Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Pogledaj rezultate ankete: Je li Africi bilo bolje za vrijeme kolonijalizma?
DA) Postojao je kakav-takav red 42 60.00%
NE) Afrikanci su bili izrabljivani 28 40.00%
Glasovatelji: 70. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2016., 16:05   #141
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Poenta svih tvojih postova jeste apologija kolonijalizma, i to krajnje jeftina i zločesta - na ozbiljnom tragu rasizma.

Svi su te shvatili i nema potrebe da se dodatno pojašnjavaš.
Tko god je bio u prilici osvojiti osvajao je. Afrikanci jedni druge, Amerikanci jedni druge, Azijati jedni druge, Evropljani jedni druge, a ako su imali snage za krenuti na drugi kontinent i to su napravili. Ne vidim zašto bismo se posebno fokusirali na evropske osvajače, bilo je i mnogih drugih. Što je točno šokantnije u osvajanju od strane Evropljana u odnosu na npr. osvajanje od strane Turaka ili Arapa?
Kexx is online now  
Old 11.12.2016., 16:21   #142
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Tko god je bio u prilici osvojiti osvajao je. Afrikanci jedni druge, Amerikanci jedni druge, Azijati jedni druge, Evropljani jedni druge, a ako su imali snage za krenuti na drugi kontinent i to su napravili. Ne vidim zašto bismo se posebno fokusirali na evropske osvajače, bilo je i mnogih drugih. Što je točno šokantnije u osvajanju od strane Evropljana u odnosu na npr. osvajanje od strane Turaka ili Arapa?
Ma to je jasno svakom i najzatucanijem ljevicarskom debilu. Point je da oni mrze sve sto ima veze s europskom kulturom i civilizacijom. To im je sve rasizam, sexizam, -izam ovo, -izam ono.

Uzroke te mrznje treba traziti ne u drustvenim naukama kao povijest, nego u medicini i psihijatriji.
Dilberth is online now  
Old 11.12.2016., 16:28   #143
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Ma to je jasno svakom i najzatucanijem ljevicarskom debilu. Point je da oni mrze sve sto ima veze s europskom kulturom i civilizacijom. To im je sve rasizam, sexizam, -izam ovo, -izam ono.

Uzroke te mrznje treba traziti ne u drustvenim naukama kao povijest, nego u medicini i psihijatriji.
Grdno se varas, jedino im je jugoslavenizam u srcu i nikad nece izaci.

Otkad je svijeta i ljudi surovoga napad je najbolja obrana.
Osim sta ti kazes u svijetu ivice i marice.

Da bi svijet bio idealan ili skoro idealan svaka kultura bi trebala zivit na svom kontinentu i ne mjesat se. Ali to je utopija pa i sami afrikanci ili arapi i europljani su se klali medusobno pa sta bi bili drugaciji prema drugima.
__________________
Ignore :ecobarbarus,koka36,Mc Ozy,McAucliffe,cave troll,guzica3,judolino,kiss me,kumek,Stipe23,swap,twistdrum,ViktorViktorija,Ša bović Adis,Xenoborg,manchild,Sforza Aspang,Darcuese,PETIT-BEURRE
marko-m is offline  
Old 11.12.2016., 16:28   #144
Koliko god nekorektno zvučalo, činjenica je da većinski "crne" zemlje ne uspijevaju napraviti normalnu prosperitetnu državu. Stoga je moj glas "DA". Najbolji primjer onoga što govorim je Haiti i Dominikanska Republika (znam da nije Afrika, ali ilustrira ono što želim reći). Dvije države na istom otoku. Jedna vrlo razvijena i prosperitetna, a druga među najsiromašnijim državama na svijetu. Jedna je bila pod bjelačkim protektoratom dugi niz godina, a u drugoj su se crnci vrlo rano izborili za vlast i čine većinsko stanovništvo... Ima puno takvih primjera.

Tako je i sa Afrikom, jeste da su ih bjelci tlačili, ali mislim da malo tko može reći da im je danas bolje. Nije ni slučajna činjenica da je najstabilnija zemlja kontinenta upravo ona gdje su bijelci dugo vladali, a to je naravno JAR.
TheRevenant is offline  
Old 11.12.2016., 17:05   #145
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Tko god je bio u prilici osvojiti osvajao je. Afrikanci jedni druge, Amerikanci jedni druge, Azijati jedni druge, Evropljani jedni druge, a ako su imali snage za krenuti na drugi kontinent i to su napravili. Ne vidim zašto bismo se posebno fokusirali na evropske osvajače, bilo je i mnogih drugih. Što je točno šokantnije u osvajanju od strane Evropljana u odnosu na npr. osvajanje od strane Turaka ili Arapa?
A ne znam zašto ti meni ovo gornje pišeš?

Vas nekoliko kurči se sa stvarima sa stvarima sa kojima imaju malo ili nimalo veze, a sve zbog interesa u kojima ne sudjeluju.

I sve bi to bilo OK, da vas čovjek na drugim temama ne može čitati kako se promptno zalažete protiv modernih sistema eksploatacije kojih je žrtva i vaša malena banana država...

Kolega kojemu sam replicirao jest rasista što se lijepo vidi iz posta na koji sam replicirao (krvoločna društva azije i amerike, how yes - no - a postinkvizitorska Španija nije bila krvoločno društvo? Dapače da jeste, kako prema unutra - tako i prema vani...).

Uzalud mu je kolega makedonac pokušavao skrenuti pažnju na neke stvari, pa ne gajim iluzije ni da ću ja to moći...


Tema jeste nespretno postavljena i samo su još nedostajali kojekakvi forumski dilberi sa svojim rasističkim i krajnje subjektivnim pozicijama da ista totalno zamre...


Pa bujrum - eto vam piskarajte. Ovo je bio moj posljednji post na ovoj temi...
RIOBOSS is offline  
Old 11.12.2016., 17:38   #146
Quote:
marko-m kaže: Pogledaj post
Grdno se varas, jedino im je jugoslavenizam u srcu i nikad nece izaci.

Otkad je svijeta i ljudi surovoga napad je najbolja obrana.
Osim sta ti kazes u svijetu ivice i marice.

Da bi svijet bio idealan ili skoro idealan svaka kultura bi trebala zivit na svom kontinentu i ne mjesat se. Ali to je utopija pa i sami afrikanci ili arapi i europljani su se klali medusobno pa sta bi bili drugaciji prema drugima.
Nazalost ne radi se samo o jugoslaven-izmu . Takve iste sulude ideje mozes cuti i po Americi i americkim sveucilistima na pr. Ovem nesretniku gore nije vrijedno niti odgovarati.
Dilberth is online now  
Old 11.12.2016., 17:47   #147
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
A ne znam zašto ti meni ovo gornje pišeš?

Vas nekoliko kurči se sa stvarima sa stvarima sa kojima imaju malo ili nimalo veze, a sve zbog interesa u kojima ne sudjeluju.

I sve bi to bilo OK, da vas čovjek na drugim temama ne može čitati kako se promptno zalažete protiv modernih sistema eksploatacije kojih je žrtva i vaša malena banana država...

Kolega kojemu sam replicirao jest rasista što se lijepo vidi iz posta na koji sam replicirao (krvoločna društva azije i amerike, how yes - no - a postinkvizitorska Španija nije bila krvoločno društvo? Dapače da jeste, kako prema unutra - tako i prema vani...).

Uzalud mu je kolega makedonac pokušavao skrenuti pažnju na neke stvari, pa ne gajim iluzije ni da ću ja to moći...


Tema jeste nespretno postavljena i samo su još nedostajali kojekakvi forumski dilberi sa svojim rasističkim i krajnje subjektivnim pozicijama da ista totalno zamre...


Pa bujrum - eto vam piskarajte. Ovo je bio moj posljednji post na ovoj temi...
Zašto pišem ovo?

Jer mi je licemjerno čitati zgroženost nekih po pitanju groznih bijelih kršćanskih Evropljana koji su zamisli osvajali kad su bili jači. Kao da nitko od ljudske rase to ne radi kad je jači, ljudi su predatori, to nam je u prirodi.
Kexx is online now  
Old 11.12.2016., 17:52   #148
Quote:
TheRevenant kaže: Pogledaj post
Koliko god nekorektno zvučalo, činjenica je da većinski "crne" zemlje ne uspijevaju napraviti normalnu prosperitetnu državu. Stoga je moj glas "DA". Najbolji primjer onoga što govorim je Haiti i Dominikanska Republika (znam da nije Afrika, ali ilustrira ono što želim reći). Dvije države na istom otoku. Jedna vrlo razvijena i prosperitetna, a druga među najsiromašnijim državama na svijetu. Jedna je bila pod bjelačkim protektoratom dugi niz godina, a u drugoj su se crnci vrlo rano izborili za vlast i čine većinsko stanovništvo... Ima puno takvih primjera.

Tako je i sa Afrikom, jeste da su ih bjelci tlačili, ali mislim da malo tko može reći da im je danas bolje. Nije ni slučajna činjenica da je najstabilnija zemlja kontinenta upravo ona gdje su bijelci dugo vladali, a to je naravno JAR.
Ima tu jos jedan vazan problem. Gotovo sve "oslobodjene" africke drzave su postale odmah zrtve socijalisticke nemani. Ako ni europske drzave nisu mogle uspjeti pod jarmom socijalizma i komunizma, kako to ocekivati u Africi?

Danas su najbolji primjer "oslobodjena" Demokratska Republika Kongo i "porobljena" Republika Kongo!
Dilberth is online now  
Old 11.12.2016., 19:32   #149
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Naravno da je bolje nakon stjecanja neovisnosti od surovih europskih izrabljivača. Evo kako su bijelci umišljeno i svisoka gledali na Afriku.

* "Afrikanci nemaju nikakvih prometnih sredstava, ni kola ni životinja. Nisu imali ni cesta, ni gradova, ni alata osim malih ručnih motika, sjekira i drvenih štapova za kopanje i tome slično. Nikakvih ručnih ni industrijskih proizvoda, osim najjednostavnijih kućanskih rukotvorina. Nisu imali trgovine, kako ju mi shvaćamo, niti novaca, iako je u nekim krajevima razmjena proizvoda olakšana uporabom sitnih školjki. Nikad nisu čuli za rad i za plaću. Hodili su goli ili odjeveni u koru od drveta ili životinjsku kožu, nisu poznavali pismo, čak ni hijeroglife i nisu znali brojiti, osim na prste, rovašenjem štapa ili pravljenjem čvorova na komadu trave ili konca. Nisu znali ni za mjere, ili utege za opću uporabu. Što je možda najčudnije svim suvremenim Europljanima, nisu imali kalendara niti bilo koje vrste obilježavanja vremena. Prije dolaska Europljana nije se moglo reći "siječanj 1890." ili "tri sata popodne" ili nešto što bi tome odgovaralo, niti jednim jezikom kojim se govori između Etiopije i Transvaala, osim jezika svahili na obali. Oni su bili pogani, obožavatelji duhova ili predaka, opčinjeni čarobnjaštvom ili vradžbinama, a um je bio sputan i okovan praznovjerjem... To su narodi koji su 1890. godine živjeli u puno primitivnijim uvjetima od onih koji su vladali u Engleskoj prije dolaska Rimljana. "
* predstavnik britanskih agresora u Ugandi i Keniji, guverner "sir" Philip Mitchell

Samo tri afrička jezika, izuzevši arapski, imala su svoje pismo prije agresije bijelih monstruma. Amharski jezik Etiopije, tamaček (jedna grana berberskog jezika) i liberijski jezik vaj. Od 700 jezika, Europljani su cijelu Bibliju preveli na 33, Novi zavjet na 70, a dijelove Biblije na najmanje 200. Misionari su propovijedali kako se treba odjevati jer je grijeh biti gol, a odbaciti suvišne žene jer je mnogoženstvo grijeh. Slušajući misionare, neki afrički kralj se riješio "suvišnih" žena bacivši ih leopardima.

Afrikanci imaju jako razvijen i složen govor, sama ta činjenica kazuje da nisu obični divljaci. Što se tiče imena afričkih naroda i jezika, oni su drukčiji jer predmeci označavaju razliku između jednine i množine. Čage se zapravo zovu Uačage, Kikuju Akikuju itd. Kikamba je jezik kojim govore Akambi iz plemena Kamba. Akikuju govore jezikom gegekuju, a narod Uahehe iz plemena Hehe govori jezikom kihehe u zemlji Uhehe. "Čovjek" se na jeziku Zulua kaže umu-ntu, u Hausa um-tu, u Luganda oma-tu, na svahiliju m-tu. Množina aba-ntu (ljudi) jednaka je u velikom broju jezika, a odatle potječe i riječ bantu za ljudska bića. Na svahiliju ljubav je penda, ljubiti kupenda, ja ljubim ninapenda, ja te ljubim nina-mu-penda. U nekim afričkim jezicima rabe se tonovi, te jezici mogu biti zamršeni poput kineskoga. Negro jezici razlikuju se od bantu jezika kao engleski od japanskoga. U kongoanskom kele jeziku riječ ajeke znači ujedno neka dođe i neka ne dođe, a razlika je samo u izgovoru. Zaručnica i smetište pišu se jednako, a razlikuju se samo po tonovima. Rečenica alambeka boili znači on je promatrao riječnu obalu i on je kuhao svoju punicu.
Koja je poanta ove nepovezane rijeke riječi?
TheRevenant is offline  
Old 11.12.2016., 19:37   #150
Quote:
.Syd kaže: Pogledaj post
Ne samo da argument u korist zapadnjačkog intervencionizma i dalje braniš niskim stupnjem razvijenosti južnoameričkih/afričkih civilizacija prije kolonizacije (mjereno zapadnjačkim standardima, dakako), što bi danas bio ratni zločin par exellance, nego si još sad dodao fusnotu po kojoj su kolonizatori bili tobože uznemireni južnoameričkom/afričkom tendencijom prema pokolju nedomicilnog stanovništa.

Jebote.
Ratni zločin je ratni zločin jedino kad ga osjetiš na vlastitoj koži, to si dosad trebao shvatit
Gray is offline  
Old 11.12.2016., 19:41   #151
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Zašto pišem ovo?

Jer mi je licemjerno čitati zgroženost nekih po pitanju groznih bijelih kršćanskih Evropljana koji su zamisli osvajali kad su bili jači. Kao da nitko od ljudske rase to ne radi kad je jači, ljudi su predatori, to nam je u prirodi.
Priroda (pod navodnicima) ne opravdava zlodjela nijedne vrste.
mantisa is offline  
Old 11.12.2016., 20:02   #152
Pa da malo zamislimo kako bi izgledao taj od zlocestih Spanjolacaa neometani raj u Meksiku danas.

Aztecka drzava, kultura i vjera jos uvijek stoji. Oni i dalje hvataju po dzunglama Jukatana druge Indijance, a mozda moraju ici i malo dalje, dovode ih na vrh piramide u Mexico City. Oni sad imaju modernu tehnologiju i tamo im umjesto kamenim nozem sjeku prsni kos sa motornom pilom, trgaju srca i bacaju trupla niz zidove piramide. Sve se to prenosi na nacionalni TV, turisti pljescu i fotografiraju, biznis ide i svi su liberalcici happy.
Dilberth is online now  
Old 11.12.2016., 20:22   #153
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Pa da malo zamislimo kako bi izgledao taj od zlocestih Spanjolacaa neometani raj u Meksiku danas.

Aztecka drzava, kultura i vjera jos uvijek stoji. Oni i dalje hvataju po dzunglama Jukatana druge Indijance, a mozda moraju ici i malo dalje, dovode ih na vrh piramide u Mexico City. Oni sad imaju modernu tehnologiju i tamo im umjesto kamenim nozem sjeku prsni kos sa motornom pilom, trgaju srca i bacaju trupla niz zidove piramide. Sve se to prenosi na nacionalni TV, turisti pljescu i fotografiraju, biznis ide i svi su liberalcici happy.
Pricate gluposti. Civilizacija Maja je propala zbog suse koja je pogoedila Srednju Ameriku, iste one koja je donijela zatopljenje Vikinzima i omogucila im da nasele Island, Grenland pa i pokusaj sj.Ameriku.

U taj susni vakuum se naseljavaju Azteci. Zbog suse se ide u agresivno osvajanje susjednih teritorija, gradi se prakticki militarizirano drustvo. Ritualno ubijanje je bila de facto vrsta pocasti, odabrani su se ponosili time i rado svojevoljno isli pod noz, dok ih je narod smatrao herojima. Tocno je da je bilo veliki broj takvih ubijanja (deseci tisuca godisnje) no to je bila i forma održanja kontrole rasta populacije u uvjetima suse, slcino kao npr.zrtvovanje djevojaka kod Sj.Indijanaca i drugdje.

Civilizacija Azteca nije bila nista drukcija od civilizacije Starog Egipta i zasnovana je na istim prinicpa u slicnim vremenskim uvjetima. Jedini je problem sto u Americi nije bilo konja, te je podijeljena na dvije plodne zone juznu i sjevernu medjusobno odijeljene velikom pustinjskom barijerom, a sto je onemogucilo prirodnu komunikacju izmedju ta dva dijela i reduciralo evolucijsku raznolikost (nedostatak zivotinja koje je moguce pripitomiti te svega tri poljoprivredne kulture podobne za masovnu prehranu - grah, tikve, kukuruz. To je znacajno usporilo razvoj u odnosu na Sj.Afriku/Mezopotamiju/Kinu.

Ostalo nije vriedno komentara.
ruka-slave is offline  
Old 11.12.2016., 21:52   #154
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Pricate gluposti. Civilizacija Maja je propala zbog suse koja je pogoedila Srednju Ameriku, iste one koja je donijela zatopljenje Vikinzima i omogucila im da nasele Island, Grenland pa i pokusaj sj.Ameriku.

U taj susni vakuum se naseljavaju Azteci. Zbog suse se ide u agresivno osvajanje susjednih teritorija, gradi se prakticki militarizirano drustvo. Ritualno ubijanje je bila de facto vrsta pocasti, odabrani su se ponosili time i rado svojevoljno isli pod noz, dok ih je narod smatrao herojima. Tocno je da je bilo veliki broj takvih ubijanja (deseci tisuca godisnje) no to je bila i forma održanja kontrole rasta populacije u uvjetima suse, slcino kao npr.zrtvovanje djevojaka kod Sj.Indijanaca i drugdje.

Civilizacija Azteca nije bila nista drukcija od civilizacije Starog Egipta i zasnovana je na istim prinicpa u slicnim vremenskim uvjetima. Jedini je problem sto u Americi nije bilo konja, te je podijeljena na dvije plodne zone juznu i sjevernu medjusobno odijeljene velikom pustinjskom barijerom, a sto je onemogucilo prirodnu komunikacju izmedju ta dva dijela i reduciralo evolucijsku raznolikost (nedostatak zivotinja koje je moguce pripitomiti te svega tri poljoprivredne kulture podobne za masovnu prehranu - grah, tikve, kukuruz. To je znacajno usporilo razvoj u odnosu na Sj.Afriku/Mezopotamiju/Kinu.

Ostalo nije vriedno komentara.
Pazi da te ovi liberalcici ne cuju. To bi im moglo dati ideju za slijedecu etapu kontrole i borbe protiv global warming.
Dilberth is online now  
Old 12.12.2016., 08:27   #155
Quote:
TheRevenant kaže: Pogledaj post
Koja je poanta ove nepovezane rijeke riječi?
'Rijeka riječi' je citat iz knjige Johna Gunthera "Nepoznata Afrika", završene oko 1954., mislim, upravo pred raspad kolonijalnih carstava u Africi (u Aziji je proces dekolonizacije bio pri kraju).

Čitao sam knjigu, mislim da joj se nema nešto posebno spočitnuti... pisac zagovara oslobađanje afričkih država, dobro opisuje tadašnje okolnosti u kojima je to bilo manje više svima jasno (iznimka su države sa brojnijim doseljenim bjelačkim stanovništvom, u kojima se to nije moglo samo tako provesti).
Također, navedene su razlike između stanja kolonijalne uprave u pojedinim zemljama...

Knjiga je putopisnog karaktera, tako da se ne bavi samo politikom već i drugim obilježjima Afrike.
cestar is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:09.