Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2003., 02:56   #21
Ono mozda izgleda ko brija ali takvih ljudi ( ne zabrijanih ) fakat ima. Furam se na tu True Crime literaturu i ne biste vjerovali kakva sve sranja ljudi rade. Super film.
__________________
Zasto Dino radja kad je Goran karan?
SenseiTanaka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2003., 11:34   #22
Ja sam (i film i knjigu) skužio kao DOSADNE. A to im je i najjača vrlina. Naime, sve to prikazije tu njihovu (kako Batemanovu, tako i od ostalih likova) ispraznost i bezosjećanost i ostale -ostove. Pogotovo knjiga ima tih "dosadnih dijelova", a djelomično i film.
Sve u svemu, sjajna djela. Usto, knjiga je podosta brutalnija; film je dječja emisija prema njoj.
BTW, nadam se da nikad neću imati priliku gledati dvojku.
__________________
"Few people think more than two or three times a year; I have made an international reputation for myself by thinking once or twice a week." -- George Bernard Shaw
el_Brujo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 21:38   #23
IMO, odlican film...gluma, dijalozi, fotografija, sve jako dobro...ja sam takodjer shvatila da nije zapravo ubijao (ono kad je ubio on policajce na nacin da pucanjem iz svog pistolja njihov auto eksplodira i ona scena s mot. pilom na stubama su najbolji pokazatelji da je sve to izmisljeno)

knjiga isto super, samo sto je tamo zapravo ubijao
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 08:57   #24
Meni je film tolko dobar da sam ga gledala masu puta i mislim da ga znam napamet.Čitajući postove od prije par godina vidim da ljude muči dal je on stvarno ubijao ili je sve plod njegove mašte.Mislim da je to u biti manje važno jer pošto sam i sama par godina prije filma pročitala knjigu iz koje zbog naravno puno više detalja koji su ponekad i zamorni proizlazi da je on stvarno ubijao dok je film po meni puno intrigantniji i daje naslutiti suprotno.Mislim da film ali i knjigu treba shvatiti kao upozorenje u šta se svijet tada počeo pretvarati.Naravno mnogi od nas se ne možemo prepoznati u takvom smislu jer jednostavno ne živimo u takvom okruženju mada toga ima sve više.Pod time ne mislim naravno na takve poremećene tipove ali činjenica je da svi mi polako zaboravljamo da smo samo ljudi koji želimo opstati u okrutnom svijetu i da ponekad znamo biti i sebični i zlobni.
nika p is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 10:52   #25
feed me a stray cat

Mislin da se tu vidi da nije počinia ubojstva, nego da sve zamišlja
Ono is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 23:19   #26
Film je sniman po knjizi, a u njoj je Bateman zaista bio serijski ubojica, što bi značilo da je to isto i u filmu.

Inače i meni je film genijalan, jer pokazuje onu najtamniju stranu ljudske psihe, odnosno ubojstvo bez pravog razloga ili opravdanja! Yuppijevski svijet u kojemu Bateman živi itekako postoji i u stvarnosti (samo pogledajte izjave nekih poznatih ličnosti i vidit ćete koliko zapravo žive u svom svijetu, pod staklenim zvonom) i to je ono najstrašnije, moć i bogatstvo ne oslobađaju čovjeka, nego ga vode do apsolutne otuđenosti, kompletnog kaosa, u kakav naslovni "junak" zapada.

Film je, za razliku od knjige (koja je prebrutalna i izvan svakih granica ukusa, koliko god te granice bile široke) fenomenalan i usudio bih se reći, genijalan.

Ali od svih scena, definitivno moram izdvojiti onu u kojoj se Bateman nalazi u onom noćnom baru i govori konobarici da je želi ubiti i namazati se njenom krvlju, no ova ga nije čula zbog buke u baru. Od ležernosti i bezbrižnosti s kojom je to rekao, me jednostavno prolaze trnci!

Remek-djelo, bez daljnjeg govora!
PeaceFrog is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 23:32   #27
Quote:
Ono kaže: Pogledaj post
feed me a stray cat

Mislin da se tu vidi da nije počinia ubojstva, nego da sve zamišlja
Ne, tu se samo vidi da je munjen u glavu.
Čive is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2010., 09:08   #28
meni je najbolja ona scena dok kod sebe doma zakolje onog lika sa sekirom
Komar22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2010., 12:09   #29
Za ovu ulogu Bale je trebao dobit oskara,kako se samo ufuro u ulogu a još ono njegovo isklesano tijelo,savršenstvo. Film je odličan i bolji od knjige jer u njoj ima puno bezpotrebnih gluposti.U svakom slučaju film je remek djelo.
kzge is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2010., 12:40   #30
Odličan film. I da, on je sve to zamišljao tj. svu mržnju prema kurvama, yuppijima i pederima je izbacivao u svojim fantazijama.
Darkhero is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2011., 11:27   #31
jel se film moze shvatit tako da on zaista je pocinio neka od onih ubojstava al ne sve, tj da ga je sve to dovelo jos vise do ludila i da je svoje fantazije doveo do ekstrema (npr ona scena gdje auto eksplodira ili gdje baci onu motornu pilu na kurvu)
Miki_kaze is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2011., 20:46   #32
Moguće da je ubio onog beskućnika.
shoei is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 00:36   #33
moguće da ih je pola ubio lol
Strid3r is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 13:05   #34
Već dugo nisam gledala film u jednom dahu kao što je to bio slučaj s Američkim psihom. Nažalost, kraj malo kvari dojam.
Christian Bale uistinu nosi čitav film, a naracija iz prvog lica to samo dodatno naglašava. Ovo je one man show, svi ostali
su tek statisti. Nisam čitala knjigu, nisam upoznata niti s profilom prosječnog „yuppiea“ , ali film me prikovao za ekran.

Vidim da ste ovdje raspravljali o mogućem kraju. Neki tvrde da jest poubijao sve te ljude, drugi da je to tek plod njegove mašte...
Iskreno, kraj mi malo šteka jer sam očekivala grande finale, pa sam na kraju pomalo konfuzna sama sa sobom te sklonija
ideji kako se sve to odigralo samo u kokainom zaluđenoj glavi Patricka Batemana. Scena s policajcima i ubojstvima po ulici
me na to nagnala, ali i još par nelogičnosti ranije.

Međutim, moram priznati da bi scena s odvjetnikom vjerojatno ušla u anale kulta prikazujući sliku koristoljubivosti i psihopatične ispraznosti likova da je
odvjetnik u završnim scenama namjerno ignorirao Batemanovo priznanje. Doduše, u tom slučaju bi netko trebao
objasniti i misteriozan nestanak tijela iz Paulovog stana...Sve u svemu, bio je svakako otvoren za više verzija kraja, šteta što taj
dio nije malo bolje razrađen. Ili makar razumljivije po nas koji nismo čitali knjigu.
hurts is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 21:51   #35
joj ovo bi mogla ponovo pogledat nisam vec godinama,jako jako dobar film Cristian odličan
x files agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 21:30   #36
Genijalan film, jedan od naj podcijenjenih filmova. Baš sam ga neki dan ponovno pogledao.
Bale. Meni je to definitivno njegova najbolja uloga i prava je sramota što nije bio ni nominiran za Oscara, ako ga je ikad trebao dobiti, to je trebalo biti za ulogu Patricka Batemana.

Film sam prvi puta pogledao tek prošle godine, no ni na kraju pameti mi nije bilo da će me toliko oduševiti.
Film je kritika "modernome društvu" tj. yuppima i sviđa mi se kako je sve to satirički obrađeno, svi su oni "vice presidenti" nečega, a ni u jednom trenutku filma ih ne vidimo kako rade nešto konkretno, glavna opsesija im je biti bolji od nekoga u materijalnoj vrijednosti kojom dokazuju svoju reputaciju npr. tko ima bolju poslovnu karticu ili tko je uspio rezervirati stol u Dorsiji za petak navečer.
Quote:
Patrick Bateman:
Paul Allen has mistaken me for this dickhead Marcus Halberstram. It seems logical because Marcus also works at P&P and in fact does the same exact thing I do and he also has a penchant for Valentino suits and Oliver Peoples glasses. Marcus and I even go to the same barber, although I have a slightly better haircut.


Film je prepun satire i stvarno se čovijek pošteno nasmije. Ima puno bisera kao sprdanje sa kurvama i nezaboravnih Quotova. Scene ubojstva prije kojeg se puštaju Huey Lewis, Phil Collins i Withney Huston su antologijske.
Zanimljivo je da je tema knjige i filma još uvijek sviježa iakoko je prošlo 20, odnosno 10 godina od objave istih, što znači da se ništa nije promjenilo. I dan danas svjedočimo maminim i tatinim sinovima, koji su ko fol neki biznismeni, voze skupe aute, rade sranja i neznaju šta bi sa sobom od bjesnoće, ovaj film upravo to govori o svome glavnom protagonistu koji ne želi biti takav, ali ipak je.
Quote:
Patrick Bateman:
There is an idea of a Patrick Bateman; some kind of abstraction. But there is no real me: only an entity, something illusory. And though I can hide my cold gaze, and you can shake my hand and feel flesh gripping yours and maybe you can even sense our lifestyles are probably comparable... I simply am not there.
Kraj je odličan, ostavljen je osobnoj interpretaciji slično kao i Inception.
Knjigu nisam čitao, ali namjeravam.

9/10
Corvus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 21:32   #37
Patrick Bateman jest uistinu ubio sve te ljude te oboje, i film i knjiga, su u stvari kritika na indiferentnost ispraznog materijalizmu okrenutog društva; kroz čitav film si čak i najbolji prijatelji brkaju identitete s obzirom koliko su opterećeni sami sa sobom dok ih za ostale nije briga. U takvom perverzno izokrenutom svijetu jedan serijski manijak može proći neopaženo. Šlag na kraju je scena u kojoj se Bateman obraća svojem odvjetniku kao jedinoj osobi koja bi ga uistinu trebala poznavati; to bi bio kao vrhunac sarkazma za svijet u kojem su odvjetnici oni koji nas poznaju bolje od vlastitih prijatelja i članova obitelji.

SPOILER
A za one kojima nije jasan misteriozni nestanak tijela iz stana Paula Allena, objašnjenje leži u samom Paulu. Kao što nam je poznato, Bateman je ubio Paula i nastavio koristiti njegov stan kao odlagalište trupala. U jednom je trenutku netko iz Paulove obitelji ušao u taj stan i pronašao leševe; vođeni mišlju kako je Paul ubojica, obitelj je odlučila čitavu stvar zataškati te se je riješila trupla i preuredila stan. Upravo se je zato ona žena koju kasnije Bateman susreće u Paulovom preuređenom stanu onako čudno ponašala jer je vjerovala kako Bateman zna za Paulova ubojstva. To bi bio još jedan od detalja čitavog ovog mozaika gdje je otuđenost ljudi od čovjeka i čovjeka od ljudi dovedena do tragikomičnih razmjera.

Sve u svemu, odličan film i do danas najbolja Baleova uloga.
*Raskoljnikov* is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 17:50   #38
Treba napomenut da je u knjizi to sve apsolutno dovedeno do ekstrema. Film je zabavan i do neke mjera ocrtava poantu, ali knjiga je nevjerojatno vjerodostojan manifest materijalizma, ispraznosti i sveopće perverzije. Ja sam dosta dijelova preskakala, naprosto mi je bilo predosadno čitati bljezgarije tog ispraznog bolesnika (Batemana, ne autora ). Ali zato su dijelovi koji opisuju koljačinu... uf. Spadaju među najšokantnije i najodurnije stvari koje sam čitala.

I onda si mislim, lukav je taj B.E. Ellis, vjerojatno njegov cilj i je da ukaže na tu neku izopačenost u svima nama. Kao, 'aha, dosadni su ti dijelovi u kojima Patrick na 15 stranica dogovara koji će restoran rezervirati, ali si fasciniran dok masakrira žrtve na 5 stranica. Svinjo odvratna'.
Inconnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 00:33   #39


Sigurno top 20 filmova što sam ih ikad pogledao.
I jedini od tih dvadeset za koji ne znam zašto se tu našao, odnosno, ne mogu točno elaborirati zašto.
Neka atmosfera, svijet unutar svijeta u koji te film uvuče, prva veća uloga Balea (ako ne kontamo Empire of the Sun, iako je meni Swing Kids, od tih dječjih Baleovih, značajniji), ta ispraznost likova, nekakav mytery trash efekt, dijalozi... Ma genijalan film.
I što vrijeme više protiče, film je sve kultniji, zbog čega mi je jako drago.
__________________
how to explain...
decent young player is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 01:29   #40
Nego,navodno ima 2. dio, pretpostavljam da je smeće?
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:28.