Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2007., 18:44   #81
Quote:
Falcon kaže: Pogledaj post
Evo pošto nisam neki vojni strateg, a i nisam baš detaljno upoznat sa kompletnom situacijom, može li mi netko objasnit koji je zapravo bio konačni cilj (ako ga je uopće bilo) te dugotrajne opsade grada?
Da su Srbi htjeli ući u Sarajevo mogli su to odmah napraviti jer po onom što sam ja čitao bili su daleko nadmoćniji od branitelja Sarajeva na početku opsade.
Dakle, o čemu se tu zapravo radilo?
Opsada nije imala ofanzivni cilj, tj. nije se htelo zauzimanje grada. Cilj je odbrana srpskih naselja oko grada i sprečavanje ofanzive muslimana prema istoku. U jednom trenutku Sarajevu je pretilo zauzimanje od Vojske RS, to je bilo posle pada Trnova, Bjelašnice i Igmana - radilo se o kontraofanzivi VRS isprovociranoj stalnim napadima muslimana sa spoljašnje i sa unutrašnje strane obruča oko Sarajeva. Muslimansko rukovodstvo se već pomirilo sa porazom, ali je spas došao od Amerike koja je zapretila vazdušnim napadima na Srbe, pa je pad Sarajeva zaustavljen.
aleksije radicevic is offline  
Old 01.10.2007., 18:50   #82
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Opsada nije imala ofanzivni cilj, tj. nije se htelo zauzimanje grada. Cilj je odbrana srpskih naselja oko grada i sprečavanje ofanzive muslimana prema istoku. U jednom trenutku Sarajevu je pretilo zauzimanje od Vojske RS, to je bilo posle pada Trnova, Bjelašnice i Igmana - radilo se o kontraofanzivi VRS isprovociranoj stalnim napadima muslimana sa spoljašnje i sa unutrašnje strane obruča oko Sarajeva. Muslimansko rukovodstvo se već pomirilo sa porazom, ali je spas došao od Amerike koja je zapretila vazdušnim napadima na Srbe, pa je pad Sarajeva zaustavljen.
Ove izmisljotine stvarno nemaju granice.Kada mislis da su ispucali sve,od igranja basketa srpskim glavama,bacanja srpske nejaci lavovima,lutkama na Markalama...i mislis da ne moze gore,onda dode ovako jedna laz o srpskim naseljima koja su se branila od Sarajlija.
zebu is offline  
Old 01.10.2007., 18:52   #83
Quote:
Falcon kaže: Pogledaj post
Evo pošto nisam neki vojni strateg, a i nisam baš detaljno upoznat sa kompletnom situacijom, može li mi netko objasnit koji je zapravo bio konačni cilj (ako ga je uopće bilo) te dugotrajne opsade grada?
Da su Srbi htjeli ući u Sarajevo mogli su to odmah napraviti jer po onom što sam ja čitao bili su daleko nadmoćniji od branitelja Sarajeva na početku opsade.
Dakle, o čemu se tu zapravo radilo?
Cetnici su bili svjesni da bi imali velike gubitke u slucaju zauzimanja grada,zato su isli na lagano mrcvarenje i ubijanje zivota u ljudima.Nisu granatirani vojni ciljevi,nego nasumicno kuce,zgrade,objekti od kulturne i istorijske vaznosti,sve s ciljem ubijanja duha Sarajlija i bilo kakve volje za zivotom.Cetnici su isli na to da se Sarajlije predaju.
zebu is offline  
Old 01.10.2007., 18:52   #84
Quote:
zebu kaže: Pogledaj post
Ove izmisljotine stvarno nemaju granice.Kada mislis da su ispucali sve,od igranja basketa srpskim glavama,bacanja srpske nejaci lavovima,lutkama na Markalama...i mislis da ne moze gore,onda dode ovako jedna laz o srpskim naseljima koja su se branila od Sarajlija.
Dobro, šta je, po tebi, bio cilj opsade?
aleksije radicevic is offline  
Old 01.10.2007., 19:25   #85
Quote:
Falcon kaže: Pogledaj post
Evo pošto nisam neki vojni strateg, a i nisam baš detaljno upoznat sa kompletnom situacijom, može li mi netko objasnit koji je zapravo bio konačni cilj (ako ga je uopće bilo) te dugotrajne opsade grada?
Da su Srbi htjeli ući u Sarajevo mogli su to odmah napraviti jer po onom što sam ja čitao bili su daleko nadmoćniji od branitelja Sarajeva na početku opsade.
Dakle, o čemu se tu zapravo radilo?
Nije tu bilo niakavog cilja. Opsada se desila sama od sebe ondosno ona je bila rezultat ratnih dejstava.

Na samom pocetku "Srbi" nisu napali Sarajevo vec se radilo u ekstremistima SDS koji su pokusali da udju u stari dio grada, to nije uspjelo pa se kasnije rat prosirio na ostale dijelove grada i onda smo dosli u situaciju slicno onoj vojskama u prvom svjetskom ratu, doslo je do rovovskog ratovanja u kojem bi se linija odbrane pomjerala par stotima metara ali nikada vise. Mi nismo bili jaki da razbijemo obruc sa druge strane oni nisu imali dovoljno ljudtva za sveobuhvatni napad jer mogli su razarat artiljerijom ali za ulaz u grad bili su potrebni ljudi jer bi se borbe morale voditi za svaku kucu.

Ja znam situaciju na Srskoj strani jer sam imao prijatelje na Palama koji bi rekli kad se sta sprema. Ovi Srbi po Palama i okolnim mjestima nisu bili voljini da jurisaju ili zaginu u nekoj od gradskih ulica uglavnom bi branili svoje, Karadjic je uvijek oslanjao na dosljake ili one zaludjene u srpstvo.

Ako budes imal priliku nabavi knjigu Rat Uzivo, Seanda Hadzifejzovica. Jako korisno prociati, zapravo radi se o transkriptu TV Dnevnika tadasnje RTV BiH. Vdijet ces kako je rat zapocinjao Alija je bio kindapiran od strane JNA. U tom trenutku najprisebnia osoba je bio Stjepan Kljujic . U jednom trenutku na javno je na TV rekao braniteljima na Grbavici "Silaze vam cetnici u grad, pucajte na njih"
Tuco is offline  
Old 01.10.2007., 19:39   #86
Aha, znači prosto gledajući opsada Sarajeva bila je igra "mačke i miša" u kojoj se "miševi" nisu htjeli igrati, ali "mačke" su ih na to stalno prisiljavale, i tako u krug.
E sad, ono što mene izrazito sablaznjava je činjenica da je grad bio okupiran 4 godine i svo to vrijeme u gradu su bili UNPROFOR-ci i nisu sprječili daljnje granatiranje grada i ubijanje civila. Od same opsade, koja eto očito nije imala nekakvog strateški važnog cilja, veći je apsurd taj što je u prisutnosti UN-a poginulo oko 11 000 nedužnih civila od kojih je oko 1000 bilo djece.

Btw., hvala na svim informacijama
Falcon is offline  
Old 01.10.2007., 20:07   #87
Quote:
Falcon kaže: Pogledaj post
Aha, znači prosto gledajući opsada Sarajeva bila je igra "mačke i miša" u kojoj se "miševi" nisu htjeli igrati, ali "mačke" su ih na to stalno prisiljavale, i tako u krug.
E sad, ono što mene izrazito sablaznjava je činjenica da je grad bio okupiran 4 godine i svo to vrijeme u gradu su bili UNPROFOR-ci i nisu sprječili daljnje granatiranje grada i ubijanje civila. Od same opsade, koja eto očito nije imala nekakvog strateški važnog cilja, veći je apsurd taj što je u prisutnosti UN-a poginulo oko 11 000 nedužnih civila od kojih je oko 1000 bilo djece.

Btw., hvala na svim informacijama
Tacnije 1600 djece.UNPROFOR-ci su tu bili samo statisti.UN se nije htio mijesati ni sprijeciti pokolj,bas kao ni 95. u Srebrenici.
zebu is offline  
Old 01.10.2007., 20:11   #88
Pa znas kako kazu nekom rat a nekome brat. Bilo je dosta struja kojima je odgovarala da grad bude pod opsadom specijalno nakon 1993 kada se stanje malo stabilizovalo. Korupcija u gradu je bila neshvatljiva. Na samom pocektu uspostave vazdusnog mosta dobivali smo pristojnu pomoc u brasno, ulje, jaja i mlijeko u prahu, konzerve mesa i ribe itd. Onda je to pocelo presusivati tako sto je se dijelilo uglavnom brasno, tjestanina, ulje dok namirnice poput pasteta, mesnih proizvoda i sireva su zavrsavale na pijaci. Neko je mlatio golem novac na tome. Pola kilograma Danskog Feta sira je kostala 20 njemackih maraka.

Takodjer ljudi su placali ogromne novce za izlazak iz grada a to su radili lokalni komadanti. POznat je vec primjer Musana Topalovica Cace koji je odgovoran za mnoga ubistva u gradu ne samo Srba vec i ostalih. Radilo se o jednom obicnom kriminalcu koji je ustao u obranu grada ali kasnije vec zapoceo po starom. Cesto je hvatao ljude i tjerao ih da mu idu kopati rovove u njegovoj zoni odgovornosti. Jednom prilikom je to uradio i sinu Alije Izetbegovica. Takvih samovoljnih bez kontrole :komandanata" kao Caco je bilo na desetine. Bavili su se raznim malverzacijam na primjer neki lokalni komandanti bi napali cetnicke polozaje bez ikakve kordinacije ili naredbe sa vrha samo ne bil se proslavili. Drugi su pak najcesce vrsili racije po pijacama gdje u su plijenili robu koju bi kasnije prodavali po svojim radnjama.

Nekima jednostavno nikada nije bilo bolje nego pod opsadom. Mnoge neobjasnjive stvari su se desavale recimo ubistva nekih nasih profesionalni oficira odmah nakon uspjesne akcije. Na primjer Enver Sehovic i dan danas suska da je ubijen sa zada odnosno sa nasih pozicija. Inace radilo se o jako sposobnom oficiru.
Tuco is offline  
Old 01.10.2007., 20:37   #89
Rat se meni toliko oduzio da mi nekako izgleda kao da je trajao 10 godina.

Toliko dogadjaja.
Evo nekoliko.

Jednom cini mi se u toku 92 nekako puce dezinformacija da se Srpsko cetnicko rukovodstvo pocelo medju sobom ubijati.Fol strijeljani Karadzic, Koljevic i Krajisnik.Raja se pravo nalozila i obradovala a mi izasli ispred zgrade i poceli pucati u zrak od srece.Kontali nece rat jos dugo.
Nije proslo ni dvije minute kad cetnici zarokase po ulici granatama.
Bjez brzo nazad.
Nista od kraja rata.


U zgradi zivila porodica Slovenaca.Muz, zena i sin.
Niko ih nije previse dobro poznavao ali su uvijek izgledali kao mirni i pristojni ljudi.
Koliko znam nisu imali nikakve rodbine u BiH.Samo njih troje.
Sin je bio borac Armije BiH i poginuo je negdje krajem 1992.Stariji bracni par je ostao sam i cesto su se mogli vidjeti kako za mirnih dana u sumrak sutljivo sjede ispred haustora.Nije proslo mnogo a zena poginu prilikom cetnickog granatiranja redova za vodu.Muz je i dalje nastavio tiho sjediti ispred haustora samo sto je odjednom izgledao 10 godina stariji.Tu ga je jednog dana poslije nekoliko mjeseci pronasla cetnicka granata.Nestade jedne porodice, osta prazan stan i mjesto gdje su sjedili.
Ubrzo se u stan uselila neke od mnogobrojnih protjeranih porodica.
Tahvil-pasa is offline  
Old 01.10.2007., 20:40   #90
Bez zelje da bilo koga vrijedjam i da se sprdam sa nevinim zrtvama i tragedijom grada Sarajeva iznijecu nekoliko cinjenica koje sam cuo od prijatelja ( Srba ako je to bitno) iz Sarajeva i okolice.Svi su mi tvrdili da se Sarajevo moglo zauzeti od strane vojske RS(JNA) na samom pocetku rata april-maj 1992,kasnije je to postalo skoro nemoguce iz prostog razloga sto Srbi nisu imali dovoljno ljudstva.Pricali su mi za neke kontraofanzive vojske RS kad su muslimanske snage bile razbijene ,ali se uvijek po pravilu stalo na pola puta zbog nedostatka ljudstva.Inace sama situacija oko grada i u gradu je bila ko ce imati bolju startnu poziciju,i cinjenica je da su Srbi iz Pofalica debelo nagrabusili na samom pocetku rata.
vladislav is offline  
Old 01.10.2007., 20:46   #91
Quote:
Bez zelje da bilo koga vrijedjam i da se sprdam sa nevinim zrtvama i tragedijom grada Sarajeva iznijecu nekoliko cinjenica koje sam cuo od prijatelja ( Srba ako je to bitno) iz Sarajeva i okolice.Svi su mi tvrdili da se Sarajevo moglo zauzeti od strane vojske RS(JNA) na samom pocetku rata april-maj 1992,kasnije je to postalo skoro nemoguce iz prostog razloga sto Srbi nisu imali dovoljno ljudstva.Pricali su mi za neke kontraofanzive vojske RS kad su muslimanske snage bile razbijene ,ali se uvijek po pravilu stalo na pola puta zbog nedostatka ljudstva.Inace sama situacija oko grada i u gradu je bila ko ce imati bolju startnu poziciju,i cinjenica je da su Srbi iz Pofalica debelo nagrabusili na samom pocetku rata.
Pijatelji ti bacaju bombe.
Da su cetnici mogli zauzeti Sarajevo oni bi to i uradili.Nekoliko puta su to i pokusali.
Ali sve su to price sbbkbb.Sarajevo je relativno veliki urbani centar i njegovo eventualno zauzimanje, pogotovo poslije konsolidacije odbrane, bi iziskivalo ogromne ljudske zrtve.Vukovar puta deset.Cetnici su to poslije nekoliko pokusaja shvatili te su odlucili da grad pokusaju udaviti opsadom i terorom.
Nije im uspjelo.
Tahvil-pasa is offline  
Old 01.10.2007., 20:47   #92
Quote:
Tuco kaže: Pogledaj post
Nemoj mi reci da taj stan ne mozes danas povratiti.
Ma,jebeš stan,ne mogu ja da povratim Sarajevo,jer ovo sad što se zove glavnim gradom BIH je sve drugo,osim Sarajeva.
__________________
Kamo dalje rođače.
neno41 is offline  
Old 01.10.2007., 20:54   #93
Quote:
vladislav kaže: Pogledaj post
Bez zelje da bilo koga vrijedjam i da se sprdam sa nevinim zrtvama i tragedijom grada Sarajeva iznijecu nekoliko cinjenica koje sam cuo od prijatelja ( Srba ako je to bitno) iz Sarajeva i okolice.Svi su mi tvrdili da se Sarajevo moglo zauzeti od strane vojske RS(JNA) na samom pocetku rata april-maj 1992,kasnije je to postalo skoro nemoguce iz prostog razloga sto Srbi nisu imali dovoljno ljudstva.Pricali su mi za neke kontraofanzive vojske RS kad su muslimanske snage bile razbijene ,ali se uvijek po pravilu stalo na pola puta zbog nedostatka ljudstva.Inace sama situacija oko grada i u gradu je bila ko ce imati bolju startnu poziciju,i cinjenica je da su Srbi iz Pofalica debelo nagrabusili na samom pocetku rata.
Dobro si cuo. Bas se tako i odigralo. JNA je mogla napocetku zauzeti grad ali kako sto sam vec rekao nije napala odmah nego su to ucinile paravojne i polupijane jedinice SDS kojima je vise bilo na umu pljackanje po carsijskim zlatarama nego neka vojna akcija. U maju su bile teske borbe ali tada vec se stanovnistvo mobilizovalo kasarne JNA su bile pod opsadom i JNA vise nije mogla dejstvovati. Inace i sa nase strane se izlazlilo i zuzimalo ali te su akcije bile bez kordinacije i uvijek su se zavrsavale krahom sto sbog nedostatka artiljerije sto sbog nedostatka teske artiljerije. Srbi su ostvarili vojne uspjehe na Stupu, Doglodima, Azicima i Otesu dok je Armija BiH ostvaraila vojne upsjehe na brdu Zuci to je to. Ostalo je sve manje vise bilo rov za rov ulica za ulicu bez nekog veceg pomjeranja linija.

Inace ja sam citav rat proveo na nekih 200 metara od prve linije fronta.
Tuco is offline  
Old 02.10.2007., 12:48   #94
E da, još me nešto zanima. Daytonski sporazum kojim je okončan rat na prostorima bivše Juge potpisan je u 11. mjesecu 1995. Zašto je službeno opsada grada završena 29.2.1996.? Nisu li trupe oko Sarajeva morale napustiti brda kad je taj sporazum potpisan? Objasnite mi malo to
Falcon is offline  
Old 02.10.2007., 13:57   #95
Valjda zbog Reintegracije.
Demonel is offline  
Old 02.10.2007., 14:00   #96
Imate na blogger.ba dva bloga o ratu u Sarajevu,jedan je "bore oko očiju"(prica jednog vojnika ABIH) a drugi "vikičev specialac o ponorima rata"(priča vikičevog specialca).
#PEJKO# is offline  
Old 02.10.2007., 14:38   #97
daj linkove molim te
Falcon is offline  
Old 02.10.2007., 14:55   #98
Evo ti nekoliko blogova sa ratnom tematikom.

http://boreokoociju.blogger.ba/

http://ponor.blogger.ba/

http://umor.blogger.ba/

http://zatebe.blogger.ba/

http://sjecanjabezreda.blogger.ba/

http://ptsd1.blogger.ba/
Tahvil-pasa is offline  
Old 02.10.2007., 15:01   #99
Quote:
Falcon kaže: Pogledaj post
daj linkove molim te
Evo paša je stavio, al to je to, prva dva sam čito i baš su super, ostale ne poznajem.
#PEJKO# is offline  
Old 02.10.2007., 15:02   #100
Quote:
Falcon kaže: Pogledaj post
Evo pošto nisam neki vojni strateg, a i nisam baš detaljno upoznat sa kompletnom situacijom, može li mi netko objasnit koji je zapravo bio konačni cilj (ako ga je uopće bilo) te dugotrajne opsade grada?
Da su Srbi htjeli ući u Sarajevo mogli su to odmah napraviti jer po onom što sam ja čitao bili su daleko nadmoćniji od branitelja Sarajeva na početku opsade.
Dakle, o čemu se tu zapravo radilo?
jel ti znaš što znači zauzeti toliki grad? kompletna JNA bi zube polomila i sumnjam da bi uspjela. ta opsada je samo dokaz jada napadača, koji usprkos valjda 100 puta većoj oružanoj moći, nije mogao osvojiti ništa. sva silna tehnika ne pomaže kad se krene u ulične borbe za svaku kuću. srbi za to nisu bili spremni ni u vukovaru, a kamoli u sarajevu.
dudu is offline  
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:41.