Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2015., 14:58   #681
Ja isto dobila nalaze nedavno; antieritrocitarnih nema ( ja sam b-, dečko ab-, pa nema frke), no pozitivna sam na toxoplazmu - doduše, s obzirom na vet. zanimanje ...
No, kako imam samo anti toxy igg pozitivan, dok mi je igm negativan, navodno nije frka jer sam toxoplazmom zaražena podosta prije same trudnoće (više od godinu dana prije) - ipak, nije mi svejdeno i zanima me ima li još netko sa sličnim iskustvima (samo igg pozitivnim)?
Ostalo sve negativno, nekih napomena nema izuzev da nema antieritrocitnih protutjela u plazmi, i samo mi sugeriraju ponoviti nalaz u 6. mjesecu trudnoće (sad sam u 5.), radi - rh faktora (ne znaju, doduše, da mi je i dragi rh - ...) ...
__________________
Štenad vukodlaka, povoljno ili u dobre ruke!
Mist_Dragonlady is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 15:15   #682
da mi nebi bilo dosadno pred kraj trudnoće, pobrinuo se moj dobar i snažan imunološki susav. baš mu hvala što dobro radi, ali mogao je i malo popustiti sad. nakon prvog poroda moje + dame sam uredno primila injekciju.

pošto sam ja rh negativna, a mm pozitivan morala sam ponavljati testove senzibilizacije par puta i do sad je sve bilo ok. jučer me zovu iz petrove da dođem ponoviti vađenje i da se ne brinem da bude sigurno to ok. otišla sam jutros odmah na novo vađenje da ih probam nažicati da danas odmah budu nalazi. rekli su mi jučer da slobodno tražim da mi pozovu doktoricu da mi sve objasni.
izvadili ponovo krv, bit će u pon nalazi i to je ok jer sam pričala sa dokicom, i stvarno je divna.

uglavnom, razvila sam antitijela na moju + bebu, ali sreća je da sam ih tek sada razvila u ovim kasnijim tjednima trudnoće (danas 33+6) i to jako malo tako da bi sve trebalo biti ok. zadnji put sam vadila prije malo više od mjesec dana i nije ih bilo, bilo je sve ok. sad moram na kontrole svakih 2-3 tjedna da se vidi kako to ide. za eventualnu sljedeću trudnoću bi bilo zeznuto, ali 99.9% do nje nebu nikad došlo tako da o tome ne brinem.

čula sam za pretragu da se iz majčine krvne plazme sazna krvna grupa bebe, ali to mi nebu potrebno jer beba mora biti + čim sam ja sada razvila antitijela, a ne prije. da sam znala za to na vrijeme sad se ne bih trebala niš brinuti jer bi mi na vrijeme spičili injekciju i do antitijela nebi ni došlo.

preporučila mi je da odem na sv.duh na uzv kad dobijem nalaze krvi da oni pogledaju bebi protok kroz neku arteriju jer se po tome vidi jel to ok. oni se najviše time bave tako da onda planiram i na porod kod njih. moja ginićka mi je već dala D uputnicu za bolnicu tako da na tu uputnicu idem k njima na sve.

svoju ginićku sam zvala i ona nije niti znala za tu pretragu da se odredi bebina krvna grupa pa je zvala hzzo da vidi za pisanje uputnica i u petrovu da se raspita o tome i eto, sad je i ona naučila i ide bez problema na uputnicu. inače za nju nemam nikakvih prigovora, a i od drugih sam samo čula pohvale za nju, veli žena da nisu dobili nikakvu informaciju o tome i da se to kod nas radi oko godinu dana tek.

eto, blago nama sa našim zdravstvom
ana:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 15:25   #683
Hhmm ja sam B- za dragog neznam,dva poroda i dva spontana sam imala svaki put primila onu injekciju zaboravih kako se zove ugl.SAD sam u 17 TT i moja gin mi još nijednom nije dala vaditi krv pa me to SAD malo brine,dal može biti kakvih problema????
crna dama 83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 15:50   #684
crna dama, mali je postotak ovih koje prime injekciju i ipak tokom sljedeće trudnoće razviju antitijela.

da mogu sad vratiti vrijeme u tvoje tjedne, napravila bih određivanje KG bebe i ako je beba + tražila bih injekciju u 27-28 tt.

pogledaj 670 post, stranu-dvije unazad, pretraga se zove RHD genotipizacija DNA iz majčine plazme i ako si iz ZG u petrovoj 3 ju možeš napraviti na uputnicu od svog ginića.

to ima smisla raditi do određenog tjedna trudnoće (17? nisam ziher), tako da ako misliš, odradi što prije.
ana:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 17:01   #685
Hvala ana na odgovoru u ponedjeljak sam naručena za kontrolu pa ću odmah tražiti uputnicu i za to,inače apadam pod vinogradsku al pretpostavljam da to nebi smjelo predstavljati problem.
crna dama 83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 17:32   #686
Ja sam radila to određivanje Rh faktora bebe iz krvi majke prije nekih 2 mjeseca , bila sam 22 tt. Koliko sam shvatila, ne radi se prije 20 tt jer je premalo bebine DNA u majčinoj krvi.
Ni moja gin nije za to čula, ja pročitala ovdje na forumu , isprinatala joj sa stranice od transfuzije i dala mi je uputnicu bez problema. (S tim da moraš znati koji ti je muž Rh faktor , pa ti uputnicu daje ako je on plus).
Beba mi je negativna, tako da sam skinula jednu brigu s vrata.
Stvarno mi nije jasno zašto sve RH negativne trudnice ne šalju na to, kad se ispostavilo da je beba negativna, više ne moram raditi niti senzibilizacije niti ništa, tako da ne mora biti da je ova opcija skuplja.
__________________
Mali princ ❤
MinnieMouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 19:07   #687
Quote:
crna dama 83 kaže: Pogledaj post
Hvala ana na odgovoru u ponedjeljak sam naručena za kontrolu pa ću odmah tražiti uputnicu i za to,inače apadam pod vinogradsku al pretpostavljam da to nebi smjelo predstavljati problem.
nema nikakve veze kaj spadaš pod vinogradsku. ovo ni nema veze sa petrovom bolnicom nego ideš u zavod za transfuzijsku medicinu koji je u petrovoj ulici na br.3, zato velim za sve petrova
ana:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2015., 18:46   #688
u ožujku ove godine imala sam spontani, no to je bio vrlo rani spontani, plod/stanica se nije ni uhvatila za stijenku maternice, sa bHcg-om od svega 13.
Sada sam u 11. tj uredne trudnoće, uz hormonsku terapiju

kako sam Rh- , nakon spontanog su mi po svemu sudeći trebali dati injekciju za antitijela no istu nisam primila niti me itko u vezi toga nešto pitao. Kasnije je moj ginekolog rekao možda si trebala ali dobro, nema frke, bit će uredu.

Tako da eto, valjda zbog tog kvazi spontanog to i nije, u mom slučaju, toliko bitno
Mateič is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 12:49   #689
evo obavila sam jucer pregled i trazila sam uputnicu za transfuziju,dala mi ju bez problema iako je rekla da po njoj nebi trebalo biti nikakvih komplikacija sa te strane posto sam i nakon poroda i nakon spontanih odmah dobivala tu injekciju....no ako vec mogu zasto da ne provjerim za svaki slucaj....na uputnici pise: KG,Rh,testovi senzibilizacije,HBsAg,Anti TPH....pa ako je neka radila sve to da mi malo objasni postupak,i za koliko nalazi budu gotovi.
crna dama 83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 13:02   #690
Ništa, dodjes na transfuziju, izvade ti krv (meni su dvije epruvetice) i to ti je to nalazi gotovi za 10 dana...tako je kod nas u Osijeku.
Ja sam u petak vadila zbog KG,RH,TPNP, sifilisa i HBsAg
Mateič is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 13:11   #691
kod nas su nalazi za dva dana.
dinda83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2016., 10:37   #692
Hej..
Zna li netko da li i u drugoj trudnoci treba vaditi krvnu grupu i Rh faktor?!
Nekud mi zvoni da treba..a frendica je nedavno bila na prvom pregledu u drugoj trudnoci i kaze da je gin samo prepisao krvnu grupu..nije je poslao opet vaditi.
Mislim ima logike da ne treba...nije da se to mijenja...

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
__________________
maaj
Maaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2016., 14:48   #693
Quote:
Maaj kaže: Pogledaj post
Hej..
Zna li netko da li i u drugoj trudnoci treba vaditi krvnu grupu i Rh faktor?!
Nekud mi zvoni da treba..a frendica je nedavno bila na prvom pregledu u drugoj trudnoci i kaze da je gin samo prepisao krvnu grupu..nije je poslao opet vaditi.
Mislim ima logike da ne treba...nije da se to mijenja...

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
Meni u Rijeci su rekli da nalaz od te krvne grupe moram obavezno imati sa sobom na porodu. (nemam trudničku knjižicu nego nosim nalaze)
Ali ne znam da li ovisi o tome da li je prva trudnoća ili ne.
A ako je prvi pregled, možda je malo i rano za sve to... Ima vremena, dosta će ju bockati tijekom trudnoće
__________________
Things are tough all over, cupcake. It rains on the just and unjust alike.
Silk Spectre is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2016., 17:51   #694
Da, naravno da treba vaditi krv, vec jako puno puta je pisano ovdje na topicu da i rh - i rh+ trudnice moraju se kontrolirati ne samo zbog krvne grupe i rh faktora nego i zbog svih drugih antitijela koja se provjeravaju.

U obje trudnoce kontrolirala sam se jednako, po 3 vadjenja kroz trudnocu. Imam rh- krvnu grupu.
__________________
All I ever wanted, all I ever needed is here in my arms...
marcipanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2016., 18:53   #695
Drugo su testovi senzibilizacije, a drugi kg i rh faktor. Ja npr. Nisam uopće išla to vaditi, jer imam knjižicu davatelja krvi i to mi je najnormalnije vrijedilo (iz 2007. je).
Išla sam samo na testove senzibilizacije. Isto sam rh negativna.
Rodila sam prije 2 tjedna i svima je bilo ok sto imam tu knjižicu, a ne neki papir. Uredno su mi je vratili kod otpuštanja iz bolnice.
__________________
Mali princ ❤
MinnieMouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2016., 06:02   #696
U 27 sam tjednu trudnoce, krvna grupa mi je A neg. Muz je A poz, te je provjerena krv bebe
(iz moje DNA) i beba je A poz. Ovo mi je druga trudnoca. Prvo dijete je
takoder A poz i dobila sam Rhogam injekciju nakon poroda. Do sada je u ovoj
trudnoci Coombsov test bio negativan.

Ono sto me zanima je, da li je Vas savjet primiti preventivno Rhogam
injekciju u 28 tt? Citam da je vani to praksa, a opet ne bih htjela
nepotrebne intervencije u trudnoci ukoliko nije potrebno. Cirala sam beke diskusije na tu temu da primljena antitijela iz injekcije mogu prodrijeti kroz posteljicu pa naskoditi bebi, ali da je navodno ta doza u toj prenatalnoj injekciji dovoljno mala da ako se ii desi da prode posteljicu da ne moze doci do velike stete. Kakva su Vasa
iskustva, da li je netko preventivno primio injekciju u 28 tt?
crazydiamond2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 21:14   #697
Quote:
crazydiamond2 kaže: Pogledaj post
U 27 sam tjednu trudnoce, krvna grupa mi je A neg. Muz je A poz, te je provjerena krv bebe
(iz moje DNA) i beba je A poz. Ovo mi je druga trudnoca. Prvo dijete je
takoder A poz i dobila sam Rhogam injekciju nakon poroda. Do sada je u ovoj
trudnoci Coombsov test bio negativan.

Ono sto me zanima je, da li je Vas savjet primiti preventivno Rhogam
injekciju u 28 tt? Citam da je vani to praksa, a opet ne bih htjela
nepotrebne intervencije u trudnoci ukoliko nije potrebno. Cirala sam beke diskusije na tu temu da primljena antitijela iz injekcije mogu prodrijeti kroz posteljicu pa naskoditi bebi, ali da je navodno ta doza u toj prenatalnoj injekciji dovoljno mala da ako se ii desi da prode posteljicu da ne moze doci do velike stete. Kakva su Vasa
iskustva, da li je netko preventivno primio injekciju u 28 tt?
Ja sam primila u 28 tjednu preventivno, kupila sam je sama za nekih 300 kn i ginekologica mi dala, medjutim test na antitijela je u 34 tjednu onda bio pozitivan, napisali najvjerovatnije od injekcije...ali onda sam se samo do kraja brinula jel sigurno zbog toga i jel s bebicom sve ok...na kraju rodila u 40 tjednu, beba ok...sad ima 6 mjeseci..al vise nisam sigurna dal bi u istoj situaciji to opet napravila 🤔
jld is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 21:59   #698
Ja na kraju nisam uzela preventivno tu injekciju. Malo sam citala po stranim forumima i ipak odlucila da ne. Beba rodena, sve ok, primila rhogam nakon poroda. Ali dobro je znati da postoji opcija. Pa neka svako odluci za sebe

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
crazydiamond2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 22:53   #699
Quote:
crazydiamond2 kaže: Pogledaj post
Ja na kraju nisam uzela preventivno tu injekciju. Malo sam citala po stranim forumima i ipak odlucila da ne. Beba rodena, sve ok, primila rhogam nakon poroda. Ali dobro je znati da postoji opcija. Pa neka svako odluci za sebe

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
Ja sam tek kasnije cula od jedne doktorice za tu teoriju da ta antitijela mogu naskodit bebi u trbuhu, iako kad sam pitala zasto se onda vani to daje se odmah ispravila i rekla nesto u stilu...ma da,da to je ipak mala kolicina, ali da mi tad bilo svejedno nije.. mislim da ne bi ni ja sad uzela, pogotovo jel mi to bilo drugo dijete a vise ne mislim imat 😆
jld is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 07:39   #700
Quote:
jld kaže: Pogledaj post
Ja sam tek kasnije cula od jedne doktorice za tu teoriju da ta antitijela mogu naskodit bebi u trbuhu, iako kad sam pitala zasto se onda vani to daje se odmah ispravila i rekla nesto u stilu...ma da,da to je ipak mala kolicina, ali da mi tad bilo svejedno nije.. mislim da ne bi ni ja sad uzela, pogotovo jel mi to bilo drugo dijete a vise ne mislim imat ��
Ja sam isto uzela rhogam tijekom trudnoce i isto su mi at bila pozitivna i isto su mi napisali da je to vjerojatno od njega. Specijalist pedijatar neonatolog mi je savjetovao da ga uzmem. By the way daju ga svim trudnicama sa kombinacijom -mama + beba koje leze u Petrovoj, to je provjerena info. Plus kaj ti ga daju nakon poroda. Rodila sam u terminu (3 dana prije) i sve je bilo ok.

Rhd genotipizaciju bebe rade od 16. tjedna na dalje.
LudaMara is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:13.