Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2018., 17:49   #1
Neotrovne vrtne biljke

Pozdrav! Ako vec postoji ovakva tema molim da prebacite moj post...

Zelim urediti vrt s mnogo zelenila i cvijeca. Nisam strucnjak za bilje i bacila sam se u internet potragu za onim biljkama koje sam zamislila u vrtu,no ispada da je velika vecina toga otrovna. Imam malu djecu i ne zelim se izlagati tom riziku da netko strada jer je meni bio lijep neki cvijet. Tako su mi otpale: glicinija,brsljan,kokotic,naprstak...

Molim da me netko iskusan uputi sto mogu zasaditi,a da je lijepog visokog rasta ppput naprstka ili kokotica. I penjacica koja nije otrovna.. nalazim vise otrocnih nego neotrovnih biljaka.

Hvala unaprijed!
manfredi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2018., 19:00   #2
oleandar ti je također otrovan kao i đurđica

ruže nisu otrovne, gardenija, liljani, jasmin, tulipani....
__________________
Ušće zvuka
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2018., 00:06   #3
Možda ovo pomogne:
Lista jestivog cvijeća
cvijet jabuke
artičoka
rikula
bosiljak
bergamot
borač (boražina)
neven
karanfil
kamilica
cikorija (radič, vodopija)
vlasac
krizantema
korijander
cvijeće agruma
djetelina
maslačak
dnevni ljiljan
bazga
tratinčica
komorač
frezija
fuksija
gardenija
češnjak
gladiola
hibiskus
sljez
vodenika
jasmin
maćuhica
lavanda
jorgovan
lipa
menta
potočarka
cvijet naranče
cvijet kruške
rani jaglac
ruža
ružmarin
hibiskus
kadulja
suncokret
majčina dušica
tulipan
ljubičica
meliri is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2018., 10:40   #4
Quote:
manfredi kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Ako vec postoji ovakva tema molim da prebacite moj post...

Zelim urediti vrt s mnogo zelenila i cvijeca. Nisam strucnjak za bilje i bacila sam se u internet potragu za onim biljkama koje sam zamislila u vrtu,no ispada da je velika vecina toga otrovna. Imam malu djecu i ne zelim se izlagati tom riziku da netko strada jer je meni bio lijep neki cvijet. Tako su mi otpale: glicinija,brsljan,kokotic,naprstak...

Molim da me netko iskusan uputi sto mogu zasaditi,a da je lijepog visokog rasta ppput naprstka ili kokotica. I penjacica koja nije otrovna.. nalazim vise otrocnih nego neotrovnih biljaka.

Hvala unaprijed!
Otrovne biljke nisu bauk, na primjer, po gradovima rastu tise koje su otrovne ali nitko se nije otrovao.
Djecu bi trebala učiti da ne trgaju biljke, da se ne igraju njima.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2018., 15:59   #5
ali otrovne biljke znaju biti problem za kućne ljubimce

npr. lovor je otrovan za konje
__________________
Ušće zvuka
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2018., 17:16   #6
Quote:
manfredi kaže: Pogledaj post
Imam malu djecu i ne zelim se izlagati tom riziku da netko strada jer je meni bio lijep neki cvijet. Tako su mi otpale: glicinija,brsljan,kokotic,naprstak...

Molim da me netko iskusan uputi sto mogu zasaditi... nalazim vise otrocnih nego neotrovnih biljaka.
Na način da djeca misle kako sve što dotaknu u vrtu mogu staviti u usta, ulaziš u rizik da budu prvi kandidati za nevolju čim iz izađu iz tvog vrta. Vjerojatno odlazite i k ljudima koji također imaju vrtove ili barem neku teglu s cvijećem. Tu su i parkovi, livade, odlasci u prirodu, na more puno oleandera... Na svakom od ovih mjesta je barem jedna toksična biljka.

Do sada nisam čula da se dijete otrovalo cvijećem. Ako i je, to je toliko rijetko, rjeđe od saobraćajnih nesreća u kojima su sudjelovala djeca, padovi djece s kreveta, stolica, stolova, ljuljački, tobogana...

Ako te baš toliko strah, moj ti je savjet da kupiš neven i ljubičice u teglici, držiš ih nadohvat djece i ako ih krenu stavljati u usta, zabraniš to i objasniš da se biljke ne stavljaju u usta, jer inače 'buba tiba'. Čak i ne trebaš čekati, već kroz igru i, primjerice, crtanje cvijeća, objasniš da se cvijeće gleda i miriše, ali ne stavlja u usta. Sve je to dio učenja, kao i to da je vatra pec, pec.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2018., 12:12   #7
Ja sve gledam na ovoj stranici (ako ti engleski nije stran) - ako nije otrovan za peseke i mace, sigurno nije ni za ljude Doduše, samo zato što su neke otrovne ne znači da su i smrtonosne, više uzrokuju osip i povraćanje.

Recimo, ljiljan je otrovan, božićna zvijezda, sansevieria (svekrvin jezik), aloe vera, božikovina, azaleja, begonija, bršljan, krizantema, difenbahija, dracena...

Neotrovne su kovrčava paprat (bostonska paprat), zeleni ljiljan (klorofit), jorgovan, japanski javor ( crveni iliti acer rebrum je otrovan, no žuti i npr. acer palmatum iliti patuljasti japanski javor nisu), kadulja, lejlandski čempres, afrička ljubičica, areka palma (palma sreće), bambus, banana, bosiljak, pjegava orhideja, zijevalica...

Isto treba obratiti pozornost na to da među istom vrstom ima otrovnih i neotrovnih podvrsta, recimo, jedna vrsta begonije je otrovna, dok druga nije.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:28.