Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2011., 11:18   #1
ORASI

Dragi poznavatelji, molim Vas da mi kažete sve što znate o sadnji i održavanju oraha...

Hvala!
__________________
Kad nešto uistinu želiš, cijeli svijet se uroti da to i dobiješ!
LaraFabian is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 12:17   #2
Naravno, ubilo bi te da uposliš tražilicu i nađeš ogromnu temu o orasima
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 12:38   #3
Naravno da bi. Nikad to ne radim. C-C-C
Ne znam znaš li da postoje "male tajne velikih majstora" i da ljudi vole razmjenjivati svoja znanja i iskustva, ali evo ja sam se time povela.
__________________
Kad nešto uistinu želiš, cijeli svijet se uroti da to i dobiješ!
LaraFabian is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 17:03   #4
Quote:
LaraFabian kaže: Pogledaj post
Dragi poznavatelji, molim Vas da mi kažete sve što znate o sadnji i održavanju oraha...

Hvala!
Sade se ko i svako drugo drveče. osjetljivi na kasne proljetne i rane jesenske mrazove. Trebaju dosta vode...
Ako ih sadiš za plod kupi cjepljene sadnice i sadiš ih 8x8 ili 10x10 .
Ako ih sadiš za drvo onda ih sadiš 5x5 ili 4x4 i netrebaju biti cjepljeni. Dakle prošečeš malo i nađeš samonikle orahe i presadiš gdje želiš (ne brini biče i ploda)...A možep i skupiti oraha na jesen i posaditi ih u zemlju de želiš (3-4 po rupi) i čekaš prolječe da vidiš kolko ih je niklo...
Ako ih imaš za plod orezuješ samo da napraviš zračnost krošnje, za drvo orezuješ tako da ti krošnja počme čim višlje, dakle na 2-3 metra....
Zaštita klasična crveno ulje i nešto protiv nametnika po potrebi...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 23:02   #5
Quote:
LaraFabian kaže: Pogledaj post
Naravno da bi. Nikad to ne radim. C-C-C
Ne znam znaš li da postoje "male tajne velikih majstora" i da ljudi vole razmjenjivati svoja znanja i iskustva, ali evo ja sam se time povela.
Pa ti zbilja ne shvaćaš o čemu pričam

https://www.forum.hr/showthread.php?t=161971
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2011., 08:10   #6
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Sade se ko i svako drugo drveče. osjetljivi na kasne proljetne i rane jesenske mrazove. Trebaju dosta vode...
Ako ih sadiš za plod kupi cjepljene sadnice i sadiš ih 8x8 ili 10x10 .
Ako ih sadiš za drvo onda ih sadiš 5x5 ili 4x4 i netrebaju biti cjepljeni. Dakle prošečeš malo i nađeš samonikle orahe i presadiš gdje želiš (ne brini biče i ploda)...A možep i skupiti oraha na jesen i posaditi ih u zemlju de želiš (3-4 po rupi) i čekaš prolječe da vidiš kolko ih je niklo...
Ako ih imaš za plod orezuješ samo da napraviš zračnost krošnje, za drvo orezuješ tako da ti krošnja počme čim višlje, dakle na 2-3 metra....
Zaštita klasična crveno ulje i nešto protiv nametnika po potrebi...
ovo sa sadnjom u rupe u zemlji može biti uspješno, ali postoji i nešto što se naziva "stratifikacija oraha"

vjerojatno bi to bilo uspješnije od sadnje u zemlju - detalje može jednostavno progooglati

nekada sam nešto čiato o tome, ali naravno dosta pozaboravljao

osnovni štos jeste u tome da se orasi (plodovi) polažu ploštimice, onako da je spoj na ljuski vodoravan; tada će na jednom kraju niknuti korijen a na drugom buduće stabalce

stavlja se u pijesak (dubina? vidi Google) to se drži na hladnom i vlaži

niti sada vjerojatno nije kasno za takvo nešto ako dođeš do zdravih plodova, ovogodišnjih naravno, samo to može biti i teško; ona orahova muha napravila je teška sranja na sjeverozapadu lijepe naše

Sretan Božić i uspješna nova 2012. pogotovo s orasima
__________________
Co(g)ito ergo sum
charugga is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2011., 16:40   #7
Quote:
charugga kaže: Pogledaj post
ovo sa sadnjom u rupe u zemlji može biti uspješno, ali postoji i nešto što se naziva "stratifikacija oraha"vjerojatno bi to bilo uspješnije od sadnje u zemlju - detalje može jednostavno progooglati

nekada sam nešto čiato o tome, ali naravno dosta pozaboravljao

osnovni štos jeste u tome da se orasi (plodovi) polažu ploštimice, onako da je spoj na ljuski vodoravan; tada će na jednom kraju niknuti korijen a na drugom buduće stabalce

stavlja se u pijesak (dubina? vidi Google) to se drži na hladnom i vlaži

niti sada vjerojatno nije kasno za takvo nešto ako dođeš do zdravih plodova, ovogodišnjih naravno, samo to može biti i teško; ona orahova muha napravila je teška sranja na sjeverozapadu lijepe naše

Sretan Božić i uspješna nova 2012. pogotovo s orasima
Ovo gore boldano se uvjek događa neovisno dal je orah zasađen direktno na mjestu gdje želiš da imaš stablo ili to obavljaš doma u fližideru.
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 10:57   #8
Ja sam svojih 48 oraha posadio tako da sam skupljao orahe, jeo ih i onda odabirao one sorte koje mi se sviđaju. U jesen sam u lončiće, oko 20 cm promjera ugurao orahe u zemlju na jedno 5 cm dubine, zalio i ostavio vani na svježem zraku. U proljeće je uspješnost nicanja bila od 10 , 2 se nisu pojavila, znači jedno 80 %, ali sljedeće godine je bilo puno bolje.
Ne sadim orahe za plod, dakle to su sjemenjaci, nego za drvo, za djecu. Ako ih zaljevate rast će 10 puta brže, a to vam mogu dokazati slikama, jer sam 5 komada posadio pored potoka, i tamo su promjera 8-10 cm, nakon 5 godina, dok ovi na livadi nisu ni 3-4 cm, jer nemaju toliko vode. Orah u početku razvija korijen , a onda nakon 2-3 godine ide jači razvitak stabla. Tak nekak.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2020., 20:38   #9
Vidim da je tema davno bila aktivna pa eto ako ima nekog iskusnog poznavatelja zanimalo bi me par savjeta o kalemljenju/cijepanju oraha..
Ammyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2020., 10:12   #10
Quote:
Ammyy kaže: Pogledaj post
Vidim da je tema davno bila aktivna pa eto ako ima nekog iskusnog poznavatelja zanimalo bi me par savjeta o kalemljenju/cijepanju oraha..
Imaš više nego dovoljno ovdje
https://www.forum.hr/showthread.php?t=460314
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2020., 10:37   #11
Quote:
Biljka kaže: Pogledaj post
Imaš više nego dovoljno ovdje
https://www.forum.hr/showthread.php?t=460314
Gledala sam raznorazne primjere na youtube ali me zanimalo mišljenje nekoga tko je to baš isprobao na orasima.
Ali svejedno hvala na savjetu.
Ammyy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:15.