Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2014., 14:06   #261
Troškovi za cetverogodisnjaka i sestogodisnjaka su daleko veci od troškova sefmomjesecne bebe.
Skola, knjige, biljeznice, radni listovi, oprema, izvanskolske aktivnosti, garderoba koja se troši brže,...
Vrtic- cijena vrtica, igračaka, garderobe,...

Ja bi rekla da sto su veci i troškovi su veci
Dancica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 16:20   #262
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Pozdrav, da li mi neko iskusniji može reći svoje zapažanje vezano uz troškove djeteta vezano uz dob. Maloprije sam raspravljao s ženom o tome i ona kaže "najveći troškovi su prije rođenja i nakon rođenja, moraš kupit kolica, autosjedalicu, krevetić, odjeću koju brzo preraste, pelene itd itd.. kad malo poraste ti troškovi su manji, u najgorem slučaju isti.". Ja mislim da su viši, treba platit vrtić, nakon toga i nekakve izvanškolske aktivnosti itd.. istina ne raste tako brzo kao prije pa se manje troši na odjeću, zamjensko mlijeko itd.. ali sumnjam da su troškovi npr. dvogodišnjakinje ili trogodišnjakinje manji nego troškovi dvomjesečne bebe?
A tako ti je to teško je vidjet dalje od svog dvorišta..Kad su moja djeca bila bebe, mislila sam ovo je užas koji troškovi za pelene samo...i da, prestali su pelenski troškovi al su došli vrtićki...
E, da skratim, troškovi rastu s dobi djeteta...višestruko..
Zamisli tinejdžera, osim odjeće obuće i hrane (a i sve to nabrojano je skuplje nego za bebe), pa školskog pribora, aktivnosti...to dijete treba imati i džeparac nekakav, pa mobitel pa bon za taj mobitel, pa kino kazalište, izleti, plivanje ili klizanje ponekad... Možda će tvoja žena sad reći da se bez tog nabrojanog i može i da to nije nužno....e pa da, al može se i bez kolica a i pampersica... U okvirima normalnog života, troškovi tinejdžera uveliko prelaze troškove bebe, ne želim pomisliti što će se dogoditi kad tinejdžer postane student
anin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 17:52   #263
Moram komentirati..nas pet,troje skolaraca,tata 3400,ja 2900,djeciji doplatak do drugoga mjeseca 2015. 1000kn..rastezemo na sve strane i ne bunim se.. vece dijete,veca obaveza!!... najstariji sin prvi srednje,drugi osmas i trece peti razred..al ne kukamo!!!
bilaboja01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2016., 01:42   #264
Moji doma rade svi troje, s tim da brat radi 2 posla.
Brat
1 posao - 3200kn - privatnik
2 posao - 1000 kn - privatnik

Mama:
4800 kn - državna firma

Tata: 3500kn - državna firma

Kad sve to zbrojite imaju 12500 kn mjesečno.Imali su nekih kredita i dugova koje su poplatili, i još su nezahvalni i govore kako nemaju para. Treba im još, jer oni su gladni za parama. Svi im posuđuju pare, a oni njima ne mogu baš tad i tad jer kao treba se platiti za režije bla bla. Uvijek neki izgovori. I onda mi recite Vi, jel su oni normalni ili sam ja ta koja treba u ludnicu. Pa to je luksuz za Hrvate, a njima još nije dosta i još bi.
tryingtoholdon is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 11:07   #265
Svakako su mala djeca "jeftinija" od školaraca...
također je druga beba manji trošak od prve, jer se pretpostavlja da sve imaš. Pogotovo ukoliko je isti a spol.
Za start je skupo...kolica, krevetić, ogradica, hranilica, sjedalica...
mi smo srećom nešto naslijedili, ali...
pelene, mlijeko, kašice...minimum 1000 mjesečno.

Vrtićko dijete nas izađe isto ko bebica..
al kad dođe škola, treninzi, jezici, pokazne....
__________________
...čuvan te...na dnu srca šta san šakon stiska samo za tebe....
Nevka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 18:12   #266
Mene su bebe kostale jako malo. Mozda 400 kn mjesecno, za pelene, blaznice i malo vl maramica. vecinu opreme sam posudila ili dobila, kupili smo samo kolica i madrac s posteljinom (madrac je isto prakticno bio bacen novac) izdajalicu i nesto igracki.
Ali kad sad platimo tri sporta, jezik, vrtic, boravak, skolsku prehranu - cifra se penje na 2000kn. Odjecu i obucu isto moramo kupovati jer veca djeca rijetko sto mogu naslijediti.
Uglavnom, vidim da troskovi jako rastu. A moji kolege s jos vecom djecom - tu vec placaju koncerte, skijanja, sportske kampove itd
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 15:30   #267
Hm... 400 kn za bebu mi se cini gotovo nemoguće. Cak i da ne kupis bas nista od robice i opreme i nijednu igracku. A mislim da svi kupimo barem nešto. Mis mo takodjer naslijedili puno toga, ali sam i kupila i sve proslijedim dalje. Al pustimo sad opremu i robu i igracke. Tu je uvijrk prostor za ustedu, ako se hoce. Al je i prostor za rasparavu, a to ne bih.

Blazinice - bar 100 kn
Pelene - cca 3 paketa cca 350 kuna, znam da ovo moze jeftinije, al ne zelim
Podloge za presvlacenje - 50 kn
Uleti neka krema, sampon, čepići, probiotici,... Malo toga, ali uleti gotovo svaki mjesec nesto.
Dvije kutije ad mlijeka - 180 kn. Da, i ovo moze jeftinije...
I onda hrana... Ne znam koliko, ali dosta jer pazim sto svi jedemo. Primjerice, litra biljnog "mlijeka" je preko 20 kn, jaje je 2 kn, paketic susenih marelica skoro 40 kn... Da, ne moramo to jesti, ali jedemo.

Znaci, samo hrana i higijena ide puno preko 400.
A nikad nije samo hrana i higijena jer bez obzira na naslijedjeno uvijek kupim nove cipele, pa fali jakna, pa koji bodi... Itd. Jucer u c&a 300 kn za sasvim obicnu proljetnu jaknu i 4 bodija kratkih rukava....
__________________
nas ticker
svasta_nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 15:58   #268
A gle, ja sam za mladjeg dobila sve, ali ama bas sve, kupila sam mu mozda par majcica tek toliko da mu nesto kupim. Do godinu dana nije hodao (znaci cipele 0kn) a kad je prohodao opet je dobio toliko prakticno nenosenih cipelica da sam mu samo papuce za vrtic kupila, nekie za 70kn u deichmanu (i bile su mu puno bolje od froda, cicibana i sl u kojima su mu se noge grozno znojile)
Probiotici, kreme, ad mlijeko, gotove kasice, samponi i sl - nije koristio.
Pelene su mi bile bas super one iz dm-a a to je bilo uz popuste 25%1artikal +15% na sve - cca 250kn mjesecno.
Vl maramice sam malo koristila, kad smo bili van kuce, kao i jednokratne podloge (doma imam prematalicu, a iednokratna ako je ostala nepopisana mi je sasvim ok i za drugi put). To bi mozda kupila paket svaka 3 mjeseca, naravno u15% popusta
Ostalo je dakle samo blaznice (koje sam trosila) oni jastucici za dojilje i ponekad to rizino mlijeko za griz, ostalo je jeo skuhano nest od onog sto je bilo doma.

Znam iznos jer sam jednom (jos na porodiljnom) napravila izracun s obzirom da mi je digao zivac clanak kako novopecene majke ostave mjesecno 1000kn u apoteci - ja sam ostavila mozda 300kn u toj prvoj godini. A tu je i nevka napisala da se mjesecno trosi na hranu i pelene 1000kn mjesecno, nikada ni priblzno nisam toliko potrosila, ni pola od toga.
Recimo krema za guzu - po "normalno" ga uopce nisam mazala, a kad bi mu se zacrvenila onaj tester sudocrema siz trudnickog paketa nam je potrajao cijelu prvu godinu. Cepice je jako lose podnosio (plakao je) pa sam mu davala sirup- tih 2x sto je bio bolestan u prvoj godini (na kraju sam ga morala na pola potrosenog baciti nakon dvije godine i uz dvoje djece da ga trose)

Naravno, nije lose uzeti u racun i 3000kn od grada i 2700 od hzzo za troskove Tu sam bila na pozitivnoj nuli sto se kolica i te "vece" opreme tic sa starijom, a s mladjim u debelom plusu.

Zadnje uređivanje proab : 31.01.2016. at 16:10.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 16:52   #269
Sve to toji Proab l ne mozes znati sta te ceka

Moj nije dojio i bio je topicar - bacila sam 3-4 skupih krema jer mu nisu odgovarale, a djete koje je samo na Ad, racunaj koliko pojed

Iskreno najmanje na njega trosi,o sad sa 3,5 god - hranu jede normalnu, pelena nema vise arobu ne unistava nemilice
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 17:03   #270
Pa ne kazem da je moja racunica univerzalna, nego jedna od mogucih
Ta dob od 3-4 g je jedna od jeftinijih, odjeca i vrtic, pelena nema a vanskolske aktivnosti jos nisu pocele

Moj sin rceimo sve cipele i tenisice unisti u roku keks, jer vozi onaj biciklic pa koci nogama. Nakon dva mjeseca nosenja sve tenisice imaju doslovce rupu na prstima. Iz tog razloga mu kupujem jedan par svaka dva mjeseca, do 150kn, jer sve preko toga je bacanje novaca Koliko je tenisica dobio, a niti jedne nisam mogla proslijediti dalje.. A kci je taj isti bajk vozila bez ikakvog deranja cipela...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 17:14   #271
e bas sad ad htjela spomenuti, samo u apoteci smo ostavljali preko 400 kn mjesecno
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 17:16   #272
btw, ima za kupiti gumena navlaka za cipele od bobby cara
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 17:53   #273
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
btw, ima za kupiti gumena navlaka za cipele od bobby cara
Ma znam, gledala to jos s kceri i mislila si pa koji k ce im to, cipele se uopce ne trose
Blazeno neznanje. I mona glupa komocija da se toga nikad ne sjetim kad sam negdje blizu millera.

Od proljeca ima vozit onaj16" na pedale pa se nadam malo duljem roku trajanja (ne, nisam nadobudna, vozio je vec najesen ali mu je ipak bio prevelik, kad je mrvica, 102cm i tesko navucenih 15kg)
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 19:43   #274
Ja još nisam ni rodila (u terminu sam, čekam kad će), a trošim više od spomenutih 400 kn mjesečno na još nerođeno dijete.

Mi, doduše, sve sami kupujemo, nismo dobili ni robicu niti bilo što naslijeđeno tako da nije čudo da su cifre poveće od toga.

I sudeći po okolini, ne vidim da je baš mnogo ljudi dobilo tako sve, većina ih sama kupuje većinu stvari za klince. Vjerojatno ovisi i o krugu ljudi u kakvom živiš, u mome nema toliko mnogo djece, a i mi koji smo krenuli, svi krenuli u isto vrijeme tako da svima treba sve.

Ali zaista ne mogu zamisliti da će nam trošak biti tolišni za bebu jer nisam sve nabavila unaprijed, čekam što će mi trebati, ali vjerujem da će mi baby gym trebati, pa kakva igračka, pa putni krevetić za ljetovanje na vikendici, itd. Da ideš kupiti i polovno, opet nije džabe.

A to je bez podrazumijevajućih troškova za zdravlje/higijenu/hranu/robicu jer brzo rastu.

Svaka čast onima koji se tako uspiju organizirati.
Cliodhna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 21:49   #275
Ok, ja sam kucni ekonom, pa sam to sve vise manje vodila u excelu. Ugrubo:

Beba br 1
Kolica i sl (jednokratne "investicije) - pokriveno od novaca od grada i hzzo ili posudjeno/poklonjeno
Pelene i kozmetika - 400/mjesec
Odjeca - ca 200/mjesec, puno su mi poklanjali tkogod dosao, ili bake iz milja i tako (nije full precizno ali mislim da nije bilo vise - ovo bas nisam detaljno vodila, shrvo me malo kaos u nekom trenutku)
Igracke ukljucivo mobili i sl - velika vecina dobiveno na poklon, ali dosta sam i ja kupila (ok, tu se nakupilo ca 1000 kn kroz tih godinu dana)

Beba br2
Samo ovo 400/mjesec, za njega sam dobila brdo odjece a ostalo je naslijedio sestru, kupila sam mu par stvari, npr pognae, elasticnu maramu, bolji mobil - nije bio ljubitelj slinga.

Nadam se da je sad jasnije, kategorije troskova itd.

Jos sam na kraju ove kupljene stvari prodala, skupilo se ca 2000kn. Nisam skrtica, ali volim imati troskove pod kontrolom
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 22:31   #276
Ma gle, može se proći jeftinije ko mora...naravno,
moj sin je bio na ad mlijeku. Sjećam se faze kad je pio točno kutiju mlijeka tjedno; pio je aptamil od 90 kuna, mogla sam ja njemu kupit i ono dm-ovo, al nisam kad ne moram. Mogla sam umjesto pampersa kupiti neke jeftinije, al čak i kad sam probala, propuštale su.
Pa je to 4-5 aptamila, 2 paketa pampersica, vlažne maramice, krema...eto ti iljadarka da se ne okreneš.
Kad je došla papica kupovala sam hipp voćne ili voće u bio bio...
ma tisućica garant.... skoro ću rodit pa me baš zanima jer samo pomalo i zaboravila...
a sirup ovaj, sirup onaj...kad misliš da sve imaš, nešto zafali

Što se tiče robice, dosta smo naslijedili za bebu, al dječak od 3-4 godine ne naslijeđuje nit ostavlja išta....kupim trenerku, nakon par nošenja iskidana koljena.
Mi non stop njemu hlače kupujemo.... a obuću da ne spominjem....
al nju nikad ne koristimo naslijeđenu..a nožice male rastu..
__________________
...čuvan te...na dnu srca šta san šakon stiska samo za tebe....
Nevka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 22:32   #277
ma cim.imas od nekoga nesto dobiti je super
mi smo sve kupovali, apsloutno sve
lazem, dobili smo vrecu robice ali se 90% toga nije slagalo s godisnjim dobom
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 23:16   #278
Mi smo dosta dobili na pocetku, al ovo sto nevka kaze - ako ne svaki tjedan, ono svaki mjesec fali nesto.
Ali neka, samo neka su zdravi. Ja stvarno nista ne zelim i znam da bih mogla proci jeftinije, ali eto...
Doduse, s 400 kn nikako
__________________
nas ticker
svasta_nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 00:50   #279
Super je ovo 3000 kn od grada, ali niti svi gradovi/općine imaju tolike cifre, niti svi imaju pravo na to (recimo, mi nemamo pravo).
Cliodhna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 00:54   #280
Kod mene je racunica ista kao i kod proab, tako da nije usamljena u excelu. Za drugo dijete nisam cak ni koristila neke stvari koje sam imala za prvo, tipa baby gym, putni krevetic, kadica... Sve sam dobila, poklonila i nisam trazila nazad. Nekako sam s prvim stekla averziju prema dječjoj opremi, ono hrpa stvari koje se gomilaju po stanu i ne sluze nicemu dulje od 10 minuta. Jedino dodatno sto sam kupila je bila ergo baby nosiljka, da imam za kombinirati s elasticnom maramom, i to rabljena u pola cijene.
I nije do stednje, nego procjene da nam ne treba. Hrana je poseban faktor - tu ne stedim ni za nas, a bebe se uklope u ono sto mi i inace jedemo. Kasice i mlijeko nisam kupovala. Kazu mi frendice sa starijom djecom da cu se zaprepastiti kad porastu i krenu jesti kolicine za odrasle, koliko ce se to financijski osjetiti.
no_nic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:00.