Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2012., 11:13   #361
Kad već misliš zamrzavati, onda bolje zamrzni pola pečenog kruha, tako uštediš i na struji. Kasnije kada odmrzneš kruh bude kao svježi, pogotovo ako ga nakratko staviš u pećnicu kad je već odmrznut.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 12:55   #362
Probat ću. Bolje tako nego da nam se povlači po frižideru
__________________
Moj blog
Little Miss Violet is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 14:57   #363
Donata krasan kruhic
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 12:10   #364
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Ne postoje riječi kojima bih mogla dovoljno dobro opisati zadovoljstvo posljednjim kruhom koji sam ispekla.
Isto tako ne postoje riječi kojima bih mogla nahvaliti izgled tog kruha, stoga mi preostaje samo


Pitanjce: ako sam dobro shvatila - starter se napravi večer prije. Ujutro zamijesiš kruh i pustiš da se diže te navečer pečeš
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 13:22   #365


domaći doručak uz svježi kruh
__________________
"Do I wanna know?"
L3go is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 13:23   #366
Ikebana, prava ikebana
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 14:04   #367
Evo i mojih kruhova. Samo sam vam pobrala foru s pečenjem, znači vruća zdjela s poklopcem. Na ovaj dio o kruhu koji se ne mjesi, sa starterima i slično se još moram priviknuti, za sada ga mjesim li ga mjesim.

http://img29.imageshack.us/img29/6528/pa260113.jpg

Uploaded with ImageShack.us

http://img263.imageshack.us/img263/6187/pb070282.jpg

Uploaded with ImageShack.us

http://img594.imageshack.us/img594/6896/pb070292.jpg[

Uploaded with ImageShack.us

Zadnje uređivanje L3go : 21.04.2014. at 02:37. Reason: img
Stonožica Bosica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 14:21   #368
uhhhhh Lego dobri su prlozi uz kruh
Stonožice, super ti izgledaju kruhovi/ kruheki/ kruh množina , a Donatu neću ni komentirati
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 16:03   #369
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Pitanjce: ako sam dobro shvatila - starter se napravi večer prije. Ujutro zamijesiš kruh i pustiš da se diže te navečer pečeš
Upravo tako, možeš starter koristiti i odmah čim se ohladi, ali nakon 10-tak sati u hladnjaku bude želatinozan, ne izgleda kao upravo pripremljeni bešamel. Uglavnom, planiram proces obzirom kada imam vremena za peći kruh, pazeći da ima dovoljno vremena za dugotrajno dizanje.

Quote:
l3go kaže: Pogledaj post
domaći doručak uz svježi kruh
Prekrasan, a uz takvu dekoraciju još pripamljivije djeluje
Po boji vidim da nije od bijelog brašna ... koju kombinaciju brašna si koristio?

Quote:
Stonožica Bosica kaže: Pogledaj post
Evo i mojih kruhova. Samo sam vam pobrala foru s pečenjem, znači vruća zdjela s poklopcem. Na ovaj dio o kruhu koji se ne mjesi, sa starterima i slično se još moram priviknuti, za sada ga mjesim li ga mjesim.
Samo ti mijesi ako tako više voliš ... i ja mijesim prvi put, ali ga kasnije samo presložim bez novog miješenja.
Inače, lijepi ti je kruh .. onaj prvi je kukuruzni?
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 16:35   #370
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Prekrasan, a uz takvu dekoraciju još pripamljivije djeluje
Po boji vidim da nije od bijelog brašna ... koju kombinaciju brašna si koristio?
radio sam po kombinaciji koju si ti koristila za tvoj zadnji, 320 raženog i 380 integralnog

i sjemenke sam zaboravio dodati jutros kad sam se bio ustao da ga presložim
__________________
"Do I wanna know?"
L3go is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 16:45   #371
l3go, kruh jako lijepo izgleda, ali važnije je pitanje jesi li zadovoljan okusom?
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 16:52   #372
u potpunosti

otkad sam počeo peći, još mi se nije dogodilo da mi okus nije bio u redu

samo mislim da ubuduće neću više s raženim raditi, nekako mi previše vlage zadrži, čak i sada kad sam radio kao i ti, i ranije zamjesio samo raženo sa vodom
__________________
"Do I wanna know?"
L3go is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 17:00   #373
Quote:
l3go kaže: Pogledaj post
samo mislim da ubuduće neću više s raženim raditi, nekako mi previše vlage zadrži, čak i sada kad sam radio kao i ti, i ranije zamjesio samo raženo sa vodom
Ne znam kakav je postupak pečenja ... ja zadnjih pola sata raženi kruh izvadim iz zdjele i nastavim peći samo na rešetki, k tome uz ventiliranje. Raženi kruh ispod sat vremena još nisam pekla.
Dok mi je prije raženi znao zadržati previše vlage i jednom mi se čak ukiselio, ovako sa starterom ostaje svjež tjedan dana, ali unutrašnjost nije ljepljivo vlažna, već onako spužvasta, kao kad svježi pšenični kruh režeš. Na slici na kojoj sam pokazala presjek vidi se glatki rez, nema sakupljanja mrvica kao kad na raženom ima više vlage.
Možda je i starter bio prerijedak? Jel' ti bude onako kao želatina?
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 17:11   #374
Kruhovi su krasni.Svima. Ja mijesim, do startera nisam dosla, ali sam nabavila posudu sa poklopcem. Fotic nisam.

Vjerojatno nisam prva, i iako sam ozenjena, vako na nevideno bih zenila l3gu, ma i Donatu
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 17:16   #375
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Ne znam kakav je postupak pečenja ... ja zadnjih pola sata raženi kruh izvadim iz zdjele i nastavim peći samo na rešetki, k tome uz ventiliranje. Raženi kruh ispod sat vremena još nisam pekla.
Dok mi je prije raženi znao zadržati previše vlage i jednom mi se čak ukiselio, ovako sa starterom ostaje svjež tjedan dana, ali unutrašnjost nije ljepljivo vlažna, već onako spužvasta, kao kad svježi pšenični kruh režeš. Na slici na kojoj sam pokazala presjek vidi se glatki rez, nema sakupljanja mrvica kao kad na raženom ima više vlage.
Možda je i starter bio prerijedak? Jel' ti bude onako kao želatina?
postupak pečenja nam je isti, i ja ga vadim na pola pečenja, a starter je baš želatinozan, onako se treska u cijelosti, ne znam kako da drugačije to opišem

ma ne smeta meni ta vlažnost toliko, niti mi je kruh manje svjež kasnije kroz tjedan, samo bih rađe da nije tako inače kada pravim bez raženog brašna ne bude takav
__________________
"Do I wanna know?"
L3go is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 17:34   #376
Quote:
l3go kaže: Pogledaj post
ma ne smeta meni ta vlažnost toliko, niti mi je kruh manje svjež kasnije kroz tjedan, samo bih rađe da nije tako inače kada pravim bez raženog brašna ne bude takav
Zato upravo i razglabamo da dođemo do najboljeg rješenja ... ja sam tek uz starter uspjela smanjiti količinu vlažnosti; kada sam prije mijesila koliko god nastojala uvijek mi je raženo "potegnulo" više vode kod umješavanja. Ovih par zadnjih komada koje sam pekla uopće nemaju te ljepljivosti kao oni prije - kruh je doslovno bio ljepljiv, ostavljao je tragove na nožu.
Sada kada umijesim kruh u kojem ima raženog brašna čini se tvrđim u odnosu na one prije, lijepo se može formirati kugla, ali kada kvasac proradi bude lijepo mekana smjesa sa mjehurićima.

Zanimljivo da mi se bijeli kruh sa starterom ne dopada, za obično crno i bijelo brašno više volim tradicionalno samo vodu, sol i kvasac, ali za integralno i raženo brašno starter čini čuda IMHO
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 23:15   #377
Donata, hvala na odgovoru.

Btw, divim vam se kako uspijete tako krasne kruhiće rastegnuti na par dana konzumacije. Ja bih ga ovako s fotke pojela cijelog, a mislim da će se nešto slično i dogoditi kad ga zamijesim :teškoodolijevatoplomkruhu:

Quote:
Maremonti kaže: Pogledaj post
Vjerojatno nisam prva, i iako sam ozenjena, vako na nevideno bih zenila l3gu, ma i Donatu
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 23:54   #378
Quote:
l3go kaže: Pogledaj post


domaći doručak uz svježi kruh
isuse
ja bi

jedna molba,imam novi disk i sve sa starog nestalo,može mi netko dati uputu za starter,količine i to
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 00:46   #379
Quote:
mujsapujsa kaže: Pogledaj post
jedna molba,imam novi disk i sve sa starog nestalo,može mi netko dati uputu za starter,količine i to
možda nešto od ovoga pomogne :

Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Inače, kada koristite starter, bez obzira koje brašno ćete koristiti, računajte da vam doza od 50 gr brašna i 250 ml vode daje starter za 700 gr brašna! Ako idete ispod te količine brašna smanjite količinu startera..
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Mislim da sam Mulici recept dala u dnevnom boravku.
Evo i ovdje, jednostavan je:

200 gr kukuruznog brašna pofuriti s 200 ml kipuće vode, izmiješati kuhačom i ostaviti da se ohladi. U ohlađeno dodati 600 gr pšeničnog brašna (bijelog ili crnog tip 1100), žličica i pol soli (slobodno dodajte više do jedne razom žlice, ja volim manje slani kruh) 350 ml vode i 1/4 žličice suhog kvasca za sporo dizanje od barem 10 sati il cijelu vrećicu suhog za brzo dizanje od nekih sat i pol do dva sata. Umijesiti kruh i ostaviti poklopljeno da se diže.
Kad se digne, samo preklopiti kao kovertu bez dodatnog miješenja, pobrašniti i ostaviti da se digne na kuhinjskoj krpi u nekoj zdjeli koja će mu dati oblik pogače. Peći u zagrijanoj zdjeli na 250 pola sata i onda otklopljeno još pola sata na nekih 180-200 stupnjeva (ovisi o pećnici).
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
bez problema stoji do 3 dana u hladnjaku, jedino ako u ta tri dana promijeni boju i miris, onda baci.
Ja ga ohladim uz miješanje i onda prebacim u poklopljenu kutijicu i u hladnjak. Kad krenem mijesiti, jendo pola sata ranije ga izvadim iz hladnjaka.
Vele da je bolje ako prenoći u hladnjaku.
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Radi se o tangzhong starteru ili water roux metodi, gdje kuhanjem male količine brašna (omjer 1:5 u odnosu prema vodi) dobiješ želatinoznu smjesu koju onda umijesiš u kruh.

Sa pirovim sam pekla kruh, ali me baš nije oduševio okus pirovog brašna, tako da sam odustala, a i prilično je skupo u odnosu na ostale vrste. Može biti i da sam pogrijeila što sam stavila samo pirovo brašno, možda sam trebala miješati.

Za kruh ga nisam nikada koristila, jesam za domaću tjesteninu.
i link:
http://www.youtube.com/watch?v=yV4MV...eature=related
Killi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 02:40   #380
fala koke ljubim te
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:09.