraca, sidji nize i onda ostani na toj visini jos jedan dan ekstra da se prilagodis. Ljudi postanu sick vec oko 3000 m. Mene je isto uhvatilo, ali ne jako jer sam vec prije planinarila i pentrala se na visine gdje ne trebam bit.
Dobro ti je pravilo da spavas na manjoj visini nego onoj sto si dosegnuo taj dan. U praksi bi to islo otprilike ovako. Dodjes do sela gdje mislis prespavat, ostavis stvari u sobi i onda se propentras jos jedno 100-200-300-whatever metara gore i nakon toga sidjes opet dolje do sela.
Nemoj racunat na to da ti na Thorung-La nece biti snijega. To je skoro pa nemoguce. Cesca pojava je da bude toliko snijega da se ne moze ni proc nego da ga ne bude uopce.
Eh, da....mi smo isli iz Londona preko Austrije s Lauda Air. To je nama bila najjeftinija karta, a Lauda je skroz OK avio kompanija.
Od opreme sam cipele i jakne i te fore imala iz Londona, a sleeping bag i jos neke waterproof karafeke sam iznajmila u Pokhari. Jeftino je, a kvaliteta je dobra.
Kupi si i walking stick. Vjeruj mi, trebat ce ti.
Sto jos...? Um..da...kad trekkiras nastoj sa sobom uvijek imat neke nuts ili cokoladice zbog instant energije.
I ponesi selekciju odjece. Trebat ce ti sve od kratkih rukava do rukavice, kape, sala, waterproofs...itd...itd... Ujutro obicno bude suncano i onda vec nagdje iza podneva pocinju oblaci, snijeg, hladnoca ili kise...
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2002., 18:23   #8
Pogledaj i ovu web stranicu:

http://www.ericbolz.com/
T.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2002., 15:38   #9
Sto dalje od guzve!

Preporucio bih uloziti malo vise novaca, pa umjesto oko Annapurna ili Everesta na kojima je uvijek guzva i koji su za moj ukus malo previse iskomercijalizirani odabrati neko od jos uvijek tzv. "restricted" podrucja, npr. Mustang. Ja sam bio na Manaslu treku, veci dio je "restricted area", za to postoji posebni "trekking permit", a u povratku sam prosao kroz dio Annapurna circuita, pa sam bio zapanjen razlikom. No, ukusi se razlikuju, za mene sto veca divljina - to bolje...
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2002., 17:10   #10
Cuj ako se ne varam mustang je tek nedavno otvoren za posjetioce i mislim da je strasno skup.
Znam da su najposjeceniji annapurna i everest ali trek oko Manaslu-a ili Dhaulagiria nema uvjete koje ti ovo dvoje pruza.
Ali, ko voli i ako si moze priustiti zasto ne!
Namche is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2002., 18:06   #11
Postoji nepalski i tibatanski/kineski dio Mustanga. Za tibetanski treba traziti dozvolu kineske vlade, koja se tesko dobiva i skupa je. Osim toga, ako zelis vidjeti buddhisticke hramove, bolje je ici u Nepal, jer ih je tolerantna nepalska vlada sacuvala od unistenja, a kineska je na svom podrucju prakticki sve unistila. Ovo sto sam napisala odnosi se na Visoki Mustang. Inace u Nepalu jos postoji i Niski Mustang, za koji mislim da ne trebas posebnu dozvolu.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2002., 23:36   #12
Sve sto si rekla za mustang stoji. Ali i za Nepalski trekk u mustangu moras masno platiti evo link http://www.green-lotus-trekking.com/...p-mustang.html

Da se smrznes
Za tu lovu si priustim sve za annapurnu od Avio do trekka
Namche is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2002., 12:30   #13
Bh, nisam imala pojma da je i nepalska strana tako skupa.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 20:44   #14
oooh himalayee...krov svijeta gdje bogovi pustaju svoje suze...
nisam bio u Nepalu, nego u Indijskim himalayama, pocetak Tibeta..
bilo je to nesto najtezhe sto sam ikad napravio u zivotu...popeti se s 2000 na 4200 metara..i najjace...Everest i Anapurna, ili K2 me ne zanimaju, vishe me zanima dodir s prirodom, a u indijskom djelu himalaya imate cvijece na preko 3500 metara..zeleno..
koga zanimaju visine ima i prelaza preko 5000, ili 6000 metara...i nije bash da po putu prodaju flashiranu vodu...put je divlji, kozja staza ak imas srece ak ne onda je josh divljiji..hodas po 3 dana i vishe da bi doshao do neke stanice na putu...nakon kaj si tjedan dana apsorbiran od prirode oko sebi, ciji si dio postako, pa 1. put probash kavu na road stationu...imas tolko ludi osmijeh na licu...the people in the cities just dont know...oni su poput indijskih krava kaj dolaze u gradove i jedu smece po ulicama..hehe..osim toga, nije ti gust hodati s oblacima kaj ti pushu u bubrege...bio sam sredinom Augusta, dok josh znaju biti kishe, al vrijeme je stalno bilo..lijepo! u Septembru je kao glavan sezona. govorim o podrucju oko Leh-a(koji ima najvishu cestu na svijetu), Ladakh-a..
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 20:41   #15
Tibet

Zanima me da li je itko išao u Tibet vlakom? Mene užasno privlaci ta zemlja (ne zbog jucerašnjeg film i brad pitta ) Vjerovatno bi išla sama. Postoji li kakva tusisticka agenicija koja ima mogucnosti odlaska u Tibet vlakom.

Hvala
Shadowfax is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 22:52   #16
Evo nekoliko (jako) zanimljivih linkova:
na ovom sajtu imas puno linkova na razna putovanja u tibet, i evo jos dva dodatna linka:
http://www.dragoman.com/destinations...hp?tripCat=SRT
http://www.dragoman.com/destinations...hp?tripCat=HTC
__________________
Pain & suffering in various tempos
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2005., 07:44   #17
Re: Tibet

Quote:
Shadowfax kaže:
Zanima me da li je itko išao u Tibet vlakom? Mene užasno privlaci ta zemlja (ne zbog jucerašnjeg film i brad pitta ) Vjerovatno bi išla sama. Postoji li kakva tusisticka agenicija koja ima mogucnosti odlaska u Tibet vlakom.

Hvala
Nisam siguran ali mislim da u Tibetu nema željeznice osim ako je Kinezi nisu izgradili zadnjih godina.
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2005., 14:29   #18
Indi hvala ti na linkovima


Aaston baš sam razmišljala o tom . Malo su prosurfat netom mozda nađem nešto.
Shadowfax is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2005., 14:32   #19
Malo sam švrljala i po našim turistickim agencijama,našla sam program,al nigdje nisam uspijela nac cijene aranžmana.
Shadowfax is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2005., 14:51   #20
Probaj potražiti neku stranu agenciju u Austriji ili Italiji, možda su povoljnije. Tibet s agencijom sigurno nije jeftin, nažalost.

Hm, sada ću ti dati možda malo ekstremnu ideju:
Nepal je za turiste otvorena zemlja i u Katmanduu ima dosta respektabilnih agencija koje se bave turizmom po široj okolici u koju spada i Tibet. Probaj si neku potražiti preko tražilice. Možda organiziraju put iz nekog većeg Europskog grada ili bar surađuju s nekom Europskom agencijom. Moguće je neke aranžmane ugovoriti i putem neta.

Ako ništa drugo, bar ćeš steći osjećaj o tome šta se turistima nudi i po kojoj cijeni.
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:30.