Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2009., 23:33   #81
Bog se doista odaziva na poziv za pomoć i molitvu. slobodna volja nije nemiješanje u potpunosti. postoji i Božja intervencija čak i u individualnim ljudskim životima, sitne pomoći i korekcije, čak i bez poziva. slobodna volja postoji i izbor je čovjeku dan i poštuje se, ali postoji i diskretno upravljanje životom, pa i tijekom povijesti. moram priznati, da nije tog upravljanja, bilo bi mi puno teže spoznati Boga, jer sam se upravo radi takvih poteza u svakodnevnom životu osvjedočio da postoji nešto što pazi na nas
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 23:39   #82
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
Bog se doista odaziva na poziv za pomoć i molitvu. slobodna volja nije nemiješanje u potpunosti. postoji i Božja intervencija čak i u individualnim ljudskim životima, sitne pomoći i korekcije, čak i bez poziva. slobodna volja postoji i izbor je čovjeku dan i poštuje se, ali postoji i diskretno upravljanje životom, pa i tijekom povijesti. moram priznati, da nije tog upravljanja, bilo bi mi puno teže spoznati Boga, jer sam se upravo radi takvih poteza u svakodnevnom životu osvjedočio da postoji nešto što pazi na nas
Hvala ti Zed alive, konačno jedan konstruktivan post u ovom topicu.
Čini se da je u zadnje vrijeme postalo ''popularno'' omalovažavati vjeru u Boga( ili pasušalno okrivljavati Boga za sve loše što se dogodi) i religiju općenito. Na žalost, ti ljudi zaista ne znaju o čemu pričaju i miljama su daleko od toga da bi razumjeli tko je Bog i što znači živjeti životom vjere u svakodnevnom životu.
Daniel91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 02:57   #83
Zlo može biti jedino produkt slobodne volje i neznanja.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 00:20   #84
Quote:
Daniel91 kaže: Pogledaj post
Hvala ti Zed alive, konačno jedan konstruktivan post u ovom topicu.
Čini se da je u zadnje vrijeme postalo ''popularno'' omalovažavati vjeru u Boga( ili pasušalno okrivljavati Boga za sve loše što se dogodi) i religiju općenito. Na žalost, ti ljudi zaista ne znaju o čemu pričaju i miljama su daleko od toga da bi razumjeli tko je Bog i što znači živjeti životom vjere u svakodnevnom životu.
nema na čemu daniele ja bi čak išao toliko daleko da bi neke od forumskih pisanja na religiji nazvao namjenim potkopavanjem bilo vjere bilo konkretne religije. po svojoj prilici od pripadnika konkurentskih religija ili 'religija'. radi se ponekad o osobama itekako upućenima u kršćansko učenje i povijest. točno da se čovjek zapita otkud pojedincu toliki motiv da toliko energije troši na blaćenje nečije vjere, ili pripadajuće religijske organizacije. poštenog diskutanta na religiji prepoznat će se upravo po pozitivnoj, sintetičkoj konstrukciji u pristupu problematici vjere, a to je nešto što doista neovisno o individualnom stajalištu
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 00:24   #85
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
nema na čemu daniele ja bi čak išao toliko daleko da bi neke od forumskih pisanja na religiji nazvao namjenim potkopavanjem bilo vjere bilo konkretne religije. po svojoj prilici od pripadnika konkurentskih religija ili 'religija'. radi se ponekad o osobama itekako upućenima u kršćansko učenje i povijest. točno da se čovjek zapita otkud pojedincu toliki motiv da toliko energije troši na blaćenje nečije vjere, ili pripadajuće religijske organizacije. poštenog diskutanta na religiji prepoznat će se upravo po pozitivnoj, sintetičkoj konstrukciji u pristupu problematici vjere, a to je nešto što doista neovisno o individualnom stajalištu
Da i ja se to pitam.
Vjerovatno su izašli iz zablude u kojoj ste vi do guše.
Pa hoće ti koji su izašli da vam pomognu.
Jer to su vaši bivši crkveni drugovi.
Zato posjeduju znanje o bibliji.
welcome is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 00:28   #86
Quote:
welcome kaže: Pogledaj post
Da i ja se to pitam.
Vjerovatno su izašli iz zablude u kojoj ste vi do guše.
Pa hoće ti koji su izašli da vam pomognu.
Jer to su vaši bivši crkveni drugovi.
Zato posjeduju znanje o bibliji.
pomaganje onima koji su zadovoljni s onim u što vjeruju?

to je već misionarenje...ako bi to bili ateisti, već bilo vrijeme da se organiziraju i da izaberu vlastitog papu

ne...ja ne pričam o ljudima koji se nisu našli u religiji, već o ljudima koji je poznaju na puno dubljoj razini od prosječnog učesnika euharistijskih obreda
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 01:43   #87
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
pomaganje onima koji su zadovoljni s onim u što vjeruju?

to je već misionarenje...ako bi to bili ateisti, već bilo vrijeme da se organiziraju i da izaberu vlastitog papu

ne...ja ne pričam o ljudima koji se nisu našli u religiji, već o ljudima koji je poznaju na puno dubljoj razini od prosječnog učesnika euharistijskih obreda
Tko vjeruje taj je djelomičan kao prah zemaljski...

Jer tko vjeruje taj i sumnja,, jer u svemu na ovom svijetu su potrebni dvoje, dvije sile...

Jedan strana daje a druga prima... Tako vjera daje i sumnja prima... Čovjek sa vjerom je polovičan i može se reć da nezna.

Znati je beskonačno, kao svijetlost i naziva se svijest...kao što je Bog beskonačan u svojoj potpunosti...

Oko gleda i pirma a okolina daje... oči su male, uši su slabe, njuh je tup... samo vidimo dijelom...ne vidimo čitavu sliku Boga u nama i nas u Bogu...

Zato i vjerujemo jer vjera je percepcija mozga, vjera nije nikakva posebnina... tako mozak funkcionira...

A ti da imalo pročitaš i pitaš se ovo što ja pišem bio bi možda više u znanju nego u vjeri!

A dobro znaš da ni ja ni kretnjamir ni dexter koji smo se eto tako našli ovde sa sličnim znanjem , znaš da nismo došli mržnju širit, Ljubav je svijest a to znači ispunjenje (znanje)

Ramzes13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 14:08   #88
Uzrok zla je lucifer koji pobuđuje zlo u čovjeku.
Isus te voli is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 14:14   #89
Quote:
Daniel91 kaže: Pogledaj post
Mislim da ne razumiješ o čemu pričaš.
Imati slobodnu volju automatski znači da osoba ima mogućnost da učini nešto dobro ili nešto loše.
Ako Bog to želi spriječiti ( i imati nas potpuno pod kontrolom) jedino što mu ostaje je da nam uzme slobodnu volju i od nas napravi obične ''robote'' ili automate koji ne mogu samostalno razmišljati i donositi odluke.
Gdje je tu onda radost stvaranja i gledanja Adama i Eve kako uče kao djeca, rastu i razvijaju se, te vole svog Stvoritelja, Roditelja, Boga.
Da imaš djecu da li bi radije želio stvoriti robote ili živa bića koja znaju primati i uzvraćati ljubav, tebi i drugima?

Razumijem itekako razumijem samo što ti to ne želiš prihvatiti pa se hvataš mojeg nerazmijevanja da ne moraš naglo otvoriti svoje oči pred istinom.

Nemaš slobodnu volju a ja ti mogu dokazati da ta navodna tvoja slobodna volje itekako nije tvoja a još je malo manje slobodna. Ti ovisiš o svemu i svačemu jer si tjelesno biće, društveno, imaš psihu i karakterne osobine...itd. Nisi nastao danas od sutra već su te izgrađivali, oblikovali drugi prema modelima pa sad misliš da si sam slobodan, sa mogućnošću korištenja svoje slobodne volje koja uopće nije tvoja volja ali je ti tako prihvaćaš kao svoju.
Kategorije dobrog i zlog su ljudske kategorije jer im mi dajemo svoj sud o tome, već prema načinu modeliranja naše skupine gdje smo odrasli.
Termin slobodna volje je zamka koju postavlja religija da bi opravdala nas, ljude kao zle jer imamo slobodnu volju da činimo zlo jer bog je samo dobar.
Bog nije niti dobar niti zao on JESTE i tu ti je sva mudrost koju si zaboravio zbog robotike religije koje te oblikovala u "robota vjernika"...koji dobar izraz.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 14:18   #90
Bog ne može biti zao i mislim da je to svima jasno. Reci mi? Zašto je Bog niti dobar niti zao. Kako se manifestira njegova zla strana?
Isus te voli is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 14:23   #91
Quote:
Isus te voli kaže: Pogledaj post
Bog ne može biti zao i mislim da je to svima jasno. Reci mi? Zašto je Bog niti dobar niti zao. Kako se manifestira njegova zla strana?
Ta priča je krivo shvaćenja, Kako jedan Lucifer ako je to po priči koju nesjećam se da sam pročitao u bibliji koji je poveo rat protiv Boga kako to da je Lucifer koji je navodno stvoren u Raju u savršenom okruženju ponom ljubavi moga zgriješiti?
Ramzes13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 14:26   #92
Zato jer je bio ohol, htio je biti Bog. Bio je ljubomoran na Krista i ljude i kad je pao pokušava nas iz mržnje odvojiti od Boga.
Isus te voli is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 14:28   #93
Istina je da je slobodna volja čovjeka uvjetovana materijalnim svijetom u kojem živi.
Međutim, Kršćanstvo ne gleda na to kroz isključivo materijalnu stvarnost.

Sloboda čovjeka postoji da se očituje svojim život za vječnost.
Za vječni život ili vječnu smrt.

Ako ja znam za taj izbor,ja sam sretan čovjek u svojoj slobodi.
Izbor je tako jednostavan:živjeti s Ocem koji me je oduvijek želio(neki kažu da je to raj) ili živjeti bez njega(neki kažu da je to pakao).

Tko je stvorio zlo?
Stvorenje koje ima slobodu da bira.
__________________
Quis ut Deus
centurionix is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 15:00   #94
Quote:
Isus te voli kaže: Pogledaj post
Bog ne može biti zao i mislim da je to svima jasno. Reci mi? Zašto je Bog niti dobar niti zao. Kako se manifestira njegova zla strana?
Gore nema manifestacija niti dobra niti zla. Ne postoji primarno zlo niti primarno dobro. Gore nema suprostavljenih strana. Postoje uzroci uzroka (naši korijeni a oni su neutralni). Odnosno ovise o tvojoj interpretaciji. Tvoja svjest je odgovorna za tvoju osobnu duhovnu stvarnost. Oko se okreneš prema korijenu jedino što postoji jest harmonija i božanski balans.
Dexter nije lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 15:02   #95
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Istina je da je slobodna volja čovjeka uvjetovana materijalnim svijetom u kojem živi.
Međutim, Kršćanstvo ne gleda na to kroz isključivo materijalnu stvarnost.

Sloboda čovjeka postoji da se očituje svojim život za vječnost.
Za vječni život ili vječnu smrt.

Ako ja znam za taj izbor,ja sam sretan čovjek u svojoj slobodi.
Izbor je tako jednostavan:živjeti s Ocem koji me je oduvijek želio(neki kažu da je to raj) ili živjeti bez njega(neki kažu da je to pakao).

Tko je stvorio zlo?
Stvorenje koje ima slobodu da bira.
Jako dobar odgovor centurionix, hvala.
Mislim da je bitno razumjeti da nas je Bog stvorio s potencijalom da postanemo dobre osobe, ali da li ćemo ga iskoristiti ili ne, ovisi o nama, našim odlukama i postupcima.
Reći da nemamo slobodnju volju, što to znači?
Znači da se ne moramo ni truditi, kad je već sve predodređeno i odlučemo unaprijed.
Zašto bi se onda itko trudio napraviti bilo što, postati bolja osoba, rasti, razvijati se?
To je prilično uskogrudno stajalištew.
Isus nas na više mjesta u NZ poziva na pokajanje i vjeru.
Zašto bi to činio ako slobodna volja pojedinca ne postoji i već je unaprijed predodređen naš život, naši postupci i odluke?
Ne, naprotiv, upravo naše svakodnevne životne odluke usmjeravaju naš život, bilo prema dobru, bilo prema zlu.
I ne, ne mislim da smo u zabludi ili u poluznanju ako smo vjernici.
Mi imamo istinu i smisao života kojemu težimo( i sad i u vječnosti).
A čemu to teže ateisti, imaju li oni neki životni cilj, ideal, točku ispunjenja?
Što je to što oplemenjuje i podiže smisao njihovog života i daje im unutarnje ispunjenje i mir?
Žao mi ih je, iskreno, podsjećaju me na praznu ljušturu, izvana sve super, sjajno a iznutra praznina.
Daniel91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 15:03   #96
A u kojoj si ti sekti?
Isus te voli is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 15:08   #97
Quote:
Isus te voli kaže: Pogledaj post
Zato jer je bio ohol, htio je biti Bog. Bio je ljubomoran na Krista i ljude i kad je pao pokušava nas iz mržnje odvojiti od Boga.
Čekaj zar nije raj na zemlji bio? Ako jeste znači ima dva raja? U kojem je Lucifer zgriješio?
Ramzes13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 15:27   #98
Quote:
Ramzes13 kaže: Pogledaj post
Čekaj zar nije raj na zemlji bio? Ako jeste znači ima dva raja? U kojem je Lucifer zgriješio?
Jako dobro rečeno Isus koji te voli.
Da, raj je bio na zemlji ali za Adama i Evu, prve ljude.
Lucifer je bio Božji pomagač u stvaranju svijeta, arhanđeo koji je postao ohol i htio biti iznad Boga i iznad ljudi.
To ga je odvelo na put zla.
Daniel91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 15:57   #99
Quote:
Daniel91 kaže: Pogledaj post
Jako dobro rečeno Isus koji te voli.
Da, raj je bio na zemlji ali za Adama i Evu, prve ljude.
Lucifer je bio Božji pomagač u stvaranju svijeta, arhanđeo koji je postao ohol i htio biti iznad Boga i iznad ljudi.
To ga je odvelo na put zla.

Tko je stvorio Lucifera?
Bog?
Ili je Lucifer oduvijek? (kao i bog)
Ako ga je stvorio Bog - to mora da je nesavršen bog.
Ako se Bog želi riješiti Lucifera - to mora da je nesavršen Bog.

Lucifer je po priči bio ljubomoran na Boga i na Svijet. Pa je zaveo Evu, Adama...
Sad je pak Bog ljubomoran na Lucifera jer mu je ovaj preoteo svijet.
Pa če mu se osvetiti.

I jedan i drugi bi si trebali nači Božicu pa neka se prepiru oko nje, a nas neka ostave na miru.
Dexter nije lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 16:16   #100
Neki ljudi jednostavno ne shvaćaju..
Isus te voli is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:40.