Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2016., 01:40   #1
Dino Manestar - Predsjednik GO SDP Crikvenica i Saborski Zastupnik

Što mislite o mladoj nadi SDP-a Dinu Manestru?
Discovery4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 01:42   #2
ŽIVOTOPIS DINA MANESTRA

Dino Manestar, magistar ekonomije, rođen 18. listopada 1982. godine u Rijeci

Formalno obrazovanje

2013. – sada – Sveučilište u Rijeci, Pomorski fakultet, Poslijediplomski doktorski studij Logistika i menadžment u pomorstvu i prometu

2012. – sada – Sveučilište u Rijeci, Ekonomski fakultet, Poslijediplomski specijalistički studij Menadžment u Javnom sektoru

2005. – 2011. – Sveučilište u Rijeci, Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, Hotelski menadžment –stekao zvanje diplomirani ekonomist / magistar ekonomije

1997. – 2001. – Srednja škola dr. Antuna Barca u Crikvenici, stekao zvanje ekonomist

1989. – 2001. – Osnovna škola Vladimira Nazora u Crikvenici



Dodatno obrazovanje i usavršavanje

2013. – Upravljanje i raspolaganje državnom imovinom – aktualnosti u pravnoj regulativi i praksi

2013. – XVI. kongres hotelijera Hrvatske – kvaliteta usluge u hrvatskom hotelijerstvu

2013. – Novela Stečajnog zakona i Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi

2011. – Microsoft tehnical readiness

2010. – Edukacija za vijećnike, Zaklada Friedrih Ebert

2009. – The EU Institutions and decision-making process/EU institucije i proces donošenja odluka, Technical Assistance and Information Exchange of European Commission



Profesionalna karijera

2015. – sada – Hrvatska gospodarska komora – županijska komora Rijeka, Strukovna skupina hotelijera – predsjednik

2014. – sada – Jadran d.d., predsjednik Uprave

2012. – 2014. – Jadran d.d. u stečaju, savjetnik stečajnog upravitelja

2008. – 2012. – Systema d.o.o., član Uprave

2007. – 2008. – Metro Cash & Carry, HORECA specijalist

2007. – 2007. – Hotel Selce d.o.o., direktor trgovačkog društva

2005. – 2007. – Hotel Selce d.o.o., zamjenik direktora trgovačkog društva

2004. – 2005. – Hotel Selce d.o.o., pomoćnik direktora hotela

2003. – 2004. – Hotel Selce d.o.o., recepcionar i voditelj ugostiteljskog objekta

2001. – 2003. – Brown & Roots Company, NATO – SFOR, Mirovna misija za Balkan, razni poslovi na pripremi infrastrukture za rotaciju vojske

1995. – 2000. – sezonski poslovi u turizmu (vodič turista za privatni smještaj, servir, konobar, itd.), honorarni poslovi (radijski voditelj i urednik programa na Kvarnerskom radiju, autor stručnih članaka za informatički magazin PCChip)

Politička karijera

2015. – sada – izabran za zastupnika u Hrvatskom saboru (mandat stavljen u mirovanje radi nespojivosti dužnosti)

2013. – sada – član Gradskog vijeća Grada Crikvenice

2011. – sada – predsjednik županijske organizacije Foruma mladih SDP-a Primorsko-goranske županije

2010. – sada – predsjednik Upravnog vijeća Županijske lučke uprave Crikvenica (drugi mandat)

2010. – sada – predsjednik gradske organizacije SDP-a Crikvenica

2010. – 2011. – v.d. predsjednika županijske organizacije Foruma mladih SDP-a Primorsko-goranske županije

2009. – 2013. – potpredsjednik Gradskog vijeća Grada Crikvenice

2008. – sada – član Glavnog odbora SDP-a Hrvatske (drugi mandat)

2008. – sada – član Predsjedništva Foruma mladih SDP-a Hrvatske (drugi mandat)

2007. – 2010. – član Izvršnog odbora ŽO SDP-a Primorsko-goranske županije

2007. – 2010. – član Turističkog vijeća Turističke zajednice Grada Crikvenice

2006. – 2010. – potpredsjednik ŽO FM SDP PGŽ (dva mandata)

2005. – 2009. – član Gradskog vijeća Grada Crikvenice

2005. – sada – član Županijskog odbora ŽO SDP PGŽ (drugi mandat)

2005. – 2009. – zamjenik predsjednika GO SDP Crikvenica

2004. – 2010. – Predsjednik gradske organizacije Foruma mladih SDP-a Crikvenica (tri mandata)

2004. – 2004. – Povjerenik GO FM SDP Crikvenica

Jezici:
hrvatski (materinji), engleski (aktivno), njemački (pasivno)

Član sportsko-ribolovnog društva Lovrata (Dramalj), suosnivač i član Foto udruge „Crikvenica“, član streljačkog kluba „Protect“ (Rijeka), član Udruge antifašističkih boraca i antifašista
Discovery4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 01:54   #3
UVJEREN JE DA KOLEGA MANESTAR NE BI OBMANUO GRAĐANSTVO

ZAPISNIK SA 25. SJEDNICE GRADSKOG VIJEĆA GRADA CRIKVENICE održane dana 24. Veljače 2016. godine u 18,00 sati.

Nazočni članovi Gradskog vijeća:
Josip Friš, Mato Gavran, Lovorko Gržac,ing., Paulo Krmpotić, Darko Pavlić, Kuzman Dokoza , Zdravko Pernar, Igor Posarić, Ivana Ševerdija, Branko Kleković, Davorka Vukelić Ljubobratović, Marina Baričević , Damir Lončarić, dr. Dragan Magaš , Žarko Stilin, Dino Manestar i Vedran Antić.
Sjednici su nazočni: Gradonačelnik Damir Rukavina, zamjenik gradonačelnika Veselko Mutavgjić, zamjenica gradonačelnika Silvia Crnić..

AKTUALNI SAT

Mato Gavran postavlja pitanje rasvjete u Dvorskoj - Ribarskoj ulici koja je nedostatna. Nadalje navodi da kako se svi zaklinjemo u zakonitost u zapošljavanju raspolaže sa informacijom da direktor Jadran d.d. kada je zaposlen na to radno mjesto nije ispunjavao uvjete, a da je ipak postavljen. Moli gradonačelnika da ukoliko ima saznanja da ih iznese. Zamjenik gradonačelnika Veselko Mutavgjić odgovara da u Ribarskoj ulici postoji rasvjeta samo je pitanje u kom obimu i navodi da je jedan dio kabela već postavljen te će se uskoro situacija popraviti. Gradonačelnik odgovara da
ne zna da li na pitanje o zapošljavanju direktora Jadran d.d. može odgovoriti.
Upoznaje nazočne da je lanjske godine u 9. mjesecu dobio kopiju kaznene prijave koja je bila upućena na Dina Manestra a i na Državno odvjetništvo. Istu je kopiju dobio i predsjednik Gradskog vijeća u kojoj se navodi da Dino Manestar ne zadovoljava uvjetima. Prema Odluci Vlade RH iz 2012. godine propisani su uvjeti za trgovačka društva u kojima ima vlasništvo država Hrvatska, odnosno članove nadzornih odbora i upravnih odbora. Za članove uprava kriteriji su VŠS i VSS sa 5 godina radnog iskustva na tome. Uz prijavu je i životopis Dina Manestra u kojem se navodi da je 2011. završio VSS a imenovan je 2013. godine za predsjednika Uprave.

Gradonačelnik obrazlaže da kada je dobio iste kopije dopisa nazvao je predsjednika Gradskog vijeća te su došli zajednički do zaključka da neće ništa poduzimati jer je isto upućeno na Državno odvjetništvo i neka ono postupi po istome. Nakon formiranja nove Vlasti najavljeno je raspisivanje natječaja za članove nadzornih odbora i članove novih uprava za što smo i mi zainteresirani i imamo kandidata. Iz tog smo razloga poslali upit DUUDI-ju koji nas u odgovoru upućuje na članke zakona koji govore tko se može sve kandidirati i tko zadovoljava. Na tim stranicama piše decidirano da kandidati moraju imati VŠS ili VSS sa 5 godina radnog iskustva u toj struci. Nadalje navodi da će zatražiti od DUUDI--ja i Državnog odvjetništva o čemu se
radi , a navodi da je uvjeren da kolega vijećnik ne bi obmanuo građanstvo...
Discovery4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 02:00   #4
NAMJEŠTA JEFTINO HOTELSKU TVRTKU JADRAN DD DA JE PRODA HDZ, TKO JE TU LUD?

ZAŠTO SE U NEPOSREDNO PRIJE NAJAVLJENE PRIVATIZACIJE TVRTKE I SVOJE ZASLUŽENE SMJENE PREDSJEDNIK UPRAVE JADRAN D.D. CRIKVENICA DINO MANESTAR BOJI IZLISTAVANJA DIONICA TVRTKE NA TRANSPARENTNO UREĐENO TRŽIŠTE ZAGREBAČKE BURZE, KADA TVRTKA PREMA PISANJU NOVOG LISTA NAVODNO USPJEŠNO POSLUJE, ULAŽE 50 MILIJUNA KN I OTVARA PREUREĐENE HOTELE OMORIKA I VARAŽDIN S 4*. A NEIZLISTIVANJEM NA BURZU ŠTO STOJI OKO 35.000 KN UPRAVA ĆE OŠTETITI ZA 30.000.000 KN 840 MALIH DIONIČARA?

Skupo plaćenim Strateškim planom razvoja Jadran dd od 2016. – 2025, izrađenim od Horwath Consultinga ZG planirano je smanjenje temeljnog kapitala Jadrana dd sa 490 na 150 mil kn, unatoč ulaganjima od 50 mil kn u objekte Jadrana dd u posljednje dvije godine, ali nova Vlada RH ne misli sebi iz džepa izbiti 300.000.000 kn. Sumnja se da je tvrtka već sada zadužena oko 80 mil.kn, a što nije pridonijelo bitnim povećanjem prihoda ( što bi se vidjelo 3-mjesečnim redovitim izvješćima na ZG Burzu ) i smanjene su joj mogućnosti daljnjeg povoljnog zaduživanja kod HBOR po 2-3% kamata, pa nije jasno zašto se tvrtka prošle godine zadužila kod Croatia Osiguranja za kredit od 9 mil. Kn uz 10% kamata na 7 god što će u konačnici iznositi dug od oko 14 mil kn, uz redovno plaćanja odvjetničkim uredimo do 1 milijun kn godišnje za besmislne unaprijed izgubljene sporove protiv radnika, a do sada ukupno oko 7 mil kn.Kamate na do sada uzete kredite Jadran dd iznositi će u predstojećim godinama preko 8 mil kn, I prema riječima samog predsjednika Uprave tvrtki opet prijeti stečaj, pa upravo prodaje imovinu Jadrana dd vrijednu 10.000.000 kn, navodno da isplati preostali dug prema radnicima stečajnm vjerovnicima.

Također, neizlistavanjem na Burzu iz samo njemu poznatih razloga predsjednik Uprave Jadran dd Manestar Manestar je oštetio 840 radnika malih dioničara za 30.000.000 kn, a famoznim strateškim planom ih je planirao u startu oštetiti za 70% vrijednosti dionica ili 20.000.000 kn, a sve da bi zadržao svoju Fotelju i sve financijske privilegije koje idu uz nju..

Transparentnost poslovanja je jedna od prvih pretpostavki izlaska na burzu i mnoge se kompanije u našoj zemlji toga još uvijek boje. Često je upravo menedžment ta kočnica izlaska na burzu jer se time znatno izlažu riziku njihove pozicije, obzirom da bi se mogla u kompaniji pojaviti hrpa novih, nepoznatih i možda nezgodnih dioničara koji svoja prava i mogućnosti znaju bolje od dosadašnjeg uskog kruga dioničara, uglavnom zaposlenika koji u strahu za svoje radno mjesto baš i ne pitaju previše.

Time menedžment može znatno kočiti razvoj i dobrobit te tvrtke, ali to je problem koji jedino vlasnici, dakle dioničari, mogu riješiti, kad ga postanu svjesni i kad se odluče uzeti sudbinu svojeg vlasništva u svoje ruke...dogovorno naravno, jer u pitanju je skupina dioničara, pa je kao prvo između njih, tj barem većine njih potrebno uspostaviti nekakav konsenzus. Izlaskom na burzu, štiti se njihovo vlasništvo jer kompanija postaje daleko više otvorena prema javnosti, novinarima, investitorima, a samim time se i izvori jeftinijeg kapitala ukazuju na način kako to nije bilo ranije, čime se pruža mogućnost ostvarivanja većeg profita u društvu, ali i mogućnost isplate veće dividende u konačnici.
Discovery4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 02:12   #5
Naknadni upis u registar: Hotel Selce kupila firma koja nije ni postojala?

Naknadni upis u registar: Hotel Selce kupila firma koja nije ni postojala?


Crikvenička vladajuća koalicija proziva čelnika SDP-a

NOVI LISI 10. prosinac 2014 07:01 Napisao: Anto Ravlić

Predstavnici koalicije pozivaju se na anonimni materijal i navode da je hotel kupio očuh današnjeg predsjednika uprave »Jadrana« i čelnika crikveničkog SDP-a Dina Manestra. Hotel je kupljen 31. prosinca 2002., a firma upisana u sudski registar deset dana kasnije

SELCE Vladajuća crikvenička koalicija HDZ-HSS-HSP AS na konferenciji je za novinare izvijestila da su na adrese političkih stranaka u Crikvenici, USKOK-a, crikveničkog gradonačelnika Damira Rukavine, predsjednika crikveničkog gradskog vijeća Lovorka Gržca i predsjednika uprave »Jadrana« Dina Manestra i »Novog lista« dostavljene preslike materijala koji upućuje na sumnjivu kupoprodaju hotela »Selce«. Hotel je 2002. godine prodalo hotelsko poduzeće »Jadran« direktoru hotela Ivanu Jeličiću. U čitavoj je priči zanimljivo da je Jeličić očuh današnjeg predsjednika uprave »Jadrana« Dina Manestra. Hotel je Jeličić prodao Rusu Alexeju Panferovu 2004. godine, a tri godine kasnije Manestar postaje direktor hotela. :klap:

Traže istragu
Na konferenciji je istaknuto da je hotel procijenjen na tadašnjih 8,2 milijuna DEM prodan tek za 5 milijuna DEM. Zanimljivi su i datumi vezani uz kupoprodaju hotela. NO »Jadrana« u listopadu 2002. donosi odluku o prodaji hotela. Dotadašnji direktor hotela »Selce« na Trgovačkom sudu 20. prosinca podnosi izjavu o osnivanju društva »Hotel Selce« d.o.o. Dana 31. prosinca 2002. godine Jeličićeva firma potpisuje ugovor o kupnji hotela s upravom »Jadrana«, a tek se 10. siječnja 2003. godine upisuje u sudski registar, upozorava vladajuća koalicija pitajući se kako je moguće da firma koja još nije osnovana kupuje hotel i kako je moguće da Jeličić kao jamstvo »Jadranu« daje neisplaćene plaće radnika u vrijednosti oko milijun kuna.

Radnicima nikad nije omogućena dokapitalizacija i ulazak u suvlasništvo tvrtke, kako se Jeličićeva tvrtka obavezala. Kupac nije ispoštovao niti obavezu da preuzme radnike, upozoreno je na konferenciji na kojoj se čelnici stranaka pozivaju na nalaz Državne revizije i »povijesni« izvadak iz sudskog registra koji je priložio anonimni autor pisma. Autor(i) se nisu potpisali jer se boje odmazde, no traže istragu od strane nadležnih organa i strogo kažnjavanje počinitelja kaznenih djela koja su se pri prodaji eventualno dogodila, rečeno je na konferenciji.

Sukob interesa
– U vrijeme kada je uništen spis ključan za aferu »Tržnice Rijeka«, što je onemogućilo istragu te u vrijeme kada je država s 56 milijuna dolara sanirala brodogradilište Račanovog prijatelja Damira Vrhovnika, u Crikvenici je nezamijećeno prošla prodaja hotela »Selce«, kažu Paulo Krmpotić (HDZ), Josip Friš (HDZ), Branko Filčić (HSS), Marina Baričević (HSS), Mato Gavran (HSP AS) i Davorin Boršćak (HSP AS) i traže da se spriječi eventualni nestanak dokumentacije.

Na konferenciji pozivaju da se rasvijetli eventualno postojanje sukoba interesa Dina Manestra koji se pojavljuje kao posinak kupca, direktor hotela, savjetnik u stečaju »Jadrana« i danas kao predsjednik uprave »Jadrana«. U pismu nepoznatog autora uz čelnika crikveničkog SDP-a Manestra spominje se i saborski zastupnik SDP-a Saša Đujić. Tvrdi se da je Manestar kao direktor hotela »Selce« potpisao ugovor kojim je firma, čiji je vlasnik zajedno s Đujićem, dobila prostor u hotelu za kunu i tako oštetila ruskog vlasnika.
Autor pisma traži da se pismo pročita na gradskom vijeću te od Manestra kao aktualnog predsjednika uprave »Jadrana« da poduzme odgovarajuće korake.
Discovery4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 22:02   #6
Nemoj ovu temu pretvorit u Blog.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 22:37   #7
Meni je upadljiva dob kad je postao savjetnik stecajnog upravitelj. Slabo iskustvo, a iskustvo je bitno da bi se kvalitetno vodio stecaj. Stec upravitelji obicno uz sebe imaju pravnika koji vode pravne stvari u stecaju, knjigovodje, ali savjetnike?
Drugo, mlad i bez iskustva postao je direktor Hotela Selce? Sve je ovo neobicno, ali ne za Hr.
A i clanstvo Udruge antifa, a tako mlad?
Antifa borci su sad stari najmanje 90 godina. (Znam da udruga ne obuhvaca samo borce, nego i pridruzene clanove).
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2016., 23:12   #8
Ako ćemo tjerati mak na konac, ja sam još uvijek student sa 20.000 Kn plaće

Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Meni je upadljiva dob kad je postao savjetnik stecajnog upravitelj. Slabo iskustvo, a iskustvo je bitno da bi se kvalitetno vodio stecaj. Stec upravitelji obicno uz sebe imaju pravnika koji vode pravne stvari u stecaju, knjigovodje, ali savjetnike?
Drugo, mlad i bez iskustva postao je direktor Hotela Selce? Sve je ovo neobicno, ali ne za Hr.
A i clanstvo Udruge antifa, a tako mlad?
Antifa borci su sad stari najmanje 90 godina. (Znam da udruga ne obuhvaca samo borce, nego i pridruzene clanove).
U Jadran, na mjesto savjetnika stečajnog upravitelja, došli ste bez ikakvog iskustva, izravno s fakulteta, nekako čudno zvuči da ste odmah postali ni manje ni više nego savjetnik.

– Ljubomora je kod nas tako česta pojava koja nekad može biti motivator i koja te tjera da i sam postigneš više, bolje, kvalitetnije. No, ono što zabrinjava su zavist i zloba, sprečavanje drugoga da nešto postigne ili stekne samo zato jer to nisu u stanju sami učiniti.

Samo sam iznijela činjenicu.

– Kristalno mi je jasno da bi dio mojih kritičara radije na mjestu predsjednika Uprave Jadrana vidio, primjerice, nekoga iz Zagreba ili Dubrovnika, pa makar Jadran i dalje bio u stečaju ili da, ako već moram biti ja, nižem neuspjehe umjesto uspjeha. Iskustvo u turizmu? U turizmu imam staža više nego što neki 40-godišnjaci imaju ukupnog staža. Ono na čemu sam najzahvalniji roditeljima jest to da su mi dopustili da počnem raditi već kao klinac s 13 godina kada sam u tadašnjoj agenciji LON tourist radio kao vodič za privatni smještaj. Kasnije sam radio i u Jadranu kao servir, konobar, voditelj ugostiteljskog objekta. Radio sam i na recepciji, a s 24 godine sam postao direktor privatnog hotela i vodio investiciju veću od 20 milijuna kuna koja je uspješno završena. Kasnije sam prešao u jedan međunarodni trgovački lanac gdje se formirala posebna ponuda za hotele, restorane i catering, da bih kasnije zašao i u poduzetničke vode gdje sam razvijao vlastiti proizvod, opet vezan uz turizam. I cijelo to vrijeme od mjesečnih prihoda financiram vlastito školovanje i usavršavanje, kako studij tako i današnji doktorski studij, pa ako ćemo tjerati mak na konac, ja sam još uvijek student. Sad, kad odgovaram na ovo pitanje, izgleda mi da ipak niste iznijeli točnu činjenicu...

http://www.novilist.hr/Vijesti/Regij...-spasila-druga

Kažu da Vam je plaća jako velika, puno veća nego gradonačelnikova. Dobro, pa gradonačelnici baš i nemaju astronomske plaće, ne može se reći...

– Plaća ( 17.000 Kn + 3.000 Kn )? Ne znam koliko iznosi gradonačelnička plaća, nisam nikada pitao, znam samo da se ta plaća financira iz novca građana, a moja se financira, kao i svih ostalih zaposlenika u Jadranu, iz prihoda koje ostvarujemo na tržištu uz oštru konkurenciju. Mi u Jadranu nemamo luksuz da, ako zafali novaca, dignemo neki namet i time namirimo minus, mi smo na tržištu kao i svi ostali i jedna mala greška u koracima može biti kobna. Uostalom, jedini relevantni kritičati moje plaće i rada mogu biti naši financijski izvještaji i naši radnici. Možda ne bi bilo loše da njih nešto o tome pitate.
Discovery4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2016., 07:38   #9
DINO MANESTAR REKONSTRUIRA VLADU ZORANA MILANOVIĆA I APSTRAKTNO RAZMIŠLJA KAO DA JE PREMIJER

'Da sam ja Zoran Milanović, išao bih u rekonstrukciju vlade'


Dva dana nakon burne sjednice Glavnog odbora SDP-a na kojoj je tankom većinom glasova (50:47) potvrđena odluka Predsjedništva i šefa stranke Zorana Milanovića o izbacivanju Slavka Linića iz stranke razgovarali smo s mladim šefom crikveničkog SDP-a Dinom Manestrom kojeg neki riječki SDP-ovci prozivaju da ih je prilikom tajnog glasovanja “izdao” i stao na stranu Zorana Milanovića.

Je li točno da su čelnici riječke i primorsko-goranske organizacije SDP-a za svoj poraz na sjednici Glavnog odbora “krivce” pronašli u vama i Saši Đujiću – vi ste iz Crikvenice, a on iz Novog Vinodolskog – s obzirom na to da su računali na vaše glasove, a vi ste navodno podržali Linićevu smjenu? S vaša dva glasa, naime, rezultat bi bio 49:48 za Linića, a protiv Zorana Milanovića.

Tko točno na vas vrši pritisak?
– Meni je kao čovjeku iskreno žao što Slavko Linić više nije član SDP-a, međutim ja ga smatram prijateljem bez obzira na to ima li ili nema stranačku iskaznicu. Do mene su došle informacije da pojedinci smatraju da smo kolega Đujić i ja krivi za nešto, ali ne vjerujem da je riječ o čelnicima jer bi to od njih bilo prilično neozbiljno. Glasanje je tajno, prema tome samo ja znam kako sam glasao, pojedinci mogu to saznati samo ako imaju kristalnu kuglu. Ja ne znam kako je glasao bilo tko drugi iz bilo koje županije, pa niti Đujić, a to me niti ne zanima jer prebrojavanje dovodi samo do još većih podjela. Ovih nekoliko dana iza mene bilo je jako mučno, prvenstveno s ljudske strane. I nije mi problem reći da se kolega Đujić i ja ne slažemo uvijek, a jesmo li se sada složili ili nismo, ostavljam “brojačima“ da zaključe. A što se tiče pritiska, na mene pritisak djeluje suprotno od onog što bi željeli “brojači“, a oni to svi znaju pa niti ne pokušavaju.

U raspravi na GO-u rekli ste, među ostalim, da je Linić prekršio Statut SDP-a, da Milanović mora nastaviti voditi Vladu, ali da vi na taj način nećete birati. Kako nije bilo suzdržanih, jasno je da ste na koncu glasali. Što se u međuvremenu dogodilo i kako ste se izjasnili?

– Mislite li da je jednostavno stati pred Zorana Milanovića i Slavka Linića i reći: “Neću napraviti to što tražite od mene?" Ja sam poslao jasnu poruku: o odnosima mene i Slavka Linića nemojte pitati ni Milanovića ni Komadinu, nego Linića. Što on kaže – ja potpisujem. U raspravi sam rekao da nikada nisam bio suzdržan i da na ovaj način neću glasati. A koji je način? Način da se od mene zahtijevalo da u sebi tražim razliku između čovjeka i SDP-ovca. Potrudio sam se, ali tu razliku nisam pronašao, a vjerujem niti druge kolegice i kolege. Stoga sam uputio jasnu poruku, neki su shvatili, neki očito nisu. Oni koji su shvatili su nešto poduzeli, oni koji nisu i dalje prebrojavaju. Kako sam se izjasnio znam samo ja, glasajući po savjesti, ne možete pogriješiti.

Rekli ste da Zoran Milanović nema alternativu. Kako u tom kontekstu komentirate napore kolega iz Rijeke Vojka Obersnela i Zlatka Komadine za smjenom Zorana Milanovića s mjesta šefa stranke?

– Ako sam ja dobro shvatio kolegu Zlatka Komadinu, on se kandidira za predsjednika nakon što Zoran Milanović završi svoj mandat i ne zanimaju ga izvršne funkcije. Iz toga proizlazi da oni ne traže smjenu predsjednika SDP-a, već smatraju, prvenstveno kolega Zlatko, da bi stranku vodili bolje od kolege Zorana, što je legitimno pravo svakoga. Na kraju odlučuju članovi.

Što mislite, kakve će konzekvencije imati odluka GO-a kojom je vrlo tankom većinom (50:47 glasova) iz SDP-a izbačen Slavko Linić? Hoće li “pobunjenici” svim sredstvima nastaviti rušenje stranačkog šefa? S druge strane, hoće li Milanović ići u raspuštanje riječke ili možda čak i zagrebačke organizacije?

– SDP je stranka odgovornih ljudi i sumnjam da će se dogoditi bilo kakvo rušenje ili pokušaju rušenja, a isto tako vjerujem da će se Milanović izdignuti iz besmislenih sukoba i okupiti glave na kup. Jer situacija u zemlji je preozbiljna i teška. I zato bih poručio svim članovima SDP-a da preispitaju sami sebe i na koncu priznaju najprije sebi jesu li sposobni i kompetentni obnašati pojedine funkcije. To ja smatram poštenim, odgovornim i društveno svjesnim SDP-ovcem. I na kraju naš Staut svakom članu dopušta, da zajedno sa drugim članovima, organizira političko-programsku struju. Ali za to treba imati program i jasnu politiku. Očito to nedostaje, već se sukobi potenciraju na osnovi teritorijalne pripadnosti, što je potpuno besmisleno.

Treba li premijer Zoran Milanović rekonstruirati Vladu? Koje ministre treba zamijeniti novim ljudima, bi li novi ministri morali biti stranački ljudi ili biste voljeli vidjeti i nestranačke ministre u Vladi?

– Zoran Milanović nije postao premijer zato što je tu funkciju dobio na nagradnoj igri. Njega su birali građani jer smatraju da je dovoljno sposoban i odgovoran voditi Vladu i ja s građanima dijelim to mišljenje. On najbolje zna kako koje ministarstvo funkcionira i u kojoj mjeri ministri upravljaju sustavima koje vode. Ako me pitate bih li ja, da sam na mjestu premijera išao u rekonstrukciju, odgovor je da. I, vjerujte, ne bih se libio uvesti još stručnjaka na izvršne i rukovodeće pozicije. Budimo pošteni i realni, nema te stranke u ovoj zemlji koja može kvalitetno popuniti mjesta kako bi kvalitetno, odgovorno i razvojno upravljala sustavom.

Vi ste i predsjednik crikveničkog SDP-a ali i čelnik najveće lokalne hotelijerske tvrtke koja je nedavno izašla iz stečaja. Rekli ste da vam je u stečaju jako puno pomogao ministar financija Slavko Linić. Kako točno?
– Ja nisam rođen kao predsjednik Uprave Jadrana, niti sam imenovan na tu funkciju bez borbe. Prije dvije i pol godine, kada sam došao u Jadran, on je bio firma u stečaju, na snazi su bile odluke bivše Vlade o podjeli Jadrana na tri dijela, potpisan sporazum o izdvajanju najvrednijih komada zemljišta iz Jadrana. Blokada računa od 1997. godine, preneseni gubici os više od 700 milijuna kuna, više od 800 vjerovnika… Dakle, tvrtka je bila sustavno uništavana, a Slavko Linić je to jako dobro znao i znao je da sam dijete realnog sektora. Uz njegovu pomoć, stečajna upraviteljica i ja koji sam joj bio savjetnik, ali i cijeli tim ljudi, probijali smo birokratske barijere, pomagali kod odluka Vlade, pisali sporazume, rješavali imovinsko-pravne odnose. Uložena je velika energija i trud, a Linić je bio osoba za koju smo znali da, kada se blokira, može natjerati činovnike da rade svoj posao. Nažalost, to je postalo pravilo u ovoj zemlji i s tim se ova Vlada bori, a to znaju svi poduzetnici koji neminovno dolaze u doticaj s birokracijom. Javna uprava Republike Hrvatske građena je od 1990. na krivim temeljima i mi trpimo posljedice takvog selektiranja kadrova. S druge strane, ljudi iz sustava koji dobro rade svoj posao ostaju u sjeni, nemotivirani, isfrustrirani....Međutim, da ne ostane nedorečeno, bilo je tu još ljudi iz Vlade koji su nam pomagali da spasimo egzistenciju za 140 crikveničkih obitelji i na tome sam im zahvalan, ali ipak najviše Slavku Liniću.

VL 10062014 Autor: Marko Špoljar
Discovery4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2016., 12:42   #10
Je li njegov otac mozda bio ucitelj u Zagrebu davnih dana?


Sent from my... using Tapatalk
montecito is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:43.