Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2014., 18:46   #101
Quote:
n00e kaže: Pogledaj post
ja samo pokusavam pomoci malim mozgovima,radi postizanja sve-opceg dobra buduci da individualizma ne postojim(zato nema smilsa vrijedati manje pametne ljude.... nego im treba pomoci)
ako je determinizam "vjerovanje" da sve sve dogada po pravilima,onda je zapravo svako drugo vjerovanje probabilizam,tj da nema pravila nego se sve dogada"random" ,a isto je vjera u boga tj.da se sve dogada onako kako bog zeli
ako on zeli da se zemlja okrece oko mjeseca umjesto sunca onda ce tako biti,iako je to fizicki nemoguce,znaci po tom vjerovanju nema nikakvih pravila nego sve odlucuje bog,osim ako je on determiniran ali vjernici ne vjeruju u to
Ne vidim zbog čega bi "vjerovanje" da se sve događa po pravilima isključivalo
boga, niti vidim, zbog čega bi "vjerovanje" da se sve događa "random" uključivalo
boga.
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2014., 19:12   #102
Quote:
LIQ kaže: Pogledaj post
Ne vidim zbog čega bi "vjerovanje" da se sve događa po pravilima isključivalo
boga, niti vidim, zbog čega bi "vjerovanje" da se sve događa "random" uključivalo
boga.
zadnji pokusaj
prvo sumnjam da imas preko 14 godina,ali pokusati cu sve jedno

po teoriji determinizma svemir je "stvorio" sve,znaci svemir je stvorio sve planete ,znaci i zemlju i mjesec i sunce dok vjernici vjeruju da je bog stvorio zemlju mjesec i sunce(ne znam tocno u sta vjeruju tako da informacije nisu mozda tocne ali znas na sta mislim)
bilo je determinirano da na zemlju padnu kometi sa vodom i da se ta voda zadrzi na zemlji(jer nije pre hladno za zamrzavanje vode niti pre vruce za isparavanje) i bilo je determinirano da nastane zivot na zemlji,dok vjernici vjeruju da je bog stvorio adama i evu i sav zivot na zemlji
po teoriji determinizma istog trenutka kad je nastao svemir nastala je i njegova sudbina.tj.tada se mogla izracunati buducnost cjelog svemira
dok po religiji,svemir nije nastao ,nego je bog stvorio zemlju kao ravnu plocu i sunce koje se vrti oko zemlje,kad je znanost dokazala suprotno,vjernici su se prebacili na to da je bog stvorio cjeli svemir,znaci nije bilo velikog praska(determinizam) nego je bog stvorio sve(religija)
znaci svi argumenti izmedu determinizma i religije su suprotni,i to dijete od 8 godina moze uociti bez da postavi pitanje na forum hr-u

probabilizam i religija su slicni po tome sto oboje "govore" da ne postoje pravila po kojima se sve dogada,probabilizam-sve se dogada random
religija-bog odlucuje kako ce se sve dogoditi
probabilizam ukljucuje boga jer se sve dogada random,znaci marija i josip imaju spolni odnos i od toga nece nastati genetski normalno dijete(kao sto bi trebalo po determinizmu) nego ce nastati super-dijete zvano isus
isto tako po probabilizmu,bog ce nastati sam od sebe bez da ga itko stvori,dok po determinizmu je to nemoguce
znaci bog moze postojati u probabilizmu,dok u determinizmu ne moze
za tebe je bolje da visak vremena provodis u crkvenom zboru sa ostalom djecom svog uzrasta nego da ga trosis na forum.hr-u (bez uvrede,dobronamjerni savjet)
n00e is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 20.07.2014., 19:41   #103
Quote:
LIQ kaže: Pogledaj post
Mogu se složiti.
Postoji samo neprestano kretanje.
Pitam: kretanje čega?
Ali nudim i odgovor: "fundamentalne svijesti".

Kretanje bilo čega.
Svega šta postoji.
Sve je u trenju, u interakciji u manjoj ili većoj mjeri.
Ono je neizbježno, a samo je pitanje jačine sudaranja.
Pitanje naravno za čovjeka, u smislu jeli vidljivo oku ili nije, jeli razumljivo, jeli sadrži sličnosti sa drugim pojavama itd.
No bitno je da diranje postoji neovisno o tome dali ga vidimo.
Ne mogu postojati dva odvojena sadržaja. Tako prosto, a opet tako nedostižno uobičajenom načinu razmišljanja.
I mrav u našem dvorištu i kamenčić iz neke desete galaksije su u vezi iako daju privid da se radi o odvojenim pojavama. Upravo sve ono šta nabrojimo da ih dijeli su uvrnuto polazište. Te karike ne da ih dijele, već povezuju.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2014., 22:22   #104
Forumaša n00e je izrazio brojne miskoncepcije. Generalno, Bog se lako može ukomponirati u ideju da su prirodni zakoni suštinski deterministički ili probabilistički.
Demiann is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 00:01   #105
a da?..hajde elaboriraj, zainteresirao si me za sadržaj te kompozicije, generalno.
gji perpetum is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 00:21   #106
Ne znam što točno da elaboriram kad ne vidim moguću kontradikciju sa postojanjem Boga ukoliko svemir opisujemo determinističkim ili probabilističkim zakonima prirode. Jedno je supernaturalizam, drugo naturalizam.
Demiann is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 00:16   #107
Quote:
Demiann kaže: Pogledaj post
Ne znam što točno da elaboriram kad ne vidim moguću kontradikciju sa postojanjem Boga ukoliko svemir opisujemo determinističkim ili probabilističkim zakonima prirode. Jedno je supernaturalizam, drugo naturalizam.
ne vidim ni ja kontradikciju sa postojanjem mogućnosti da je eventualno postojanje Boga (a što bi točno bio Bog u energetskom obliku ostaje za druge rasprave) kao stvoritelja svega živog i neživog prapočetak...da ne duljim, uz spoznaju o veličini nespoznajnog nije neobično da primjerice znanstveni fanatik bude istovremeno i vjerski fanatik ili barem 'samo' vjernik.

međutim na razini opažajnog..iskustvenog..i dokazivog kroz povijest znanosti (a koja je proizišla iz pseudoznanosti) nema dileme da je kompleksna interreaktivnost i aktivnost živog i neživog, živog i živog, neživog i neživog primarno uzročno posljedična i lako predvidiva, nažalost ne uvijek dokaziva ne što je nedokaziva po sebi već uslijed nedostatka resursa..primarno financijskih sredstava. to je jedini razlog da u konačnici determinizam mora ostati na razini vjerovanja.

ono što je meni posebno interesantno u determinističkoj teoriji kaosa je repertoar mogućnosti s kojim se da lijepo poigrati, daleko je to od slobodne volje u najširem smislu ali je zanimljivo. i dovoljno.
gji perpetum is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:53.