Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2008., 23:28   #1
Kako smanjiti troskove domacinstva?

Ovogodisnja poskupljenja su nas dotukla.U minusu smo debelom,kao i vecina Hrvata.
Imate koji savjet kako smanjiti troskove domacinstva?
Kupujemo spar-lampe,perem rublje nakon 9 sati,grijemo se na klima uredjaj i obucemo jos 1 majicu...ali i dalje su izdaci preveliki.Kako se vi ponasate?
Hvala svima koji mi odgovore
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 08:41   #2
Štedne žarulje.
Grijanje podešeno na 20 stupnjeva.
Jedan automobil sa što manje km.
Odlazak na posao biciklima ( štedi a i koristi zdravlju )
Protočni kombinirani bojler ( za grijanje i toplu vodu )
Tuširanje ( 5-7 min ) a ne kupanje u kadi
Odjeća nepoznatih robnih marki
Proizvodnja povrća ( i do 90%) u vlastitom vrtu
.....

Dalo bi se još toga nabrojiti...

Zadnje uređivanje Lavica02 : 09.04.2008. at 17:40. Reason: quote
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 09:50   #3
Mislim da je prije početka rezanja pojedinih troškova potrebno popisati i proanalizirati strukturu troškova - dakle, vidjeti na što se sve troši - prehrana, režije, odjeća, stambeni kredit/najamnina, SVI troškovi automobila, putovanja, izlasci, kultura i obrazovanje, luksuz... Tek nakon toga može se relativno točno uočiti gdje postoje mogućnosti smanjenja troškova.

Npr. znam dosta ljudi koji nisu svjesni činjenice da ih najobičniji auto (cca 10.000€), uz kakvih 10000km/godišnje košta oko 2000kn/mjesečno (otplata kredita/ smanjenje vrijednosti, servis, registracija i osiguranje, gume, gorivo), pa "padaju" na veeelike uštede zbog kupovine štedljivog auta, a ne računaju koliko je ukupna cijena po kilometru.

Štedne žarulje naravno troše manje, ali izračunaj koliki je postotak troškova rasvjete u računu za struju i na kolikom je broju rasvjetnih mjesta žarulja upaljena dovoljno dugo (kod čestog paljenja se smanjuje vijek trajanja, a tada njihova cijena pojede uštedu energije).

Grijanje je jedan od većih troškova, ali ako ti je godišnji račun za grijanje u stanu oko 2500kn i ako se uzme da snižavanje temperature za 1° smanjuje potošnju za oko 6%, smanjenje s 23 na 20°, ostvarilo bi uštedu od 450kn/godišnje, odnosno 38kn/mj - po mom mišljenju zanemarivo u odnosu na smanjenje komfora (a i po apsolutnom iznosu)

Poslovica "zrno do zrna..." vrijedi i danas, ali ako je potreban poseban napor kako bi se uštedjelo na 100 mjesta po kunu, a onda na drugom mjestu zbog nekog razloga nekontrolirano "pobjegne" nekoliko puta više, pitanje je na koji se dio koncentrirati.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 10:07   #4
Quote:
3007 kaže: Pogledaj post
Mislim ...
Nisam spomenuo da su štedne žarulje u prostorijama u kojima su žarulje najduže upaljene - recimo dnevna soba.Naravno da se one ne stavljaju,recimo,u smočnicu.

što se grijanja tiče,meni su u kući troškovi tople vode,grijanja i kuhanja cca 4400 kuna godišnje.Dakle,ušteda je oko 800 kuna godišnje.Nije baš previše,ali i temp.od 20 stupnjeva je sasvim primjerena - da ne govorimo koliko smo manje prehlađeni tijekom zime zbog manjeg temperaturnog šoka zbog razlike temperature u kući i vani.
Ni po noći se ne grije.Ugodnije je spavati.

Činjenica je da je automobil u apsolutnom iznosu najveći trošak.Samo je pitanje tko će se odreći tog komfora.

A luksuz je prvo čega bi se trebali u ime štednje odreći.Samo treba definirati što je danas luksuz.Da li je to auto?
Cigarete?
Ili nešto treće?
I tko je spreman toga se odreći?

Zadnje uređivanje Lavica02 : 09.04.2008. at 17:40. Reason: quote
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 11:04   #5
nikako.

kao osnovno: ne imat djecu. ako si solo ne trcat za zenama ili muskarcima... to je gastronomski trosak...

drugo steta di zivimo. stvarno izlaza nema. meni koliko je god dobro, ma uvjek ma uvjek dolazim na to pitanje... kao se pripremit za unaprijed...

stvarno izlaske putovanje kupovanje prehrana vani..skitanje ako mos izbjec

ne vozikat se za svaku sitnicu

struja hm ne znam koliko to ima ucinka... gasit zarulje...


i ne pretjerivati s uredenjem... kao treba mi ovo nov, treba mi ono novo... tom nema kraja

i tako ja uopce ne sparam nego bas suproto: protivim se. sve obrnuto... potrosi sve zalihe i onda stvori novo
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 11:23   #6
Mi grijemo na loz ulje jedan prostor u podrumu gdje radi moj dragi.U 4 mjeseca izlozili smo 7.500 kn!Nova je pec koja ima sagorijevanje 90%,novi kotao-sve.Da li bi bilo jeftinije da se grije na struju?Cula sam isto,da postoje peci na brikete,koje vrlo malo trose..Znate nesto o tome?

Da,ne grije se samo taj prostor na loz ulje nego i topla voda za cijelu kucu.Tj,2 kupatila+wc i kuhinja.A bojler je od 300 l.Da li je tu kvaka?Posto smo na moru,pa iznajmljujemo apartmane,uzeli smo i veci bojler.
P.S.Svi oni koji misle da se od apartmana super zaradi-nije bas tako troskovi su ogromni.

Zadnje uređivanje utisana : 09.04.2008. at 11:28. Reason: Nepotpun odgovor
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 11:36   #7
Ne znam koliko je velik taj prostor, ali očito da bi ga se isplatilo izolirati. Gubici energije su toliki koliki jesu, grijao se prostor ovim ili onim gorivom, znači potrebno je vidjeti kolika je cijena jedinične količine energije koju sistem zagrijavanja predaje grijanom prostoru (umnožak jedinične cijene energije i stupnja iskoristivosti) za različite sisteme, pa se prema tome odlučiti, nema "tajnog supersistema" primjenom kojeg bi se moglo zašparati, ako za održavanje npr. 22° uz vanjsku temperaturu trebaš npr. 20kW, moraš unijeti 20kWh električne energije ili ekvivalentnu količinu energije iz nekog goriva.

Izoliranjem zidova (i poda u podrumu, ako je moguće) te korištenjem bolje stolarije, gubici mogu biti smanjeni i na trećinu u osnosu na neizolirani prostor.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 11:48   #8
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
..što se grijanja tiče,meni su u kući troškovi tople vode,grijanja i kuhanja cca 4400 kuna godišnje.Dakle,ušteda je oko 800 kuna godišnje.Nije baš previše,ali i temp.od 20 stupnjeva je sasvim primjerenaNi po noći se ne grije.Ugodnije je spavati.

Činjenica je da je automobil u apsolutnom iznosu najveći trošak.Samo je pitanje tko će se odreći tog komfora.

A luksuz je prvo čega bi se trebali u ime štednje odreći.Samo treba definirati što je danas luksuz.Da li je to auto?
...
Ušteda na grijanju je ipak manja jer su troškovi tople vode i kuhanja isti, čini mi se.

Auto ne smatram luksuzom, stvarno mi je potreban, ali bih luksuzom proglasio auto koji je neprimjereno "raskošan" za moje potrebe. To naravno ovisi o osobnim potrebama - meni je sasvim ok koristiti svoj stari auto 10g/100000km, jer se još dobro drži i još ne očekujem neke veće kvarove. Postoje komentari kako je stari auto "rupa bez dna", ali kako se pokazalo da održavanje ne odnosi više od dodatnih 2000kn/god, ispada da do daljnjega štedim bar 800kn/mj. (s tim da novi auto vjerojatno više ne bi bio u toj klasi nego red veličine 20000€, pa bi i trošak financiranja/otpis vrijednosti bio bar 2000kn/mj , a onda je i potencijalna ušteda čak 1800kn)
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 11:55   #9
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Ovogodisnja poskupljenja su nas dotukla.U minusu smo debelom,kao i vecina Hrvata.
Imate koji savjet kako smanjiti troskove domacinstva?
Kupujemo spar-lampe,perem rublje nakon 9 sati,grijemo se na klima uredjaj i obucemo jos 1 majicu...ali i dalje su izdaci preveliki.Kako se vi ponasate?
Hvala svima koji mi odgovore
može se, vjeruj mi. nas je takva panika uhvatila prije cca 2 godine. debeli minusi, velik american, par potrošačkih kredita.
kaj smo napravili:
1. nema americana (tipa odeš u dućan sa 50 kn, ali vidiš još hrpu toga što će ti (kao) trebati, nema veze buš kupila na american - NE!)
2.odrediti tjednu potrošnju prema trenutnim mogućnostima (npr. 250 kn tjedno za špeceraj - kruh, mlijeko, voće, naravno neko meso, salama i slične stvari koje normalno kupujete) NE IĆI U VIKEND ŠOPINGE i nakupovati špeceraj za 12 osoba i drugi vikend ponovo
3. djeci (ako imate) davati mali đeparac bolje svaka tri dana 20 kn nego jednom tjedno 50, naučit će rastegnuti tih 20 kn
4. neko vrijeme ako se može (bar 1 mj bez obnavljanja odjeće (osim stvarno nužnih stvari (nećeš hodati sa cipelama sa rupom na đonu )

ako se još nekaj sjetim napišem, ali ovo su osnovne stvari (uz ovo kaj si nabrojala) da se počne malo štedjeti a da ne gladuješ, ne škrtariš,...možda će ti u jednom trenu izgledati kao da cjepidlačiš ali ISPLATI SE!!!
bitno je otplatiti ove kratkoročne kredite (tipa ako uzmem na 6 rata neću ni osjetiti tih 300 kn mjesečno), minus ne tekućem ne povećavati, slijedeći mjesec će već biti manji. u dućanu kupiti ono OSNOVNO, ali ako si hoćeš malo zasladiti život kupi eurokrem za doručak, ali ne onaj od 20kn nego onaj žljblj od 11kn. lako je vratiti se na fine stvari kad se situacija unormali. nama je trebalo otprilike tri mjeseca da stvari dođu pod kontrolu, ali već smo prvi mjesec primjetili pomak. bar nismo imali nove kredite, a oni stari su imali već jednu ratu manje

ovo djeluje ko mlaćenje prazne slame jer svi to znamo, ali mi smo doma sjeli, dogovorili se i svi sudjelovali. a za to nam se trebao upaliti neki kliker, hvala bogu ne prekasno
nana30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 13:17   #10
Sve napisano je istina...

Definitivno,american ( i ostale revolving kartice ) su generator dugova.
I minusi na tekućem...
Na sreću,nisam u minusu - minus mi može poslužiti za eventualne neplanirane troškove...

Tu su još troškovi za mobitele - nitko ih nije spomenuo.
Malo su ipak preveliki....
Ne treba se imati najnoviji model mobitela,mijenjati ga svaka dva mjeseca..
Isto tako,greška je kupovati "mobitele za 1 kn",uz pretplatu.Obavezati se da MORAŠ potrošiti određenu količinu novaca unaprijed svaki mjesec...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 13:20   #11
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Mi grijemo na loz ulje jedan prostor u podrumu gdje radi moj dragi.U 4 mjeseca izlozili smo 7.500 kn!Nova je pec koja ima sagorijevanje 90%,novi kotao-sve.Da li bi bilo jeftinije da se grije na struju?Cula sam isto,da postoje peci na brikete,koje vrlo malo trose..Znate nesto o tome?

Da,ne grije se samo taj prostor na loz ulje nego i topla voda za cijelu kucu.Tj,2 kupatila+wc i kuhinja.A bojler je od 300 l.Da li je tu kvaka?Posto smo na moru,pa iznajmljujemo apartmane,uzeli smo i veci bojler.
P.S.Svi oni koji misle da se od apartmana super zaradi-nije bas tako troskovi su ogromni.
Previše,daleko previše...
Nafta je daleko najskuplji oblik grijanja.
Kakva je mogućnost grijanja na plin?

Mada,u Dalmaciji sigurno nije isplativa investicija ulaganja u plin ( cca 35000 kuna ) zbog kratke sezone grijanja...Vjerojatno niti nemate mogućnost priključka na zemni plin...

Ostaje struja (skupa,ali jeftinija od nafte - također,manje početno ulaganje ) i navedeni briketi,ali je tu i problem čišćenja peći...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 14:20   #12
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Mi grijemo na loz ulje jedan prostor u podrumu gdje radi moj dragi.U 4 mjeseca izlozili smo 7.500 kn!Nova je pec koja ima sagorijevanje 90%,novi kotao-sve.Da li bi bilo jeftinije da se grije na struju?Cula sam isto,da postoje peci na brikete,koje vrlo malo trose..Znate nesto o tome?

Da,ne grije se samo taj prostor na loz ulje nego i topla voda za cijelu kucu.Tj,2 kupatila+wc i kuhinja.A bojler je od 300 l.Da li je tu kvaka?Posto smo na moru,pa iznajmljujemo apartmane,uzeli smo i veci bojler.
P.S.Svi oni koji misle da se od apartmana super zaradi-nije bas tako troskovi su ogromni.
7500 tisuca ulja u 4 mjeseca je malo? haha

za te novce se mozes i na struju ogrijat... ja mislim da je daleko naj jeftinije plinske boce na butan... samo sto vise nitko ne korisiti. ne znam zasto... alo to grije tri puta jace nego ista i jako malo trosi.
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 14:40   #13
Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
7500 tisuca ulja u 4 mjeseca je malo? haha

za te novce se mozes i na struju ogrijat... ja mislim da je daleko naj jeftinije plinske boce na butan... samo sto vise nitko ne korisiti. ne znam zasto... alo to grije tri puta jace nego ista i jako malo trosi.


ne,dapace!Zato i pitam vas ostale sta napraviti.
Najgore je sto je kotlovnica NOVA!!3 godine da smo sve napravili za naftu(pec,bojler,pumpe,rezervar)-i da li bi sad bila velika investicija(Isplativa) da se prebacimo na plin?
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 15:09   #14
Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
... ja mislim da je daleko naj jeftinije plinske boce na butan... samo sto vise nitko ne korisiti. ne znam zasto... alo to grije tri puta jace nego ista i jako malo trosi.
Plin u bocama (mješavina propan-butan) ima oko 45MJ/kg i košta oko 10kn/kg.
Lož-ulje (pišem napamet) oko 40MJ/litri - cijena ispod 5kn/l

Nekako mi se ne čini da je plin u bocama baš najjeftiniji .

Druga stvar je subjektivni dojam - imao sam katalitičku plinsku peć u vikendici i kako se ploče užare, u kratkom vremenu je ispred peći toplo, ali ostaje činjenica da je to i dalje peć snage oko 4kW koja troši oko 0,3kg/h.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 15:15   #15
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Mi grijemo na loz ulje jedan prostor u podrumu gdje radi moj dragi.U 4 mjeseca izlozili smo 7.500 kn!
Čini mi se da je ovo najveća rupa. O kakvom prostoru se radi?
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 18:04   #16
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Čini mi se da je ovo najveća rupa. O kakvom prostoru se radi?
Poslovni prostor,montaza filmova i slicno..Izoliran je panelkama,posto sjedi,i ima ljude koji to pregledavaju-mora grijati.mozda se cijevi od kotlovnice do tog prostora ohlade?Duge su cc.20 metara.U zidu su naravno.
Jos je jedan problem sta se dole pusi,pa stalno provjetravaju da ne bude puno dima.U stvari aluminijski prozor je vecinu vremena otvoren na ventus.
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 18:06   #17
Quote:
3007 kaže: Pogledaj post
Plin u bocama (mješavina propan-butan) ima oko 45MJ/kg i košta oko 10kn/kg.
Lož-ulje (pišem napamet) oko 40MJ/litri - cijena ispod 5kn/l

Nekako mi se ne čini da je plin u bocama baš najjeftiniji .

Druga stvar je subjektivni dojam - imao sam katalitičku plinsku peć u vikendici i kako se ploče užare, u kratkom vremenu je ispred peći toplo, ali ostaje činjenica da je to i dalje peć snage oko 4kW koja troši oko 0,3kg/h.
Posto mi imamo centralno grijanje,na naftu-da sad okrenemo na plin?Koliko bi to moglo kostati?
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 03:41   #18
Quote:
3007 kaže: Pogledaj post
Plin u bocama (mješavina propan-butan) ima oko 45MJ/kg i košta oko 10kn/kg.
Lož-ulje (pišem napamet) oko 40MJ/litri - cijena ispod 5kn/l

Nekako mi se ne čini da je plin u bocama baš najjeftiniji .

Druga stvar je subjektivni dojam - imao sam katalitičku plinsku peć u vikendici i kako se ploče užare, u kratkom vremenu je ispred peći toplo, ali ostaje činjenica da je to i dalje peć snage oko 4kW koja troši oko 0,3kg/h.
---
supher mali is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 10.04.2008., 03:46   #19
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Posto mi imamo centralno grijanje,na naftu-da sad okrenemo na plin?Koliko bi to moglo kostati?
procedura je to. uvjeti... najmanja stvar je plinski plamenik...

ali mislim da je najisplatljivije

osim ako imas svoja drva pa lozi...


za male prostore je klima najbolja
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 18:13   #20
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Mi grijemo na loz ulje jedan prostor u podrumu gdje radi moj dragi.U 4 mjeseca izlozili smo 7.500 kn!Nova je pec koja ima sagorijevanje 90%,novi kotao-sve.Da li bi bilo jeftinije da se grije na struju?Cula sam isto,da postoje peci na brikete,koje vrlo malo trose..Znate nesto o tome?

Da,ne grije se samo taj prostor na loz ulje nego i topla voda za cijelu kucu.Tj,2 kupatila+wc i kuhinja.A bojler je od 300 l.Da li je tu kvaka?Posto smo na moru,pa iznajmljujemo apartmane,uzeli smo i veci bojler.
P.S.Svi oni koji misle da se od apartmana super zaradi-nije bas tako troskovi su ogromni.
Dobra tema...narocito sada kada su rezije i primarne potrebe sve skuplje...i kada vecina ljudi u hr jos nije svjesna da zivi na kredit...jer nase kredite nece vise vracati drzava kao u jugi...
Napisala si da je to na moru...i mozda je loz ulje tamo najpovoljniji nacin grijanja-to ne znam...ali pitanje je koliko je isplativa sada rekonstrukcija svega koja bi rezultirala povoljnijim troskovima...plin?drva?nesto trece?
To morate sami vidjeti...ostale nacine stednje su vecinom vec opisane..

Svi koji su napisali nesto o karticama su napisali potpuno tocno...karticni sustav i jest razvijen jos davno kako bi se stvorila imaginarna slika novca koji ne postoji..ili onaj koji ce se tek treba zaraditi.To ima svrhu samo u jednom smislu-kada se ulaze u likvidnost...odnosno nesto iz cega ce proizaci zarada.Naravno...ako se to koristi uravnotezeno kartice nisu problem...ali ako se koristi tako da se uvijek padne na psihologiju razmjestaja artikala u trgovini(pogledajte gdje su artikli koji vam zaista trebaju...a gdje oni koji su vecinom nepotrebni)..onda to moze biti sok na kraju mjeseca..

Kada vec spominjes grijanje...evo mog iskustva unazad mjesec dana kako nisam u stanu vec na selu kod svojih...
Prostor od cca 120m2 griju na drva...stara kuca,gradena vrlo kvalitetno prije prvog svjetskog rata,dio renoviran,postavljeni neki izolatori topline...inace sve ostalo origigi(npr.strop je drven...hrastove grede kao da su jucer postavljane i sl).
cijele zime ih grijanje(ali tu mislim stvarno grijanje i do 30 stupnjeva ) dode oko 1000-1500 kn sa najkvalitetnijim drvom(imaju svoju sumu)...dok mi ti kazu i kada se sjetim svojih racuna u stanu onda mi jos naraste par tisuca vlasi na glavi kojih ionako imam previse...

Od rezija placaju struju i odvoz smeca.Glavni izvor stednje i zdravog zivota je eko hrana koju sami proizvode...razlika od kruha preko povrca do mesa sa ovim "smecem"(sorry na izrazu,ali je zaista tako)u trgovinama je nemjerljiva...
mjesec dana vec jedem kremsnite od domacih jaja
Uglavnom...cijena zivota u velikom gradu ima svoju cijenu,sto i sam osobno znam...i netocna je tvrdnja da netko tko je sada na selu trosi puno na prijevoz do grada i da je to usporedivo sa svim troskovima u gradu...da ne pricam o tisini,miru, cistoci zraka,hrane i sl...
Naravno druga je stvar sto politika sve gura u metropolu i sto se mlade uci da je zivot na selu sramota,smrad i sl...pa je sada vec problem u zg-u takav da ce poceti "jesti"samog sebe kroz neko vrijeme...
__________________
..'ko na nas krene iz mesta je na.......
Gandalf Bijeli is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:03.