Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2009., 00:03   #1641
Quote:
n0ra kaže: Pogledaj post
Zanima me kome prijaviti poslodavca koji na razgovorima za posao postavljaju zabranjena pitanja o bračnom statusu, djeci...
Inspekciji rada (Državni inspektorat, http://www.inspektorat.hr/, to spada pod teži prekršaj poslodavca:

Zakon o radu

Podaci koji se ne smiju tražiti

Članak 20. (27.)

(1) Prilikom sklapanja ugovora o radu poslodavac ne smije tražiti od radnika podatke koji nisu u neposrednoj svezi s radnim odnosom.
(2) Na nedopuštena pitanja iz stavka 1. ovoga članka ne mora se odgovoriti.

...

Teži prekršaji poslodavca
Članak 228.a (247.)
(1) Novčanom kaznom od 31.000,00 do 60.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj poslodavac pravna osoba:
...
3. ako prilikom sklapanja ugovora o radu od radnika traži podatke koji nisu u neposrednoj svezi s radnim odnosom (članak 20. (27.) stavak 1.),
...
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2009., 21:24   #1642
Ukoliko je osoba zaposlena kod jednog poslodavca, a kod drugog povremeno honorarno radi temeljem ugovora o djelu, (dakle, idu joj doprinosi na oba ugovora), da li to ima ikakvog uticaja na buduću mirovinu?
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2009., 21:31   #1643
Profesionalna nesposobnost za rad

Sretan Božić i ostale blagdane.Evo mene da javim kako je prošlo.Dobila sam rješenje da je zbog bolesti nastala profesionalana nesposobnost za rad te se priznaje pravo na invalidsku mirovinu.U provedenom je postupku utvrđeno:-Da je prema nalazu i mišljenju ovlaštnog vještaka u Zagrebu od 1.12.2009.kod osiguranika zbog bolesti nastala profesionalana nesposobnost za rad,prema članku 34.stavku 1.ZOMO,jer mu je radna sposobnost trajno smanjena za više od polovice prema tjelesno i psihički zdravom osiguraniku iste ili slične naobrazbe i sposobnosti uz isključenje:večih psihofizičkih napora,dužeg stajanja i hodanja,rada sa ljudima te sa medicinskim aparatima.-da je prema članku 116.ZOMOobavljena revizija i dana suglasnost na navedeni nalaz i mišljenje o invalidnosti od strane stručnog povjerenstva za reviziju.-da osiguranik prima nakanadu plače za vrijeme bolovanja prema propisima o zdravstvenom osiguranju;-da su ispunjeni uvjeti za priznavanje prava na invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad iz članka 52. ZOMO.Kontrolni pregled određen je prema članku 113.ZOMO i obavit će se u 12mj 2010.g.Dan s kojim osiguraniku pripada pravo na isplatu koa i visina invalidske mirovine odredit će se prema članku 54.ZOMO posebnim rješenjem.

Telefonom je kontaktiran poslodavac koji mi je rekao da mogu prekinuti bolovanje uzeti od 28.12.godišnji odmor za 2009.g.nakon toga i godišnji za 2010.g. Kroz to vrijeme čemo pregovarati o radnom mjestu kojeg s obzirom na gore navedeno neće biti,pa spominju osobno uvjetovani otkaz,povlaštenu otpremninu,moj potpis da se neću žaliti ne donešeno rješenje,otkazni rok3,5mjeseci.U ponedjeljak idem na detaljnije dogovore sa poslodavcem pa će mi još malo pojasniti.

Molim vas vaše mišljenje u vezi ovoga,da li je to u skladu sa zakonom odnosno povoljno za mene i dali da to prihvatim.

Unaprijed se zahvaljujem i nestrpljivo očekujem vaš odgovor.
DJELATNICA is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2009., 21:50   #1644
Hvala Suey!
Nisam još nište potpisala. Tek sam bila na prvom krugu razgovora za posao.Pozdrav!
__________________
Čovjek nikada ne dobije veći križ nego što može nositi...
n0ra is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2009., 00:57   #1645
Quote:
maalena kaže: Pogledaj post
Ne znam je li ovo pravo mjesto za ovo pitanje

Kako i gdje se može provjeriti da li poslodavac redovito uplaćuje zdravstveno i mirovinsko i da li je možda odjavio radnika bez njegova znanja? Naime, mm radi u malom privatnom obrtu, u zadnje vrijeme šef im jedva isplaćuje plaće, pa bi želio provjeriti svoj status prije nego se dogodi da treba nekakvu medicinsku pomoć.
I mene to interesira.Kako do toga!
fiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2009., 01:50   #1646
za mirovinsko možete provjeriti na stranicama društva koji upravlja mirovinskim fondom (sigurno ste dobili karticu s pinom za login), tu možete odabrati da vam šalju izvješća itd... za zdravstveno neznam...
vukovarac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2009., 14:31   #1647
Quote:
DJELATNICA kaže: Pogledaj post
Sretan Božić i ostale blagdane.Evo mene da javim kako je prošlo.Dobila sam rješenje da je zbog bolesti nastala profesionalana nesposobnost za rad te se priznaje pravo na invalidsku mirovinu.U provedenom je postupku utvrđeno:-Da je prema nalazu i mišljenju ovlaštnog vještaka u Zagrebu od 1.12.2009.kod osiguranika zbog bolesti nastala profesionalana nesposobnost za rad,prema članku 34.stavku 1.ZOMO,jer mu je radna sposobnost trajno smanjena za više od polovice prema tjelesno i psihički zdravom osiguraniku iste ili slične naobrazbe i sposobnosti uz isključenje:večih psihofizičkih napora,dužeg stajanja i hodanja,rada sa ljudima te sa medicinskim aparatima.-da je prema članku 116.ZOMOobavljena revizija i dana suglasnost na navedeni nalaz i mišljenje o invalidnosti od strane stručnog povjerenstva za reviziju.-da osiguranik prima nakanadu plače za vrijeme bolovanja prema propisima o zdravstvenom osiguranju;-da su ispunjeni uvjeti za priznavanje prava na invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad iz članka 52. ZOMO.Kontrolni pregled određen je prema članku 113.ZOMO i obavit će se u 12mj 2010.g.Dan s kojim osiguraniku pripada pravo na isplatu koa i visina invalidske mirovine odredit će se prema članku 54.ZOMO posebnim rješenjem.

Telefonom je kontaktiran poslodavac koji mi je rekao da mogu prekinuti bolovanje uzeti od 28.12.godišnji odmor za 2009.g.nakon toga i godišnji za 2010.g. Kroz to vrijeme čemo pregovarati o radnom mjestu kojeg s obzirom na gore navedeno neće biti,pa spominju osobno uvjetovani otkaz,povlaštenu otpremninu,moj potpis da se neću žaliti ne donešeno rješenje,otkazni rok3,5mjeseci.U ponedjeljak idem na detaljnije dogovore sa poslodavcem pa će mi još malo pojasniti.

Molim vas vaše mišljenje u vezi ovoga,da li je to u skladu sa zakonom odnosno povoljno za mene i dali da to prihvatim.

Unaprijed se zahvaljujem i nestrpljivo očekujem vaš odgovor.
Želim i ja Vama sretan Božić! Pretpostavljam da ste mislili na moj odgovor.

Što se tiče profesionalne nesposobnosti za rad, ukoliko Vam poslodavac ne može omogućiti drugo radno mjesto prilagođeno Vama, tada Vam može dati osobno uvjetovani otkaz. Ako se radi o ozljedi na radu ili profesionalnoj bolesti, tad imate pravo na duplu otpremninu. Godišnji za 2009. morate početi koristiti ove godine jer inače gubite pravo na isti - nije moguće prenijeti u iduću godinu godišnji iz tekuće godine koji nije korišten zbog bolovanja jer ste morali raditi 6 mjeseci u 2009. godini da biste ga mogli prebaciti, ali vi ste očito cijelu 2009. bili na bolovanju. Što se godišnjeg za 2010. tiče, mora Vam poslodavac omogućiti korištenje istog u 2010. godini, a ako Vam ga prije prestanka ugovora o radu ne može omogućiti, po novom Zakonu o radu Vam taj godišnji mora platiti. Godišnji možete koristiti i za vrijeme otkaznog roka.

Zaista ne znam što da Vam kažem, jer nemam nikakve detalje vašeg slučaja, ne znam gdje radite, iznose otpremnine, što točno poslodavac nudi, itd., da bi Vam mogla savjetovati što da prihvatite. Ovdje na Forumu pišem samo okvirno, bolje potražite savjet odvjetnika i odnesite mu sve papire ili ako ste učlanjeni u neki od sindikata idite obavezno sindikalnom pravniku.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2009., 14:39   #1648
Quote:
fiser kaže: Pogledaj post
I mene to interesira.Kako do toga!
Treba prijaviti Financijskoj policiji, ona vrši nadzor nad primjenom Zakona o doprinosima:

"Temeljna zadaća Financijske policije

...
2. Suzbijanje neslužbenog gospodarstva, odnosno sive ekonomije,
..

Djelokrug rada Financijske policije

Financijska policija provodi financijski nadzor zakonitosti, pravilnosti i pravodobnosti obračuna, prijava i uplata proračunskih prihoda i naknada propisanih posebnim zakonima. Financijska policija naročito nadzire:

...
2. Izvršavanje obveze obračuna i uplate doprinosa za obvezna osiguranja,
..."

http://www.mfin.hr/hr/financijska-policija
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2009., 15:45   #1649
Otpremnina i profesionalna mirovina

Sve najbolje povodom blagdana forumašice i forumaši!

Imam "malu" nedoumicu koja muči obitelj već neko vrijeme, nadam se nekim smjernicama ljudi koji znaju više od mene.

Naime, član obitelji je od državne firme dobio ponudu za prijevremenu (profesionalnu) mirovinu sa otpremninom od oko 150.000 kn.
Ugovor o navedenoj otpremnini je sastavljen još počekom prošle godine, i vrijedi do početka 2010., dakle, s obzirom na krizu, za očekiati je da će druge ponude biti znatno manje.

Moja pitanja:
1. Kako se navedena otpremnina isplaćuje i vodi? Kao plaća ili kao uplata na žiro račun? Ako su na plaći neke obustave od kredita, da li će se iste automatski "namiriti" otpremninom ili se kompletna daje umirovljeniku na raspolaganje?

2. Da li će krizni porez utjecati na iznos isplaćene otpremnine?

3. Ako je potpisan kakav ugovor da se od plaće može veći postotak izdvajati za eventualna potraživanja banke, da li isti ostaje na snazi i za iznos mirovine?

Podrazumijeva se da traži svaka pravna pomoć, no to uključuje i pravno potkovane forumaše... svaka riječ je dobrodošla!
Hvala vam unaprijed na pomoći.
CyberDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2009., 21:38   #1650
Lijep pozdrav svima! Imam samo jedno kratko pitanje? Na ugovoru sam na određeno. Koliko me poslodavaoc smije držati na određeno? Radim kod privatnika... Čula sam do tri godine najduže ali i teoriju da mi smije samo tri puta produžiti ugovor na određeno. Help,pleas!
ivana1981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 18:37   #1651
Novi zakon o radu - trajanje godišnjeg odmora

Novi Zakon o radu kaže:

Članak 55.

(1) Radnik ima za svaku kalendarsku godinu pravo na plaćeni godišnji odmor u trajanju od najmanje četiri tjedna.

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._149_3635.html



Stara formulacija je bila "18 radnih dana".

U slučaju da firma ima 6-dnevni radni tjedan, znači li to da njezin radnik sada ima na raspolaganju 24 radna dana za godišnji odmor?

Zadnje uređivanje ZloPrase : 01.01.2010. at 18:42.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 02.01.2010., 11:42   #1652
porodiljna naknada

pozdrav! imam pitanje: ako sam radila 6 godina na ugovor, ostala trudna i onda dobila otkaz (odnosno ugovor mi nije produžen), zar ne bi trebala sa zdravstvenog dobivati nešto više od minimalca koji iznosi 1600 kn kao netko tko nikad nije radio, mislim na temelju radnog staža?
i da li se dobije nešto veća naknada ako dijete ima zdravstveni problem?
mayadi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 13:13   #1653
Ljudi nisu upućeni

Kako i ovaj moj naslov govori, ljudi firmi gdje radim (uključujući i mene) pojma nemaju imaju li kakva prava. Situacija je sljedeća:

Zaposleni smo u firmi čija proizvodnja ovisi o plinu, konkretno, radi se o ciglani koja inače radi u četiri smjene uz brojne neplaćene prekovremene sate.
Da ne duljim, kao što svi znaju došlo je do poskupljenja plina u državi pa je naš poslodavac odlučio poslati nas na prisilni godišnji na tri mjeseca jer mu se ne isplati proizvoditi (prevelika razlika u cijeni plina)

Događa se sljedeće: Svim radnicima se oduzimaju dani redovnog godišnjeg odmora, bez ijednog dana preostalog da bismo ga iskoristili kada nama samima to odgovara, plaćeni smo i inače ispod "minimalca" a sada nam je rečeno da će se i to prepoloviti (a moguće je i da neće biti sredstava za isplatu plaća) za vrijeme tog prisilnog raspusta, ipak optimistično očekujemo 1000 kuna mjesečno.
Ostale dane, budući da će taj prisilni dopust trajati duže nego imamo redovnog godišnjeg odmora, dužni smo odraditi kroz prekovremene sate.

Napominjem da svi imamo ugovore na neodređeno, dakle u stalnom smo radnom odnosu.

Moje pitanje je: -Postupa li naš poslodavac po pravu i zakonu, ima li nepravilnosti, i ako ih ima, kome ih prijaviti?

Hvala svima unaprijed!
__________________
No shit Sherlock
Dr. Watson is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 15:37   #1654
[QUOTE=ZloPrase;24298026]Novi Zakon o radu kaže:

Članak 55.

(1) Radnik ima za svaku kalendarsku godinu pravo na plaćeni godišnji odmor u trajanju od najmanje četiri tjedna.

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._149_3635.html



Stara formulacija je bila "18 radnih dana".

U slučaju da firma ima 6-dnevni radni tjedan, znači li to da njezin radnik sada ima na raspolaganju 24 radna dana za godišnji odmor?[/

I mene zanima što točno znači 4 tjedna odmora. Koliko je to dana? 20, 24 ili možda čak 28?

Zna li netko odgovor?

Naime, lako je odrediti četiri tjedna ako se godišnji koristi cijeli, odjednom. Ali tko tako čini? Vjerojatno nitko!
Iz tog je razloga potrebno konkretno tumačenje odnosno broj dana.

Zadnje uređivanje zzzmija : 05.01.2010. at 15:52.
zzzmija is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 20:57   #1655
tjedan sadrzava 7 dana, 4*7=28. ne pise radna tjedna, nego samo tjedna.
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 17:11   #1656
@ robihr

Jesi li ti stručan za tumačenje zakona ili ti to po zdravoj logici?
Može se tumačiti na razne načine kao što sam rekla.
Mene zanima koliko je tvoj odgovor siguran, a ne logičan.
Poslodavcu je znači najbolje odrediti da godišnji traje 4 tjedna u komadu i to je to.
A što ako neko želi koristiti npr. 3 tjedna ljeti, a ostale dane - KOLIKO - potrošiti na spajanje vikenda sa neradnim danima ili tako nešto, po svojoj volji.
Koliko radnih dana je taj 1 tjedan?
Tko je to tako napisao u zakonu, baš i nije razmišljao.
Bolje je bilo prije, 18 radnih dana minimum, pa ih kombiniraj po volji u dogovoru s poslodavcem.

Zadnje uređivanje zzzmija : 07.01.2010. at 17:18.
zzzmija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 17:17   #1657
Još jedno pitanje, ali vezano za HZZO,
Jedan roditelj prijavljen na zdravstveno preko ministarstva kao nezaposlena osoba.
Drugi roditelj preko kojeg je dijete bilo prijavljeno, ostao isto bez posla, ali se nije na vrijeme prijavio kao nezaposlen pa je bez zdravstvenog.
Može li se dijete redovni student, brucoš, prijaviti na zdravstveno preko onog prvog roditelje uz potvrdu faksa, bez obzira što je od odjave prošlo više od 30 dana?
zzzmija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 22:25   #1658
Quote:
zzzmija kaže: Pogledaj post
@ robihr

Jesi li ti stručan za tumačenje zakona ili ti to po zdravoj logici?
Može se tumačiti na razne načine kao što sam rekla.
Mene zanima koliko je tvoj odgovor siguran, a ne logičan.
Poslodavcu je znači najbolje odrediti da godišnji traje 4 tjedna u komadu i to je to.
A što ako neko želi koristiti npr. 3 tjedna ljeti, a ostale dane - KOLIKO - potrošiti na spajanje vikenda sa neradnim danima ili tako nešto, po svojoj volji.
Koliko radnih dana je taj 1 tjedan?
Tko je to tako napisao u zakonu, baš i nije razmišljao.
Bolje je bilo prije, 18 radnih dana minimum, pa ih kombiniraj po volji u dogovoru s poslodavcem.
a gle zakon se uvijek tumaci tako da bude sto povoljniji za tebe (ako postoji logike za to) za sada jos nisam pogrijesio sa svojim tumacenjima, ali uvijek postoji prvi puta

nego inace imas definiran radni tjedan i tjedan. radni tjedan se odnosi na 5 dana,tj. od pon-pet, dok se tjedan odnosi na 7 dana. posto u zakonu pise 4 tjedna, to znaci 28 dana.

prije je bilo definirano zakonom minimalni iznos od 18 dana, ali ovaj novi zakon definira 4 tjedna (ne radna tjedna), sto bi znacilo 28 dana. a ako su se oni zajebali u pisanju i mislili su na 4 radna tjedna, to je njihova krivica, a ti ako se hoces drzati zakona imas pravo na 28 dana

i da jos nesto u godisnji ti se ne racunaju neradni dani, pa cak i da ti poslodavac pukne 3 tjedna po ljeti, neradne dane ce ti morati oduzeti od trajanja godisnjeg
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 23:33   #1659
Quote:
zzzmija kaže: Pogledaj post
Poslodavcu je znači najbolje odrediti da godišnji traje 4 tjedna u komadu i to je to.
A što ako neko želi koristiti npr. 3 tjedna ljeti, a ostale dane - KOLIKO - potrošiti na spajanje vikenda sa neradnim danima ili tako nešto, po svojoj volji.
Koliko radnih dana je taj 1 tjedan?
Tko je to tako napisao u zakonu, baš i nije razmišljao.
Bolje je bilo prije, 18 radnih dana minimum, pa ih kombiniraj po volji u dogovoru s poslodavcem.
Obzirom je prva faza izmjene ZOR-a sadržavala usklađivanje s acquis c. u poglavlju 19. , tako je bilo potrebno u novi ZOR implementirati i Direktivu 2003/88/EZ o određenim aspektima organizacije radnog vremena koja uređuje, između ostalog, i korištenje godišnjeg odmora. Iz Direktive:

"Članak 7.

Godišnji odmor

1. Države članice poduzimaju potrebne mjere kako bi svaki radnik imao pravo na plaćeni godišnji odmor u trajanju od najmanje četiri tjedna, ovisno o uvjetima za stjecanje prava i za odobravanje takvog odmora utvrđenim nacionalnim propisima i/ili praksom.
...."

Međutim, onda se pojavio problem koliko je to dana ako se ide preračunavati u iste. Zakon dalje utvrđuje:

"Članak 56.

(1) Trajanje godišnjeg odmora duže od najkraćega propisanog odredbom članka 55. ovoga Zakona te broj radnih dana koji se uračunavanju u godišnji odmor radnika, utvrđuje se kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu.

(2) Blagdani i neradni dani određeni zakonom ne uračunavaju se u trajanje godišnjeg odmora.

(3) Razdoblje privremene nesposobnosti za rad, koje je utvrdio ovlašteni liječnik, ne uračunava se u trajanje godišnjeg odmora."

Znači, Zakon o radu donosi minimum koji mora biti omogućen svakom radniku, a to je 4 tjedna.

Kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu, odnosno ugovorom o radu propisuju se dani, i to radni, koji se uračunavaju u godišnji odmor radnika.

Prilikom računanja godišnjeg odmora, tjedan se pretvara u dane, ovisno o tome je li radnikov radni tjedan petodnevni ili šestodnevni. Jedino tako možete izračunati koliko godišnjeg ima radnik kojem u Kolektivnom ugovoru piše npr. da ima 30 dana godišnjeg odmora. Ako računamo na takav način, zakonski minimum godišnjeg odmora od 4 tjedna kod radnika koji radi pet dana u tjednu iznosit će 20 dana godišnjeg odmora, a radnika koji radi šest dana u tjednu - 24 dana godišnjeg odmora. Ako radnik ima 30 dana g.o. po KU i ima petodnevni radni tjedan, imat će 6 tjedana godišnjeg odmora.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 23:50   #1660
Tuzba zbog bozicnice

Evo prenosim svoj problem i pitanje s drugog podforuma gdje mi nitko nije uspio pomoci, pa se mozda ovdje nade netko tko zna nesto o slijedecem.

Svi znamo sto se u posljednje vrijeme dogadalo u odnosu drzavnih i javnih sluzbenika s Vladom RH i nezakonitom kresanju bozicnica zbog cega je svjesno prekrsen Kolektivni ugovor. E sada, s obzirom da nisam clan niti jednog sindikata, zanima me na koji nacin ja kao pojedinac mogu zatraziti zastitu svojih prava.

Koliko vidim prema kolektivnom ugovoru i zakonu u radu, nakon povrede prava iz kolektivnog ugovora, najprije slijedi proces mirenja. Ukoliko on ne uspije, slijedi tuzba nadleznom sudu. Ako si clan sindikata, tu problema nema - potpises punomoc za mirenje i zastupanje pred sudom i o tome vise nista ne mislis, sve za tebe obave sindikalni odvjetnici. Ja nisam clan sindikata pa tako nesto ni ne mogu napraviti.

Dakle, sto ja tocno sada moram napraviti? Tko uopce za mene moze sudjelovati u procesu mirenja? Trebam svog odvjetnika? Ako sindikat sudjeluje u procesu mirenja i nekim cudom uspije, da li ce se odluke mirenja (isplata bozicnice) primijeniti i na mene koji nisam clan sindikata i nisam sudjelovao u procesu mirenja (ali jesam pristupio kolektivnom ugovoru - to mi pise u ugovoru o radu)?

Ako proces mirenja ne uspije, a sindikat dobije parnicu na sudu, da li ce se presuda odnositi i na mene ili samo na clanove sindikata? Drugim rijecima, da bi ostvario svoja prava i dobio bozicnicu, trebam li ja podici samostalnu tuzbu?

Ukoliko se na mene nece odnositi rezultati mirenja i parnicnog postupka kojeg ce provesti sindikat, sto ja sada trebam uciniti?

Ugovor o radu (clanak 129) kaze:
(1) Radnik koji smatra da mu je poslodavac povrijedio neko pravo iz radnog odnosa može u roku od petnaest dana od dostave odluke kojom je povrijeđeno njegovo pravo, odnosno od saznanja za povredu prava, zahtijevati od poslodavca ostvarenje toga prava.
(3) Zaštitu povrijeđenog prava pred nadležnim sudom ne može zahtijevati radnik koji prethodno poslodavcu nije podnio zahtjev iz stavka 1. ovoga članka, osim u slučaju zahtjeva radnika za naknadom štete ili drugim novčanim potraživanjima iz radnog odnosa.


Sto sada ovo tocno znaci? Moram li zahtijevati ostvarenje mog prava u roku od 15 dana ili ne trebam? U (3) kaze da se rok od 15 dana ne odnosi ako radnik zahtjeva novcana potrazivanja (a valjda bozicnica spada u novcana potrazivanja, zar ne?).

(5) Ako je zakonom, drugim propisom, kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu predviđen postupak mirnoga rješavanja nastaloga spora, rok od petnaest dana za podnošenje zahtjeva sudu teče od dana okončanja toga postupka.

Sto pak sada ovo znaci? Kolektivnim ugovorom je propisan postupak mirenja (tko ce ga provesti za mene?). Trebam li podnijeti zahtjev za ostvarenje mog prava ili ne trebam? Da li je dovoljno cekati ishod postupka mirenja, pa tek zatim podnijeti zahtjev sudu bez obzira sto nije podnesen zahtjev poslodavcu?

Eto, hvala na svakoj pomoci. I jos nesto - nije mi toliko stalo do tih 600 kn, da su postojale drugacije okolnosti vjerojatno ne bi niti trazio taj novac. No vrijeda me arogantnost vlade, posebno Sukera i Kosorice, te njihovo konstantno sikaniranje znanosti i tehnologije u ovoj nasoj banana republici.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:08.