Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2012., 16:37   #81
Vjerujem u vještice, dapače u sve ostalo što je mašta čovjekova (ili poruka Univerzuma kroz maštu?) izmislila.
__________________
🎄 Dear Santa.... I tried.
House`s Mistres is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 18:51   #82
Quote:
tamarelica23 kaže: Pogledaj post
eh dragi moji pojma nemate koliko ima istine u svemu tome,primjer smo ja i moja obitelj....moja mama se godinama bori s tatinim rodacima koji nam nose zlo u kucu....nisam vjerovala dok nisam dozivjela i vidjela..ja neznam rade li to namjerno ili nisu svjesni toga.....ja ih zovem vjesticama zato sto se svijesno ili nesvjesno bave tim stvarima.....ljudi moji koji je to strah,za nepovjerovati....evo primjera...jedno jutro zove ti tatin rodak tocno u 10h da pita jel imamo guscija jaja,tata veli da nemamo i bio je sokiran kad on zna da mi nikad ni nismo imali guske....na to on kaze dobro i spusti slusalicu....sutradan tocno u 10 h dode k nama i pita opet isto pitanje,tata mu kaze da mu je jos jucer ujutro rekao da nema...mama ga nudi kavom i on nece kaze da mora ici...otisao je tocno u 10 i 10h...nevjerovatno kako tocno u minut se on pokupi i ode....sve je dobro sve do navecer kad smo vecerali,tata je dosao u boravak i poceo psovati nas sve redom,da je mama kurva da smo mi kopilad,da nas netreba,da proklet dan kad smo se rodili...onda je rekao da on ide gore na tavan spavati i da nezeli imati nista s nama,2mj on nije s nama ni progovorio rijeci sam si kupovo jesti prao si sam ,mama ga molila da side dolje da ce sve rijesiti.....on je samo vikao da nas netreba i da ce otici i razvesti se od mame....mama je molila krunice al nista....u ocima kad sam ga gledala to nije bio on jer nikad nije takvo sta napravio niti bio agresivan....bio je normalan otac troje dijece...mama je popizdila i cekala tog rodaka da opet dode...nakon nekog vremena zove on opet,zvao je samo dok je radio zlo,jer se inace nismo ni culi tako cesto...pita jel ima moj tata neki alat,njemu to treba...tata je bio u gradu,mama mu nije rekla da nije doma,uzela moja mama svete vode iz medugorja,i zalila vrata od kuce u obliku kriza...dosao on i pita gdje je tata,mama kaze ajde u kucu sada ce ti on doci evo sam sto nije...mama iza njega i gura ga da ude...a on nece kaze da nece kavu ni sok da se zuri,i tada je dosao tocno u 10h ujutro,mama ne odustaje i govori mu da pogleda ko vrata kako je tata napravio neki stolcic,i sada oni gledaju i mama opet da hajde na kavu...on nece mama ga gurne i on uhvati za kvaku od vrata i ude...u 10 i 10 je otisao kuci...stavila mu je svete vode i u sok i u kavu...sve je popio....tu vecer je tata dosao sebi....jer ga je mama pitala jel ide gore spavati,rekao je da sta ce on gore nikada gore nije ni isao spavati,on je vecerao s nama i lijepo razgovarao kao da nije nista bilo....mama ga pita pa jel ti znas sta si ti radio veli on ma sta sam radio...mama mu sve isprica i on veli da nije bio gore da se nesjeca....da kad je on to isao gore spavati....i nek mi onda netko kaze da nema zla i zlih ljudi.....mama je bila ocajna nije vise znala sta bi pa je uzela svetu vodu....nakon par dana taj isti covjek tatin rodak se razbolio i zavrsio u bolnici....valjda mu nije uspjelo to sto je naumio.....ima svega samo sto nevjerujes u to dok nedozivis i dok se nedesi tebi.....vidis to i opet nemozes vjerovati.....od tog covjeka njegova sestra isto to radi nekad zajedno rade u kompletu....strasno da se zaseres evo kazem vam moj stari je bio ko zombi....nisi ga mogao prepoznati....i meni su radili zlo dok sam bila mala,zbog njih sam bila stalno u bolnici jer sam imala padavice tj.frast i visoke temperature...mama je otisla kod jedne zene koja je skidala uroke i takve stvari...mama je citav dan putovala do te zene....prvo joj bus nije dosao,pa joj vlak otisao....dok je dosla do te bake koja je sad umrla,baka joj je rekla da ju je vidila sta su sve radili samo da nedode do nje....kaze da su je cijelo vrijeme pratili....baka joj je dala svetu vodu i rekla da me umije s tom vodom i vodu baci psu...i rekla joj je da su sad te osobe koje to rade kod nje u kuci....mama je dosla kuci a k nama su dosli taj rodak njegova sestra i nje muz....mama je skuhala kavu i stavil svete vode kako joj je ta baka rekla,sam taj njen muz je popio kavu oni je nisu htjeli piti....kad su osli moja majka me umila tri put i bacila vodu psu kako je baka i rekla....pas je popio vodu i tri dana nije mogao lajati,cetvrti dan je uginuo zvao se zuti.....pa sad nek me uvjeri netko da toga nema a napatili smo se zbog toga.....mogla bi o tome pricati jer ima toga jos....ispricavam se je malo dugacko napisano al tako jest......

Meni se nesto slicno tvom desilo, ali na mom muzu i sinu! Muz i ja smo vec dugo godina u braku, imamo vise djece, taj sin nije jedinac....Ali to nije sada vazno. Ovako je bilo: muz mi je profesionalni americki vojnik bio do prosle godine. Mi smo se preselili u moj rodni kraj nakon njegove rane mirovine. Bili smo jako sretni nas sestero. Mislili smo da nas nista nemoze razdvojiti, no medjutim dodje vrijeme da muz ide u USA da zavrsi svoju mirovinu do kraja (bolje receno radi novaca) i trebao se vratiti za 5 tjedana. No medjutim jedna skolska njegova se pocela vrtiti oko njega. 100% sam sigurna da mu je nesto napravila jer on nema oci nizakoga drugog samo za nju i njenu djecu. Da tako kazem slijep je postao za sve ostalo pa i za njegovu djecu. Ja u to nisam vjerovala dok nije dosao sinu paket od oca za rodjendan 24.3. U paketu su bile sinove omiljene igracke autici. On ima preko 500 hot wheels Tu vece me je sin pitao da zadrzi paket da bi mogao da drzi "nove" autice u njemu da se ne mijesaju sa starim. Ja odobrila......Tada su pocele more i uzasi. Sin je tu noc imao tako da kazem neke "napade" uzasno je bilo. On bi iz sna skocio i poceo da vristi, da mu se lice iskrivi, i da govori "mama oni mene moraju ubiti" pa "mama ja moram skociti sa balkona jer ako ja to neuradim oni ce tebe ubiti". Ja pitam sina tko? On mi nije rekao. Sljedeci dan ja njega posaljem u sobu njegove male seke koja je 21 mjesec, da mi donese njenu casu. Mali ode gore i pocne vristati, ja ustrcim uz stepenice a on sjedi u cosku sobe pokrio rucicama glavu i vristi. Ja ga dignem i naravno snesem dole u dnevnu, stavim u svoje krilo i pitam sine sta to bi? Kaze on meni "mama, moj tata je stojao u sobi sa nozem u ruci, a jedna zena smedje duge kose iza njega, mama oni mene moraju ubiti" Ja odmah napravim termin kod psihijatra za svog sina. Sve uredu.....tako 4 noci ista stvar. Sin nije nikako smio gore u sobe da ide. Onda ja to ispricam jednoj staroj zeni i sinovoj uciteljici. Mi smo pokusale da nadjemo uzrok tome svemu. I na kraju kao da mi je netko sapnuo da ja pogledam taj paket, to sam i uradila.....iznjela ga napolje i spalila a ostatke bacila u rijeku. Od tog trenutka moj sin je opet onaj stari. Nema tim "napada" niti vidi svog oca niti tu zenu. Sada moze tko hoce da kaze da sam ja za psihijatriju.....ali nisam bila jedina koja je to sve vidjela sta se dogadja sa mojim sedmo godisnjim sinom. Ta "nova" zena/djevojka moga muza je to mom sinu napravila. Znam 100% jer smo nakon toga mozda 2 tjedna dobili sliku koju je moj muz poslao "nje i njega" preko email-a a poruka je samo bila "moja iskrena ljubav"......
Oprostite na ovom dugom komentaru....
__________________
Remember the best gift you can give your child is "Your time and Your Love"!!
LBG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 00:00   #83
Večeras u 00.40h na 1 hrt-a
na rubu znanosti: doba vještica

Zadnja vještica u povijesti spaljena je u Zagrebu, što nije niti previše slavna, niti previše poznata činjenica. Razdoblje borbe protiv navodnog čarobnjaštva i vještica trajalo je oko tri i pol stoljeća, ali najžešće je bilo zadnjih 150 godina kad su se mnoge gradske, civilne vlasti počele baviti tim problemom...

http://mojtv.hr/default.aspx?pid=28763934
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 13:24   #84
Ako mislis na one zene koje lete na metli I cekaju da me pretvore u zabu, pticu il nesto tako onda ne....Ali vjerujem da postoje ljudi koji s bave magijom I tako tim stvarima...
xShadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 01:10   #85
Quote:
plavasjenka kaže: Pogledaj post
Moram te razočarati...I ja moram peglat sama... (izvođenje rituala bi duže trajalo nego peglanje kao takvo)

Da, magija djeluje kao čudo ako je čudo potrebno... Neću zalaziti u religiju, ali to ti je sve jedna te ista stvar... naš mozak i njegovih neiskorištenih više od 90% nisu tu bezveze i svrhe...onda bi nam priroda dala manji zar ne? čemu nositi praznu glavu? E, dakle ostalih 90% nečemu služi.... razno raznim drugim sposobnistima koje su kod nekog više izražene ili se mogu uvježbati... npr. gledanje na daljinu, telepatija, vidovitost, moć ozdravljenja...sl... Magija je samo skupni naziv tehnika koje omogučavaju da te spobnosti razvijemo u smjeru kojem poželimo... ako preživljavamo sa 3% mozga kolko koristimo koliko svega može ostatak!!!!
Moram ovo komentirati iako je star komentar.....Odakle tebi informacija da mi ne koristimo 90% naseg mozga ? Mi koristimo 100% naseg mozga jesi li ti ikada vidjela CT snimak ? Cuj prezivljavamo sa 3% mozga i onda takva osoba tvrdi da joj je magija donijela u zivot toliko toga. Zajebana stvar taj placebo efekat. Mislim ako je tebi lakse vjerovati da ritualisticno pridonosonje torte i vina jednom mjesecno tebi osigurava ljubav, novac, posao onda neka ti bude
SinnFein is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2012., 04:28   #86
Vjerujem u Vjestce. Znam jednog cudnog tipa za kojeg svi kazu da je Vjestac. Prica se da mu se jedan covjek i njegov sin zamjerili a da se on nije na njih obracao paznje dok mu otac nije zaprijetio. Onda je rekao pred svima da ce ga ubit magijom.
I onda je taj expres umro za stolom na rucku ni od kud, samo se srusio. Svi o tome sapcu a niko ne smi nista na glas rec...
E, sad... kol'ko je to slucaj a koliko je ovaj to mogao sa tom svojom magijom, neam pojma. Samo.... da vidite tog Vjestca... :mamma:
__________________
Život je bolest od koje se umire. Prenosi se sexom.
Jure Blitva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2012., 08:00   #87
vjerujem u vještice tj. U bilo koga tko se bavi tom magijom, bilo musko ili zensko.

Frend mi je prico kako je njegov otac dok je bio mlad iso sa svojim prijateljima kroz selo i naisli su na neku kucicu sa samo jednim vratima i dimnjakom,znaci nije bilo prozora. I oni su vidjeli kako neka baba tu ulazi, i virili su kroz kljucanicu i baba je nesto mrmljala sama sa sobom i dok su se oni razmjenjivali za to gledanje kroz kljucanicu,cuju oni jos glasova,i vide neke babe i djeda,znaci ta stara vise nije bila sama.i sada nije njima svejedno,jer nije niko mogo uc u tu kucicu,bila su samo jedna vrata i nije nitko mogo proc preko njih trojice. I oni odluce da ce blokovima,tj.ciglama ogradit vrata da ne mogu izac.i oni su zablokirali vrata,vracaju se ujutro i dizu te cigle s vrata i povire unutra,kad unutra nema nikoga.

Ima jos jedna.bila je opet neka baba i zivila sa sinom,svekrvom i unucima.i ona bi uvijek zadnja isla u krevet.i jedne veceri unuk(koji ima 30ak god.)ode spavat,ali ne zaspe.i cuje on kako baba negdi ide u 2 sata ujutro.krene on za njom.baba dode do provalije do koje se jako tesko spustit mladicu,a kamoli nekoj babi od 70ak godina.i dole je bilo jos baba koje su vještičarile.i baba kaze "ni u kamen, ni u drvo" i spusti se bez problema,bez ijedne ogrebotine.unuk isto to ponovi i spusti se,ali on se za razliku od babe ozlijedi i prokrvari.uzme babu za ruku i odvuce je doma,prebije je,ubije boga u njoj i nije ti vise ni pomislila da izade iz kuce
__________________
Nije lako biti ni svetica ni kurva, sve po potrebi.
Hot Bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 10:23   #88
O pučkom praznovjerju koje je mnoge žene odvelo na lomaču, slikovito piše Zagorka u svojoj 'Gričkoj vještici'. Prilika da se dozna nešto o tome košta samo 29,90 kn i dostupna je na kiscima ovih dana.

Što se tiće vještica, postoje pučke priče i praznovjerje iz vremena kad se zbog straha od nepoznatog i manjka znanja o prirodnim silama tražilo krivca za nevolje, pa je neka sirota platila glavom na lomači.
Postoje također novi kulturni pokreti koji su spoj feminizma, duhovnosti (s elementima mitologije) i ljubavi prema prirodi, na kojima moderne vještice grade svoju religiju.
Ne vjerujem da su ti novi pokreti nastavak neke starije religije iz doba prije kršćanstva, tj. ne postoji materijalni trag koji bi upućivao na to.

Zadnje uređivanje fleur amour : 17.07.2012. at 10:30.
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 03:51   #89
Pe neko vreme na TV Jabuci je bila gost Morgana, jedna od poznatijih svetskih veštica. Raven Grimassi joj je recimo u svojoj enciklopediji posvetio celu stranicu. Posle toga je otišla ne Vještičije Sijelo u Istri, ako nekog zanima nešto više o tome neka se javi na private...
Frater HPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 00:37   #90
Vještice su u srednjem vijeku bile žene koje su se bavile alternativnom medicinom, psihologijom itd. Pošto su imale više mozga u glavi od Crkve i svih tupana tamo, spaljivane su na lomačama kako bi im se začepila usta Eh, da su one uspjele reći do kraja svoje spoznaje, danas Crkva ne bi imala monopol nad svima
Morgaine Le Fey is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 01:34   #91
Oh Svarožiću, post mi ne bija dovoljno ozbiljan izgleda da opstane, pao je na lomaci pravovjerja forumskoga

Ok onda mi reci na osnovu cega to tvrdis? Danasnjeg vjesticarstva koja je pomodna zapanjacka fantazijska ekstrapoplacija na osnovi okultnih ideja odasvud popabircenih u proslih par stoljeca te uparenih sa odavno opovrgnutim matrijarhalnim kavzipovijesnim mitovima koje su isti podrzavali, a sve kombinirano sa cinjenicom da vecina tih kultura nije ostavila dovoljno pisanih tragova da bi uopce tocno mogli znati sto su prakticirali i vjerovali?

Uz to mnogi su redovnici bili poznati travari, a "psiholozi" su svi tradicionalno bili koji su stavili neku pizdariju na glavu i tjesili ljude. Popovi il samani tako sve jedno

Da su imali vise mozga tesko posto su tek crkvenjaci ustanovili pocetke modenog obrazovanja Jebiga, drugi su morali radit
Na lomacama se spaljivalo zbog svega i svacega, najvise iz osobnih i politickih igrica, a najmanje vjerojatno stvarne veze sa icime sto bi se moglo povezat sa vjesticarstvom + takva prakse su jednako iskorjenjene i prisutne (kako gdje, najcesce izmjesano sa krscanstvom) u prakticki svim krscanskim i islamskim podrucjima, kako god se odnosilo prema "vjesticama"; palilo ili ne

Zadnje uređivanje Beljki : 06.01.2013. at 01:50.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 14:54   #92
Danas imaju svoje standove,pa cak i male trgovinice gdje prodaju masti,ulja,kreme na biljnoj bazi,karte i knjige za proricanje i sl.
Sa oltara se i danas cuje kako su to vjestice i kako od njih ne treba kupovati ili traziti bilo kakve usluge i sa sjetom se prisjecaju vremena kada je stado bilo poslusno,a konkurencija se palila na lomaci.
No,vremena su teska,ovce sve neposlusnije,a vjesticama biznis cvijeta
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 16:09   #93
Quote:
Morgaine Le Fey kaže: Pogledaj post
Vještice su u srednjem vijeku bile žene koje su se bavile alternativnom medicinom, psihologijom itd. Pošto su imale više mozga u glavi od Crkve i svih tupana tamo, spaljivane su na lomačama kako bi im se začepila usta Eh, da su one uspjele reći do kraja svoje spoznaje, danas Crkva ne bi imala monopol nad svima
Ja vjerujem da prave (pametne) vjestice ( i vjestci) nikad nisu bile uhvacene, ne bi si dozvolile da blesavo skoncaju na lomaci.
__________________
Every fact of science was once damned. Every invention was considered impossible. Every discovery was a nervous shock to some orthodoxy. The entire web of culture and ‘progress,’ everything on earth that is man-made and not given to us by nature, is the concrete manifestation of man’s refusal to bow to Authority
emnasut462 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 17:40   #94
Vjerujem u vještice , one namjerne i one "slučajne". Ima onih koje posežu za raznim knjigama sjenki i štuju neke drevne bogove i obrede, a postoje i one koje vrlo dobro poznaju ljudsku psihologiju i naučile su upravljati svojim mentalnim sposobnostima i energijom... One djeluju preko snage želje. Takvoj osobi se ne želite zamjeriti jer će takva osoba usmjeriti svoju energiju na vas , a onda zabava počinje. Njoj
__________________
He can who thinks he can, and he can't who thinks he can't. This is an inexorable, indisputable law.

Zadnje uređivanje Kratka Kavica : 07.01.2013. at 18:07.
Kratka Kavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 19:42   #95
Quote:
emnasut462 kaže: Pogledaj post
Ja vjerujem da prave (pametne) vjestice ( i vjestci) nikad nisu bile uhvacene, ne bi si dozvolile da blesavo skoncaju na lomaci.
Ja si tako nekako isto mislim,bile bi moćnije od protivnika...
Pegina is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 08:04   #96
Ne vjerujem u vještice niti u bilo kakve dr. nadnaravne pojave ,to su sve izmislili ljudi da utjeraju strah u kosti i da upravljaju dr. ljudima ,jer na taj naćin je najlakše ljudima upravljati (pogotovo plašljivcima i onima koji vjeruju u sve i svašta),moć sugestije je čudo jedno . Upravljati sa slabim i labilnim ljudima je najlakše ,a iste se može uvjeriti u sve i svašta.
Rayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 09:24   #97
Quote:
expozed kaže: Pogledaj post
Ne!

To je za mene nesto sto je Crkva smislila da bi se lakse rijesila onih ljudi koji su im "smetali", pogotovo zene, jer zene nekada davno nisu imali pravo glasa te su bile manje vrijedne od muskaraca, kada bi zena nesto ucinila bilo "znanstveno", duhovno ili nesto proglasili bi je vjesticom i spalili...
OT: Svakako vjerovat u Boga i u Crkvu nije isto, za mene Crkva je sekta koja koci sveukupni napredak covjecanstva (nhf za velike vjernike Crkve, ali to je samo moje misljenje)
Banaliziraš stvari. Ne može se fenomen inkvizicije i spaljivanja vještica jednoznačno objasniti pukom željmom Crkve da kontrolira žene. To je samo jedan segment cijele priče. Činjenica je da je duh srednjovjekovnog čovjeka imao otklon od svega tjelesnog, pa je tako zazirao i od seksualnosti, a kako su žene bile simbol tjelesnog, a svećenstvo je zatomljivalo taj aspekt bivstvovanja, normalno da se takva seksualna deprivacija prometnula u sadističko iživljavanje nad ženama. Također, činjenica je i da je Crkva svim silama nastojala zadržati sve oblike znanja u svojim rukama, kako bi imala potpun nadzor nad narodom. Jednako važan detalj u klupku cijele priče je i ljudska zavist i pohlepa. Kada sve to povežemo u cjelinu, dobijemo pravu sliku događaja otprije 500 godina.

Dakle:
1. Iako su znatno prednjačile u brojevima, nisu isključivo žene bile optuživane zbog vradžbina.
2. U prilikama rastućeg protestantizma, RKC je trebala unutrašnja kohezija, koja se mogla postići prokazivanjem "neprijatelja Crkve i ljudi", što je bitan razlog postojanja inkvizicije poč. 16. st.
3. Poganska vjerovanja i proricanja su doista bili dio pučkog folklora u mnogim, najčešće ruralnim krajevima Europe. Budući da je Crkva željela imati primat nad vjerovanjima i znanjima, nastojala je uništiti konkurenciju. Otud sotoniziranje kojekakvih vidara/vidarki, seoskih šamana, iscjelitelja, proročica i sl.

Od ukupnog broja žrtava inkvizicije i progona "vještica", tek je neznatan broj njih zaista prakticirao neke oblike vračanja, molio se u raznorazne svrhe poganskim bogovima i spravljao "lijekove" za dobre ili loše potrebe.

Drugim riječima, feministička teorija progona vještica, tek je dio opće slike koju treba uzeti u obzir kada se govori o tom nesretnom fenomenu.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 09:32   #98
Quote:
Rayne kaže: Pogledaj post
Ne vjerujem u vještice niti u bilo kakve dr. nadnaravne pojave ,to su sve izmislili ljudi da utjeraju strah u kosti i da upravljaju dr. ljudima ,jer na taj naćin je najlakše ljudima upravljati (pogotovo plašljivcima i onima koji vjeruju u sve i svašta),moć sugestije je čudo jedno . Upravljati sa slabim i labilnim ljudima je najlakše ,a iste se može uvjeriti u sve i svašta.
Termin "vještica" je izvanjska oznaka koju je društveni mainstream priljepio ljudima koji su se bavili sakupljanjem biljaka i spravljanjem ljekova, proricanjem iz graha ili runa i pravljenjem talismana, te klanjanjem poganskim božanstvima. Ti ljudi su zapravo bili tek preostali pripadnici davno potisnutih religija. Zato smatram da vještice ne postoje, ali postojali su ljudi koji su vjerovali da mogu komunicirati sa svojim božanstvima, koje su štovali, koji su prodavali prirodne ljekove (i "ljekove") i otrove (zavisno o svojim moralnim načelima), razne talismane i bavili se proricanjem iz dlana. Takvi "vješci" i "vještice" nisu letjele na metli, nisu mogle dizati oluje i pretvarati ljude u žabe, ali njihovo, za stavove Crkve, subverzivno i kontrakršćansko djelovanje, dovelo ih je na listu heretika koje je valjalo eliminirati.

Naravno, takvi pojedinci su samo poslužili Crkvi kao izgovor za raščišćivanje stvari u drugim društvenim aspektima, pa su u procesu stradali i oni (čak većinom) koji nisu imali nikakve veze s poganstvom.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 09:42   #99
Nisam siguran da se koristio samo za takve stvari buduci je termin prisutan i u ocito mitoloskim prikazima "carobnih" bica. Doduse dio toga je i uslijed nedostataka u doslovnim prijevodima termina razlicitih podneblja, dio u mitologizaciji stvarnih pojava i osoba pa ne znam koliko se moze rastezati, ali recimo kod meksikanaca sam cuo zaista svasta opisano terminom vjestica sto uopce ne predstavlja ljudsko bice.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 11:49   #100
Znao sam ih par i pozitivne su osobe...
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:25.