Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Internet > Internet biznis

Internet biznis Zarada i poslovanje na Internetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2014., 12:17   #1
Kako prijaviti porez za internetsku zaradu?

Vidim po postovima ovdje da je ovo dosta često pitanje, a da pravih odgovora nema.
U principu, ono što je obično problematično ovdje je da niste u ugovornom odnosu sa stranom koja vam isplaćuje novac, nemate potvrde isplate, obračun plaće (bruto i neto) i sl.
S obzirom na to, ako se krenete raspitivati u poreznoj kako prijaviti svoj porez za zaradu na Internetu, gledat će vas u čudu.

No, s druge strane, s izmjenama zakona i uvođenjem OIB-a, porezna ima pravo uvida u sve vaše transakcije i primitke, uključujujući i one na bankovnim računima.
Drugo je pitanje da li u poreznoj baš imaju vremena i potrebno ljudstvo da sve to provjere, no mogučnost provjere imaju, a to znači da prije ili kasnije možete doći pod ''radar porezne'' zbog toga što niste prijavili primitke iz inozemstva, ili su vam troškovi nesrazmjerni prijavljenim prihodima(preko OIB-a se laklo provjere sve vaše kupnje i troškovi), pa i zbog toga možete doći pod provjeru porezne (to se odnosi na one koji si internetsku zaradu isplaćuju preko kartica na bankomatu).

Dakle, odlučili ste sve napraviti po zakonu i prijaviti svoje prihode poreznoj.
Kako to napraviti, kad često ni u samoj poreznoj ne znaju u koju poreznu kstegoriju točno spada zarada na Internetu, i kako ju prijaviti.
Ja sam napravio malo istraživanje zadnjih dana, kontaktiraop nekoliko puta njihov pozivni centar, slao o line upite, kontaktirao i voditelje odjela poreznih prihoda i sl. i konačno sam došao do ovih informacija, koje bi trebale biti točne i provjerene.

Unaprijed napominjem da se primjer dolje odnosi na osobe u radnom odnosu, jer oni nisu obavezni na prihode sa Interneta plaćati doprinose, mirovinsko i zdrastveno, pa je to jednostavniji slućaj.
Nezaposleni se isto mogu poslužiti mojim primjerom, ali će morati obračunati i doprinose u svom poreznom obrascu, mirovinsko, zdrastveno i sl.

Dakle, u roku 8 dana od primitka zarade s Interneta, dužni ste popuniti i predati u poreznoj JOPPD obrazac (kupiti u narodnim novinama), za tzv. drugi dohodak iz inozemstva.
Popunjava se na slijedeći način.
I. Oznaka izvješća, gleda se godina i broj dana od početka godine.
Dakle, za dan 25.02.2014 ta bi oznaka bila: 14056 (godina 14 i 56 dana od početka godine).
II. Vrsta izvješća: 1
III. Osobni podaci koji se traže, ime i prezime, adresa, email...
5. Oznaka podnositelja: 4 (druge fizičke osobe)
IV.1. Broj osoba za koje se podnosi izvješće. 1
IV.2. Broj redaka izvješća: 1
Ostatak stranice ostavljate prazni i prelazite na središnju, glavnu stranicu.

2. Šifra općine, grada prebivališta.
Ako ste iz Zagreba onda je 01333
Šifre drugih mjesta možete vidjetiu na stranicama porezne uprave.
Šifra općine grada rada 00000

Pod 4 i 5 pišete svoj OIB i ime i prezime.

6.1. Oznaka stjecatelja osiguranika: 4001
6.2. Oznaka primitka/obveze doprinosa: 4025

7, 8 i 9 pišete samo 0.
10. Sati rada- ako imate nekakav obračun i možete dokazati- pišete to a ako ne samo 0.
10.1 i 10.2 razdoblje obračuna.
Pišete od 01.01.2014 do 31.12.2014.

Sad računate iznose poreza, prireza i sl.
To je u ovom našem slućaju, Internet zarade, jako zeznuto, jer vi za svoju internetsku zaradu ne dobivate nikakvzu platnu listu, obračun i sl. a svejedno sve iznose poreza na dohodak, prireza, poreznu osnovicu, morate iskazati.
Kako to onda napraviti?
U poreznoj su mi objasnili da krenem od iznosa koji mi je konkretno isplaćen na račun, i to napišem pod 16. 2 iznos za isplatu, recimo u ovom primjeru da je to 204,56 kn.
Taj se iznos uzima kao neto iznos i sada, na žalost, trebamo sami doći do bruto iznosa, i obračunati sve poreze i prireze.
Evo kako to učiniti.

Prvo treba izračunati Bruto iznos primitka, po ovoj formuli:
204,56 = X( 1-0,2065)
204,56 = X *0,7935
X = 204,56 /0,7935 i dobije se 257,79 kn i to pišete pod 11 oznos primitka (bruto).
Kako sam došao do ove formule radije ne pitajte, jer ne znam.
Moja supruga je inž. matematike i sama je došla do ove formule kako najjednostavnije neto iznos pretvoriti u bruto, koji vam je osnov za cijeli obračun.
Sve dalje pod 12 vam je 0 jer ne plaćate doprinose.
13. 1 Izdatak, u nekim slućajevima postoji, nekima ne, trebate objasniti poreznicima o kakvom se točno poslu na Internetu radilo, pa će vam odgovoriti.
U načelu, radi se o nekoj vrsti troška rada, kako sam shvatio, ali jew jako uzpitno da li ga kjod internet zarade u konačnici možete dokazati, pa je možda najbolje to preskoćiti i staviti samo 0.
Ako ga ipak želite pokušati dokazati, računa se kao 30 % od bruto iznosa, znači u ovom slućaju 77,34 kn.

13. 2 je 0 a 13.3 Dohodak, računa se porez na dohodak, 30 % od bruto iznosa, što u našem primjeru daje 180,45 kn.
13.4 opet samo 0 a 13.5, porezna osnovica je isto kao i pod 13.5 znači prepisujete 180,45 kn.

14.1 iznos obračunatog poreza na dohodak računate 25 % od porezne osnovice, znači od 180,45 kn a to vam je onda 45,11 kn.
14.2 iznos obračunatog prireza po stopi 18 % (Grad Zagreb) računate 18 % od gornjeg iznosa, 45,11 kn a to iznosi 8,12 kn.

Pod 15.1 i 15.2 0 a 16.1 0 (isplata zarade na tekući račun, kunski i devizni).
Pod 17 opet 0.

Na zadnjoj, trećoj stranici, sve ostavljate prazno osim na kraju, gdje pišete svoje ime, datum i stavljate potpis.

Evo, nadam se da sam vam mogao pomoći sa ovim pojašnjenjima i primjerima, kako konkretno prijaviti porez na interetsku zaradu i kako praktično popuniti prijavu.
reporterzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 15:37   #2
Sve u svemu, oko 26% od neto zarade. Previše. I još predavati svaki put obrazac u poreznu, ko da čovjek koji ima posao i još radi preko neta nema pametnijeg posla. Stvarno mi nije jasno zašto to ne može ići u godišnju prijavu. Sve to nije uopće prilagođeno internetskoj zaradi, mislim da ona uopće ne bi trebala spadati pod dohodak iz inozemstva, nego imati svoju posebnu poreznu stavku/rubriku/naziv/whatever.
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 18:57   #3
Da, slažem se s tobom, samo naši zakonodavci još ne znaju za taj pojam ''internetske zarade'' a kada to spomeneš ljudima u poreznoj, gledaju te u čudu i kažu da su za tako nešto čuli prvi put u životu.
Možda jednom naši poreznici i zakonodavci konačno budu u ''toku s vremenom'' tj. prilagode se novim vidovima zarade i olakšaju život nama, koji zarađujemo na Internetu.
Zaboravih u svom primjeru pojasniti jednu bitnu stvar a to je da naravno iznos u prijavi mora biti iskazan u kunama, a ne u dolarima ili eurima.
Dakle, da bi svoj zarađeni iznos prebacili u kune, morate otići na stranice HNB-a, http://www.hnb.hr/tecajn/htecajn.htm i pogledati prosječnu mjesečni tečaj HNB-a za valutu i mjesec kada vam je internetski primitak sjeo na račun, i onda taj iznos pretvoriti u kune po tom prosječnom mjesečnom tečaju.
Isto tako za svaku nedoumicu u ispunjavanju porezne prijave možete zvati pozivni centare porezne uprave na besplatni broj: 0800-72-22
gdje možete postaviti bilo koje pitanje u svezi ispunjavanja porezne uprave.
Uglavnom su strpljivi i zaista žele pomoći, iako je i njima, naravno, pojam internetske zarade ''špansko selo''
reporterzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2014., 13:17   #4
Kada sam bio u poreznoj, bilo mi je rečeno da se to može raditi ako su prihodi povremeni, tj. ako učestalost zarade nije konstantna.
Također su mi dali informaciju ako su u pitanju malo veći iznosi, potreban je neki drugi oblik plaćanja poreza, da ovaj oblik nije dugoročno rješenje... :/
nikada is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2014., 06:18   #5
Quote:
nikada kaže: Pogledaj post
Kada sam bio u poreznoj, bilo mi je rečeno da se to može raditi ako su prihodi povremeni, tj. ako učestalost zarade nije konstantna.
Također su mi dali informaciju ako su u pitanju malo veći iznosi, potreban je neki drugi oblik plaćanja poreza, da ovaj oblik nije dugoročno rješenje... :/
Mislim da to nije istina. Ako se ne varam, na ovaj način možeš raditi i plaćati porez, neovisno o učestalosti prihoda, te do godišnjih prihoda od 230000 kuna. Nakon toga ulaziš u sustav PDV-a. Barem sam ja tako shvatio.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2014., 03:51   #6
Quote:
reporterzg kaže: Pogledaj post
recimo u ovom primjeru da je to 204,56 kn.
Taj se iznos uzima kao neto iznos i sada, na žalost, trebamo sami doći do bruto iznosa, i obračunati sve poreze i prireze.
sve ok.. jedino je upitno dal si ovo dobro shvatio jer ti si dobio novac iz inozemstva koji je -isplatitelju tvoj netto a tebi je to tvoj brutto primitak.
nisi pravna ni fizicka osoba registrirana za djelatnost nego je to taj drugi dohodak- primitak iz ionozemstva

ovdje bi taj tvoj primitak trebao biti jednak onom ostataku od place zaposlenika nakon odbijanja mirovinskog i zdravstvenog ... na čega se racuna porez na dobitak -placu i prirez na porez.

čak i da se oni nisu zeznuli u objasnjenju kojeg su vadili iz noznog prsta jer
nisu znali kaj bi drugo rekli ..... ili da si ti krivo skopčao....
još uvijek se ako nista drugo mozes napraviti blesav i upravo tako izracunati
porez i prirez iz primljene svote (što je onda povoljnije za tebe jer ne dizes gore pa spustas.. nego odma spustas))

jer zakon veli da si obvezan prijaviti to u roku 8 dana od primitka ali posto nisi
registrirani obveznik po toj djelatnosti nemreju te kazniti za netocan izracun ako si navrijeme prijavio...
tako da onda tocan izracun slijedi tek na kraju godine kad prilozis svoje
prihode i placen porez iz radnog odnosa i ove dodatne ...
kad se to zbroji ... vrlo vjerojatno ispada rezultat na nuli
__________________
jesmo.......sve dok jednom nismo "Grunf"
vrageczg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2014., 12:11   #7
Sve to ovisi kako primate isplatu. Naravno da ako novce dobivate na racun otvoren u HR banci, da morate placati porez. Medjutim, ima i drugih nacina isplate.
__________________
https://cracklingsound.com/
dr.mrgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2014., 16:38   #8
Quote:
vrageczg kaže: Pogledaj post
sve ok.. jedino je upitno dal si ovo dobro shvatio jer ti si dobio novac iz inozemstva koji je -isplatitelju tvoj netto a tebi je to tvoj brutto primitak.
nisi pravna ni fizicka osoba registrirana za djelatnost nego je to taj drugi dohodak- primitak iz ionozemstva

ovdje bi taj tvoj primitak trebao biti jednak onom ostataku od place zaposlenika nakon odbijanja mirovinskog i zdravstvenog ... na čega se racuna porez na dobitak -placu i prirez na porez.

čak i da se oni nisu zeznuli u objasnjenju kojeg su vadili iz noznog prsta jer
nisu znali kaj bi drugo rekli ..... ili da si ti krivo skopčao....
još uvijek se ako nista drugo mozes napraviti blesav i upravo tako izracunati
porez i prirez iz primljene svote (što je onda povoljnije za tebe jer ne dizes gore pa spustas.. nego odma spustas))

jer zakon veli da si obvezan prijaviti to u roku 8 dana od primitka ali posto nisi
registrirani obveznik po toj djelatnosti nemreju te kazniti za netocan izracun ako si navrijeme prijavio...
tako da onda tocan izracun slijedi tek na kraju godine kad prilozis svoje
prihode i placen porez iz radnog odnosa i ove dodatne ...
kad se to zbroji ... vrlo vjerojatno ispada rezultat na nuli
Čuj, shvatio sam onako kako su mi rekli, kada sam u više navrata zvao porezne referente, pa i njihov pozivni centar.
A da sam se naslušao svega, jesam, tu bi bilo materijala za neki dobar skeč tipa monthy paytona...
Recimo kada me izvjesna gospođa u poreznoj pitala: A tko vam je dao moj broj telefona? Kakav je to način!? Nemate vi mene što zvati! ...

Dakle, toliko o našoj vrloj birokjraciji i njihovoj vrloj uljudnosti, spremnosti da pomognu, upućenosti u stvar (svaki odgovor je bio malo drugačiji)...
No, moram priznati da je tvoje razmišljanje dosta logično, da bi iznos koji primam od internet zarade trebao uzeti kao bruto primitak jer nije logično da ga uzimam kao neto primitak i nekim logičnim i matematičkim akrobacijama idem računati bruto iznos, koji u biti nisam ni vidio, već je samo imaginaran..
Na taj način sve je puno lakše izračunati i prijaviti a ako im se to u poreznoj ne sviđa, neka u godišnjoj poreznoj prijavi sami obračunaju.
A kao što veliš, kad u godišnjoj prijavi obračunam i redovni i ovaj, tzv. ''drugi dohodak iz inozemstva, vjerojatno će to biti rezultat ''na nuli''.
Vidjet ćemo.
Imaš li ti kakvih iskustava sa poreznom?
reporterzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2014., 16:43   #9
Quote:
dr.mrgood kaže: Pogledaj post
Sve to ovisi kako primate isplatu. Naravno da ako novce dobivate na racun otvoren u HR banci, da morate placati porez. Medjutim, ima i drugih nacina isplate.
Da, znam da postoje i drugi načini isplate, no s obzirom da je postojeća kartica u mojem trenutnom programu ukinuta, a nova još nije spremna, ovaj mjesec sam novac morao povući direktno na bankovni račun.
Kad sad vidim koliko komplikacija oko toga, i nitko ništa ne zna objasniti ili ne želi, čim budem mogao uzimam novu karticu i s ovim se više ne mislim zezati.
Imao sam dobru volju sve napraviti ''kak bog zapovijeda'' ali nakon što su me ''vozali'' više od mjesec dana bez prave informacije i odgovora, više se nimalo ne čudim zašto poduzetnici bježe iz Hrvatske a strani investitori nas zaobilaze u širokom luku.
Naša državna uprava je jednostavno katastrofa i žalosno je što moramo živjeti u ovako nesređenoj državi!
reporterzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2014., 20:56   #10
Quote:
reporterzg kaže: Pogledaj post
Imaš li ti kakvih iskustava sa poreznom?
vrlo negativnih :-))
dvije godine sam se ganjao po sudu zbog jednog inspektora idiota.
Kad god sam na reg.blagajni otkucao medju-Z ( provjera dosadasnjeg dnevnog prometa ) on mi to zaracunao kao neprijavljeni prihod :-)
kaoono...dosao autobus ljudi i svi narucili pizze i piće a ja to nisam prijavio u
prometu iako mi je u blagajni :-)
strasno nesto.... i od prometa 80,000 kn mjesecno mi je obracunao 500,000 kn prometa i na to kaznu i neplacen pdv i porez i svasta nesto
rekoh mu...da ja toliko zaradjujem mjesecno i da me uhvatio u laži on živ ne bi dosao do općine da podnese takav izvjestaj.
i to mu je jos proslo na prvostupanjkom jer sutkinja uopce nije htjela gledati u trake.. nego je rekla da se " inspektoru vjeruje"
tek ih je visi sud nakon dvije godine sve redom oprao pa su me zvali iz opcine i izvinjavali se
a taj inspektor je u medjuvremnu zavrsio u zatvoru zbor iznude i primanja mita.

..eto kad vec pitas :-)

a ovo... velim to je mozda najpametnije
prijaviti na vrijeme obracunati IZ.. a onda na godisnjoj sve objediniti
__________________
jesmo.......sve dok jednom nismo "Grunf"
vrageczg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 07:48   #11
Quote:
dr.mrgood kaže: Pogledaj post
Sve to ovisi kako primate isplatu. Naravno da ako novce dobivate na racun otvoren u HR banci, da morate placati porez. Medjutim, ima i drugih nacina isplate.
s obzirom da je najveci dio zarade "povratna transakcija" jer mi to paypal uplacuje dali je i to "obvezno" prijaviti
curva-tamburello is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 20:04   #12
Quote:
curva-tamburello kaže: Pogledaj post
s obzirom da je najveci dio zarade "povratna transakcija" jer mi to paypal uplacuje dali je i to "obvezno" prijaviti
ovak na prvi pogled NE....
ali
kad bi doslo do toga da te porezna uzme na zub ..onda bi morao dokazivati
odlaznu transakciju -račun, ( tvoje plaćanje nekom) --da bi se povratna mogla priznati da nije prihodovna stavka
__________________
jesmo.......sve dok jednom nismo "Grunf"
vrageczg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 20:20   #13
Ovo je dobar opis kako se to treba izvesti:


Kako ćete to izvesti?
Taj dan kada dobijete recimo ček na 100$ (preračunate po srednjem tečaju HNB-a = 536 kn) odete u banku i napravite sljedeće:
1) tražit ćete da vam isplate tu lovu na vaš DEVIZNI ŽIRO račun ako si želite ostaviti devize ili na kunski ŽIRO račun. Možda može i isplata u gotovini, nije važno.

2) Sami ćete kao dobar građanin uplatiti 20% doprinosa za vašu mirovinu (ako ste mlađi od 40 godina uplatit ćete 15% u 1 stup i 5% u drugi stup.)
Znači dobili smo 536 kn, 20% od 536 je 107,20 kn (80,40 1. stup + 26,40 2.stup)

Za prvi stup ćete uplatiti lovu (80,40 kn) na broj računa
Državni proračun 1001005-1863000160, a poziv na broj 22 8290-vašJMBG-broj RSm (tri broja koja ću poslije objasniti 701,702 itd.)

Za drugi stup (26,40 kn) uplatite na
Doprinos za 2.stup 1001005-1700036001, a poziv na broj 22 2194-vašJMBG-Rsm(tri broja koja ću poslije objasniti 701,702 itd. )

2.1) Nakon što ste uplatili novac za mirovinu potrebno je o tome i obavijestiti Regos koji ima šalter u FINI (financijskoj agenciji) Zašto? Zato jer svi uplaćuju na isti račun, a onda oni to raspoređuju onom fondu koji ste izabrali (Azfond, Erste plavi, itd.), a osim toga moraju imati neki papir da se vidi što je to zar ne? Obavijestit ćete ih tako da si isprintate famozni RSm obrazac i to STRANU A i STRANU B Kako ćete to popuniti? Ja sam popunio jedan primjerak za ovaj moj primjer (primjer Rsm obrasca Strana A, Strana B). Ono što je ključno je taj identifikator obrasca. Za prvi RSm obrazac koji popunjavate u 2007 godini taj broj će biti 701, za drugi 702 tid. U 2008g. brojevi kreću od početka znači 801, 802, itd. itd. Taj broj morate upisati gore u poziv na broj gdje piše broj RSm-a da bi se mogle povezati uplate. Nakon što ste ga popunili isti dan ga nosite u FINU (a možete i zakasniti koji dan )



3) Trebate platiti POREZ i PRIREZ. Krenuli smo sa 536 kn i oduzeli 107,20 za mirovinu. Ostalo nam je 428,80 kn. Na to plaćamo 25% poreza. 25% od 428,80 iznosi=107,20 kn (isti iznos kao i za doprinose)

Na tih 107,20 kn plaćamo i prirez od 18% (ako živite u Zagrebu). 18% od 107,20 kn je 19,30 kn.
Ukupno porez i prirez = 107,20 + 19,30 = 126,50 kn

Tih 126,50 kn uplaćujemo na žiro račun Grada/Mjesta gdje živimo. Broj ćete pronaći (hmm u nekim NN, evo ga 154/05 odite do 3.2. i kliknite na tabelu)
Grad Zagreb 1001005-1713312009, a poziv na broj 22 1813-vašJMBG (za autorske honorare je broj 1465 umjesto 1813)

3.1.) Osim što ste državi platili porez i nju morate o tome PAPIRNATO obavijestiti jer kako bi inače ona znala od kuda lova na računu i temljem čega? U tu svrhu koristite IDD obrazac (nisam ga našao na netu za sada, ali evo mog primjera Popunjeni IDD) Taj obrazac predajete na svojoj poreznoj općini ovisno o mjestu stanovanja i to do 15-tog u mjesecu za prošli mjesec. Znači danas je 05.07. i danas ste platili porez i prirez, taj obrazac trebate predati najkasnije do 15.08.

4) Ostalo vam je 302,30 kn koje možete slobodno potrošiti kako god želite)
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 20:25   #14
A da li može i ovako?
-Tvoja firma je registrirana za izdavaštvo na internetu, između ostalog
- kod google otvoriš račun na ima firme
-Čekovi stižu na ime firme
-i to se knjiži kao prihod iz inozemstva ?
Nisam baš stručan u računovodstvu, pa sam to tako napisao
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2014., 11:57   #15
malo si pretjerao sa izracunima :-))
cak i da je ovo temeljeno prema stvkama iz ugovora o djelu je pretjerano :-) jer ispada da na neto prihod imas 150%
davanja ( 40 od 100) ali odnos je nekih 60 /100
__________________
jesmo.......sve dok jednom nismo "Grunf"
vrageczg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2014., 09:01   #16
Taj dan kada dobijete recimo ček na 100$ (preračunate po srednjem tečaju HNB-a = 536 kn)

332 + 60% = 531 kn

Taj izračun sam kopirao sa neta negdje, ali izvanredno opisuje što i zašto to treba odraditi tako.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2014., 11:00   #17
Ne pada mi na pamet da ja za 100 dolara trcim cijeli dan okolo i popunjavam uplatnice i obrasce, neka se drzava sama pobrine da prati moju zaradu i da mi se to automatski odbija. Sta ako recimo svaki treci dan zaaradim 50 dolara ? Znaci prvo se moram vozit 10 km do najblize FINA poslovnice i ispunjavat masu obrazaca i to ic predavat, cekat red i slicno ? Ma ne pada mi na pamet !
__________________
https://cracklingsound.com/
dr.mrgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2014., 12:15   #18
Quote:
dr.mrgood kaže: Pogledaj post
Ne pada mi na pamet da ja za 100 dolara trcim cijeli dan okolo i popunjavam uplatnice i obrasce, neka se drzava sama pobrine da prati moju zaradu i da mi se to automatski odbija. Sta ako recimo svaki treci dan zaaradim 50 dolara ? Znaci prvo se moram vozit 10 km do najblize FINA poslovnice i ispunjavat masu obrazaca i to ic predavat, cekat red i slicno ? Ma ne pada mi na pamet !
je .. ovak kak si napisao fakat je bez veze tim vise sto su isplate i manje
osim sto je rok 8 dana pa ajde de sto se skupi u 8 dana .

drzava u definiciji prekrsaja gleda da li si prijavio na vrijeme i da li si uplatio .
ne kaze dal cifra mora biti potpuna...
zato je na npr 100 $ vazno uplatiti 25$ u zakonskom roku na ziro racun
budgeta za porez na dobit.. i van prekrsaja si... a poslije na kraju godine se
zbrajaju svi plusevi i minusi i obracunava stvarna obveza i razlika
__________________
jesmo.......sve dok jednom nismo "Grunf"
vrageczg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2014., 10:00   #19
Quote:
reporterzg kaže: Pogledaj post

Unaprijed napominjem da se primjer dolje odnosi na osobe u radnom odnosu, jer oni nisu obavezni na prihode sa Interneta plaćati doprinose, mirovinsko i zdrastveno, pa je to jednostavniji slućaj.
Nezaposleni se isto mogu poslužiti mojim primjerom, ali će morati obračunati i doprinose u svom poreznom obrascu, mirovinsko, zdrastveno i sl..
Pozdrav svima,

Kao prvo dajem veliku veliku pohvalu za tebe Reporterzg i trudu. Ja sam ovo isto dosta proučavao. Zanima me samo točno od kuda ti informacija da osobe koje su već u radnom odnosu nisu obvezne plaćati doprinose?

Pitam zato jer na:
http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ...ugiDohodak.pdf

Na str 32 stoji: "Fizička osoba koja je iz inozemstva ostvarila primitak od kojega se utvrđuje drugi dohodak". Osnovica za obračun doprinosa je Ukupni primitak i to 20%.

Dakle osim poreza na dohodak (od drugog dohotka) koji iznosi 25%, izgleda da treba još uplatiti i 20% za doprinose. To je već ogromnih 45%.

Ali nadam se da si ti u pravu. Jer u tom priručniku su navedeni propisi, a ovo da netreba uplatiti doprinose je možda neka iznimka.??? Možeš li samo reći gdje i koji Zakon to propisuje? hvala
marko1977 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2014., 15:48   #20
da .. nisam zamijetio tu njegovu opasku

tu je greskica.. na svaki primitak se obracunavaju doprinosi posto se ovdje radi
o osobi ....
osim ako se radi o jdoo gdje vlasnik ima drugi posao sa kojeg se
vodi mirovinsko i zdravstveno

al opet napominjem vaznije je platiti porez i prirez u roku i onda cekati godisnji obracun.
jer ako u tijeku godine zgubis svoj posao
ili budes na bolovanju
ili uzmes/dobijes neplaceni godisnji
ili dobijes dijete pa si uracunas olaksicu
ili uplatis nesto sto je porezno priznato kao trosak, olaksica ( kao sto je nekad bilo zivotno osiguranje, danas nemam pojma dal se ista priznaje)
ili skupljas, obracunavas troskove koji mogu ic u 30% priznavanja

svi ti izvori troska ili manjeg prihoda se mogu pokriti u ovakvom drugom dohotku pa ti na kraju obracun bude u egalu.
najgore je platiti brutto akontaciju na sve zivo ( jer sva placanja unutar godine do zavrsne prijave su akontacije) unaprijed pa onda od porezne traziti povrat.... tu im se kosa na glavi digne
__________________
jesmo.......sve dok jednom nismo "Grunf"
vrageczg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:00.