Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2012., 12:07   #1
Kada ostavina nije u stanu koji je vlasništvo pokojnika?

2 brata i sestra živjeli su ( kao udovci ) skupa. Stanarska prava svojih stanova mijenjali su 80'tih za jedan veliki. Dogovor je bio da, kad zadnji od njih umre, nasljednici koji budu živi stvari koje budu u stanu međusobno podjele kako se dogovore. Krajem '90-tih stan je vlasnik( dogovorili su se na kog je glasilo stanarsko pravo, te je taj otkupio stan, ali su svi skupa nastavili cijelo vrijeme do njihovih smrti živjeti u tom stanu ) poklonio darovnim ugovorom bratu koji je nije živio s njima i bio je u braku i imao djecu. Kad je taj brat umro, stan je temeljem rješenja o nasljeđivanju naslijedila njegova žena ( dakle, šogorica obih koji žive u stanu ). Cijelo to vrijeme ona prava 2 brata i sestra žive u tom stanu. Zatim oni umru, jedan po jedan, tokom par godina.
Sve njihove stvari – dokumenti, namještaj, pokretnine ... štedne knjižice, sve, u tom je stanu.
U toku su ostavinski postupci za ovo troje pokojnika. Kako je stan vlasništvo njihove šogorice, javna bilježnica je odbila preuzeti moj zahtjev za popis imovine tvrdeći kako ona ne može naložiti nekome da nekog pusti u stan da bi se izvršio taj popis imovine, te da se popis imovine ( tj. zapravo tri popisa imovine, jer je troje pokojnih živjelo skupa a svaki od njih je sa sobom donio svoje stvari pri započinjanju zajedničkog života ) može obaviti samo na način da se pokrene sudska tužba za to.
Kako sam ja u svom zahtjevu obrazložila način na koji je šogorica došla do stana, te usmeni dogovor pokojnika s ostatkom obitelji ( napominjem da šogorica i ostali nasljednici nikad nisu imali kontakata sa troje pokojnika, osim zadnjih par mjeseci njihova života; u periodu kad su ostali nasljednici bili teško bolesni ); osim toga, u darovni ugovor nikako nisu mogle ući stvari dvoje pokojnika koji nisu bili vlasnici – mogle su biti samo stvari onoga koji je bio službeni vlasnik stana, priložila zemljišnoknjižni izvadak iz kojeg je vidljivo na koji način je stan prelazio u čije vlasništvo; zanima me, što sada trebam učiniti da bi se napravili popisi te imovine u tom stanu?
Javni bilježnik kaže da ne postoje dokazi da su oni tamo živjeli ( ???! A prijave na MUP-u? kućni savjet? svjedoci? ), jer stan već dugo nije njihov.
Ja u to naprosto ne mogu vjerovati ... Pretpostavljam da negdje na MUP-u moraju postojati podaci kako se je tko od njih doselio u taj stan, čiji je bio. Pitam se i da li igdje možda mogu postojati podaci o tome kako su stanovi pokojnika mijenjani za ovaj zadnji. Svi dokumenti – ali baš svi – pa tako i o zamjeni tog stana, nalaze se u tom stanu. Braća i sestre su očito imali povjerenja u šogoricu. Što sepokazalo potpuno pogrešnim. Uz to, šogorica je svojoj djeci i snahama/zetovima dala ključeve stana, i oni navodno taj stan uređuju; zadnji put kad sam razgovarala s njom., i tražila je dolumente rekla mi je da ničega nema, i da oni bacaju stvari. Od tada, a to je više od godinu dana, ne mogu stupiti u kontakt s njima, jer se ne odazivaju na moje pozive.
Što da učinim?
Novo ročište ( ostali nasljednici se ne odazivaju na ročišta ) je već idući tjedan. Uopće ne znam što sad s tim popisom imovine! Mora li javni bilježnik zaprimiti moj zahtjev pa ga i službeno odbiti s obrazloženjem : da li ću se – ako to neće -s njim oko toga natezati i morati se žaliti sudu?
A iduća ročišta, za ostale pokojnike, dolaze uskoro.
U Zakonu o nsaljeđivanju sam pročitala što piše o popisu itd.; ali što u slučaju kad se imovina pokojnika nalazi u stanu u kojem su oni živjeli 30 godina ( i prvih 20 godina je, do darivanja,, a više nije njihovo vlasništvo?
Ne znam da li u darovnom ugovoru postoji ikakva klauzula kojom se određuje da oni mogu do smrti živjeti u tom stanu. Tražila sam da se radi dokazivanja na ročište zove šogorica koja je sadašnji vlasnik te da donese taj ugovor na uvid. Javni bilježnik kaže da to ne može, nego da pokrenem tužbu protiv nje. Napominjem kako ona nije ništa odbila, ali niti je dostupna . ne javlja se na pozive. Meni je apusrdno da ju čekam negdje iza flanjke, i lovim po cesti. Ne želim se upuštati u takve stvari; želim da sve bude čisto i jasno i kulturno, a ne da se natežemo po cesti.

Hvala!
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:35.