Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2007., 12:44   #81
Quote:
coflek kaže: Pogledaj post
oporuka se lakse i jednostavnije sastavlja i mjenja u slucaju predomišljanja. i jeftinije je.
to je. kasnija isključuje raniju.
jeftinije jest ali za života ostavitelja nakon smrti opet završi na sudu ako se ne slaže netko.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 12:44   #82
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
nemora tako biti. zakon je izričit ako želiš isključiti i nužne nasljednike pa da i oni ne dobiju ništa imaš razloge da ih proglasiš nedostojnim za naslijeđivanje i to izrijekom navedeš u oporuci (ali pod zakonskim razlozima nedostojnosti)
Dobro, ovo vec ima smisla. No, da li se to prizna na ostavinskoj bez spora i dokazivanja napisanog?
coflek is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 12:47   #83
Quote:
coflek kaže: Pogledaj post
Dobro, ovo vec ima smisla. No, da li se to prizna na ostavinskoj bez spora i dokazivanja napisanog?
ne, ako je ante ostavio sve ženi Kati i kćeri Ani a izrijekom sina ivicu učinio nedostojnim za naslijeđivanje on mora navesti razlog.
Nakon čitanja oporuke, ivica pobija to u sudskom procesu ali onda ide teret dokazivanja (provode se dokazi) koji podkrepljuju činjnicu kojom je ante učinio ivicu nedostojnim. A na ivici je da dokaže suprotno.

Ali, uglavnom ako je zakonski temelj opravdan, on gubi pravo na nužni dio
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 12:51   #84
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
ne, ako je ante ostavio sve ženi Kati i kćeri Ani a izrijekom sina ivicu učinio nedostojnim za naslijeđivanje on mora navesti razlog.
Nakon čitanja oporuke, ivica pobija to u sudskom procesu ali onda ide teret dokazivanja (provode se dokazi) koji podkrepljuju činjnicu kojom je ante učinio ivicu nedostojnim. A na ivici je da dokaže suprotno.

Ali, uglavnom ako je zakonski temelj opravdan, on gubi pravo na nužni dio
odlicno si objasnila
i zakljucak nase male raspravice: oporuka, u nasem zakonu, nije kraj krajeva.
coflek is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 12:57   #85
Quote:
coflek kaže: Pogledaj post
odlicno si objasnila
i zakljucak nase male raspravice: oporuka, u nasem zakonu, nije kraj krajeva.
D aali ne možeš ga učiniti nedostojnim za naslijeđivanje iz bilo kojeg razloga. razlozi su ti taksativno navedeni u članku 125 Zakona o naslijeđivanju te ih kao takva moraš obrazložiti (jedan od njih barem).

Ako obrazloženje nije u skladu sa člankom 125, on onda ima pravo na nužni dio i može pobijati oporuku kao nužni nasljednik
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 13:03   #86
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
D aali ne možeš ga učiniti nedostojnim za naslijeđivanje iz bilo kojeg razloga. razlozi su ti taksativno navedeni u članku 125 Zakona o naslijeđivanju te ih kao takva moraš obrazložiti (jedan od njih barem).

Ako obrazloženje nije u skladu sa člankom 125, on onda ima pravo na nužni dio i može pobijati oporuku kao nužni nasljednik
zar se nedostojnost i razlozi za iskljucenje nuznih nasljednika ne razlikuju? cl. 85 ZN-a i cl. 125?
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 13:09   #87
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
zar se nedostojnost i razlozi za iskljucenje nuznih nasljednika ne razlikuju? cl. 85 ZN-a i cl. 125?
naravno da se razlikuju. čl 85 nužne nasljednike isključuje u korist potomaka , a čl 125 proglašava nasljednika nedostojnim za naslijeđivanje.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 13:11   #88
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
naravno da se razlikuju. čl 85 nužne nasljednike isključuje u korist potomaka , a čl 125 proglašava nasljednika nedostojnim za naslijeđivanje.
hm, mislila sam da je lisenje u korist potomaka (cl. 88) a ne iskljucenje.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 13:14   #89
Članak 85.
(1) Oporučitelj može isključiti iz nasljedstva nasljednika koji ima pravo na nužni dio:
1) ako se on povredom neke zakonske ili moralne obveze koja proizlazi iz njegova obiteljskog odnosa s ostaviteljem teže ogriješio prema ostavitelju,
2) ako je namjerno počinio neko teže kazneno djelo prema njemu ili njegovu bračnom drugu, djetetu ili roditelju,
3) ako je počinio kazneno djelo protiv Republike Hrvatske ili vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom,
4) ako se odao neradu ili nepoštenu životu.
(2) Isključenje iz nasljedstva može biti potpuno ili djelomično

Lišenje nužnog dijela u korist potomaka
Članak 88.
(1) Ako je potomak koji ima pravo na nužni dio prezadužen ili je rasipnik, oporučitelj ga može u oporuci na izričit način lišiti u cjelini ili djelomično njegova nužnog dijela u korist njegovih potomaka.
(2) Ovo lišenje ostaje valjano samo ako u času otvaranja nasljedstva lišeni ima maloljetno dijete ili maloljetnog unuka od prije umrlog djeteta, ili ima punoljetno dijete ili punoljetnog unuka od prije umrlog djeteta koji su nesposobni za rad i nemaju nužnih sredstava za život.

Članak 125.
Nedostojan je naslijediti, kako na temelju zakona tako i na temelju oporuke, kao i dobiti bilo što na temelju oporuke:
1. onaj koji je namjerno usmrtio ostavitelja, ili je to pokušao;
2. onaj koji je silom ili prijetnjom natjerao, ili prijevarom naveo ostavitelja da napravi ili opozove oporuku ili neku oporučnu odredbu, ili ga je spriječio da to učini;
3. onaj koji je uništio ili sakrio ostaviteljevu oporuku s namjerom da spriječi ostvarenje ostaviteljeve posljednje volje, kao i onaj koji je krivotvorio ostaviteljevu oporuku;
4. onaj koji se teže ogriješio o obvezu uzdržavanja prema ostavitelju prema kojemu je imao zakonsku obvezu uzdržavanja, onaj koji nije htio pružiti ostavitelju nužnu pomoć, koju mu je mogao pružiti bez opasnosti za vlastiti život, ili ga je ostavio bez pomoći u prilikama koje su opasne za život ili zdravlje.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 13:22   #90
eto, mislim da je dilema riješena
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 14:13   #91
zanima me taj nužni dio? šta to može biti i samo pro forma Npr. ostavim sve kome ja želim a za nužni dio ostalima pustim svakom npr. 200kn?
caterina is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 14:18   #92
Quote:
caterina kaže: Pogledaj post
zanima me taj nužni dio? šta to može biti i samo pro forma Npr. ostavim sve kome ja želim a za nužni dio ostalima pustim svakom npr. 200kn?
nuzni dio za potomke, posvojcad i njihove potomke, te bracnog druga je polovica zakonskog dijela, odnosno pola onog sto bi naslijedili da nije bilo oporuke.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 16:01   #93
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
nase pravo je to tako reguliralo, da se ne dogodi da nuzni nasljednici ne bi ostali bez icega, jer, recimo, otac u poznim godinama odluci sve ostaviti ljubavnici

postoje razlozi zbog kojih se i nuzni nasljednici mogu iskljuciti, ali da ne kompliciramo...
krug nuznih nasljednika nije toliko sirok da oporuka nema smisla.
ok, još da mi netko kaže tko sve spada u krug nužnih nasljednika? da li spadaju i moja braća i sestre, ili samo moja supruga i djeca?
whiteman is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 16:04   #94
Quote:
whiteman kaže: Pogledaj post
ok, još da mi netko kaže tko sve spada u krug nužnih nasljednika? da li spadaju i moja braća i sestre, ili samo moja supruga i djeca?

ovisi o tome koga sve imas u obitelji

NASLJEDNI REDOVI

1. Prvi nasljedni red

Ostaviteljevi potomci i bračni drug

Članak 9.

(1) Ostavitelja nasljeđuju prije svih njegova djeca i njegov bračni drug.

(2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka nasljeđuju na jednake dijelove.

Pravo predstavljanja

Članak 10.

Dio ostavine koji bi pripao prije umrlom djetetu da je nadživjelo ostavitelja nasljeđuju njegova djeca, ostaviteljevi unuci, na jednake dijelove, a ako je neki od unuka umro prije ostavitelja, onda dio koji bi njemu pripao da je bio živ u času ostaviteljeve smrti nasljeđuju njegova djeca, praunuci ostaviteljevi, na jednake dijelove, i tako redom sve dokle ima ostaviteljevih potomaka.

2. Drugi nasljedni red

Ostaviteljevi roditelji i bračni drug

Članak 11.

(1) Ostavitelja koji nije ostavio potomke nasljeđuju njegovi roditelji i njegov bračni drug.

(2) Ostaviteljevi roditelji nasljeđuju jednu polovicu ostavine na jednake dijelove, a drugu polovicu ostavine nasljeđuje ostaviteljev bračni drug.

(3) Ako su oba roditelja umrla prije ostavitelja, bračni drug nasljeđuje cijelu ostavinu.

(4) Ako iza ostavitelja nije ostao bračni drug, ostaviteljevi roditelji nasljeđuju cijelu ostavinu na jednake dijelove.

(5) Ako je jedan ostaviteljev roditelj umro prije ostavitelja, dio ostavine koji bi mu pripao da je nadživio ostavitelja nasljeđuje drugi roditelj.

Ostaviteljeva braća i sestre i njihovi potomci

Članak 12.

(1) Ako je jedan ostaviteljev roditelj umro prije ostavitelja koji nije ostavio bračnog druga, dio ostavine koji bi mu pripao da je nadživio ostavitelja nasljeđuju njegova djeca (ostaviteljeva braća i sestre), njegovi unuci i praunuci i njegovi daljnji potomci, po pravilima za slučaj kad ostavitelja nasljeđuju njegova djeca i ostali potomci.

(2) Ako su oba ostaviteljeva roditelja umrla prije ostavitelja koji nije ostavio bračnog druga, dio ostavine koji bi svakome od njih pripao da je nadživio ostavitelja nasljeđuju potomci, kako je određeno u stavku 1. ovoga članka.

(3) U svim slučajevima ostaviteljeva braća i sestre samo po ocu nasljeđuju na jednake dijelove očev dio ostavine, braća i sestre samo po majci nasljeđuju na jednake dijelove majčin dio, a braća i sestre nasljeđuju na jednake dijelove s braćom i sestrama po ocu očev dio, a s braćom i sestrama po majci majčin dio.

Ako je jedan roditelj umro bez potomstva

Članak 13.

Ako je jedan ostaviteljev roditelj umro prije ostavitelja koji nije ostavio bračnog druga, a nije ostavio nijednog potomka, dio ostavine koji bi mu pripao da je nadživio ostavitelja nasljeđuje drugi roditelj, a ako je i ovaj umro prije ostavitelja koji nije ostavio bračnog druga, njegovi potomci nasljeđuju ono što bi pripalo i jednom i drugom roditelju, kako je određeno u članku 12. ovoga Zakona.
__________________
Mogu ja otvorit um pa da lex obuhvati i KD, al uz malu ali znacajnu pomoc halucinogenih gljiva™ by Ro
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 16:11   #95
thanx
whiteman is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 16:25   #96
nuzni nasljednici su potomci, posvojcad i njihovi poomci, bracni drug, kao apsolutni nuzni nasljednici- uvijek imaju pravo traziti nuzni dio, zakonski su nasljednici.
relativni nuzni nasljednici su roditelji, posvojitelji, pa dalje bake djedovi.... no oni su nuzni naslj. ako su trajno nesposobni za radi i nemaju nuznih sredstava za zivot.

samo da napomenem da se taj nuzni dio daje na zahtjev. znaci mozes imati nuzne nasljednike koji nece traziti taj dio. ne dodjeljuje ga se automatski.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 16:29   #97
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
nuzni nasljednici su potomci, posvojcad i njihovi poomci, bracni drug, kao apsolutni nuzni nasljednici- uvijek imaju pravo traziti nuzni dio, zakonski su nasljednici.
relativni nuzni nasljednici su roditelji, posvojitelji, pa dalje bake djedovi.... no oni su nuzni naslj. ako su trajno nesposobni za radi i nemaju nuznih sredstava za zivot.

samo da napomenem da se taj nuzni dio daje na zahtjev. znaci mozes imati nuzne nasljednike koji nece traziti taj dio. ne dodjeljuje ga se automatski.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Nu%C5%BEno_nasljedno_pravo
__________________
Mogu ja otvorit um pa da lex obuhvati i KD, al uz malu ali znacajnu pomoc halucinogenih gljiva™ by Ro
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 16:34   #98
i sta sad
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 16:40   #99
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
i sta sad
meni se svida kako je lipo poredano
__________________
Mogu ja otvorit um pa da lex obuhvati i KD, al uz malu ali znacajnu pomoc halucinogenih gljiva™ by Ro
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 16:41   #100
Quote:
morski2 kaže: Pogledaj post
meni se svida kako je lipo poredano
a je, moram priznati
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:42.