Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2014., 09:48   #1
Question Kupnja rabljenog automobila

Pozdrav svima,

Zanima me kupnja rabljenog automobila preko firme. Tj, zanimaju me ove dvije situacije:

1. Kupnja od pravne osobe
Da li mogu kupiti putem leasinga i kako to ide ako pravna osoba nije auto kuća?

2. Kupnja od privatne osobe
Da li mogu kupiti putem leasinga od privatne osobe? I koji bi bio postupak?

Hvala svima!
ivan2468 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 10:03   #2
Zaboravih još pitati ono što me najviše zanima. Ako kupim bilo što od fizičke osobe (auto, nekretninu, zemljište). Na koji način se to rješava, imam li pravo na povrat PDV-a ako sam u sustavu PDV-a? Iako pretpostavljam da se fizičkoj osobi ne plaća PDV.

Riječ je o tome da neke stvari koje prodaju fizičke osobe imaju cijenu gotovo istu kao što koštaju nove bez PDV-a. Kako to recimo rade auto kuće? Ok, možda sam dao loš primjer jer one daju mizeriju za rabljeni automobil.
ivan2468 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 15:16   #3
Quote:
ivan2468 kaže: Pogledaj post
Zaboravih još pitati ono što me najviše zanima. Ako kupim bilo što od fizičke osobe (auto, nekretninu, zemljište). Na koji način se to rješava, imam li pravo na povrat PDV-a ako sam u sustavu PDV-a? Iako pretpostavljam da se fizičkoj osobi ne plaća PDV.

Riječ je o tome da neke stvari koje prodaju fizičke osobe imaju cijenu gotovo istu kao što koštaju nove bez PDV-a. Kako to recimo rade auto kuće? Ok, možda sam dao loš primjer jer one daju mizeriju za rabljeni automobil.
Ne možeš odbiti pdv tj.nemaš pravo na povrat pdv-a kad ti fizička osoba neće izdati račun sa pdv-om. Pretpostavljam da kupuješ auto od Pere Perića građanina kupoprodajnim ugovorom. Kupoporodajni ugovor je dokument po kojem ćeš staviti auto u dugotrajnu imovinu po onoj cijeni koja je u ugovoru navedena,ali tu nema priče o pdv-u. Pdv se može odbijati SAMO kad dobiješ račun od dobavljača sa iskazanim pdv-om.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 09:31   #4
Hvala na odgovoru. Pretpostavio sam da je tako.
ivan2468 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:34.