Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2010., 21:44   #101
Quote:
anotherone kaže: Pogledaj post
ukazala bi na razliku između krivo-razgovornog pojma hedonizma kakvog se danas shvaća i izvornog hedonizma.
Točno, no između takvog hedonizma i onog kojeg danas ljudi prakticiraju veliki je i nepremostivi jaz...ostao je samo pojam hedonizma koji je danas zgodna i ugodna životna praksa i mogućnost
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 21:38   #102
U biti danas većina ljudi živi na principu hedonizma
mladi_logicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 22:37   #103
Quote:
mladi_logicar kaže: Pogledaj post
U biti danas većina ljudi živi na principu hedonizma
Da i..? okrenismo slično proporcionalno,da se večina ljudi suicidalno strmospizdi u megabunar,zbog nekoga hira u hitu...hočemo li? (intravenozni darkeri).

U hedonizmu,plitkom,zasada vidim samo pomagalo kao protezu(štaku) za pripomoć(posmrtnu)...
žacko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 00:43   #104
Vidim da se u ovoj temi naveliko hedonizam povezuje sa kapitalizmom, sa pretjeranim konzumiranjem (ičega - hrane, alkohola, droge, sexa, i sl.) i konstantnom željom za boljim i većim.......... U konačnici da, hedonizam predstavlja užitak, ali ako užitak upravlja tobom, da li onda zaista uživaš?

Moj pojam hedonizma je oslobođenje od iščekivanja budućeg dobra, jer iščekivanje samo po sebi donosi stres odnosno nemir, što ne pričinjava nikakav užitak. Živjeti od danas za danas iliti, u potpunosti uživati u onome što imaš u ovom trenutku, ne željeti više kasnije ili sutra, jest po meni užitak elte - HEDONIZAM. Ja uživam sada, a sutra kako bude!
__________________
Do not look back and grieve over the past, for it is gone; and do not be troubled about the future, for it has not yet come. Live in the present, and make it so beautiful that it will be worth remembering! ;)
12bLolita is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 02:18   #105
Ne znam, kako kod koga, ali kod mene je motiv uvijek uzitak. A voljela bih da cujem kod koga to nije tako?
rori gilmor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 23:24   #106
Quote:
rori gilmor kaže: Pogledaj post
Ne znam, kako kod koga, ali kod mene je motiv uvijek uzitak. A voljela bih da cujem kod koga to nije tako?
To ćeš teško čuti ... ali ne mora se raditi o tjelesnom užitku, tu ulaze i 'duševna' djelovanja, egoizam i sl. Mene hedonizam podsjeća na Freudovu teoriju analno - sadističkog i analno - receptivnog karaktera, samo što je u hedonizmu naglašenije aktivno zauzimanje pojedica da zadovolji potrebu i ostvari (kratkotrajni) mir.
Echoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2010., 23:59   #107
Quote:
Echoe kaže: Pogledaj post
To ćeš teško čuti ... ali ne mora se raditi o tjelesnom užitku, tu ulaze i 'duševna' djelovanja, egoizam i sl.
Eto, sve je jasno dok se ne uvede dusa. Iz toga sljedi da ce sve i da ostane jasno ako ne uvodimo dusu. Pa da vidimo onda. Da li je moguce da fizicko propadanje prati dusevno zadovoljstvo? Nije. Prema tom, nema dusevnog zadovoljstva bez tjelesnog, odnosno nema dusevnog zadovoljstva, samo tjelesno. Najprostiji bioloski oblici zivota su sigurno zadovoljni dok im dobro ide, a nemaju dusu. Isto su tako nezadovoljni ako im lose ide, a nemaju dusu. Samo je to fizika dakle na djelu. Dobro, pomalo i biologija

Quote:
Mene hedonizam podsjeća na Freudovu teoriju analno - sadističkog i analno - receptivnog karaktera, samo što je u hedonizmu naglašenije aktivno zauzimanje pojedica da zadovolji potrebu i ostvari (kratkotrajni) mir.
Mislim da je Frojd zabava za mase. Ti pojmovi kojima se on koristi, kojima svako moze da pripise sto mu milo a niko da ih fiksira, to je zabava za neuke mase, trice i kucine.
rori gilmor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 21:04   #108
Quote:
rori gilmor kaže: Pogledaj post
Najprostiji bioloski oblici zivota su sigurno zadovoljni dok im dobro ide, a nemaju dusu. Isto su tako nezadovoljni ako im lose ide, a nemaju dusu. Samo je to fizika dakle na djelu. Dobro, pomalo i biologija



Mislim da je Frojd zabava za mase. Ti pojmovi kojima se on koristi, kojima svako moze da pripise sto mu milo a niko da ih fiksira, to je zabava za neuke mase, trice i kucine.

Prije kemija ... Zadovoljstvo i hedonizam nije jedno te isto. Čovjek može biti zadovoljan bez da ugađa sebi i bez da mu svrha i cilj djelovanja bude vlastiti užitak - bilo tjelesni, bilo duhovni.

A za Freuda se ne bih složio; istina da su mnoge njegove ideje prevladane, ali čitajući njega čovjek može neke stvari postaviti na svoje mjesto.
Echoe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:01.