Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2011., 16:01   #2841
jongerica, tvoju trudnoću prati tvoj ginekolog, i pitaj ga već sad što misli o tome kako bi se ti trebala poroditi s obzirom na sve. Također, ako imaš problem s očima, moraš napraviti pregled kod oftalmologa i dobiti i njegovo mišljenje. Ne zbog toga što ti misliš da bi bilo lakše ići na CR, nego zato što želiš biti sigurna da nećeš imati problema s očima.

Nemaš ti što "naletjeti", ako imaš indikacije za CR, onda će te hospitalizirati pred kraj trudnoće da te pripreme za porod, i tada će donijeti konačnu odluku o načinu poroda. To neće biti odluka jednog doktora, nego konzilijarna, i jednom kad to dogovore, onda će te tako i poroditi. Sad ne govorim o tvojim konkretnim indikacijama, nego opisujem kako to ide kod planiranog CR.
cd8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 16:05   #2842
ali ja iz prve ruke znam za slučaj cure koja je trebala ići na CR, a kad je došla u bolnicu su je 12h forsirali da rodi vaginalno, tek onda je išla na hitan carski.
jer, ponavljam, super je kad se naručiš na carski ko na frizuru, al kaj ak ja dobijem trudove prije tog dogovorenog termina? jer to se toj mojoj frendici desilo.
__________________
People who think they know everything are a great annoyance to those of us who do.
jongerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 16:07   #2843
Quote:
cd8 kaže: Pogledaj post
Pa ako imaš indikacije, onda ih imaš. Ako neki dr to dovodi u pitanje, traži i drugo mišljenje.
To se ne zove drugo misljenje nego trazis drugog lijecnika, na sto u RH imas pravo po zakonu o javnom zdravstvu. Ne moras navesti razlog, ali mozes reci da je prvi lijecnik izgubio tvoje povjerenje i da ne zes s njime vise imati posla.


Quote:
cd8 kaže: Pogledaj post
Struka stvarno u većini smatra da je CR lošija opcija i da ga ne treba izvoditi tek tako. Poznajem neke žene liječnice koje su se jako trudile da ne završe na carskom.
Nije losija opcija, isto je. Rekao sam u drugom postu da je hrvatska struka misljenjem u suprotnosti njemackoj struci, kao i struci u nizu drugih, manje patrijarhalnih zemalja. To da su neke pripadnice jedne struke uvjerene u ispravnost stavova od kojih zive nije cudo. Cudo je samo kako se po zemljama ne mogu dogovoriti, dapace, niti ne pokusavaju.

Quote:
cd8 kaže: Pogledaj post
Postoji catch: često se vaginalni porod stvarno forsira i pogrešno usmjerava, ili se izazivaju umjetni trudovi dok žena još nije spremna na porod, itd. te onda sve skupa završi hitnom operacijom. Naravno da bi u takvoj situaciji bilo bolje da je unaprijed bila planirana sekcija, kad već nije moglo ići prirodno. Pri čemu treba primijetiti da nije svaki vaginalni istodobno i prirodni.
Istina. Nisi rekao zasto se cesto porod ubrzava. A razlog je: imaju tablice na kojima su srednje vrijednosti faza poroda. Iako je poznato da postoje vrlo velike individualne razlike, pa ce se netko otvarati duze a netko sporije, osoblje po bolnicama kod onih koji sporije "napreduju" primjenjuje postupke indukcije poroda, od prokidanja vodenjaka do primjene hormona (oksitocin, pitocin) koji izazivaju snazne (neprirodno snazne) kontrakcije (koje su naravno bolne i izazvat ce povrede majke i bebe). Sve za tablice i "struku" koja ne vidi dalje od nosa.

A propos prirodnog poroda, prvo sto je u bnlnici neprirodno (i vrlo lose) je polozaj na ledjima, koji otezava i usporava izgon, ali olaksava rad osoblju (ne moras cucat, zena lezi na stolu, sve vidis).
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 16:09   #2844
Quote:
jongerica kaže: Pogledaj post
ali ja iz prve ruke znam za slučaj cure koja je trebala ići na CR, a kad je došla u bolnicu su je 12h forsirali da rodi vaginalno, tek onda je išla na hitan carski.
jer, ponavljam, super je kad se naručiš na carski ko na frizuru, al kaj ak ja dobijem trudove prije tog dogovorenog termina? jer to se toj mojoj frendici desilo.
Onda molis i kumis, prijetis advokatom ili ponudis 500-1000 Eura. Ili si jebala jeza u hrvatskom zdravstvu.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 16:11   #2845
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Meni je bezveze da se ovdje samo debatira za ili protiv carskog a cure koje trebaju informacije ne mogu naci uglavnom nista pametnog
Tvoj post tima kao pomaze, Zeno Zmaju?
Lijepo smo rekli sve: zasto rade, zasto ne rade, kakvi su rizici, kako sve ide, i gdje se moze dobiti na koji nacin.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 16:12   #2846
Quote:
jongerica kaže: Pogledaj post
ali ja iz prve ruke znam za slučaj cure koja je trebala ići na CR, a kad je došla u bolnicu su je 12h forsirali da rodi vaginalno, tek onda je išla na hitan carski.
jer, ponavljam, super je kad se naručiš na carski ko na frizuru, al kaj ak ja dobijem trudove prije tog dogovorenog termina? jer to se toj mojoj frendici desilo.
Istina, ako dobiješ trudove prije dogovorene operacije, onda je bitno javiti se SVOME liječniku da on dalje hendla stvar.

Mene su hospitalizirali u 37. tjednu, a CR je dogovoren za 39. tt, i da sam u tom periodu dobila trudove, bila bih u istim rukama.
cd8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 16:15   #2847
Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
Tvoj post tima kao pomaze, Zeno Zmaju?
Lijepo smo rekli sve: zasto rade, zasto ne rade, kakvi su rizici, kako sve ide, i gdje se moze dobiti na koji nacin.
Da znas ista o meni, moj potpis bi bio potpuno jasan

Da, stvarno je sve suvislo, bas kao i na temi o dojenju
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 16:15   #2848
Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post

Nije losija opcija, isto je.
Nije isto.

Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
Istina. Nisi rekao zasto se cesto porod ubrzava.
Ja sam žena, teško da sam kao muškarac mogla ići na carski rez, a napisala sam to nekoliko puta na ovome topiku. Nije bitno što si se zabunio, ali ipak je red čitati postove ljudi koje citiraš.
cd8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 16:19   #2849
Cure, ja isto rodila na carski i ja stvarno osjetim kad je promjena vrimena, baš me nekako čudno škakljuca i zateže onda. Ma nije to ništa strašno,ali isto osjetim.
Meni je carski proša super, imam samo riječi pohvale, oporavak ludilo. E da je i drugo na carski rodit, šta bi dala.....
Sretno svima....
*SunceMojeMalo* is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 17:29   #2850
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
i nemojte me zezat s tim strašnim psihičkim mukama oko toga što ne znaš kad će te uhvatiti trudovi, iščekivanje ovo-ono...

ima lješpih i ružnijih carskih, kao što ima ljepših i ružnijih vaginalnih. nijedno, pa tako ni carski, samo po sebi nije ugodnije/bezbolno/komotnije/bolji izbor.
E pa meni je taj dio bio baš strašan i mučan,zato što nemam rodilište u svome gradu nego s otoka moram ići u Rijeku,imam trajekt i most i 3 i pol sata vožnje,to mi je bila prva briga,što ako se porodim u autu ili tu kod nas gdje nema inkubatora,samo je 1 gin.neiskusna...
Lako vama koje imate rodilište blizu
Išli smo na dan termina i ostali,sva sreća da smo imali gdje spavati jel je tamo mm kum
I onda kada su me hospitalizirali ležala još 4 dana u bolnici sva zabrinuta jel je termin prošao,ništa se ne događa,dr.ništa ne govore,ja neiskusna prvorotkinja..

A kod planiranog carskog imaš datum i izbjegneš tu muku,zato kažem da je komotnije psihički a i fizički,izbjegneš onu bol satima prije

Zadnje uređivanje FIGICA : 24.10.2011. at 17:36.
FIGICA is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 17:33   #2851
Quote:
FIGICA kaže: Pogledaj post
A kod planiranog carskog imaš datum i izbjegneš tu muku,zato kažem da je komotnije

Pa postoji i planirani vaginalni, dogovoriš datum za indukciju. Trudovi mogu krenuti ranije, ali isto se može dogoditi i ako imaš datum carskog.
cd8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 17:38   #2852
Quote:
cd8 kaže: Pogledaj post
Trudovi mogu krenuti ranije, ali isto se može dogoditi i ako imaš datum carskog.
Baš. Ako imaš dogovoreni carski to ne znači da je organizam programiran da rodi tog dana. Ja sam bila naručena za carski u srijedu, puknuo mi je vodenjak u ponedjeljak (rodila u utorak).
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 18:05   #2853
Ne bi htjela da me se shvati da sam isključivi pobornik carskog reza, ali mislim da se kod nas:
- previše forsira vaginalni porod i kada on ne ide pa dolazi do ozbiljnih komplikacija
- da se stvara fama od navodnih komplikacija poslije carskog
- da bi žena morala imati pravo biti u potpunosti istinito informirana i nakon toga odlučiti o načinu poroda, pa čak i da doplati carski po izboru u državnoj bolnici ali legalno a ne u koverti

Ono što se tiče fame oko komplikacija:
- poslije carskog se može SVE, može se nositi djete - jer niti jedno djete nije teže od 10 kg a to je neka granica dizanja težine
- može se i mora šetati što više
-može se sjediti drugi dan pa nadalje
- rez se ne vidi u kupaćem kostimu - dakle isto ga vide samo muž i doktor (eventualno ljubavnik -ali taj bi vidio i onaj od epi.)
- djete se normalno doji - ja sam rodila u 12,45 a dojila u 15,00 sati
- ožiljak ne osjetim četiri mjeseca poslije (naravno neki osjete, ali neki osjete i ožiljak od epi godinama poslije)

Stoga, molim nemojte se prepucavati i dajte ljudima provjene informacije, a nemojte ih strašiti pričama starim trideset godina kada su ljudi poslije carskog ležali po mjesec dana jer su im rasjekli čitav trbuh.
__________________
...kad se ovdje rodiš ko da nosiš pečat, i sve što radiš ljudi pretvore u vic...
tara8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 18:29   #2854
Quote:
tara8 kaže: Pogledaj post
N
- poslije carskog se može SVE, može se nositi djete - jer niti jedno djete nije teže od 10 kg a to je neka granica dizanja težine
nije nego 5 kila, evo friško mi je još. al dijete se smije nositi, to je rekla i fizioterapeutica jer to je ipak tvoje dijete. samo ne preveč.

ja ne znam za komplikacije poslije carskog, kod mene je oba puta sve prošlo školski (drugi put sam čak zbog gužve već treći dan bila doma), al majketi, boli u pm tih cca tjedan dana poslije. prvih dana je stvarno užas.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 18:45   #2855
Quote:
tara8 kaže: Pogledaj post
strašiti pričama starim trideset godina kada su ljudi poslije carskog ležali po mjesec dana jer su im rasjekli čitav trbuh.
izmesarili doslovno.. nekad se je carski radio okomito... preko cijelog trbuha a godinama se radi vodoravno..
danas razmiču mišiće a nekad (a i danas kada je hitan hitan zahvat) ih režu e tada je oporavak gadan..

ja baš mjerila svoj ožiljak.. dugačak je 10 cm.. i kao da si crtu povukao kemijskom.. uopće se ne vidi.

evo ja sam mjerodavna..

prvi porod na dripu... vaginalan (drip je katastrofa.. trese te struja 220 volti tako se osjećaš i kako ga pojačavaju ti se više i više treseš) blagodat epiduralne ja nisam probala jer u Zajčevoj ona ne postoji..
drugi porod carski..

da ima razlike, meni je carski bolji jer moj organizam bolje podnosi operaciju i meni je carski zaista bio ono ništa..
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 19:58   #2856
Quote:
tara8 kaže: Pogledaj post

Ono što se tiče fame oko komplikacija:
- poslije carskog se može SVE, može se nositi djete - jer niti jedno djete nije teže od 10 kg a to je neka granica dizanja težine
- može se i mora šetati što više
-može se sjediti drugi dan pa nadalje
- rez se ne vidi u kupaćem kostimu - dakle isto ga vide samo muž i doktor (eventualno ljubavnik -ali taj bi vidio i onaj od epi.)
- djete se normalno doji - ja sam rodila u 12,45 a dojila u 15,00 sati
- ožiljak ne osjetim četiri mjeseca poslije (naravno neki osjete, ali neki osjete i ožiljak od epi godinama poslije)

Stoga, molim nemojte se prepucavati i dajte ljudima provjene informacije, a nemojte ih strašiti pričama starim trideset godina kada su ljudi poslije carskog ležali po mjesec dana jer su im rasjekli čitav trbuh.
Hm. Ja pričam iz vlastitog iskustva i ne strašim ljude nego iznosim činjenice kako sam ja prošla.

- zabranjeno mi je bilo dizati dijete (stajati s njim) radi velike mogućnosti pucanja šava
- 3 dana sam bila na infuziji i imala sam kateter pa eto nisam mogla baš ni sjediti a ni šetati
- 6 sati nakon carskog su me budili iz anestezije
- dojila sam kad bi mi sestre donijele dijete i nisam ga dojila do navečer taj dan kad sam rodila a rodila sam u 10 ujutro
- puštena sam sedmi dan iz bolnice i to dan ranije nego se tada otpuštalo
- nisam rodila prije 30 godina nego prije 9 (možda je sada stanje u bolnicama bolje i možda je sve skupa bolje kad ideš na dogovoreni carski. Ja sam išla na hitni)
nemam ideje is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 20:14   #2857
nemam ideje, u kojoj bolnici se to događalo?
__________________
People who think they know everything are a great annoyance to those of us who do.
jongerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 20:16   #2858
Quote:
jongerica kaže: Pogledaj post
nemam ideje, u kojoj bolnici se to događalo?
Osijek.

Edit: Nisam samo ja imala takav oporavak. Sa mnom u sobi su bile još 4 žene i sve smo imale isti oporavak. Za jednu sigurno znam da je imala dogovoren carski jer nam je rekla, za ostale dvije ne znam.
nemam ideje is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 23:16   #2859
ma ja sam imala super oporavak, ovaj put sam treći dan bila doma. ni mrvične najmrvičnije komplikacije. nisam ni mislila na to da mjesec dana nemreš doć k sebi ili da je žena izmesarena- ja sam se ovaj put stvarno oporavila bez pol frke. bebu dobila sat vremena nakon što se rodila. prošla 24-satni rooming in nakon operacije i uopće se ne žalim na to, štoviše svima govorim da je rooming in sasvim izdržliv, čak i nakon carskog.
što ne znači da mi onih prvih 24 + 48 sati nije duša plakala od bolova (bez obzira na to što prva 24 sata ide stalna analgezija)...al najgore je onaj tzv. prvi dan, to prvo dizanje, svaki jebeni pokret, pa čak i minimalni boli k'o sam vrag. pazila sam da ne pijem previše da ne bi morala ići prečesto na wc jer je to muka strašna.
ma užas.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2011., 00:52   #2860
Lali Puna, slažem se s tobom...meni bi bilo lakše da je beba bila uz mene jer sam ovako svaka 3 sata prehodala cijeli odjel da bi došla do neonatologije...ja sam rodila hitnim CR i meni je oporavak bio grozan ja nisam mogla mjesec dana leći na desni bok...i samo mala usporedba, moja sestra je prvi put rodila vaginalno i to inducirani porod koji je krenuo sa prvim gelom u 6 ujutro, treći gel u 11 tek u 18 sati je spuštena u rađaonu i u ponoć je rodila tako da je porod dovršen vakumom...popucala da nije tjedan dana mogla sjediti...drugi porod je bio CR i ona kaže da bi ponovno radije rodila vaginalno nego CR jer joj je oporavak puno gori nakon CR...

Na kraju, beba se mora roditi ovako ili onako bitno da sve prođe dobro...nakon poroda više nema prostora za razbijanje glave kako je moglo biti, beba je tu i više ništa nije bitno.
__________________
13.04.2011. Stigla Marta
tini75 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:30.