Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2008., 12:12   #41
evo mi smo upravo prošli tjedan malog prijavili na moju pk tako da će mi neoporezivi dio plaće biti još i veći kad počnem raditi i automatski mi je i veća plaća
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 12:14   #42
Radim u računovodstvu i ispravno Vam je ovo što piše gore (vistin post)!To prakticira 95% privatnika!Ne ulazim u to da li je to korektno!
lorena3242 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 12:20   #43
Quote:
lorena3242 kaže: Pogledaj post
1. Radiš li kod privatnika?
2. Jesi li obavjestila računovodstvo o promjeni (tj.upisala promjenu na PK karticu i odnjela je u računovodstvo)?
radim kod privatnika i obavistio sam knjigovodju o tome i donio sam joj novi PK obrazac na kojem je promjena te se vodi od 01.04.
petar0001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 12:25   #44
Quote:
vista kaže: Pogledaj post
najvjerovatnije ti je plaća dogovorena netto, a ne brutto. pa ti je poslodavac smanjio osnovicu na koju ti računa doprinose i poreze. dakle, koristi ima isključivo on. Kad radiš kod takvog poslodavca (najčešće svi privatnici), onda se dijete ne prijavljuje, nego koristi u poreznoj prijavi na kraju godine.
Znaci, ja nemam nikakve koristi od toga? Glupo receno, ali imam "stetu" od toga jer mi je sada smanjena kreditna sposobnost za 500kn. Kakav apsurd. A dijete moram prijaviti. Ili ja ili supruga. Jedina korist od toga onda moze biti prilikom godisnje prijave, ako se radi nesto dodatno, honorarno.


Usput, imam dogovorenu netto placu, dobro ste pretpostavili.
petar0001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 12:58   #45
Quote:
petar0001 kaže: Pogledaj post
Znaci, ja nemam nikakve koristi od toga? Glupo receno, ali imam "stetu" od toga jer mi je sada smanjena kreditna sposobnost za 500kn. Kakav apsurd. A dijete moram prijaviti. Ili ja ili supruga. Jedina korist od toga onda moze biti prilikom godisnje prijave, ako se radi nesto dodatno, honorarno.


Usput, imam dogovorenu netto placu, dobro ste pretpostavili.
To što poslodavci rade nije korektno ali..
Kod mene osoba koja ima 3 djece na sebi i osoba koja nema djece za isto radno mjesto imaju istu plaću.Mislim da je tako kod večine.Bolje bi bilo da ste djete prijavili na nekog od vas kod prijave poreza (imali biste ste povrat a ovako pojeo vuk magarca)!
lorena3242 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 13:04   #46
može li netko ovo pojasniti? naime očekujem blizance i planiram djecu prijaviti preko sebe - zdravstveno i to kak već ide. jasm+no mi je da će mi plaća ostati ista jer moj poslodavac kolegici isto na konto toga daje manju, odn istu netto plaću, ali kod godišnje prijave poreza moj je koeficijent (mislim da je s dvoje djece 2,0) veći i automatski imam pravo na veći povrat poreza koji sam te godine platila na policu osiguranja. jesam dobro shvatila?
Twin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 14:15   #47
Quote:
lorena3242 kaže: Pogledaj post
To što poslodavci rade nije korektno ali..
Kod mene osoba koja ima 3 djece na sebi i osoba koja nema djece za isto radno mjesto imaju istu plaću.Mislim da je tako kod večine.Bolje bi bilo da ste djete prijavili na nekog od vas kod prijave poreza (imali biste ste povrat a ovako pojeo vuk magarca)!
kod mene u firmi ja imam veću plaću od osobe koja nema nikoga prijavljenog preko sebe, i tako bi po svim pravilima trebalo i biti jer s većim brojem prijavljenih osoba je i veći neoporezivi dio mislim da moja firma radi po zakonu
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 22:09   #48
Quote:
magaly kaže: Pogledaj post
kod mene u firmi ja imam veću plaću od osobe koja nema nikoga prijavljenog preko sebe, i tako bi po svim pravilima trebalo i biti
zapravo, visina plaće nema veze sa zakonom i s tim koliko djece imaš prijavljeno preko sebe nego s tim koliko ti poslodavac želi platiti za tvoj rad
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2008., 09:22   #49
Quote:
Twin kaže: Pogledaj post
može li netko ovo pojasniti? naime očekujem blizance i planiram djecu prijaviti preko sebe - zdravstveno i to kak već ide. jasm+no mi je da će mi plaća ostati ista jer moj poslodavac kolegici isto na konto toga daje manju, odn istu netto plaću, ali kod godišnje prijave poreza moj je koeficijent (mislim da je s dvoje djece 2,0) veći i automatski imam pravo na veći povrat poreza koji sam te godine platila na policu osiguranja. jesam dobro shvatila?
djecu možeš prijaviti za zdravstveno preko sebe, ali ih nemoj stavljati
na poreznu karticu - to nema veze jedno s drugim. onda ćeš prilikom
godišnje prijave poreza koristiti povećani osobni odbitak za djecu i
ostvariti pravo na povrat. to trebaš učiniti ako znaš da tvoj poslodavac nastavi isplaćivati istu neto plaću osobama koje su stavile djecu na PK.

nije mi jasno o kakvoj polici osiguranja pričaš - je li to dodatno
zdravstveno ili...? uglavnom, nikakva polica osiguranja nema veze s
koeficijentom osobnog odbitka.
mel777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 12:40   #50
Moj slučaj je sličan,

radim kod privatnika (koji mi plaća neto plaću), prvo dijete sam prijavio na poreznu ->plaću ostala nepromijenjena...

1. Sada se naravno pitam jel pametno prijavljivati drugo dijete (koje tek rođeno) na svoju karticu (ili čekati drugi mjesec, pa tražiti povrat)?

2. Je li moguće odjaviti prvo dijete, kada ga jednom imate na svojoj kartici?

Hvala unaprijed za odgovore...
dady-cool is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 13:48   #51
Quote:
dady-cool kaže: Pogledaj post
Moj slučaj je sličan,

radim kod privatnika (koji mi plaća neto plaću), prvo dijete sam prijavio na poreznu ->plaću ostala nepromijenjena...

1. Sada se naravno pitam jel pametno prijavljivati drugo dijete (koje tek rođeno) na svoju karticu (ili čekati drugi mjesec, pa tražiti povrat)?

2. Je li moguće odjaviti prvo dijete, kada ga jednom imate na svojoj kartici?

Hvala unaprijed za odgovore...
Pa s obzirom da ti je plaća prvi put ostala nepromijenjena ja bih rekla da nije pametno. Od toga će korist imati samo poslodavac, ako ti neće promijeniti neto plaću. U drugom mjesecu predaj prijavu i traži povrat za cijelu godinu (ili koliko imaš pravo).
Mislim da je moguće odjaviti dijete, nekad roditelji mijenjaju na čijoj će kartici biti i slično. Nazovi broj porezne uprave pa provjeri. Broj je 0800-66-99-33.
mel777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 18:37   #52
ako u ugovoru imaš ugovorenu neto plaću, ne isplati se prijaviti na sebe dijete. Za tvoju olakšicu, poslodavac smanjuje bto - pa je to bolje njemu... U svakom trenutku možeš odjaviti dijete sa sebe i prijaviti na drugog roditelja.
Utpala is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 15:29   #53
Dakle,

1.)
u drugom mjesecu predam prijavu i dobijem povrat za tih par mjeseci (od rođenja do 31.12.2008.). Je li mi dijete onda automatski prijavljuju na moju PK karticu (ili ostaje neki nedefinirani status)?
Ako se prijavljuje, onda poslodavac opet sebi uzima moju poreznu olakšicu za iduću godinu...

2.)
pod ovim pitanjem sam mislio na potpunu odjavu, a ne na prebacivanje na svoju suprugu (koja je trenutno na porodiljnom)...tako da sljedeće godine s prvim djetetom mogu napraviti isto kao i s drugim...

Hvala na brzim odgovorima
dady-cool is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 16:15   #54
Quote:
dady-cool kaže: Pogledaj post
Dakle,

1.)
u drugom mjesecu predam prijavu i dobijem povrat za tih par mjeseci (od rođenja do 31.12.2008.). Je li mi dijete onda automatski prijavljuju na moju PK karticu (ili ostaje neki nedefinirani status)?
Ako se prijavljuje, onda poslodavac opet sebi uzima moju poreznu olakšicu za iduću godinu...

2.)
pod ovim pitanjem sam mislio na potpunu odjavu, a ne na prebacivanje na svoju suprugu (koja je trenutno na porodiljnom)...tako da sljedeće godine s prvim djetetom mogu napraviti isto kao i s drugim...

Hvala na brzim odgovorima
1) Ne, ne prijavljuju ti dijete automatski. Ostaje isto kao i dotad, dijete navodiš kao poreznu olakšicu (tj uvećani osobni odbitak) sljedeće godine.
2) Mislim da možeš, ali da budeš siguran nazovi besplatni info telefon porezne uprave.
mel777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 00:26   #55
Molim da mi netko pojasni sljedece:

Placam alimentaciju za cetvorogodisnje dijete koje zivi s majkom.
Majka radi kod privatnika i ostvaruje znatno niza primanja od mene.
Planiramo prebaciti dijete s njene porezne , na moju poreznu karticu.

-tako bi mi se trebala povecati neto placa.(imam ugovor na bruto) ???

-pitanje
1. sto je s djecim doplatkom , majka ga i dalje dobiva ili se i on prebacuje
poreznom karticom??
2. spominje se povrat poreza - to mi nije jasno...
ako je dijete na mojo poreznoj kartici (imam veci osobni odbitak ili poreznu
olaksicu ?to ne razumijem) na kraju godine mogu zatraziti i povrat poreza ??? ili kako to ide

hvala na odgovorima.
danco26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 00:26   #56
nema nikoga???
danco26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 08:10   #57
1.evo čitaj sam...
http://www.mirovinsko.hr/default.asp?id=5
za vas bi bilo bolje da d.dplatak ostane na ženi jer kažeš da ima manje prihode..
2. ako je djete na tvojoj poreznoj imaš veći porezni odbitak pa prema tome i veću neto plaću.. (ako si ugovorio plaću u bruto iznosu!)
povrat poreza možeš zatražiti samo ako ti poslodavac nije na vrijeme knjižio tu veću poreznu olakšicu, pa si dobijao manju plaću..

porezne olakšice se dobijaju za životna, 3 mirovinski stup. stambene štednje, itd.. uključujući liječničke troškove, darovanje ..
__________________
© copyright, sva prava pridržana..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 00:01   #58
Quote:
nn-st1 kaže: Pogledaj post
1.evo čitaj sam...
http://www.mirovinsko.hr/default.asp?id=5
za vas bi bilo bolje da d.dplatak ostane na ženi jer kažeš da ima manje prihode..
2. ako je djete na tvojoj poreznoj imaš veći porezni odbitak pa prema tome i veću neto plaću.. (ako si ugovorio plaću u bruto iznosu!)
povrat poreza možeš zatražiti samo ako ti poslodavac nije na vrijeme knjižio tu veću poreznu olakšicu, pa si dobijao manju plaću..

porezne olakšice se dobijaju za životna, 3 mirovinski stup. stambene štednje, itd.. uključujući liječničke troškove, darovanje ..
ok.
hvala
sve jasno napisano...
mozes li mi reci u grubo ,ako mi je sada porezni odbitak mislim 1800 koliko se on poveca za 1 dijete, i u konacnici koliko u grubo poveca neto placu??
bruto mi je 4950kn a koeficijent 1.0

hvala.
danco26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 07:44   #59
od oka..

porezni odbitak za 1 djete je 0.5. (ukupno bi imao 1.5)
otprilike bi imao.. isti godišnji bruto 59400kn, obavezni doprinosi iz plaća 11000, porez 2640.. pa bi plaća porasla cca 1780 kn godišnje ili 150 kn mjesečno.. to je od oka.. uz prirez od 10%..
__________________
© copyright, sva prava pridržana..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 14:27   #60
Quote:
nn-st1 kaže: Pogledaj post
porezni odbitak za 1 djete je 0.5. (ukupno bi imao 1.5)
otprilike bi imao.. isti godišnji bruto 59400kn, obavezni doprinosi iz plaća 11000, porez 2640.. pa bi plaća porasla cca 1780 kn godišnje ili 150 kn mjesečno.. to je od oka.. uz prirez od 10%..
cca. 150kn mjesecno....

hm...
nadao sam se da ce biti ipak malo vise.....
danco26 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:35.