Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2007., 20:52   #1
Senf - Majoneza - Kečap - Hren

pokušala sam naći temu o senfu na Forumu. bez uspjeha. pa, rekoh, ajde da otvorimo jednu. ako već ima otvorena tema, ja se ispričavam i molim za "putokaz".

Daklem, odrasla sam u strogom očevom uvjerenju da "senf-estragon" niš ne valja i niti se smije zvati senfom. No, u našim dućanima puno je lakše naći "senf-estragon" nego "Senf- gorčica".

Moram priznati da sam to uvijek uzimala zdravo za gotovo, ali sad sam skužila da zapravo nemam pojma šta je zapravo "senf-estragon".
Je i to normalan senf od gorčice sa dodatkom estragona ili što?
I zašto uvijek kad je "Senf-gorčica" piše i delikatess?
Znači li to de je "Senf-gorčica" cjenjeniji od "senf-estragon" jer nisam baš skužila da i uz njega piše delikates?

Imam ja još pitanja:
Kakav je to "mađarski senf"?
Kakav je to "švicarski senf"?

Ja se unaprijed ispričavam svim senfoljupcima kojima će se možda moja pitanja učiniti banalnim i suvišnima, ali bi vas molila da me radije prosvijetlite,nego da me popljujete!

Za sve koji imate još neka pitanja o senfu (nisam valjda jedina?), pozivam vas da ih postavite što prije i u što većem broju!
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 21:06   #2
Ovo je meni najdraži i za doručak bih ga mazala na kruh, blago pikantan, nježno kiselkast, fantastično paše uz kuhano meso!
Inače cijela linija Maille senfova daje novo značenje riječi senf, a o švicarskom i mađarskom senfu ništa ne znam.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 21:45   #3
Uh i ja ovaj volim! Nedavno sam ga otkrila u Irmi.
Inače Amneka nisam neki poznavatelj senfa ali mogu ti objasniti moj slučaj sa senfom, onako zdravo seljački. Dakle, ja nikada nisam voljela senf dok ga nisam prvi put probala negdje van hr. Ondak sam se vratila doma i ponovo otišla kupiti senf (jer sam ja mislila senf je senf) i opet mi nije valjao. Onda su mi objasnili da mi u hr jedemo tzv. njemačku verziju senfa, a ova druga finija je dijon to jest francuska. Ova druga je , usput rečeno, i cijenjenija al ja to fakat nisam znala nego mi je jednostavno bolja.
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 22:00   #4
Tako je bilo i sa mnom, nikad doma nisam senf kupovala, a onda sam probala Moutarde à l'Ancienne i shvatila da sam imala pogrešnu predodžbu o tome što je senf.
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 22:42   #5
da, probala i ja dijon senf, jako je fin ali za mene prejak...
jednom prilikom sam donila iz Francuske kolekciju od 5 različitih senfova, što blagih što jakih... čudo jedno, ovo što kupujemo tu kod nas nema veze s tim.
Aj, fala bogu, sad i kod nas ima sve veći izbor senfova, al' svejedno...

Meni osobno senf-gorčica od Podravke nije loš, al' ovaj od estragona mi je grozan, uopće nema skoro nikakv ukus, baš je bljutav...

inače obožavam mješati senf sa medom, uglavnom za salate, ali stavim ja to i u sendvič... mljac! Sad sam ogladnila, iden jest!
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 00:32   #6
Uh, zvuči zanimljivo to sa senfom i medom. Daj detalje!
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 08:55   #7
Ja senfom premažem meso kad pečem u rerni!
__________________
Nije važno jesi li nokautiran. Važno je - dižeš li se!?
reader is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 10:38   #8
ajd ja ću iskoristiti ovu temu da pitam jel se može gdje kod nas naći honey- mustard osim u subwayu u sendviču??

dakle, za kupiti- honey mustard-jel vidio tko gdje??
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 12:44   #9
Meni su donesli iz nizozemske senf. Neka mala flašica sa senfom, ali ima nekakve okrugle sjemenke u tome skupa. Jesus kak je fino bilo. Za dva dana sam sve pojel. Onak kruh, nizozemski sir, i nizozemski senf ( a možda i nije bil baš nizozemski). Prefino
weslose is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 13:22   #10
Quote:
murtela kaže: Pogledaj post
Uh, zvuči zanimljivo to sa senfom i medom. Daj detalje!
nema tu neke filozofije, pomisas medi i senf u omjeru po ukusu. pocmi s malom kolicinom meda pa dodaji sve vise i stalno kusaj da vidis koji ti omjer najvise odgovara.
meni je to zakon!
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 14:26   #11
Quote:
amneka kaže: Pogledaj post
nema tu neke filozofije, pomisas medi i senf u omjeru po ukusu. pocmi s malom kolicinom meda pa dodaji sve vise i stalno kusaj da vidis koji ti omjer najvise odgovara.
meni je to zakon!
ja sam probala sama miješati med i senf al mi nije to bilo tako dobro ko gotovi honey mustard...
možda je senf bio neki loš...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2007., 16:57   #12
vidim,......sve neki senfoljupci ovdje, baš ste me iznenadili!
pomisao na senf vežem isključivo uz hrenovke i kobasice. S čim ga vi sve jedete?

Nikad ga nisam puno trošila i jela, dapače, minimalno, a od kad sam pročitala da u senfu ima najviše loših emulgatora (znate za onaj popis E-ova), od tad ga ni ne držim u friđu. možda i griješim....
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2007., 21:18   #13
Ja sam u Norveskoj probala neki slatkasti senf i bio mi je odlican. Ovaj "nas" senf vulgaris mi je prejak i pregorak. Jel taj slatko ovo o cemu prica extreme? To je finoooo, jako. U Konzumu sam jucer vidjela dosta vrsta nekih senfova, al niti jedan nije bio slatki
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2007., 22:37   #14
ja sam isto u niSkozemskoj kupila gaudu i senf sa maaaalim kuglicama meda - prefino nešto!
ako nekome nešto znači, pisalo je da ima 8% meda - to sam zapamtila za slučaj da mi padne na pamet ono što ste vi već radili - miješat senf i med

kod nas sam kupila neki dijonski, ko fol, ma ni blizu tom nizizemskom nije bio

hm, sad ste me podsjetili na taj super fini senf, slijedeći put kad budem išla u graz moram malo pogledat po merkuru, tamo imaju dobar odjel delikatesa možda mi se posreći.
__________________
tko radi - jede, tko ne radi - jede, pije i spava
Yazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2007., 22:41   #15
evo, našla sam ga! kad se progugla dutch honey mustard prvoga izbaci baš tu vrstu koju sam ja jela, henry willing:
http://www.henriwillig.com/ProductOv...se_Accessories
__________________
tko radi - jede, tko ne radi - jede, pije i spava
Yazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2007., 00:22   #16
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
Ja sam u Norveskoj probala neki slatkasti senf i bio mi je odlican. Ovaj "nas" senf vulgaris mi je prejak i pregorak. Jel taj slatko ovo o cemu prica extreme? To je finoooo, jako. U Konzumu sam jucer vidjela dosta vrsta nekih senfova, al niti jedan nije bio slatki
još nisam vidjela taj med kod nas u prodaji...
ne kužim zašto ga je tako teško uvesti (kao i npr. pop-tarts )
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2007., 00:23   #17
Quote:
Yazz kaže: Pogledaj post
evo, našla sam ga! kad se progugla dutch honey mustard prvoga izbaci baš tu vrstu koju sam ja jela, henry willing:
http://www.henriwillig.com/ProductOv...se_Accessories
to je to.. još da skužim kako da to napravim sama.
nije problem miješati med i senf (probala-ne valja) nego mislim da ne može ići bilo kakv senf..

al, ja eto, ne znam kakav treba ići...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2007., 01:02   #18
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
to je to.. još da skužim kako da to napravim sama.
nije problem miješati med i senf (probala-ne valja) nego mislim da ne može ići bilo kakv senf..

al, ja eto, ne znam kakav treba ići...
eh, di takav senf aka henri willing može nastat miješanjem podravka senfa i meda livadskog
znaš i sama od čega se pita ne može napraviti.
za početak nam fali: flota brodova da sa raznih strana svijeta dovučemo sastojke ko šta su stari nizozemci, jelte

šalu na stranu, di kod nas ima senf bar na tragu ovome?
__________________
tko radi - jede, tko ne radi - jede, pije i spava
Yazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2007., 11:55   #19
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
vidim,......sve neki senfoljupci ovdje, baš ste me iznenadili!
pomisao na senf vežem isključivo uz hrenovke i kobasice. S čim ga vi sve jedete?

Nikad ga nisam puno trošila i jela, dapače, minimalno, a od kad sam pročitala da u senfu ima najviše loših emulgatora (znate za onaj popis E-ova), od tad ga ni ne držim u friđu. možda i griješim....
Pa ono, premažeš šniclu senfom i baciš na vruće ulje, kad se ispeče, izvadiš meso na tanjur, a na masnoću baciš luk da se izdinsta, ubaciš sitno narezane kisele krastavce, malo vode, malo bijelog vina, vratiš meso unutra, prodrmaš malo tavu i voila
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 10:18   #20
Quote:
diki kaže: Pogledaj post
Pa ono, premažeš šniclu senfom i baciš na vruće ulje, kad se ispeče, izvadiš meso na tanjur, a na masnoću baciš luk da se izdinsta, ubaciš sitno narezane kisele krastavce, malo vode, malo bijelog vina, vratiš meso unutra, prodrmaš malo tavu i voila
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:50.