Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.04.2011., 14:27   #1
Brain in a vat

Ispričavam se ako je ova tema već bila,nisam uspio pronaći ništa o ovoj temi na hrvatskom jeziku.

http://www.youtube.com/watch?v=ursdoT66JlU

Ovo me potaklo na razmišljanje jer vjerujem kako će znanost u budućnosti toliko napredovati da će biti u stanju odvojiti mozak od tijela.Iako se ovo možda čini science fiction,zašto ne bi bilo moguće?Sve što trebaju napraviti je opskrbljivati mozak sa hranjivim tvarima i kisikom.
A sada, što ako zamislimo da je ljudska vrsta(ili neka druga naprednija vrsta) već došla do takve tehnologije i drži nas u staklenkama,dajući nam informacije koje poželi.Kako bi ja ili netko drugi mogao znati da sam mozak u staklenci?
Toliko smo sigurni u vlastitu stvarnost da uopće ne dovodimo u pitanje je li naš svijet stvaran.Najbolje to doživljavam u snovima kada sam 100% siguran da sam budan(false awakening) i onda se opet probudim.
Što vi mislite o tome?
__________________
“...And then one day you'll find, ten years have got behind you, no one told you when to run, you missed the starting gun:"
Nowhere Man is offline  
Old 03.04.2011., 16:02   #2
Defakto, dosada nista nije vestacki stvoreno (niti priblizno) sto bi moglo simulirati ljudski mozak... Ono sto hocu reci je da takav superkompjuter mora biti kompleksniji od ljudskog mozga za najmanje 12+ stepeni richterove (logaritamske) skale...

Pitanje je postojanja takvog superkompjutera, koji moze da napravi predikcije u prostoru i vremenu, a da simulira sve fizioloske radnje, tako i emocionalne odzive pojedinih mozgova... O indukciji pojedinacnog ka grupnom (socijalnim pojavama) da i ne pisem... Takav racunar bi morao biti visedimenzionalan, sto nas dovodi do kljucnog pitanja...

Da li je Vasiona sama sebi simulacija, jer samo vasiona kao takva... Moze biti na nivou takvog "superkompjutera"?

_nobody_
_nobody_ is offline  
Old 03.04.2011., 16:47   #3
Quote:
Nowhere Man kaže: Pogledaj post
A sada, što ako zamislimo da je ljudska vrsta(ili neka druga naprednija vrsta) već došla do takve tehnologije i drži nas u staklenkama,dajući nam informacije koje poželi.Kako bi ja ili netko drugi mogao znati da sam mozak u staklenci?
Vidiš, vidiš, ovo je dosta osvježavajuć novi pogled u filozofiji. Nikome do sada nije palo na pamet da recimo snimi čak i film o tome, čak ni braći Wachovski s "Matrixom" i brdom filmova prije i poslije toga na tu varijantu. Što sve proizlazi iz nekih dijelova nekoliko tisuća godina stare književne i filozofske tradicije, kako na Zapadu, tako i na Istoku.

Čak i kada bi tzv. stvaran vanjski svijet bio "samo iluzija", on i dalje postoji kao "iluzija", a ima i svoje zakonitosti... A prije će neuroznanost objasniti fenomen "false awakeninga" nego išta ostalo od navedenog bude moguće (ako uopće bude moguće, nekako sumnjam ili smo barem jako jako daleko od toga). Vjerojatno je već i objasnila dobar dio tog "fenomena", samo što nisam upoznat s tim objašnjenjem. U svakom slučaju čovjek svašta sanja i u snu mu se svašta "čini", kao i na javi uostalom, ali ništa od toga što nam se "čini" ne može biti argument za nešto takvo ili za bilo što što bi pretendiralo da opiše zajedničku stvarnost ili neke njezine zakonitosti/obrasce.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:47.