Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2014., 15:03   #1
Kontradiktornosti

Dosta kontradiktorna poslovica.

Samo se budale ne mijenjaju-Vuk dlaku mijenja al¨ćud nikada.

Ovo prvo pobija drugo.

Što reći na to?

Pogrešna narodna mudrost..?
Kočiš Čičak Jak is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 15:41   #2
pa nisu to kontradiktorne poslovice.

Iz ovoga bi se moglo, prostom logikom, izvući da vuk ima ćud budale

Dalje, malo manje prosto - da se samo budale ne menjaju, ali da postoje promene koje su lakše i promene koje su teže - te će zao čovek, koji nije baš sasvim budala, hiniti da je drugačiji nego što jeste (dlaka) kako bi stekao određenu dobit, dok u suštini ostaje upravo onakav kakav je (ćud).

Kod prve poslovice, nigde nije naglašeno da li ta promena treba da bude tek površna, vanjska, ili suštinska.

ja bih tu ubacila i treću izreku, onu "kud svi turci, tu i mali mujo" koja je bitno različita od vuka koji menja dlaku ali mu ćud ostaje nepromenjivo ista - mujo iz izreke gotovo da i nema vlastitu ćud, nema ništa za šta bi čvrsto mogao reći "ja" - osim toga da je sklon da se beskompromisno menja i uzima oblik onoga čemu se "prilagođava" poput bauka iz bajki.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 16:46   #3
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
pa nisu to kontradiktorne poslovice.

Iz ovoga bi se moglo, prostom logikom, izvući da vuk ima ćud budale

Dalje, malo manje prosto - da se samo budale ne menjaju, ali da postoje promene koje su lakše i promene koje su teže - te će zao čovek, koji nije baš sasvim budala, hiniti da je drugačiji nego što jeste (dlaka) kako bi stekao određenu dobit, dok u suštini ostaje upravo onakav kakav je (ćud).

Kod prve poslovice, nigde nije naglašeno da li ta promena treba da bude tek površna, vanjska, ili suštinska.

ja bih tu ubacila i treću izreku, onu "kud svi turci, tu i mali mujo" koja je bitno različita od vuka koji menja dlaku ali mu ćud ostaje nepromenjivo ista - mujo iz izreke gotovo da i nema vlastitu ćud, nema ništa za šta bi čvrsto mogao reći "ja" - osim toga da je sklon da se beskompromisno menja i uzima oblik onoga čemu se "prilagođava" poput bauka iz bajki.
Ja sam išao sa polazišta ovako;ako se čovjek ne mijenja onda je budala.I npr.da čovjek usvoji taj savjet,promjeni,onda će mu ljudi nabiti etiketu;vuk dlaku mijenja,ali ćud nikada.

Prvo;možemo li se mi uopće promjeniti i na koji način?
I u kojim godinama?

Drugo;sve sam više uvjerenja da poslovice su polupolitičko objašnjavanje nečega što se teško može objasniti
Kočiš Čičak Jak is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2014., 20:15   #4
Thumbs up

Quote:
Kočiš Čičak Jak kaže: Pogledaj post
Prvo;možemo li se mi uopće promjeniti i na koji način?
I u kojim godinama?
ko prvi drek mrvi!
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:27.