Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2010., 16:13   #21
Tek,kada bi ista bila dovršena,mogli bi doseći kaki zaključak...ovako je to više logičko nadmudrivanje.
žacko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 17:48   #22
"U ovom razredu nitko ništa ne zna!" relativno česta rečenica u našim školama (ima i pjesma s dijelom te rečenice).
Međutim, što ona zapravo znači?
Svi sve znaju?
Ili nema niti jedne osobe koja ne zna ništa? Što znači ne znati ništa? Ili što znači znati ništa?
Lem13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 18:10   #23
Quote:
Lem13 kaže: Pogledaj post
"U ovom razredu nitko ništa ne zna!" relativno česta rečenica u našim školama (ima i pjesma s dijelom te rečenice).
Međutim, što ona zapravo znači?
Svi sve znaju?
Ili nema niti jedne osobe koja ne zna ništa? Što znači ne znati ništa? Ili što znači znati ništa?
Quote:
ja znan da nista ne znan
kuća poso, kuca poso
ja ništa neznam -> (dovstruka negacija) ja sve znam
nitko ništa nezna -> nitko sve zna. ("u ovom razredu nitko zna sve!")
__________________
tejk it ot liv it

Zadnje uređivanje g4gfact0r : 10.05.2010. at 18:55.
g4gfact0r is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 00:51   #24
To je duh hrvatskog jezika...ako prevedeš na neki strani jezik ne dobivaš takav efekt (dvostruke negacije). Jedan od vrlo preciznih jezika je njemački, poput matematike... a bogme i latinski...

Zato ja to ne bih uvrstio u logičke rasprave...U Hrv jeziku nema poništavanja negacija... Npr rečenica: "Nikad nikome ne bih ništa nepovoljno napravio", pa sad brojite negacije...Ako te negacije poništiš jednu s drugom ostalo bi: "Nepovoljno napravio..."
jaguar007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 02:42   #25
ta rečenica je bistabil i ništa više
Euronymous is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 19:59   #26
Hrvatski je bistabilan
jaguar007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 03:24   #27
Quote:
Sekvoja kaže: Pogledaj post
"Ova rečenica je lažna!"

Je li ova rečenica točna ili netočna? Istina ili laž? Jer, ako je istinita: kako može biti istinita ako za samu sebe tvrdi da je lažna? A opet, ako je lažna, ako tvrdnja nije točna, onda to znači da je zapravo istinita.? Jer ako je laž da je to laž, onda je to zapravo istina!

Što mislite? Imate li neku treću teoriju?

1.REKA JE ISTINU, a to sta je recenica lazna, to nije njegov problem

2.triba bit u nekom kontekstu, jer ako je ovo izjava onda je nesmotrena i nerazborita i nije za daljnje filozofske rasprave

3.bistabil kako rece kolega gori
__________________
there must be some kind of way outta here...

Zadnje uređivanje GregogSamsaa : 15.05.2010. at 03:29.
GregogSamsaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 02:22   #28
Primjer bez autoreferencijalnosti:
Quote:
Rečenica koja slijedi nije istinita. Rečenica koja prethodi je istinita.
neznamznam is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2010., 23:05   #29
Mislim da se plauzibilan odgovor može dati ako se detaljnije analizira što je rečenica uopće. Rečenica nije tek zapis (recimo da je pisana), već tvrdnja s istinitosnom vrijednošću. Da je rečenica puki zapis bilo bi besmisleno reći da je ona "istinita" ili "neistinita" jer bi bilo nejasno što je u skladu sa stvarnošću, zapis protumačen kao istina, ili zapis protumačen kao neistina. Stoga mislim da je očito kako svaka rečenica sama po sebi ima jednu implikaciju; naime implikaciju da je ona istinita. Ta implikacija nije dio zapisa, već općeg prešutnog dogovora oko toga što je rečenica...

Imajući to na umu, rečenica "Ova rečenica je neistinita." je rečenica koja, zbog samog svojstva da je rečenica, za sebe tvrdi da je istinita. Ono što tvrdi onaj koji ju govori (označit ću ju s P) je sljedeće: P jest (jer ju tvrdim, dakle po onoj implikaciji) i P nije (jer je to ono što njen zapis govori, a uobičajena implikacija kaže da je zapis istina).

Je li istina da P i jest i nije? Nije, stoga je P neistinit. Njen zapis je u skladu s stvarnim stanjem, ali nije u skladu s implikacijom koja je nužno istinita. Ta rečenica nije neistinita jer istinitost zapisa nije u skladu sa stvarnim stanjom, već zato što tvrdi da nešto i jest i nije.


Probat ću analizirati i ovaj primjer: "(1) Rečenica koja slijedi nije istinita. (2) Rečenica koja prethodi je istinita."
(1): (1) i [(1) = ne(2)]
(2): (2) i [(1) = (2)]

Je li (1) održiv?
(1) tvrdi da on jest, i da (2) nije.
Ako (2) nije, postoje dvije mogućnosti: bilo (2) nije, bilo nije tako da je istinitosna vrijednost (1) = (2). Prva mogućnost je očito istinita. A i druga je mogućnost zadovoljena: već imamo pretpostavku da (1) jest i da (2) nije. Stoga (1) =/= (2).

Dakle, (1) je održiv, u kojem slučaju su vrijednosti sljedeće: (1): istina, (2): neistina.

Je li (2) održiv?
(2) tvrdi da on jest, a sadržaj (tj. ono što sam gore nazvao zapisom) je rečenica (1) (zato sam zapisao (1) = (2)) Dakle, (1) jest.
No ako (1) jest, onda vrijedi sve ono što sam gore naveo za situaciju u kojoj je (1) istinit. Iz nje je proizašlo da (2) nije.
Stoga, ako (2) jest, onda on i jest i nije. To očito nije održivo...

Dakle, ne radi se o paradoksu! (ako nisam napravio neku grešku iznad )
luka_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 02:57   #30
Rečenica sama za sebe govori da je lažna, dakle ako je istinita, ispada lažna, a ako je lažna, negira svoju istinitost te je, dakle istinita i onda opet ponovo.
Dobili bismo isto da uzmemo rečenicu: ''Ja lažem sada.''
IndependentGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 03:54   #31
Rasprava na ovu temu me podsjetila na ovu sliku:



No problem je u pvoj rečenici: "Ova rečenica je lažna!" , i pitanju: "Je li ova rečenica točna ili netočna? Istina ili laž?"
Prije svega, rečenica je točna, točno napisana, velikim početnim slovom, završava uskličnikom, i nešto nam govori. Nigdje se ne spominje nikakva laž u njoj. Rečenica je izrekla neku x stvar, koju je izrakla točno, iliti istinito. Po čemu rečenica može biti lažna? Po tome što nam kazuje neistinu? Na koji način rečenica može biti lažna? Čak i da govori laž (rečenica iz primjera iskazuje neko x stanje), sama rečenica nije lažna, već može biti lažno samo ono što ista kazuje. Dakle, rečenica je točna.
Lord H.G. Wells is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 16:32   #32
Quote:
Lord H.G. Wells kaže: Pogledaj post
No problem je u pvoj rečenici: "Ova rečenica je lažna!" , i pitanju: "Je li ova rečenica točna ili netočna? Istina ili laž?"
Prije svega, rečenica je točna, točno napisana, velikim početnim slovom, završava uskličnikom, i nešto nam govori. Nigdje se ne spominje nikakva laž u njoj. Rečenica je izrekla neku x stvar, koju je izrakla točno, iliti istinito. Po čemu rečenica može biti lažna? Po tome što nam kazuje neistinu? Na koji način rečenica može biti lažna? Čak i da govori laž (rečenica iz primjera iskazuje neko x stanje), sama rečenica nije lažna, već može biti lažno samo ono što ista kazuje. Dakle, rečenica je točna.
Rečenica može biti lažna (neistinita), to znači da stanje o kojem govori nije u skladu sa stvarnošću.

Ako se pod točno misli na gramatičku točnost, onda to nema veze s pojmom istinitosti. (osim što je prvo nužan uvjet drugome, jer samo sintaktički ispravne rečenice imaju istinitosnu vrijednost)
luka_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 17:29   #33
Pa da. Istinita je da je neistinita. Tada zvuči kontradiktorno, upotrijebimo li riječ lažna, zvuči logičnije.
Lord H.G. Wells is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 17:35   #34
Pa to jest kontradiktorno. Ako je istinita, onda je ono što ona govori - istinito. A ako je to istinito, onda je ona neistinita. No već smo pretpostavili da je istinita - stoga je ta pretpostavka neodrživa.
luka_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 17:46   #35
Da.
Ali, rečenica je istinita, to što ona govori je neistinito.
Neistina ili laž je unutar nečega što ona opisuje, ali je istinito ona sama to opisala.

Znači: Ova rečenica je neistinita. Za nju možemo reć da je istinita (iako sama kaže drugačije ), zato jer ona objašnjava nešto na valjan način, znači neku neistinu, i istinito je pokazala to.
Reć za nju da je neistinita nije ispavno (iako ona sama kaže da je ), jer opisuje nešto istinito (to da je neistinita), ali ne laže u tom trenutku, već za sebe kaže da nije istinita

Valjda sam donekle jasno pokaza na šta ciljam
Lord H.G. Wells is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 17:52   #36
Nije mi baš jasno, jer rečenica se sastoji upravo od onoga što govori...

Ako se kaže da je neistinita, ne slijedi nužno da je istinita. Pokušao sam to opisati u gornjem povećem postu. Naime, ta rečenica tvrdi da je i istinita i neistinita, a kako je to nemoguće, ona je neistinita. No nije neistinito da je ona neistinita, već da je ona i istina i neistina. (to razmišljanje je inače zastupao filozof Arthur Prior)
luka_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2014., 00:13   #37
Ova recenica je obmana. Nesuvisla je jer joj nista ne prethodi sta bi ju kao takvu odredilo (istina/laz), a cak i da sadrzi ikakvo prethođenje istina nije nuzna da bude vjerovana niti kao takva prihvacena.
Celestle is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2014., 11:56   #38
Quote:
jaguar007 kaže: Pogledaj post
"Ova rečenica je lažna" mora ići u kombinaciji s još jednom rečenicom na koju se odnosi... Tek tad ima smisla...
Tocno tako. Ova recenica je lazna moze biti dio dijaloga u kojem je jasno na koju se to recenicu odnosi a to nikako ne moze biti ista ta u kojoj se to i izjavljuje jer to znaci da je laznost recenice spoznata prije nego sto je recenica postojala sto je nemoguce.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2020., 00:33   #39
Quote:
luka_ kaže: Pogledaj post
Mislim da se plauzibilan odgovor može dati ako se detaljnije analizira što je rečenica uopće. Rečenica nije tek zapis (recimo da je pisana), već tvrdnja s istinitosnom vrijednošću. Da je rečenica puki zapis bilo bi besmisleno reći da je ona "istinita" ili "neistinita" jer bi bilo nejasno što je u skladu sa stvarnošću, zapis protumačen kao istina, ili zapis protumačen kao neistina. Stoga mislim da je očito kako svaka rečenica sama po sebi ima jednu implikaciju; naime implikaciju da je ona istinita. Ta implikacija nije dio zapisa, već općeg prešutnog dogovora oko toga što je rečenica...

Imajući to na umu, rečenica "Ova rečenica je neistinita." je rečenica koja, zbog samog svojstva da je rečenica, za sebe tvrdi da je istinita. Ono što tvrdi onaj koji ju govori (označit ću ju s P) je sljedeće: P jest (jer ju tvrdim, dakle po onoj implikaciji) i P nije (jer je to ono što njen zapis govori, a uobičajena implikacija kaže da je zapis istina).

Je li istina da P i jest i nije? Nije, stoga je P neistinit. Njen zapis je u skladu s stvarnim stanjem, ali nije u skladu s implikacijom koja je nužno istinita. Ta rečenica nije neistinita jer istinitost zapisa nije u skladu sa stvarnim stanjom, već zato što tvrdi da nešto i jest i nije.
parsifal me podsjetio na ovo, pa sam stavio na blog, uz još neka istovjetna rješenja: paradoks lažljivca?
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2020., 09:23   #40
Uzmimo za početak jednostavniji primjer:

"Ova rečenica sadrži pet riječi".

Čovjek bi rekao da je prethodna rečenica istinita. Da, čovjek, a ne rečenica. Iako se čini kao da ta rečenica nešto tvrdi o samoj sebi to je pogrešno. Rečenica nema nikakav odnos prema samoj sebi, nego čovjek pomoću rečenice nešto tvrdi. Prethodna rečenica je zapravo skraćeni zapis tvrdnje:

"Rečenica 'Ova rečenica sadrži pet riječi' sadrži pet riječi".

Sad se jasno vidi da se subjekt podudara s predikatom. Dakle, tvrdnja je istinita.

Isto tako rečenica "Ova rečenica je lažna" je skraćeni zapis od:

"Rečenica 'Ova rečenica je lažna' je istinita (lažna)".

Međutim, lažnost i istinitost se odnosi na podudarnost subjekta i predikata, a ne na sam predikat. Prethodna rečenica uopće nema predikat, odnosno nije tvrdnja pa zapravo glasi ovako:

"Rečenica 'Ova rečenica je lažna' je besmislena".
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:57.