Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2010., 12:47   #81
Smisao života = "zašto postoji život?" = "čemu svo ovo?"

Smisao življenja, pak, je malo praktičnije, "niže" pitanje.

Kako ja vidim, smisao življenja je postizanje harmonije s okolinom, što implicira postizanje harmonije sa samim sobom. Znači, da biste postigli harmoniju s okolinom, morate shvatiti sebe, svoje poteze i ponašanje.

Zašto postizanje harmonije s okolinom? Zato jer su jedina konstanta u življenju - problemi (ili ih možemo nazvati zadaci, misije...). Ma koliko god ih rješavali uvijek se stvaraju. Neki su veći, neki manji, a to zapravo ovisi o vlastitom pogledu na problem.. Rješavanjem problema ili promjenom vlastite svijesti o tom problemu mijenjamo njihov utjecaj (tj. utjecaj okoline) na nas. Mirniji smo, otvaramo si nova pitanje i nove zanimacije i pronalazimo nove "probleme".

Uzmite kamen. Koji je njegov problem? Problem je da ga netko ne razbije, prepolovi... međutim, on bi dalje ostao isti tj. kamen. Utjecaj okoline je sveden na minimum. S obzirom na to da smo mi složeniji od običnog kamena nama je to ipak malo teži zadatak.

I nakraju kad bi, kakti, postigli harmoniju s okolinom i sa samim sobom i postali totalne face i sve bi nam bilo jasno, doći ćemo do zadnjeg problema odn. prvog problema - čemu sve to?

__________________
the world is doomed
Smola is offline  
Old 02.01.2011., 22:13   #82
Čitajuči vaše postove,moram priznati da djelujete deprimirajuče.Ako su
život i smrt,generalno nekakva okosnica,oko koje postoji razlika u razmišljanju,onda smrt definitivno vodi.

Tu se vidi koji je odnos sa našom okolinom,o ćemu govori Smola.
Moramo debelo da se zamislimo i zapitamo,kako smo uredili našu okolinu,
kada ona tako deprimirajuće,utučeno i otužno djeluje na nas.
Dali je to početek gubitka nade???

Znate,kada čovjeku digneš standard,dobije dobro plačen i odgovoran
posao gdje ga svi cjene i drže do njegovog mišljenja,drugim rječima
dobio je šansu da se iskaže i svoje umne sposobnosti pretvori u djelo,
onda imate poletnog,vedrog energičnog čovjeka,punog ideja,optimistu
koji na svjet gleda kroz svoje očale i sve mu je dobro,gotovo idealno.
Pozitivni optimista,nazovimo ga tako,protiv koga ja nemama ništa protiv,
a tko bi protiv toga imao bilo šta protiv,samo,MALO IH IMA.
Tu je ujedno i odgovor na postavljenu temu.

U čemu je smisao života?U onome što čovjeka zadovoljava i čini ga sretnim.
U konačnici to jeste,UŽIVANJE,nebitno što če bilo tko,pod tim da pretpostavi.
Nadahon is offline  
Old 03.01.2011., 21:44   #83
Secam se kada sam ja sebi u 16 ili 17 godini postavio pitanje o smislu zivota.
Mislim da nisam dosao do nikakvog odgovora ali sam shvatio da odgovor nikako ne moze poceti sa recju- je(smisao zivota JE).
Ne secam se razloga zbog kojih sam zastupao taj stav ali znam da je to bilo duboko razmisljanje.

A da, posle sam mislim usvojio Ducicevu izreku:Zivot ima onaj smisao koji mu mi damo.
Eto toliko.
ratko is offline  
Old 03.01.2011., 22:44   #84
"Smisao zivota" je zadovoljavanje potreba.
Raznih potreba.
Posto smo mi ljudi viseslojna bica, za svakoga od nas ce naglasak biti na nekoj drugoj potrebi, ili skupu potreba.
Kada se zadovolje potrebe jedne razine, prirodno se radja zelja za zadovoljenjem potreba sledece razine.
Znaci moguce je i da se "smisao zivota" menja u raznim fazama covekovog zivota.
U svakom slucaju svaki covek ima neki drugaciji fokus, ili zbir potreba, kao i intezitet kojim stremi njihovom zadovoljenju.

Mozda zvuci previse materijalisticki, ali pod pojmom potreba podrazumevam najsiri moguci skup covekovih htenja i zudnji.
Pre 100 000 godina verovatno je jedini (pretezni) smisao zivota bio, zadovoljiti potrebe za hranom, picem, produzenjem vrste.
Nesto kasnije su se pojavile potrebe za stvaranjem i dozivljavanjem lepote (umetnost), potrebe za misaonim delovanjem (filozofija, znanost), potrebe za nadilazenjem sebe kroz transedentalna stanja...
Skoro svaka oblast covekovog delovanja moze postati "smisao zivota", fizicka, emotivna, misaona ili transcendentalna (sto ne znaci da filozofi na pr. ne moraju da se pobrinu za svoje telo).

Mozda je prezicnije, ako bi se pitanje postavilo u obliku - postoji li trenutno, za vecinu ljudi (dakle prosek), koji zive u odredjenom drustvu, oblast delovanja, koja najvise zaokuplja njihovu paznju (="smisao zivota").

U nekom najopstijem smislu bi se moglo reci da je "smisao zivota" njegova samospoznaja, ali to trenutno, a i u proslosti sigurno nije bila vecinska zanimancija ljudi.

PS
Ili drugacije receno, smisao zivota je postati kompletan (a potrebe nam upravo govore o nasoj delimicnosti i usmeravaju nas ka celovitosti).

Zadnje uređivanje Dragan : 03.01.2011. at 22:56.
Dragan is offline  
Old 05.01.2011., 12:11   #85
nema smisla
F.A.Q is offline  
Old 05.01.2011., 12:25   #86
Ma dajte,pa ove teme postaju sve banalnije i nakardnije te ih podosta niti nebih postavio na pdf.filozofiju.
sad opet,zaboravih kaj veli onaj s prve stranice,ali se ne slažem sa takovim mišljenjem,smisao života jednostavno mora postojati jer da ga nema ,upitna bi bila i naša evolucijska postojanost,kao nema smisla,pa nebumo više živjeli,pa otkuda proizlaze takve depresivne misli,samo?
Smisao,ako ništa drugo,ili ako ga netko ne vidi,morao bi biti u samome tebi,jer TI si smisao života kojega životnim tokom prikupljaš, stječeš iskustvo te ga oblikuješ,adaptiraš i samim time mu daješ isti(smisao)...Znači,smisao je u tebi samome.(sad,koliko je to filozofično,mizantropično,toliko je i filantropično).
Poz.
žacko11 is offline  
Old 05.01.2011., 12:44   #87
ako ti je lakse mogu se drugacije odraziti

smisao nema smisla .. nepotreban, bezvrijedan, uzaludan je
F.A.Q is offline  
Old 05.01.2011., 14:43   #88
Ta destrukcija koja se konkretizuje u pojedinim postovoma,na uzrečice,
"nema nam spasa",ili "kakav smisao mi uopče tražimo",otvara put novoj
postavci,a to je da se na istu temu,mora gledati sa više strana.

U kontekstu životne situacije,svatko če da da drugi odgovor.
Od čovjeka koji ide na streljanje,preko sirotinje,potlačenih,prevarenih,
destruktivnih,izgubljenih,usamljenih,itd,itd.Svi če oni rezignirano,
najvjerovatnije,da kažu,"život nema smisla".

Sa stanovišta,"vlast i novac",(ili imate vlast ili novac),dakle vladara,
upravljaća i bogataša,život itekako oma smisla.

Šta čemo sad? Gdje je objektivnost?
Čak mislim,da sam napravio mali broj raspodjela.Ima tu pogleda i sa
nivoa vjere,nacionalizma,rasizma,itd.

Objektivnost se oćekuje sa strane Filozofa,koji postoječoj temi prilaze
sa čisto znanastvenog pogleda,ali i oni su samo ljudi,koji su također
pod uticajem iste okoline.
Dali smo sami sebe ZATVORILI???

Čovjekova aktivnost u okolini i njezin povratni utjecaj,očituje se na vrlo
jednostavan i pokazat ču,na najbanalnijem načinu.
Ako porodica živi u kuči na nekoj livadi,a nemaju rješenu kanalizaciju,onda
kakaju,svukud pomalo u krugu.
Kad tad če se povratni utcjecaj desiti u smislu da"stalno nešto smrducka".
Dobro je kada se zna uzrok,ali ako uzrok neznamo,ko je onda smrduckanje
postavija???
Nadahon is offline  
Old 05.01.2011., 14:48   #89
mozda copor gladnih zvijeri oko kuce?
F.A.Q is offline  
Old 07.01.2011., 19:06   #90
smisao života ( na ovom svijetu) je iskoristiti ga u svrhu obezbjeđivanja boljeg života nakon ovog zemaljskog.

Sve drugo je tračenje vremena i očigledni gubitak.
denni is offline  
Old 07.01.2011., 20:32   #91
Quote:
J-C kaže: Pogledaj post
Vjerojatno ima i takvih koji se nisu nikad zapitali 'koji je smisao života'. Obično su to ljudi koji žive po nagodina vlastitog tijela: jedu, piju, sexaju se, idu u šoping, zabavljaju se, rade... i tako im prolazi život dok ne odapnu.
Takva sam i ja bila. A onda dese se neke situacije u životu koje te promijene iz temelja i počmeš drugačije da razmišljaš.

Sad mogu reći ovako, smisao mog postojanja na zemlji, je zadobiti vječni život na nebu.
palčicaa is offline  
Old 07.01.2011., 23:31   #92
Quote:
Zašto živimo, odnosno koji je životni smisao? Odgovor na to pitanje usko bi bio vezan i uz odgovor na pitanje: Tko sam ja? Znati tko smo znači i odrediti kamo dalje...
više na:
http://www.zdrav-zivot.com.hr/index....to_tko_sam_ja_
Druid_ is offline  
Old 08.01.2011., 12:35   #93
kao sto rekoh .. besmislen je .. tak i tak svi cekaju "onaj" drugi zivot .. ovaj je fakat gubitak vremena
F.A.Q is offline  
Old 08.01.2011., 17:19   #94
Quote:
F.A.Q kaže: Pogledaj post
kao sto rekoh .. besmislen je .. tak i tak svi cekaju "onaj" drugi zivot .. ovaj je fakat gubitak vremena
oni koji vjeruju da ima "onaj" svijet, njima nije besmislen ovaj život..

Ovaj život je prilika da 'zaradiš' sebi lijepu ili ružnu vječnost. Samim tim ovaj život nije besmislen.

A za ove druge se može reći da su na gubitku, shodno Božijim riječima:

"Tako Mi vremena!
Zaista su ljudi na gubitku
osim onih koji vjeruju,
i čine dobra djela,
i koji preporučuju jedni drugima istinu,
i koji preporučuju jedni drugima strpljenje. "
denni is offline  
Old 08.01.2011., 19:49   #95
[QUOTE=denni;30968776]
Quote:
oni koji vjeruju da ima "onaj" svijet, njima nije besmislen ovaj život..

Ovaj život je prilika da 'zaradiš' sebi lijepu ili ružnu vječnost. Samim tim ovaj život nije besmislen.
Znači smisao života je zaraditi vječnost nakon smrti

Baštiniti vječnost pretvara se u nedosanjani san ljudi...pa ga žele i nakon smrti. Grozno zvuči - bivstvovati u vječnosti....što vječno raditi

Quote:
"Tako Mi vremena!
Zaista su ljudi na gubitku
osim onih koji vjeruju,
i čine dobra djela,
i koji preporučuju jedni drugima istinu,
i koji preporučuju jedni drugima strpljenje. "
I Selimović je taj citat koristio...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 09.01.2011., 13:18   #96
[QUOTE=Nemruth Dagi;30971205]
Quote:
denni kaže: Pogledaj post

Znači smisao života je zaraditi vječnost nakon smrti
baš tako.

Quote:
Baštiniti vječnost pretvara se u nedosanjani san ljudi...pa ga žele i nakon smrti. Grozno zvuči - bivstvovati u vječnosti....što vječno raditi
Tako se nama čini.. jer je naš razum ograničen, pa ne može se bi pretpostaviti nešto drugo osim onoga što je već vidio..

Ali uzimajući u obzir riječi:

"I niko ne zna kakve ih, kao nagrada za ono što su činili, skrivene radosti čekaju."

..tada je jasno da nam zasigurno neće biti dosadno.. Za to će se pobrinuti Onaj koji je sve stvorio..

U džennetu ili raju čovjek će biti lišen loših osjećanja: tuge, žalosti, dosade, ljubomore, zavisti....

Uživat će u skrivenim radostima i za sebe će misliti da je najsretniji čovjek na svijetu.
denni is offline  
Old 09.01.2011., 14:27   #97
[QUOTE=denni;30981839]
Quote:
baš tako.

što je tako privlačno u vječnom postojanju...


Quote:
Tako se nama čini.. jer je naš razum ograničen, pa ne može se bi pretpostaviti nešto drugo osim onoga što je već vidio..
Razum nam je najčešći alat kojeg koristimo. Da li je razumno vječno živjeti???

Quote:
..tada je jasno da nam zasigurno neće biti dosadno.. Za to će se pobrinuti Onaj koji je sve stvorio..
On je dakle razbijač dosade vječnog života??

Quote:
U džennetu ili raju čovjek će biti lišen loših osjećanja: tuge, žalosti, dosade, ljubomore, zavisti....
Uživat će u skrivenim radostima i za sebe će misliti da je najsretniji čovjek na svijetu.
Svaki čovjek ima svoje skrivene radosti. Kako će ih realizirati???
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 09.01.2011., 17:24   #98
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post

što je tako privlačno u vječnom postojanju...
Upravo je Bog taj koji čovjeku daje osjećaj privlačnosti..

Privlačnost na ovome svijetu je prilagođena ovozemaljskom životu ( bogatstvo, privlači te ukrašavanje, dokazivanje, uspjeh u poslu..)

Privlačnost na budućem svijetu će biti prilagođena nama shodno takvom životu.. ( privlačit će te ono što je za tebe Gospodar pripremio i u tome ćeš osjećati neizmjernu slast )

Eh kako ćemo mi doživljavati pojam vječnosti.. to je drugo pitanje.. i lično se i ne zamaram time.. kako god znam da ću uživati (ako zaslužim džennet) i da će mi ideja vječnosti biti jako privlačna.


Quote:
Razum nam je najčešći alat kojeg koristimo. Da li je razumno vječno živjeti???
Često mi svojim razumom nismo u stanju mnogo toga dokučiti..
Mi se rađamo i odrastamo u sistemu koji se oduvijek odigrava na isti način : rađamo se, starimo i umiremo.
Da li je to razumno? Razumno to nama bilo ili ne, mi nismo ti koji su napravili taj poredak, i sve i da hoćemo ne možemo obrnuti taj redoslijed..

Mi nemamo dovoljno razuma da istražimo sve ono sto je Bog stvorio, sve ono sto postoji, pa kako onda da se pitamo da li je razumno nešto što Bog određuje pa tako i vječnost.

Quote:
On je dakle razbijač dosade vječnog života??
dosada je karakteristika zemaljskog života..

Quote:
Svaki čovjek ima svoje skrivene radosti. Kako će ih realizirati???
Ako su nepoznate radosti koje nas čekaju, kako bi nam trenutno bio poznat postupak realizacije? Možda je čar upravo u tome..
denni is offline  
Old 09.01.2011., 22:16   #99
[QUOTE=denni;30986313]
Quote:
Upravo je Bog taj koji čovjeku daje osjećaj privlačnosti..
Misliš Bog privlači ljude...???
Pa sad količina privlačnosti koju isijava nije baš kod svih isto prihvaćena, niti jednaka.

Quote:
Privlačnost na ovome svijetu je prilagođena ovozemaljskom životu ( bogatstvo, privlači te ukrašavanje, dokazivanje, uspjeh u poslu..)

Privlačnost na budućem svijetu će biti prilagođena nama shodno takvom životu.. ( privlačit će te ono što je za tebe Gospodar pripremio i u tome ćeš osjećati neizmjernu slast )
Da se utopimo u neku cjelinu koja će nas apsorbirati, da zaboravimo sve zemaljske privlačnosti i da se sladimo vječnošću...ta formula je posve promašena.

Quote:
Eh kako ćemo mi doživljavati pojam vječnosti..
Zrondati će te iz te usvojene bajke i sjuriti u neko tijelo da ponovo odrađuješ novi život na zemlji sve dok ti ideja vječnosti ne zamre.


Quote:
Često mi svojim razumom nismo u stanju mnogo toga dokučiti..
Mi se rađamo i odrastamo u sistemu koji se oduvijek odigrava na isti način : rađamo se, starimo i umiremo.
Da li je to razumno? Razumno to nama bilo ili ne, mi nismo ti koji su napravili taj poredak, i sve i da hoćemo ne možemo obrnuti taj redoslijed..
Nije možda uvijek razumno ali je za svaki život praktično. I na kraju nas čeka asimilacija bez obzira što sm o mislili.


Quote:
Mi nemamo dovoljno razuma da istražimo sve ono sto je Bog stvorio, sve ono sto postoji, pa kako onda da se pitamo da li je razumno nešto što Bog određuje pa tako i vječnost.
I mala količina razuma dovoljna je za zabavu.


Quote:
dosada je karakteristika zemaljskog života..
A u vječnosti nema dosade???
Zanimljivo...


Quote:
Ako su nepoznate radosti koje nas čekaju, kako bi nam trenutno bio poznat postupak realizacije? Možda je čar upravo u tome..
Osim što razbija dosadu bog se trudi da nam podijeli nepoznate nam radosti...božanska je to asimilacija na djelu, pjevajte nebeski korovi u jednoumlju...ovaj jednoglasju.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:45.