Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2005., 02:22   #61
Quote:
A netko je ostao na istoj zemlji, i bolila ga je kita zove li se ta zemlja Jugoslavija ili Hrvatska,
To su nist-koristi. I 95% raje se takvih srami.

Quote:
i još uvijek ga boli kita kako ju zovu, njemu je bitno da radi na toj zemlji. Ne za druge, ne za tu zemlju, nego za obitelj i sebe.
Tako je svugdje, a pogotovo vani. Emigranti znaju sto je rad, obitelj i opstanak. Znaju i domaci i Hrvati.

Dopusti, emigranti nisu u sukobu s domacim Hrvatima.

Quote:
I takvim ljudima dolaze ljudi iz Emerike i pričaju o domoljublju, kao da im Etiopljani pričaju o navodnjavanju. Pa se netko popiša na Etiopljanina, a on pita: Što je to?!?!?!?!
Kada meni MOJI, koji su ostali na toj zemlji, ne zaboravljajuci NIKAD sto je najbitnije budu prigovarali i spocitavali ovo ili ono, onda mozes i ti.

Dotada, suti.

Quote:
Tako je i s tobom Bronx, došao si Kinezima pokazati kako se riža sadi.
Dosao sam nist-koristima reci otvoreno sto su bili i sto su ostali.

Nistkoristi
LjutiBronxBomber is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 02:27   #62
Quote:
walter kaže:
A netko je ostao na istoj zemlji, i bolila ga je kita zove li se ta zemlja Jugoslavija ili Hrvatska, pa je napravio nešto svoje na toj zemlji, kako god ju nazivali. i još uvijek ga boli kita kako ju zovu, njemu je bitno da radi na toj zemlji. Ne za druge, ne za tu zemlju, nego za obitelj i sebe.

I takvim ljudima dolaze ljudi iz Emerike i pričaju o domoljublju, kao da im Etiopljani pričaju o navodnjavanju. Pa se netko popiša na Etiopljanina, a on pita: Što je to?!?!?!?!

Tako je i s tobom Bronx, došao si Kinezima pokazati kako se riža sadi.
Probaj ponovo...
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 02:28   #63
Quote:
walter kaže:
Probaj ponovo...
LjutiBronxBomber is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 02:33   #64
Quote:
walter kaže:
A netko je ostao na istoj zemlji, i bolila ga je kita zove li se ta zemlja Jugoslavija ili Hrvatska, pa je napravio nešto svoje na toj zemlji, kako god ju nazivali. i još uvijek ga boli kita kako ju zovu, njemu je bitno da radi na toj zemlji. Ne za druge, ne za tu zemlju, nego za obitelj i sebe.

I takvim ljudima dolaze ljudi iz Emerike i pričaju o domoljublju, kao da im Etiopljani pričaju o navodnjavanju. Pa se netko popiša na Etiopljanina, a on pita: Što je to?!?!?!?!

Tako je i s tobom Bronx, došao si Kinezima pokazati kako se riža sadi.
Evo još jednom za hendikepirane.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 02:48   #65
Quote:
walter kaže:
Evo još jednom za hendikepirane.
Evo jos jednom za "Muju iz Doboja."



LjutiBronxBomber is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 09:18   #66
Quote:
funat kaže:
vidim sve se praši od tvojih umnih analiza i kontraargumenata. prošeći molim te sa svojim "nadmoćnim" spikama.

DS je vrvila od Hrvata, i to podosta i na saveznoj razini.
U saveznim institucijama je koliko ja znam postojao i pravilnik koliko ovih ili onih mora biti.
A sad ti meni reci tko je od Hrvata mogao doći u savezne institucije? Nadam se da se slažeš da su mogli doći samo oni podobni.
A što je se smatralo podobnim u to vrijeme, koje je vrijednosti sustav nagrađivao? Odanost čvrstoj jugoslavenskoj zajednici iza čega se krio jasan srpski interes. I koji je normalan Hrvat mogao podržati te vrijednosti i "kvalificirati" se za bilo koju razinu vlasti? Mogli su ljudi tipa Šuvara i jugoslavenski usmjerenih kretena.
Možda češ shvatiti ovo: Hrvati jugoslavenske orijentacije poput Tita su bili Hrvati u onoj mjeri u kojoj je npr. Staljin bio Gruzijac.
ostoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 09:30   #67
No da prevlast te vrste nije postojala samo u Hrvatskoj, nego i u ostalim dijelovima Jugoslavije koje su Srbi smatrali "svojima"svjedoči primjer iz BiH koji je u jednom svom članku naveo prof. demografije sa sarajevskog sveučilišta A. Markotić. On piše:

"N. Travnik jest većinska hrvatska općina, u kojoj je uz 39,6% Hrvata i 37,9% Muslimana, u 1991. živjelo i 13,3% Srba. Međutim središte općine (grad N. Travnik) jest većinsko srpsko, pa potom muslimansko i na kraju tek hrvatsko naselje.
K tomu još i to: preko tri četvrtine općinskih Srba (pretežito doseljenih iza 1945.) živjelo je u samom gradu (sic!). U čemu je kvaka ove etnostatistike?
Namjenska industrija u ovom gradu prva je karika u lančanoj reakciji etnodiskriminacije. Na namjensku industriju nadovezuje se kadrovska politika, a ova opet na političku podobnost, koja je pak bila koordinatni sustav politike zapošljavanja. Zapošljavanje se dogadalo u središtima općina koja su postajala stjecišta usmjerene stambene izgradnje (uz razna druga usmjeravanja) odnosno vlasti. (Dakle, namjenska industrija plus politička podobnost u kadrovskoj politici jest jednako "doseljavanje srpskih kadrova" u /hrvatskim poreznim novcem/ izgrađene stanove, da bi većinski
Hrvati imali u pretežito katoličkom i poljodjelskom okruženju ove većinske hrvatske općine nad sobom - u gradu "svoju srpsku vlast".) "
Na taj su način Srbi koji su po liniji političke podobnosti nakon 1945. god. doseljeni u (ogromnom većinom) hrvatsko-muslimanski kraj zavladali Novim Travnikom, a preko toga i čitavom općinom. Bratstvo - jedinstvo u punom sjaju.
ostoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 09:46   #68
Quote:
HELIX14 kaže:
Stari vjerujem ti da si imao 13 godina 1991.
Po pisanju nisi ni za mjesec stariji ni danas.
Zato nas oslobodi svojih umotvorina o kojima si uzgred samo slušao i čitaj i pokušaj naučiti od ljudi koji i ovdje pišu argumentirano i koji su još to i proživjeli za razliku od tebe.
Analitika dijela povijesti i društva se ne svodi i ne gleda na način kak je meni bilo i kaj je pričao moj stari meni klincu od desetak godina.
Kuiš ??
Slušaj dečko(balavcu, klincu, ustaški starkeljo ili nešto treće što već jesi ili nisi): ako nemaš ništa pametnije za reći - nemoj spamat, mogao bi najebat

http://www.bug.hr/vijesti/index.asp?id=62968

nikog ovdje ne zanimaju tvoji komplexi. ugasi računalo i izađi na sunce. ja idem malo raditi da odmorim mozak od lijenih neofašista kojima su srbi krivi za sve, a samo zato jer su bili nesposobni cijeli život.
e koliko ih samo znam uživo. i nisu ovako bahati kao na forumu, jer znaju ako budu, neće me moći više tražiti usluge.
funat is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 09:48   #69
Quote:
Jalnuški Diletant kaže:
Sve si rekao.

Naslov teme je, da podsjetim, "Srpska hegemonija u SFRJ".
tipično izokretanje fašističke propagande.
ja sam mislio na komunističku birokraciju. ali ti to znaš, samo se praviš glup.
funat is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 09:53   #70
A kako ćemo biti orjentirani kada uđemu u EU?
Hoćemo li nakon isplaženog jezika za njom odmah početi da ju rušimo i nazivamo antihrvatskom.
Sve ovo što pojedinci pišu je obična bljezgarija i budalaština.
Jugoslavija kao zajednička država južnoslavenskih naroda, bez Bugara, bio je hrvatski projekt kojim se htjelo ojačati vlastito narodno biće protiv Mađara i Austrijanaca. Kada se u tome uspjelo, velikom zaslugom Države Srbije koja je u Prvom svj. ratu bila na strani sila pobjednica, osnivanjem Kraljevine SHS i poslije Jugoslavije počelo se sa rušenjem države kojoj su Hrvati težili. Mislim da je i Krleža pisao o tome kako su se još s Mađarskom 1102 stvarali savezi, pa sa Austro-Ugarskom, Srbijom i ostalim južnosl. narodima da bi se nakon potpisanih saveza odmah išlo na rušenje i neku drugu soluciju.
Bojim se da je i ovo pristupanje EU samo sa figom u džepu.
Povijesno gledano svi ti savezi su u neku ruku bili nametnuti, ali su za samu državu značili boljitak u odnosu na prošlost, no nekako mi je simptomatično da se svo vrijeme za neke propuste u izgradnji države, koja god bila, uvijek optužuju druge nacionalnosti i netko drugi tko nije Hrvat.
Sada imamo Hrvatsku državu i po svoj prilici i najviše problema jer imamo takav dug i toliko malo samostalnosti u donošenju odluka da je sve ono ranije, naravno vezano uz vrijeme i povijesnu zbilju u kojoj se događalo, bilo čisti Woodstock.
Politika velikih sila uvijek je nametala rješenja i samo je važnost i veličina države bila odlučujuća za vrijednost nečijeg glasa.
Sjetite se da je Jugoslavija bila osnivačica nesvrstanih koje nisu bile baš nevažne tada, a bogami nisu ni sada.
Vremena se mjenjaju i to brzo, a mi sa lažnim podacima i prepucavanjima, lažima i prebacivanjem odgovornosti nikamo nećemo stići.
Možeš prevariti nekoga jačeg samo ako ti on dopusti da ga "prevariš" iz neki svojih interesa.
O broju Srba i Hrvata u državnim i drugim javnim službama u federaciji i SR Hrvatskoj još nitko nikada nije argumentirano pisao i ove brojke su jednostavno plod nečije mašte i pokvarenih strasti.
bilo
bubiša is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 09:54   #71
Quote:
Jalnuški Diletant kaže:
Zašto za vrijeme Jugoslavije u Hrvatskoj nisu policajci bili Hrvati iz Zagore nego baš Srbi?
Quote:
funat kaže:
Bilo je i njih.

Ali dobar dio ih je bio u ustašama ili domobranima, pa baš nisu mogli odmah u sigurnosne službe.
Quote:
Jalnuški Diletant kaže:
Da previše je dvadesetogodišnjaka 1970. bilo u Ustašama i Domobranima...
Quote:
funat kaže:
ali im je ćaća bio. samim tim nije mogao ići u partiju urgirati da sina prime u miliciju.
jer biti u miliciji ili u DS ili u općini bila je privilegija. za eliminaciju konkurencije koristili su se i udarci ispod pojasa.

jebiga, tako je bilo.
Quote:
funat kaže:
tipično izokretanje fašističke propagande.
ja sam mislio na komunističku birokraciju. ali ti to znaš, samo se praviš glup.
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 09:54   #72
Pisao sam jedan clanak na drugom forumu, a koji se moze iskoristiti ovdje jer daje veoma jasnu sliku o srpskoj hegemoniji i kako su je koristili tokom SFRJ.

Quote:
Promjena 'etnicke slike' Bluke od 1969-1991?

... Znaci kako jedan grad koji je 1969 godine imao ubjedljivu bosnjacku vecinu dolazi do toga da danas Bosnjaka nema ni 5000? Kako jedan grad koji je do 1969 godine bio vecinski bosnjacki postaje 1991 vecinski srpski?

Kako jedan grad od 1969 godine pa do 1991 godine moze ucetvorostruciti broj stanovnika sto se je desilo u Bluci?

Ono sto mene zanima je period pretezito iza zemljotresa 1969 godine i naseljavanje Bluke poslije tog perioda sa Srbima iz Srbije, Kosova i Vojvodine u Bluku?

Takodjer zanima me izgradnja vojnog poligona JNA na planicnugi Manjaci i gdje su zavrsili Srbi koje je JNA iselila sa Manjace? U Banjaluci to je nesumnjivo medjutim kako to da su dobivali besplatno parcele na Lausu i tranzitu u Bluci? Kako to da se za 22 godine od 1969 do 1991 godine izgradi par naselja sa po 30-tak hiljada stanovnika (Borik, Starcevica, Sunce, Laus) i da vecina dotadasnjih Blucana (citaj Bosnjaka i Hrvata) nije dobila ni 1% tog novo-izgradjenog stambenog fonda?


Da li je istina da su se u Srbiji i Vojvodini davali oglasi za mlade ljude koji zele raditi u Bluci i da ce dobiti stan ako presele tamo?

Mnogo pitanja dosta cinjenica i ako ima tko da ima vise informacije neka se ne ustrucava.

Da li je srpska armada zvana JNA koristila isti recept za naseljavanje Bluke kao sto je to radila i u Dalmaciji na obali ...
Sasvim sigurno da jeste i svatko onaj koji zeli u praksi provjeriti tu srpsku hegemoniju u SFRJ moze to uraditi ako samo procita brojeve sa popisa stanovnistva u Bluci. Za nepune 22 godine Srbi od najmalobrojnijeg naroda u Bluci postaju najmnogobrojniji i taj u planovima 'velike Srbije' veoma vazan grad za 22 godine je 'povecao' broj stanovnika za cetiri puta? Zamislite da Zagreb za 22 godine ima 4 miliona stanovnika? To se je desilo Bluci naravno uz malu pomoc 'RAM' plana i 'narodne armije' tzv JNA koja je zamaskirala srpsko naseljavanje Bluke iz Srbije, Vojvodine, Kosova, Hrvatske i Crne Gore pravljenjem tenkovskog poligona na planini Manjaci.
Jeff is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 09:59   #73
Quote:
LjutiBronxBomber kaže:
Ne moze on to vidit, sve da pogleda. Njega zanimaju "nesposobni" Hrvati - iz "bijelosvijetskih pripizdina."

Znas, toliko smo bili nesposobni, da smo PREPOZNALI na vrijeme 50ima, 60ima i 70ima, i otisli vanka.
Upoznao sam puno ljudi iz old Juge u Beču.
Postoji pravilo među njima:
Ako su došli prije 1990. u 90% slučajeva radi se o neškolovanim bauštelcima kojima djeca slabo govore njemački, a sami ga nisu nikako naučili.
Slabo su plaćeni, sjebani i stalno se busaju u svoja hrvstska/srpska/ubacipovolji prsa.

Ako su došli nakon 1990., većinom su zbog rata napustili sređen život, protjerani su ili nešto treće, u jugi školovani, snašli su se do sada, i mahom su bolje plaćeni od ovih iz 60-ih i 70-ih koji su tamo po 30 godina.
Oni obično šute i rade.

Quote:
LjutiBronxBomber kaže:
Vama vasa jugosrpska tvorevina i Titov "socijalizam," u kojoj, ma ne! "nije bilo srpske hegemonije."
Nije. Bilo je svašta, ali ne i toga. Ako se izuzme vrijeme nakon dolaska Miloševića na vlast u Srbiji.
Čudi me da se hrvatski komunisti i intelektualci nikad nisu žalili na to. Pa ni Tuđman do nedavno. SAmo ova ekipa koja je sa 8 razreda "bježala" vanka.

U biti, da budem iskren:
Ne prodaj mi govna, proveo sam skoro 2 godine po vani u periodioma od po mjesec dana. Nanosao se paketa i lijekova u oba smjera i upoznao stotine naših ljudi vani. ZNAM TKO STE I ŠTO STE. Prosjek IQ 80, Obrazovanje od 4 do 11 razreda(neka obrtnička). Uglavnom, dno jugoslavenskog društva.
Razlog odlaska: EKONOMSKE PRILIKE.
Za takve nije bilo posla u Jugi. Ali čistače ulica Njemačka je uvijek primala.

Quote:
LjutiBronxBomber kaže:
A nama bijeli svijet, demokracija, kapitalizam, mogucnosti svakorazna i novac.

A sto je najbitnije - pravo na IDENTITET!
Koji identitet? Pravo na nacionalnost?
Još jedna LAŽ.

Quote:
LjutiBronxBomber kaže:



Onaj koji je nesposoban je onaj koji PLACE za bivsom drzavom. Nekima nije bilo tesko proci citav svijet, promjeniti zemlje, kontinente, ici u tudje zemlje, nepoznavajuci jezik i stvoriti nesto.

A nekima je tesko u vlastitoj Hrvatskoj miriti se sa - Hrvatskom!!

Kojega li apsurda!

Pa šta radiš vani jebote???
DOĐI NAZAD!!

Pitaj nesposobnog Orangea za koliko radi??
Ja neću tu govoriti svoje mjesečne prihode, ali dovoljno je reći da su oko 3 prosječna zagrebačka. koga zanima neka provjeri.
funat is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 10:06   #74
Quote:
LjutiBronxBomber kaže:
To su nist-koristi. I 95% raje se takvih srami.
zato si ti i dalje u jamerci.
ma bravo tulipane. plaćaj porez za američke oslobodioce po svijetu.


Quote:
LjutiBronxBomber kaže:
Tako je svugdje, a pogotovo vani. Emigranti znaju sto je rad, obitelj i opstanak. Znaju i domaci i Hrvati.

Dopusti, emigranti nisu u sukobu s domacim Hrvatima.
Sa mnom jesu. Ne mogu ih smislit 90%. Kad dođem u Beč, gledam da se maknem od njih i pričam sa austrijancima. Ološ. Uvijek glasa za HDZ, busa se u prsa, i sere kvake. a žive u uvjetima tamo kojih bi mene bilo sram u Zagrebu.

Quote:
LjutiBronxBomber kaže:

Dosao sam nist-koristima reci otvoreno sto su bili i sto su ostali.

Nistkoristi
Zašto se ne vratiš i ne pomogneš?
Nikad Hrvatska neće napredovati s takvom stokom sitnog zuba koja je trpila srpsku genocidnu hegemoniju pola stoljeća, jel..
funat is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 10:09   #75
Quote:
funat kaže:
Prosjek IQ 80, Obrazovanje od 4 do 11 razreda(neka obrtnička). Uglavnom, dno jugoslavenskog društva.
Razlog odlaska: EKONOMSKE PRILIKE.
Za takve nije bilo posla u Jugi.
Ma daaaj....

Zar u Jugogslaviji nije bilo posla za SVE?

__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 10:20   #76
Quote:
Jeff kaže:
Sasvim sigurno da jeste i svatko onaj koji zeli u praksi provjeriti tu srpsku hegemoniju u SFRJ moze to uraditi ako samo procita brojeve sa popisa stanovnistva u Bluci.
Cut the crap. Većina tu su obični neofašisti koji samo traže povode za nove ratove. Kvazi povjesničari.

Pogledajte ovo i mirno zatvorite ovaj topic.

Federalni zavod za statistiku(FBiH, ne SFRJ):

http://www.fzs.ba/Dem/Popis/NacStanB.htm

Ili da vam prevedem ako ne kužite brojkice:

Srbi od 1961. do 1991, padaju sa 42.9 na 31.2%.

Muslimani rastu, a pomalo i Hrvati(doduše samo u apsolutnom broju).
Jebate, a ja mislio da su se Hrvati masovno iseljavali iz Bosne.
funat is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 10:22   #77
Quote:
bubiša kaže:
A kako ćemo biti orjentirani kada uđemu u EU?
Hoćemo li nakon isplaženog jezika za njom odmah početi da ju rušimo i nazivamo antihrvatskom.
Sve ovo što pojedinci pišu je obična bljezgarija i budalaština.
Jugoslavija kao zajednička država južnoslavenskih naroda, bez Bugara, bio je hrvatski projekt kojim se htjelo ojačati vlastito narodno biće protiv Mađara i Austrijanaca. Kada se u tome uspjelo, velikom zaslugom Države Srbije koja je u Prvom svj. ratu bila na strani sila pobjednica, osnivanjem Kraljevine SHS i poslije Jugoslavije počelo se sa rušenjem države kojoj su Hrvati težili. Mislim da je i Krleža pisao o tome kako su se još s Mađarskom 1102 stvarali savezi, pa sa Austro-Ugarskom, Srbijom i ostalim južnosl. narodima da bi se nakon potpisanih saveza odmah išlo na rušenje i neku drugu soluciju.
Bojim se da je i ovo pristupanje EU samo sa figom u džepu.
Povijesno gledano svi ti savezi su u neku ruku bili nametnuti, ali su za samu državu značili boljitak u odnosu na prošlost, no nekako mi je simptomatično da se svo vrijeme za neke propuste u izgradnji države, koja god bila, uvijek optužuju druge nacionalnosti i netko drugi tko nije Hrvat.
Sada imamo Hrvatsku državu i po svoj prilici i najviše problema jer imamo takav dug i toliko malo samostalnosti u donošenju odluka da je sve ono ranije, naravno vezano uz vrijeme i povijesnu zbilju u kojoj se događalo, bilo čisti Woodstock.
Politika velikih sila uvijek je nametala rješenja i samo je važnost i veličina države bila odlučujuća za vrijednost nečijeg glasa.
Sjetite se da je Jugoslavija bila osnivačica nesvrstanih koje nisu bile baš nevažne tada, a bogami nisu ni sada.
Vremena se mjenjaju i to brzo, a mi sa lažnim podacima i prepucavanjima, lažima i prebacivanjem odgovornosti nikamo nećemo stići.
Možeš prevariti nekoga jačeg samo ako ti on dopusti da ga "prevariš" iz neki svojih interesa.
O broju Srba i Hrvata u državnim i drugim javnim službama u federaciji i SR Hrvatskoj još nitko nikada nije argumentirano pisao i ove brojke su jednostavno plod nečije mašte i pokvarenih strasti.
bilo
Hrvati su kod svake promjene saveza pa i kod udruživanja u Jugoslaviju išli zbog vlastita boljitka, ali stvari su se uglavnom svodile na to da su jednog gospodara zamijenili drugim i sasvim je normalno da su se protiv toga pobunili.
Što se tiče statistika o udjelu Srba u organima vlasti one nisu nikakva izmišljotina nego podatci koje sam izvadio iz knjiga (Goldstein - "Hrv. povijest", Tomac - "Predsjednik", zatim članka prof. Markotića) a ovi autori su ih izvukli iz službenih statistika. To što se te činjenice tebi ne sviđaju je druga stvar, ako ne vjeruješ pročitaj gore navedenu literaturu.
Činjenica da su Srbi u Jugoslaviji bili dominantni ne znači da nam je zbog toga bilo loše, niti znači da nam je kad je ta prevlast prestala automatski trebalo biti bolje. Ta činjenica znači samo ono što ona znači: da su Srbi bili čuvari Jugoslavije jer je ta država bila ustrojena tako da su se oni u puno većoj mjeri poistovjećivali s njom nego većina Hrvata. Sve gore navedeno naravno ne znači da Hrvati danas u bilo kome drugom izuzev sebi trebaju tražiti opravdanje za sve teškoće koje danas imamo.
ostoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 10:45   #78
Quote:
funat kaže:
Cut the crap. Većina tu su obični neofašisti koji samo traže povode za nove ratove. Kvazi povjesničari.

Pogledajte ovo i mirno zatvorite ovaj topic.

Federalni zavod za statistiku(FBiH, ne SFRJ):

http://www.fzs.ba/Dem/Popis/NacStanB.htm

Ili da vam prevedem ako ne kužite brojkice:

Srbi od 1961. do 1991, padaju sa 42.9 na 31.2%.

Muslimani rastu, a pomalo i Hrvati(doduše samo u apsolutnom broju).
Jebate, a ja mislio da su se Hrvati masovno iseljavali iz Bosne.
I što to sad treba dokazati? To da Srbi nisu bili privilegirani? To dokazuje samo dvije stvari:
a) da su Srbi imali manji prirast stanovništva nego Bošnjaci
b) da su se Srbi (isto kao i Hrvati) selili prema matičnoj državi što je uobičajeno.
Migracije Srba ili bilo kojeg drugog naroda nisu uzrokovane samo društvenim statusom nekog naroda.
Što se Hrvata tiče oni kao i Srbi rastu u apsolutnim brojkama a padaju u statističkim udjelima. Razlog zbog kojeg gubitak Hrvata kao najmigrantnijeg etnosa u BiH nije veći jest u njihovu ogromnom prirodnom prirastu zahvaljujući čemu su od 1945. sve donedavno, unatoč najvišoj stopi odlaska u inozemstvo kao i odlasku u Hrvatsku, uspijevali još i očuvati svoju brojnost u BiH. I to su demografske činjenice koje spominju ugledni demografi npr. Gelo.
Povijesne činjenice o prošlosti i odnosima među ovdašnjim narodima nisu nikakav fašizam i ratno huškanje, nego samo činjenice. Ako je tebi toliko stalo do mira na ovim prostorima njega sigurno nećeš dobro zagovarati revidirajući povijest.
ostoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 11:46   #79
Quote:
ostoja kaže:
I što to sad treba dokazati? To da Srbi nisu bili privilegirani? To dokazuje samo dvije stvari:
a) da su Srbi imali manji prirast stanovništva nego Bošnjaci
b) da su se Srbi (isto kao i Hrvati) selili prema matičnoj državi što je uobičajeno.
Kao što kaže Samedi: "treba znati analizirati činjenice, ne ih samo navoditi".

Meni to govori da možda I NISU BILI TOLIKO PRIVILEGIRANI kada su se MORALI SELITI U MATIČNU DRŽAVU.

Jer porast stanovništva na određenom području je uvjetovan dijelom i uvjetima života na dotičnom području.
Pa ako su Srbi bili lokalni Inke na vladajućim mjestima, onda gornje brojke baš i nemaju smisla.
funat is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 12:05   #80
Quote:
funat kaže:
Kao što kaže Samedi: "treba znati analizirati činjenice, ne ih samo navoditi".

Meni to govori da možda I NISU BILI TOLIKO PRIVILEGIRANI kada su se MORALI SELITI U MATIČNU DRŽAVU.

Jer porast stanovništva na određenom području je uvjetovan dijelom i uvjetima života na dotičnom području.
Pa ako su Srbi bili lokalni Inke na vladajućim mjestima, onda gornje brojke baš i nemaju smisla.
Rekoh ti da migracije i porast i pad broja stanovnika neke skupine u većini nisu povezane s društvenim statusom. Ista je stvar sa Srbima u Hr. - i oni su unatoč privilegijima koje su tu uživali, u postotcima stanovništva u Hrvatskoj opadali. I to je velikosrbima u Hrvatskoj bio "dokaz" da su ugroženi, iako je bilo obratno. Sad ti isti argument koristiš da bi dokazao da im u BiH i nije bilo baš tako dobro. Srbi nisu MORALI seliti u Srbiju, nacionalna matica uvijek privlači pripadnike vlastita naroda, oni tamo odlaze vlastitom voljom školovati se,udavati se ženiti se itd.
Konačno na smanjenje postotka Srba u BiH utjecao je prije svega manji prirodni priraštaj Srba od Bošnjaka, a ta kategorija pogotovo nema veze s njihovim društvenim položajem.
ostoja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:19.