Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2012., 23:17   #21
ja cu ti reci jednu bitnu stvar:
motoricki razvoj i razvoj govora u pravilu ne idu istovremeno!!
posto je on motoricki vrlo napredan i spretan, posve je normalno sto razvoj govora kaska.
iako, njegov govor ne zaostaje. on je u dobi u kojoj je vazno da razumije, a ne da prica.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 23:26   #22
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
iako, njegov govor ne zaostaje. on je u dobi u kojoj je vazno da razumije, a ne da prica.
Istina. Ali osim što mama navodi da imaju problema u komunikaciji (za što još čekamo pojašnjenje ), činjenica je da se 'razumijevanje' ogromnim dijelom očituje upravo kroz slijeđenje dobivenih verbalnih uputa... Kako inače znati da dijete razumije ako se ne odaziva na vlastito ime (ili je nedosljedno u tome), ako 'na uputu' ne donese loptu, ne odnese kockicu, pogledom ne potraži neki predemet/osobu... To bi značilo nerazumijevanje, a pitanje je je li u osnovi toga sluh, pažnja, bilingvalna okolina... vrag bi ga znao
Stowaway is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 23:29   #23
da, u pravu si. nisam pozorni citala. ja sam nju shvatila da je fora u tome da on kuzi, samo nece. tj. da razumije kad mu kazes donesi loptu, ali ekad ce to napraviti, a nekad ce te izignorirati jer je zaokupljen, stajaznam, kockama.

ako je tako kako sam ja opisala, sve je u redu.
ako pak puno vise zanemaruje naredbe i ne pokazuje da ih je razumio, e to je onda problem
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 08:02   #24
Ustala se i mama ne bih ga prekrizila i rekla da ne razumije ništa ali skratila bih i rekla da razumije ono što on hoće a ne ono što ja na primjer hoću.
Jer ukoliko hoce piti odnese bocu do sudopera i čeka da mu se nešto ulije, navečer uzme dudu i popne se sam na krevet, za posranu pelenu vuce za rukav do ormarica za pelene, smoki uzima iz kutije kojoj otvori poklopac i još masu takvih primjera u kojima ce neverbalno pokazati što zeli. reagira na jinlge za reklame i sjedne se ispred televizije, na otvaranje vrata trazi kapu za šetanje.
ali kada se igramo ili ga zatrazim da donese loptu / slikovnicu / neku određenu igračku kojom se igramo i ponavljamo njen naziv samo pogled i tipa uzme nešto drugo ili jednostavno ignorira.
Upute uzmi/daj/ donesi jednostavno ignorira , najveća reakcija na njih mu je da se jednostavno nasmije i produzi ..
Reakcija na goste mu je nekako nasmjesnija, odmjeri šta imaju i naravno ako ubere vrećicu / čokoladu ili nešto drugo doći će do njih no ako nema koristi jednostavno nastavi svojim poslom.

Iz svoje panike, mi smo njega vodili i kod fizijatra i neuropedijatra i na uzv mozga, svi nalazi su u redu, štoviše okarakteriziran je ko napredan no nemojte me krivo shvatiti i drvljem i kamenjem na mene ali mene isto kopka to njegovo nereagiranje na pokušanje učenja razlikovanja lopte i auta, naredbe daj i uzmi jer imamo u susjedstvo ekipu od para blizanaca, još jedne cure i dečka i svi su rođeni u razmaku od mjesec dana i gledajući njih i videći koliko oni znaju i reagiraju još me više kopka..

A šta ću , samo sam mama..
CrniLabud is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 08:03   #25
a zna li tko zašto mene moja mala uopće ne zove mama?

15 mj a mama je rekla doslovno 3 put i to nisam sigurna je li rekla mama ili am-am (gladna sam) ili je to njoj isto. tata, baba, didi to zna, bumba, to, ne, ajde, riža, ke(ks), ide ide, vece (wc) je čak rekla.. mama neće pa neće.
ponavlja za nama mnoge "riječi" (onak nešto izbrljavi jedva razumljivo ali jasno je da ponavlja) i puno razumije, taj mi dio uopće nije sporan samo reći mama neće i neće. a nije ni da je forsiramo pa da se inati jer smo dosadni. ispočetka jesam (u vrijeme kad je počela zvati tatu) ali odavno sam odustala s tim: ajde reci maamaa.

__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 09:45   #26
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
a zna li tko zašto mene moja mala uopće ne zove mama?
a jel govoriš o sebi u trećem licu, ono "daj mami.../evo mama će ti dat"?


moj je inače počeo mm-a ponekad zvati i po imenu, pretpostavljam zato što ja mm-a ne zovem "tata"
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 09:52   #27
Quote:
CrniLabud kaže: Pogledaj post
ali mene isto kopka to njegovo nereagiranje na pokušanje učenja razlikovanja lopte i auta
a zašto bi dijete od 13- mjeseci moraLO razlikovati loptu i auto?
zato jer to razlikuje susjedov mali?
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 09:54   #28
crnilabud, ja bih zaista rekla da je fora u tome sto on jednostavno nece.
znam da si zabrinuta, pa kad ste vec obavljali sve te silne pretrage, mozes ga zbog svog mira odvesti logopedu. on ce najstrucnije procijeniti djetetov govorni razvoj, tj razumijevanje u ovoj dobi.

katjes, slazem se, reci muzu i ostalima da te pocnu oslovljavati s "mama". mi se pred njom uvijek zovemo mama i tata, i skuzila je. to su joj prve rijeci sa znacenjem, potvrdila mi logopedica. jer ona u igri i brbljanju nikad ne koristi mama ili tata, uvijek neke trece slogove.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 10:11   #29
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
crnilabud, ja bih zaista rekla da je fora u tome sto on jednostavno nece.
ja bih rekla da je fora u tome da je crni labud užasno opterećena time što druga djeca mogu i znaju i da sve što njeno napravi/može/zna uspoređuje s drugom djecom i ako im ne može parirati onda onda to doživljava kao svoj neuspjeh (nije ga uspjela naučiti, zato ju i pogađaju ti blesavi komentari kako ga mama i tata nisu naučili)

djeca su različita, ospice dobijem od proglašavanja beba naprednima ili nenaprednima, nemoj ga uspoređivati s drugima, uživaj u svakom danu, u svakoj novoj stvari koju nauči ili naučite zajedno, opusti se.
takav je, kakav je, ako ćeš konstantno biti nezadovoljna svojim djetetom i od njega očekivat da treba moći i znati više i biti drugačiji odnos će vam biti pun frustracija.

moja mala je kao beba apsolutno po svemu - nazadna. pa i rastom čak . ž
za motoriku je imala i dijagnozu, bila je vježbač. zvala me je baba pa nana do 18 mjeseci. nije uopće pušila te mahni papa, plješči, gdje je vau-vau fore, nije joj se dalo (poslije sam skužila da je to bilo jer je bila okorjeli dnevni nespavač pa je cijelo vrijeme bila prenervozna i preumorna da bi usvajala nove stvari).

danas ima 4 godine i ljudi padaju u nesvijest kad počne pričat. verbalno je debelo iznad svojih vršnjaka. upija k'o spužva, svaki dan mi dođe s nekim novim spoznajama i vještinama, a kad ju pitam gdje je to naučila i tko joj je pokazao kaže - sama sam se naučila.
motorika joj ni danas nije jača strana, al brate mili, ne mogu svi biti vrhunski sportaši sa završenom likovnom akademijom i doktoratom iz filozofije
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 10:50   #30
Citam u ne vjerujem beba ima 13 mjeseci i netko se iscudava iz toga sto nezna pricati, imenovati predmete, pozdravljati, slusati i pratiti kad joj se prica, usvajati obrasce i norme ponasanja

Ja stvarno nikad nisam cula da bebe u toj dobi trebaju raditi sve od ovoga navedenog i da se smatra da na neki nacin zaostaju u razvoju ako to ne rade, ali moram priznati da ako sam u krivu i da bi djeca te dobi zaista sve to trebala znati, da sam se zabrinula jer moja mala od skoro 12mj isto ne radi vecinu tih stvari koje si navela, a po drugoj djeci vidim da ih dosta ni s 20 mj a i starijih ne radi te stvari tak da mi stvarno nije jasno kak se moze ocekivati od bebe te dobi da bude na intelektualnom nivou djeteta od 2-3 godine, ak ne i starijeg.

mada, naravno, tvoje je dijete, s njim si svaki dan i mislim da najbolje ti mozes procijeniti ako nesto nije u redu, a koliko vidim vodili ste ga i nekim strucnjacima zbog tog koji su takoder potvrdili daj je sve u redu, pa mi eto nije jasno, ko sto je netko vec napisao koja je poanta ovog topika. a po tome sta djeca koje dobi rade i kak se ponasaju mozes najbolje vidjeti tako da odes u park s djetetom, popricas s drugim mamama i konacno vidis razne situacije na licu mjesta
maya_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 11:09   #31
Ja se ne zabrinjavam i ne usporedjujem dijete. Ima 11 mjeseci i tek je neki dan poceo pljeskati, pa-pa nece mahati ni u ludili, "prica" ba-ba, ge-ge ali zato hoda samostalno. Znam ga nekad uloviti da lijevu sakicu drzi zatvorenu (kad prolazi tramvaj, kad se boji necega...) ali me isto ne brine, otvorim je i idemo dalje. Stvarno se ne opterecujem jer sam cijelo vrijeme s njim i vidim da je sve u redu. Progovorit ce a onda se nece zaustavljati a i mahat ce pa-pa na radost okoline. Znam da se ponavlja ali svako dijete je prica za sebe i koliko god nam to tesko bilo ne smijemo ih usporedjivati jer sam crv sumnje raste u nama i opterecujemo se umjesto da uzivamo. I zar bi trebala cijeli dan trenirati malog kako bi mahao pa-pa, nema sanse, uzivam u njemu svaki dan a kad promase ovisi o njemu.
finjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 12:05   #32
poanta topica je bila što vaša djeca kau, kako se ponašaju i hvala svima koji su iznijeli neka svoja iskustva. nisam opterećena pariranjem djeteta drugoj djeci i jako mi je zao ako je tako ispalo. bili smo u parku , s drugom djecom i po tim iskustvima me samo zanimalo da li je stvarno u redu i što treba očekivati od djeteta s 13 mjeseci ništa drugo.ne stavljam mu ljestvicu previsoko niti ga treniram cijeli dan puna frustracija jer on nešto ne zna ne shvaća ili neće samo primjećujem neke stvari za koje mi se čini da bi mogle biti drugačije. za to razlikovanje predmeta sam posebno zapela jer nam je fizijatar rekao da bi on do dobi od nekih 16 mjeseci trebao znati razlikovati i razumijeti jednostavne naredbe
CrniLabud is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 14:01   #33
Quote:
CrniLabud kaže: Pogledaj post
za to razlikovanje predmeta sam posebno zapela jer nam je fizijatar rekao da bi on do dobi od nekih 16 mjeseci trebao znati razlikovati i razumijeti jednostavne naredbe
je, ali on ima 13. kad su tako mali, svaki mjesec znači veliki napredak. ogromna je razlika između djeteta od 12 i onog od 18 mjeseci, npr. budeš vidla
annaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 14:14   #34
previše brineš. ukratko.
opusti se.
kad bude imao 2-3-4-5-15-25 godina grist ćeš se što ti to doba provela stalno iščekujuć kad će nešto napravit i proučavajuć što može, a što ne može i željet ćeš da si više uživala
ipak nije ukratko
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 14:30   #35
ponovno sam čitala opis autoričinog klinca i sjetila se jednog našeg malog frenda. identični su. njegova mama mi se žali da ne zna koje igre i što uopće da radi s njim. onda ja njoj opisujem što mi radimo, pričamo, igramo se, crtamo. ona veli da je njoj tj njemu SF jer nema šanse da bi on nešto slušao ili sjedio.

da on uzme igračku i zavitla je ili šutne nogom. i to je to od igre. ja joj vjerujem. družimo se pa ga poznam. on samo odleprša. trči, mlati, ko muha bez glave. malo dođe se pomazi i ode dalje. nema tu da se on na nešto koncentrira, da nešto proučava, da nešto radi "ufino" da sudjeluje u pjesmici, brojalici, čitanju slikovnice..pokazivanju di je što. pravi je mali razbijač, hahar, "sirovina" kako mu kaže mama.

tako da je on valjda jednostavno takvo dijete (mislim njih 2 su očito takva)

a moja pak sušta suprotnost. bojažljivo se kreće, sve provjeri 3put, voli plišance, slikovnice, priče, pokazivanja, objašnjenja, interakciju s ljudima .. pa je njegova mama sva zadivljena njome, a ja sam bila zadivljena njime (ako ćemo iskreno nisam više toliko zadivljena, uviđam prednosti ovakvog djeteta kakvog imam )
btw on je i mjesec dana mlađi..
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 14:58   #36
Quote:
CrniLabud kaže: Pogledaj post
poanta topica je bila što vaša djeca kau, kako se ponašaju i hvala svima koji su iznijeli neka svoja iskustva. nisam opterećena pariranjem djeteta drugoj djeci i jako mi je zao ako je tako ispalo.
za to razlikovanje predmeta sam posebno zapela jer nam je fizijatar rekao da bi on do dobi od nekih 16 mjeseci trebao znati razlikovati i razumijeti jednostavne naredbe
Nije bitno kako je ispalo, brines se jer si brizna mama. Svi usporedjuju, bez obzira sto ne bi trebali.
Neko dijete ne progovori ni do druge godine nista, sve je to u normali.
Medjutim, znamo da ima djece i s problemima, pa nije zgoreg budno pratiti napredak sog djeteta i reagirati ako se primjete neki problemi.
I meni se cini da bi s godinu i pol morao razumjeti sto mu govoris i napraviti zadatak koji mu kazes...tipa donesi lopticu, stavi lopticu u kanticu i sl.
Da mu jos malo vremena...
Jesi sigurna da dobro cuje, kako reagira kad ga dozivas? Okrece se prema izvoru zvuka?,
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
malo dođe se pomazi i ode dalje. nema tu da se on na nešto koncentrira, da nešto proučava, da nešto radi "ufino" da sudjeluje u pjesmici, brojalici, čitanju slikovnice..pokazivanju di je što. pravi je mali razbijač, hahar, "sirovina" kako mu kaže mama.

tako da je on valjda jednostavno takvo dijete (mislim njih 2 su očito takva)
Valjda, mozda ...nisu svi istog temperemanta i ne napreduju po svim segmentima jednakom brzinom...ali moguce je i da ima nekavih problema.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 14:59   #37
Quote:
CrniLabud kaže: Pogledaj post

Inace, sin ima 13 mjeseci, propuzao je i posjeo se s nepuna četiri mjeseca, sa šest se podignuo na noge, sa devet prohodao.
moj ima 9 mjeseci i ne posjeda se, ne puze a bome se ni ne dize na noge... al zato govori mama, tata, baba i svasta nesto, mase pa- pa, pokazuje prsticima dodi, pljesce na svaku pjesmicu, obozava igracke i satima se igra s njima i upija sve sta mu se prica...
meni ne pada na pamet da se brinem oko motorike jer vidim da se lijepo razvija i da je zadovoljan.
hocu reci, u necemu su bolji, u necemu malo manje...
myya is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 15:04   #38
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
onda ja njoj opisujem što mi radimo, pričamo, igramo se, crtamo. ona veli da je njoj tj njemu SF jer nema šanse da bi on nešto slušao ili sjedio.

da on uzme igračku i zavitla je ili šutne nogom. i to je to od igre. ja joj vjerujem. družimo se pa ga poznam. on samo odleprša. trči, mlati, ko muha bez glave. malo dođe se pomazi i ode dalje. nema tu da se on na nešto koncentrira, da nešto proučava, da nešto radi "ufino" da sudjeluje u pjesmici, brojalici, čitanju slikovnice..pokazivanju di je što. pravi je mali razbijač, hahar, "sirovina" kako mu kaže mama.

.

baš tako.. s njim se mozes igrat jedino na bacanje igračaka a da mu to zaokupi pozornost na malo duze vremena i vidis da je to nesto sto ga uveseljava..a ocito je samo karakter takav
CrniLabud is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 15:06   #39
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
I meni se cini da bi s godinu i pol morao razumjeti sto mu govoris i napraviti zadatak koji mu kazes...tipa donesi lopticu, stavi lopticu u kanticu i sl.
Da mu jos malo vremena...
Jesi sigurna da dobro cuje, kako reagira kad ga dozivas? Okrece se prema izvoru zvuka?,
.
Čuje dobro jer će se okrenuti ako ga zovneš a na reklame trče glavom bez obzira ispred televizije čak i ako ih čuje iz susjedne prostorije..
CrniLabud is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 15:09   #40
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
previše brineš. ukratko.
opusti se.
kad bude imao 2-3-4-5-15-25 godina grist ćeš se što ti to doba provela stalno iščekujuć kad će nešto napravit i proučavajuć što može, a što ne može i željet ćeš da si više uživala
ipak nije ukratko
znam ali nekad si ne mogu pomoći, ja sam s njim 24 sata na dan, otac mu ima takav posao da radi veliku većinu dana pa me panika da dijete nešto ne zna ne zato što ne moze ili neće nego zato što ja nešto radim krivo.
CrniLabud is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:49.